I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

W dniu 16 listopada 2002 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyło się spotkanie formacyjno-informacyjne dla kapłanów diecezjalnych prowadzących ośrodki kultu fatimskiego w Polsce. Do Zakopanego przyjechało 21 przedstawicieli z całego kraju.
Spotkaniu przewodniczył ks. Mirosław Drozdek SAC, Kustosz Sanktuarium w Zakopanem.
Najpierw zapoznał on zebranych z historią, specyfiką i bogactwem pobożności fatimskiej w Polsce. Początki kultu fatimskiego w naszej ojczyźnie sięgają roku 1946, kiedy to kard. A. Hlond dokonał poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Wydarzenie to zapoczątkowało zwyczaj odprawiania nabożeństwa pierwszych sobót na Jasnej Górze (1946-1949). W rozwoju nowej formy pobożności maryjnej dużą rolę odegrała pierwsza literatura fatimska (broszurki i modlitewniki Pallotynów i Wizytek), a także powstanie pierwszych fatimskich sanktuariów (Turza Śląska, Trzebinia, Zakopane).
Zdaniem Księdza Kustosza można mówić o kilku przełomowych wydarzeniach w dziejach kultu fatimskiego. Z pewnością należy do nich przekazanie w 1961 r. Prymasowi Wyszyńskiego figury fatimskiej z sanktuarium w Portugalii i powierzenie jej Pallotynom z Zakopanego. Przez dwadzieścia trzy lata figura ta peregrynowała po Polsce w ramach trzydniowych rekolekcji różańcowych. Innym ważnym wydarzeniem było nawiedzenie naszej Ojczyzny przez Pielgrzymującą Panią Fatimską w 1995 r. Roczny pobyt figury Maryi z Fatimy okazał się nawiedzeniem wzorcowym w skali całego świata.
Ks. Drozdek nakreślił współczesną mapę kultu fatimskiego w Polsce. Jest ona rzeczywiście imponująca, a jej specyfiką jest powiązanie orędzia fatimskiego z osobą Papieża Jana Pawła II. Kilka kaplic i kościołów nosi tytuł "Wotum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego". Mamy już pierwsze świątynie pod wezwaniem błogosławionych Hiacynty i Franciszka. Pięć figur fatimskich w Polsce nosi papieskie korony. W większości naszych świątyń znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, która jest przedmiotem żywego kultu lokalnych społeczności wiernych.
Cieszyć może popularność nabożeństwa fatimskiego, tym bardziej, że nie jest ono łatwe. Nie obiecuje szczególnych łask (jak np. Cudowny Medalik), wymaga za to nawrócenia, ofiary, modlitwy wynagradzającej. Obecność pobożności fatimskiej w Polsce jest bez wątpienia znakiem duchowej dojrzałości naszych wiernych.
W tym jasnym obrazie kultu Matki Bożej Fatimskiej w Polsce są jednak także cienie. Daje się zauważyć pewne zagrożenia. Ks. Kustosz skupił się przede wszystkim na działalności w naszym kraju ludzi z kręgu o. Grunera, suspendowanego dominikanina z Włoch, który zorganizował wielki ogólnoświatowy ruch na rzecz ważnego poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. (Jego zdaniem Jan Paweł II nie dokonał odpowiedniego poświęcenia, przez co sprowadził na świat wojny i klęski.) Ojciec Gruner stara się przeniknąć do Polski ze swymi ideami. W tym kontekście Ks. Drozdek uwrażliwił słuchaczy na rozpoznawanie właściwej lektury fatimskiej za pomocą imprimatur.
Mówiono o różnorodnych formach kultu fatimskiego i znaczeniu nowego dokumentu papieskiego o różańcu. Wspomniano o liście Ojca Świętego do biskupa diecezji Leiria-Fatima (1997), podejmującym tematykę różańcową, który przeszedł bez echa. Tymczasem jego treści są zbyt ważne, by ich nie upowszechnić.
Być może m.in. temu będzie służyć planowany kwartalnik fatimski, który powstałby w najbliższych miesiącach. Nawiązywałby on do tego typu periodyków wydawanych w Fatimie, w Stanach Zjednoczonych, w Austrii i w Niemczech. Byłby on forum wymiany informacji między wszystkimi ośrodkami fatimskimi w Polsce, dostarczałby duszpasterzom aktualne wiadomości oraz materiały teologiczne i pastoralne.
Sprawa nowego periodyku była jednym z tematów praktycznych, podobnie jak rozmowa o możliwościach rozwoju poszczególnych ruchów fatimskich w Polsce (Krucjaty Różańca Rodzinnego, Apostolatu Rodzin Fatimskich i Białej Armii). Podjęcie tego tematu było okazją do wskazania na istotną rolę dobrej literatury fatimskiej. Kustosz Sanktuarium zaprezentował dorobek liczącej już dziesięć lat "Biblioteki Fatimskiej" i przedstawił plany wydawnicze na najbliższe miesiące (książka o znaczeniu nabożeństwa pierwszych sobót, nowe propozycje pastoralne "Różaniec z Ojcem Świętym" - wydanie poszerzone o rozważania tajemnic światła, "Fatimskie modlitwy wiernych", "Śpiewnik fatimski"). Na koniec zaprezentował nową inicjatywę wydawniczą: pierwszy tytuł popularnej, kieszonkowej serii "Znana i miłowana".
Omówiono jeszcze sprawy praktyczne, takie jak kamienie węgielne i relikwie bł. Hiacynty i Franciszka dla nowych kościołów i kaplic. Było też miejsce na pytania i krótką dyskusję.
Oddzielnym tematem spotkania były planowane na przyszły rok rekolekcje kapłańskie w Fatimie. Ustalono wstępny termin wyjazdu (6-12 marca) i szczegóły programu. Tę część spotkania prowadził przedstawiciel Pallotyńskiego Biura Pielgrzymkowego z Warszawy, ks. Stanisław Wójtowicz SAC.
Spotkanie zamknięto krótką modlitwą przed godz. 15.00. Na zakończenie uczestnicy otrzymali materiały duszpasterskie dla swoich parafii i ośrodków. Uznano, że tego rodzaju spotkania powinny mieć miejsce conajmniej raz w roku.
 

(powrót na pierwszą stronę sanktuaryjną...)

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I