CZARNE NA BIAŁYM

Mówiąc „czarne na białym” mamy zazwyczaj na myśli, iż coś czytelne, jak przykładowo czarne litery na białym tle. Bez wątpienia ten zestaw kolorów jest jednym z najbardziej kontrastowych. Równie skontrastowane będzie czarne z jasno żółtym, cz też ciemno niebieskie z białym, albo i ciemno niebieskie z jasno żółtym.

Jednym z elementów aby napis był czytelny, jest skontrastowanie go z tłem. Można zestawiać różne kolory, jak czerwony z białym, zielony z żółtym, czy też czarny z pomarańczowym itp. Kontrast w tych przypadkach nie będzie największy, ale czytelność będzie zachowana.

Oczywistym jest, iż zestawienie różnych kolorów dla różnego kontrastu może być elementem na przykład ułatwiającym hierarchizację informacji, jednak zestawianie koloru żółtego z białym jest tworzeniem braku czytelności i to „na własne życzenie”. Zatem zamiast „czarne na białym” otrzymujemy mniej więcej „białe na białym”.

Dodatkowo za fantastyczny pomysł można uznać pisanie żółtych cyfr na białym tle dla oznaczania autobusowych linii. Tak jakby przewoźnik specjalnie chciał, by jego pojazdy nie były identyfikowane z tym numerem. Cóż, profesjonalizm firm trudniących się przekazem informacji wizualnej... Gratulujemy!

  powrót do galerii