I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

I. Ogłoszenia duszpasterskie na Wielki Post

Droga Krzyżowa i piątki Wielkiego Postu
- Godz. 17.00 dzieci
- Godz. 18.30 dorośli
- Godz. 20.00 młodzież

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
- Godz. 16.00 dzieci
- Godz. 18.30 dorośli

II. Historia Krzyży Papieskich

1. Przeżywany okres Wielkiego Postu i śmierć Jezusa Chrystusa:
- tę historyczną opisaną na kartkach Pisma Świętego,
- i tę trwającą przez wieki i pokolenia w sercach chrześcijan.
III Tajemnica Fatimska mówi o Drodze Krzyżowej, która trwa nadal, i w której my uczestniczymy. Historia Kościoła i chrześcijaństwa minionego stulecia to „droga krzyżowa” ze szczególnym uwzględnieniem roli Ojca Świętego Jana Pawła II. Po Jego „odejściu do Domu Ojca” droga krzyżowa trwa dalej. My w niej uczestniczymy, a Sługa Boży Jan Paweł II z wyżyn nieba wspiera nas tak, jak Jego samego wspierała Matka Boża Fatimska.



2. W minionym roku, w tym samym okresie Roku Liturgicznego jakim jest Wielki Post, patrzyliśmy i uczestniczyliśmy w wielkim cierpieniu i Drodze Krzyżowej Najwyższego Pasterza Kościoła.
Tamta Droga Krzyżowa, podobnie jak Chrystusowa, zaprowadziła nas na Wzgórze Golgoty gdzie dokonała się i dokonuje się nadal „tajemnica zbawienia” dzisiejszego świata i człowieka.

3. Pamiętamy ubiegłoroczny Wielki Piątek. Drogę Krzyżową w Koloseum i tę pokazywaną z kaplicy prywatnej na Watykanie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jak Chrystus z Ogrójca siedział, pełen cierpienia, na skromnym fotelu, trzymając w dłoniach swoich i przyciskając do swego serca ze złożonym pocałunkiem, ciemny Krzyż. Z bólem, ze łzami, z lękiem i trwogą Ogrójca, patrzyliśmy na ten żywy obraz Getsenami. A potem, już bez słów, resztką sił, w Niedzielę Palmową z palmową gałązką błogosławił już ostatni raz powierzoną Mu owczarnię. Historia tego Krzyża i tej gałązki palmowej dotarła na Podhale i pisze się następny rozdział. Ten Krzyż i gałązka palmowa są w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach. Gałązka z Niedzieli Palmowej została na stałe przekazana do Sanktuarium, natomiast ten historyczny Krzyż z Wielkiego Piątku jest w Sanktuarium od Środy Popielcowej do Święta Miłosierdzia Bożego.

Krzyż jest wystawiony do „uczczenia” w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej – codziennie w godz. 15.00 – 21 .00, czyli w godzinach codziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie obecny w czasie Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu o godz. 18.30 i w czasie Gorzkich Żali w niedzielę również o 18.30.
Ten Krzyż będzie towarzyszył Liturgii Wielkiego Tygodnia – zwłaszcza w Liturgii Wielkiego Piątku, aż do Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

4. Tak wielkich skarbów, związanych z cierpieniem i śmiercią Sługi Bożego Jana Pawła II nie możemy zamknąć w skarbcu i ograniczyć do terytorium Krzeptówek i Sanktuarium. W różnych formach, ten Krzyż odbędzie swoją „peregrynację wielkopostną” tam, gdzie wierni tego zapragną.
Jest przygotowany plan „adoracji tego Krzyża” na Jasnej Górze i innych miejscach. Naszych wiernych i gości przybywających w Zakopanem zapraszamy do „adoracji tego Krzyża” w Sanktuarium w terminach podanych. Ten hołd składany Krzyżowi Świętemu niech będzie naszym duchowym przygotowaniem do rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II i serdeczną modlitwą o Jego rychłą beatyfikację. Dla Polski i Polaków niech będzie szczególnym znakiem nadziei i radości „poranka wielkanocnego”.
Warto też wiedzieć, że w Sanktuarium są relikwie Krzyża św. podarowane przez ceremoniarza papieskiego Ks. Bp Piero Marini.
Jest też historyczny krzyż, który otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II
22 marca 2000r. w Ziemi Świętej w czasie swej pielgrzymki. W Krzyżu tym są umieszczone kamienie:
- z Groty Narodzenia Chrystusa
- z Kalwarii
- z Grobu Chrystusa


III. 12 marca o godz. 11.30 w czasie Mszy św. wystąpi chór z Tuchowa OO Redemptorystów. Po Mszy św. misterium pasyjne.

IV. Pierwsza Rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II w Sanktuarium.

Msze św. z okolicznościowym kazaniem: godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00,
19.00.

- Msza św. o 17.00 z udziałem Akademickiego Chóru Organum i Orkiestry Instrumentalnej Ricercar z Krakowa.
- Godz. 18.00 – uroczysty koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi
Pawłowi II.
- Godz. 20.00 – 21.00 Papieski Apel Jasnogórski z udziałem górali i kapeli góralskiej.

Informacje przygotował

Ks. Mirosław Drozdek SAC
Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

(powrót na pierwszą stronę sanktuaryjną...)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I