I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
ŚWIĘTO DZIECI GÓR W KOŚCIELISKU

(25.07.2005) Zespół szkolny Polany z Kościeliska uczestniczy w XIII Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu. 25 lipca br. dzieci z Kościeliska pokazywały swoje rodzinne strony rówieśnikom z zespołu Jung Yeon Hee z Korei Południowej. Po południu odbyły się wspólne występy w Domu Ludowym w Kościelisku.

Dzieci z zespołu JUNG YEON HEE mieszkają w miasteczku Sung Dong Gu, położonym nd rzeką Han w odległości ok. 20 km od stolicy kraju - Seulu.
Tradycyjna muzyka koreańska jest niezwykle ekspresyjna i pełna emocji, w dużej mierze oparta na improwizacji. Jej cechą charakterystyczną jest stopniowe, w w odróżnieniu od muzyki cywilizacji Zachodu, przechodzenie od wolnych do szybkich temp.
Do najpopularniejszych instrumentów dętych należą: piri i taepyengso (rodzaje oboju), dunso (flet), hun (okaryna), strunowych rozmaite cytry: gayageum, geomungo, ajaeng ; perkusyjnych buk, janngu (bębny) oraz pyeonjong (dzwonki),
Koreańskie zabawy ludowe wywodzą się z obrzędów i rytuałów szamańskich: z yeonggo (przywoływania duchów przez dźwięk bębnów), dongmaeng (obrzędu związanego ze zniwami) i mucheon (tańca ku niebu).
Tradycyjnym koreańskim strojem jest hanbok, na który składają się spódnica lub spodnie oraz suknia. Różne rodzaje hanboka - od prostego, codziennego użytku, po bardziej bogaty noszony podczas ślubów oraz innych szczególnych okazji, odzwierciedlały status społeczny i majątkowy,
Zespół JUNG YEON HEE zaprezentował kilka ludowych tańców z okolic Seulu. Taepung-Mu to taniec pokoju, wywodzący się z obrzędów szamańskich, w którym tancerze przedstawiają piękno koreańskich dziewcząt w tradycyjnych strojach.
W changgo żywiołowe i pełne życia ruchy tancerzy podkreślane są przez rytm bębnów.
W tańcu buchae występujący na przemian otwierają i zamykają wachlarze, a punktem kulminacyjnym jest uformowana przez tancerzy figura, naśladująca poruszający się na wietrze kwiat.
W tańcu buk od instrumentalistów, towarzyszących zespołowi wymagana jest niezwykła biegłość w grze na bębnach, stąd zapewne wywodzi się opinia o nim jako o jednym z najtrudniejszych tańców.
Zespół istnieje od 1991 roku założycielem i kierownikiem jest Jung Yeon Hee od której nazwiska zespół przyjął nazwę.

Zespół Polany pochodzi z Kościeliska, dużej wsi zwanej sercem Podhala, położonej na zboczach Pogórza Gubałowskiego. Ludzka bytność zaczęła się tutaj na rozrzuconych na południowej stronie Pasma polanach, należących do kilkunastu wsi podhalańskich, stąd pierwotna nazwa miejscowości - Polany Dawne osady pasterskie, wspomniane w dokumentach z 1632 roku stopniowo zmieniały się w osiedla
Kościelisko to znana siedziba ludowych artystów sztuk wszelakich i budarskiego kunsztu. Zręczność palców idzie w parze z wielkim poszanowaniem tradycji, ale i samodzielnym talentem, dużą wyobraźnią, estetyczną wrażliwością. To właśnie tutaj można zobaczyć oryginalne wesela góralskie, a żywą jeszcze kościeliską tradycją są posiady w chałupach z graniem, śpiewaniem, snuciem opowieści oraz tańcem.
To w tym niezwykłym miejscu powstał w 1948 roku dziecięcy zespół regionalny POLANY im. St. Nędzy Kubińca. Działa on nieprzerwanie od tamtego czasu w Szkole Podstawowej i kościeliskim Gimnazjum, szczególny nacisk kładąc na utrzymanie i propagowanie tradycji Skalnegom Podhala wśród młodego pokolenia.
Grupa brała udział m.in. w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, w festiwalu Świat Dziecka 200 w Kaposzwarze na Węgrzech oraz w święcie La Plaza w Hiszpanii. W 1998 roku zespół był gościem V edycji festiwalu Święto Dzieci Gór.
W tym roku grupa przedstawi zabawy na polanie na św. Jana w ramach którego będziemy mogli zobaczyć gry, zabawy i tańce, m.in. taniec juhaski chłopców, ozwodną, w tył po dwa, krzesany po śtyry, taniec zbójnicki, a także dwójkę, grzybową, trzy a roz i wiecną.
Kierownikiem grupy jest Janina Gąsienica Sobczak.

Foto-relacja (zdjęcia GOKR):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I