I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
Wy
stawa "Tatry - czas odkrywców"

(16.07.2009) Jednym z elementów jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest wystawa pod tytułem „Tatry - czas odkrywców”, która jest prezentowana w Zakopanem a będzie również w Turynie. Wystawę uroczyście otwarto podczas zakopiańskiej Nocy Muzeów 16 maja 2009.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego wystawę:

 

This text will be replaced

Zapraszamy również do obejrzenia relacji z wernisażu (więcej...)

(14.05.2009) Wojciech Szatkowski: "Wystawa o eksploracji Tatr jest jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 120-lecia powstania Muzeum Tatrzańskiego, zwanego „skarbnicą Tatr”. Zapowiada się niezwykle interesująco. Wystawa poświecona eksploracji Tatr obejmie okres poznawania, zdobywania i odkrywania najwyższych gór Polski, począwszy od czasów romantyzmu aż do roku 1914. Zostaną na niej pokazane najcenniejsze zbiory Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące tego tematu, przede wszystkim z działów sztuki, etnografii, przyrody oraz biblioteki Muzeum. Pierwszym z elementów ekspozycji, sięgającym jeszcze epoki romantycznego zauroczenia górami w początkach, będzie droga do Tatr. Jej głównym akcentem będzie to, jak dawniej postrzegano Tatry z oddali, w miarę zbliżania się do nich. Następnie zaprezentowane zostaną publiczności takie tematy jak pasterstwo, zbójnictwo, hutnictwo, górnictwo, poszukiwanie skarbów, eksploracja naukowa, turystyka, przewodnictwo, taternictwo i narciarstwo wysokogórskie. Wśród eksponatów zaprezentowane zostaną też najcenniejsze obrazy pokazujące Tatry w XIX i na początku XX wieku. Nie zabraknie oczywiście postaci ściśle powiązanych z poznawaniem naszych gór, jak między innymi Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, Jan Krzeptowski-Sabała i Walery Eljasz-Radzikowski, czy zdjęć najlepszych przewodników tatrzańskich tamtej epoki, jak: Jędrzej Wala, przewodnik „pierwszy z pierwszych” Maciej Gąsienica-Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj, Klemens Bachleda i innych. W części poświęconej turystyce i taternictwu atrakcją będą: sprzęt turystyczny i taternicki, haki, najstarsze narty i wiele innych, rzadko pokazywanych eksponatów.
Atrakcją ekspozycji będzie także fotograficzne atelier, gdzie pokażemy zdjęcia zawodowych fotografów takich jak: Walery Rzewuski, Hermann Wilhelm Vogel, Stanisław Bizański, Awit Szubert, uwieczniających Tatry jeszcze w epoce romantyzmu. W atelier będzie można sfotografować się na tle panoramy Giewontu, tak jak w dawnych zakładach fotograficznych – tłumaczy Anna Liscar z Biblioteki Muzeum. W ramach programu edukacyjnego na wystawie znajdą się prezentacje multimedialne i filmy, pokazujące piękno Tatr i postaci związane z ich odkrywaniem w XIX wieku. Ciekawym dodatkiem do wystawy będą także gry dla dzieci i młodzieży, których tematyką jest zdobywanie gór, pochodzące ze zbiorów działu sztuki.
W skład zespołu pracującego nad wystawą wchodzą: Zofia Rak i Anna Kozak (Dział Etnograficzny), Grażyna Cisło (Dział Przyrodniczy), Anna Liscar (Biblioteka, zajmowała się wyborem zdjęć archiwalnych do wystawy i koordynuje prace nad wydawnictwem towarzyszącym wystawie), Anna Wende-Surmiak (promocja wystawy), Helena Pitoń (Dział Sztuki), Wojciech Szatkowski (Dział Historyczno-Oświatowy), a koordynatorem całego projektu jest dyrektor Muzeum Teresa Jabłońska. Wystawa najpierw będzie prezentowana na sezon letni od 16 maja do 25 października 2009 r. w filii Muzeum Tatrzańskiego, Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem, a następnie od listopada 2009 do kwietnia 2010 r. w Museo Nazionale della Montagna w Turynie (Włochy), które rozwija współpracę z zakopiańską „skarbnicą Tatr”. Więcej informacji o współpracy między zakopiańskim Muzeum i Muzeum Gór w Turynie oraz o wystawie „Tatry. Czas odkrywców” na stronach internetowych: www.muzeumtatrzanskie.pl i www.museomontagna.it

Zapraszamy na wystawę: Galeria Sztuki na Kozińcu, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, ul. Koziniec 8, tel. 0-18 20 129-36, czynne: środa – sobota 9.00 – 16.00, niedziela 9.00 – 15.00. W ramach zakopiańskiej Nocy Muzeów Muzeum zaprasza publiczność do czterech swoich oddziałów:
Gmachu Głównego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”, Galerii Władysława Hasiora i do Galerii Sztuki na Kozińcu."

Wydawnictwo „Tatry – czas odkrywców”
Wystawie „Tatry – czas odkrywców” towarzyszy książka pod takim samym tytułem. W czasie wernisażu i Zakopiańskiej Nocy Muzeów w sobotę 16 maja można ją będzie zakupić w Galerii Sztuki na Kozińcu po promocyjnej cenie. Zapraszamy!
W książce znalazły się artykuły: Jacka Kolbuszewskiego, Odkrycie Tatr. Turystyka, nauka, literatura i sztuka, Teresy Jabłońskiej, Malarze odkrywają Tatry, Anny Liscar, Cudne widoki gór naszych, Zofii Rak, Joaś góral Tatrów, Wojciecha Szatkowskiego, Z dziejów turystyki, taternictwa i narciarstwa, Grażyny Cisło, Czytanie z zielnika i Wiesława Siarzewskiego, Bogactwa natury, skarby i kopalnie w górach położonych trzy mile za Nowym Targiem. Wysmakowana typografia książki to dzieło „Grupy Tomami”. Bogaty materiał ilustracyjny, i wkładka z panoramą Zygmunta Vogla Tatry z strony Polski z dzieła Stanisława Staszica O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski będą dla miłośników pięknej książki nie lada atrakcją. Publikacja została wydana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum, kurator wystawy „Tatry czas odkrywców”, tak charakteryzuje tę książkę: – Niniejsza publikacja bezpośrednio nie objaśnia wystawy, lecz wiąże się z nią przez wybrane tematy i ich szersze przedstawienie, nie zawsze dające się ująć w formie ekspozycyjnej. Bo czas odkrywania Tatr to również opowieść – fantastyczna, ekscytująca lub racjonalna – ale zawsze urzekająca. Wszystkich których zainteresuje ta niezwykła opowieść, zachęcamy do zakupu książki.

Tekst: WOJCIECH SZATKOWSKI

Patronat medialny nad Jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I