I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

(18.12.2004) Po raz kolejny Zakopiańczycy, górale odwiedzili przed Bożym Narodzeniem Ojca Świętego by złożyć mu najserdeczniejsze życzenia, tradycyjnie przekazać choinki z tatrzańskich lasów oraz zagrać góralskie kolędy. Jan Paweł II spotkał się z Podhalańczykami dwukrotnie. Po raz pierwszy podczas Audiencji Generalnej w Auli Pawła VI. Tam w czasie oczekiwania na Papieża poprosiliśmy burmistrza Zakopanego Piotra Bąka, o króciutkie przybliżenie historii wizyt górali w Watykanie:
Na sali dzięki, m.in. Orkiestrze Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kapeli Góralskiej z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, panowała niepowtarzalna atmosfera. Ojciec Święty niemal pierwsze swoje wygłoszone w języku polskim słowa skierował do gości spod Tatr:
Oklaskom nie było końca a świąteczną atmosferę jeszcze bardziej podniosła Irena Jarocka, która ku zaskoczeniu wielu polskich pielgrzymów zaśpiewała kolędę z akompaniamentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza:
Tuż przed przybyciem Papieża do Auli Pawła VI poprosiliśmy piosenkarkę o przekazanie życzeń:
Mówiła Irena Jarocka. Audiencja Generalna trwała niemal półtorej godziny. Do jej zakończenia Ojcu Świętemu towarzyszyła muzyka góralska i Orkiestra Dęta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Tego samego dnia wieczorem po godzinie 18 pielgrzymi z Zakopanego a głównie parafianie z Krzeptówek wraz orkiestrą podhalańczyków i oczywiście muzyką góralską dostąpiła zaszczytu prywatnego spotkania z Janem Pawłem II. Audiencja odbyła się w Sali Klementyńskiej. Uczestniczyło w niej ok. 120 osób. Życzenia świąteczne Papieżowi złożył dziekan Dekanatu Zakopiańskiego ks. prałat Stanisław Olszówka. Ojciec Święty nie zabrał głosu, natomiast wiele osób po spotkaniu podkreślało, że gestom, które uczynił Jana Paweł II w czasie audiencji nie potrzebne były słowa. Przede wszystkim każdy z uczestników spotkania miał możliwość osobistego przebywania z Ojcem Świętym, uzyskał błogosławieństwo i otrzymał różaniec. Tuż przed opuszczeniem Sali Klementyńskiej Papież niespodziewanie, mimo otwartych już drzwi, jeszcze raz zwrócił się do zebranych pielgrzymów i do końca wysłuchał kolędy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Niepowtarzalnym widokiem był również moment, gdy cały oddział wojska klęczał w czasie przejazdu Ojca Świętego. Wśród wielu darów, które Jan Paweł II otrzymał od uczestników tego spotkania znalazła się także rzecz wyjątkowa. Pani Maria Matejowa, na co dzień naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane, wręczyła pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu przełożony w całości przez nią na gwarę góralską. Tuż po audiencji poprosiliśmy Panią Marię o kilka słów refleksji:
Pielgrzymi z gór w drodze powrotnej do Polski odwiedzili znane na całym świecie sanktuarium w Loretto, gdzie jego rektor przekazał do kościoła na Krzeptówkach figurę Matki Bożej Loterańskiej. Prawdopodobnie w przyszłym roku odwiedzi także zakopiańskie Sanktuarium. Autokary z pielgrzymami powróciły do Zakopanego w sobotę przed południem. Jeszcze tego samego dnia o kilka słów podsumowania poprosiliśmy kustosza Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Mirosława Drozdka:
Dodajmy, że to właśnie za sprawą ks. kustosza Mirosława Drozdka, o. Konrada Hejmo a nade wszystko Arcybiskupa Stanisława Dziwisza możliwe są te niepowtarzalne spotkania z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II, za co wszyscy pielgrzymi bardzo gorąco dziękują!

Podsumowanie pielgrzymki ks. kustosz Mirosław Drozdek: RealVideo, MediaPalyer

Foto-relacja:

(powrót na pierwszą stronę sanktuaryjną...)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I