I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
SIEDZIBY MUZEUM TATRZAŃSKIEGO
I ICH TWÓRCY

(03.04.2009) W Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba można oglądać ciekawą wystawę poświęconą kolejnym siedzibom Muzeum Tatrzańskiego i ludziom, którzy przyczynili się do ich powstania.

SIEDZIBY MUZEUM TATRZAŃSKIEGO I ICH TWÓRCY
Wystawa czynna:
1 kwietnia 2009 - 24 maja 2009
środa - sobota 9:00 - 17:00, niedziela 9:00 - 15:00


Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba,
filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego
ul. Kościeliska 18, Zakopane

"Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego należy do najstarszych muzeów regionalnych na ziemiach polskich.
Jego historia sięga 1888 roku, choć formalnie otwarte zostało 1 lipca 1889 roku. Równie ciekawa jak dzieje tej placówki jest historia jego siedzib, związana z narodzinami stylu zakopiańskiego, pierwszego polskiego stylu, który rozpowszechnił się na szerszą skalę nie tylko w Zakopanem i na Podhalu, ale także w wielu innych miejscowościach, podzielonych zaborami. dawnych ziem polskich
Pierwsza wystawa muzealna mieściła się, w domu Jana Krzeptowskiego przy Krupówkach. Architektura obiektu reprezentowała uproszczony styl szwajcarski, choć jego proporcje przypominały nieco „letniskowe chałupy podhalańskie”. Była to siedziba tymczasowa (muzeum udostępniało tam swoją wystawę w latach1889–1892), i już w 1889 roku podjęto starania o wybudowanie własnego gmachu, co stało się możliwe dzięki temu, że rodzina Tytusa Chałubińskiego podarowała Towarzystwu Muzeum Tatrzańskiego działkę. Budynek muzealny miał stanąć przy ulicy jego imienia. Zgodnie z przyjętymi postulatami, miał to być pierwszy budynek w stylu zakopiańskim. Józef Pius Dziekoński, który był projektantem obiektu nie wywiązał się jednak z zadania. Poza „okraszynami” wziętymi z dzieła Matlakowskiego Budownictwo ludowe na Podhalu oraz szczątkową dekoracją szczytów, wprowadzoną już podczas wznoszenia obiektu, nie można było w jego architekturze doszukać się cech ludowego budownictwa podhalańskiego. Po ukończeniu budowy ekspozycja została przeniesiona i była udostępniana niemal przez trzydzieści lat (1892–1920).
Niedługo po przeprowadzce Muzeum do nowego budynku, zaczęto już myśleć o budowie murowanego obiektu. Starania czynione przez Zarząd Towarzystwa zostały zakończone pomyślnie dopiero tuż przed wybuchem I wojny światowej. Murowany gmach Muzeum Tatrzańskiego okazał się ostatnim budynkiem w stylu zakopiańskim i zarazem ostatnim dziełem Stanisława Witkiewicza. Twórca stylu zakopiańskiego zaprojektował go wspólnie z architektem, Franciszkiem Mączyńskim."

Zbigniew Moździerz, kurator wystawy
 

Patronat medialny nad jubileuszem 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I