I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
MARCIN RZĄSA - RZEŹBA

(06.04.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora w piątek odbył się wernisaż wystawy "MARCIN RZĄSA. RZEŹBA". Artysta prezentuje na niej swoje rzeźby i instalacje rzeźbiarskie. Są też rysunki z bardzo wczesnego okresu twórczości.  Cechą wspólną wszystkich tych dzieł jest przedstawianie figurek, sylwetek, ludzików - prostych, powtarzalnych, ale przez to niezwykle subtelnych, delikatnych i sugestywnych. Wystawa dedykowana jest Władysławowi Hasiorowi w 10-tą rocznicę jego śmierci, wpisuje się także w cykl wydarzeń jubileuszu 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę można oglądać do 24 maja 2009 r."

Marcin Rząsa urodził się w 1965 roku w Zakopanem. W 1985 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w tym mieście i rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kontynuował je w warszawskiej ASP, m. in. w pracowni profesora Jana Kucza. Dyplom obronił w 1991 roku pod kierunkiem profesora Grzegorza Kowalskiego. W latach 1994-95 studiował w Bratysławie w Vysokiej Škole Výtvarných Umení, w pracowni Jozefa Jankovica.
Marcin Rząsa mieszka i pracuje w Zakopanem. Od 1986 roku w rodzinnym domu prowadzi galerię rzeźb ojca, Antoniego Rząsy. Galeria jest również miejscem, w którym Marcin Rząsa prezentuje twórczość młodych artystów. Rząsa jest synem rzeźbiarza, sztukę ma więc we krwi. Nie nawiązuje jednak do twórczości ojca, lecz ma swój własny niepowtarzalny styl, którego znakiem rozpoznawczym są małe drewniane figurki ludzi, przywodzące na myśl starożytnych orantów. Najczęściej rzeźbi stojące samotnie postacie, ale czasem stają się one również bohaterami scenek. Pomimo oszczędnych środków wyrazu, każda z rzeźb ma indywidualny charakter, jest jedyna w swoim rodzaju.
Jego prace można było oglądać w Instytutach Polskich w Berlinie, Bratysławie i Rzymie. Wystawiał również w BWA w Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gorlicach, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Warszawie, Krakowie, Sopocie, Szydłowcu, Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy), Kieżmarku (Słowacja).Brał udział w plenerach w Taylla (Węgry), Cap Arcona (Niemcy), Zakopanem, Gorlicach, Warszawie, Lindner (Niemcy).
Wystawa prac tego artysty w Galerii Hasiora jest w pewnym sensie aktem symbolicznym. Marcin Rząsa wychowywał się, patrząc jak powstają dzieła Hasiora. Jest to więc również podróż w głąb samego siebie, w głąb własnych wspomnień po to, aby spotkać się z Mistrzem.

Więcej informacji o wystawie http://www.watra.pl/120_lat_muzeum/rzasa.html

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

Patronat medialny nad jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I