I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Nagrody Gminy Kościelisko...

(03.04.2008) Wójt Gminy Kościelisko oraz Gminna Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy Kościelisko przyznali nagrody za „całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko”. Jest to wyrażenie uznania za wielkie zaangażowanie w przekazywaniu rodzimej tradycji góralskiej i jednoczesną promocję gminy. W tym roku nagrody otrzymali: Franciszek Folfas, Wojciech Nędza Kubiniec, Józef Bukowski, Józef Frączysty Karbowiec i Bolesław Karpiel „Bułecka”.

Karpiel „Bułecka” Bolesław, Stanisław, technik budowlany, twórca ludowy, działacz społeczny; ur. 11 października 1927 roku w Kościelisku, syn Stanisława i Marii z domu Styrczula. Wykształcenie: Technikum Budowlane w Zakopanem 1954, uprawnienia budowlane 1964. Projektant i wykonawca kilku domów regionalnych oraz stylowych wnętrz. Nauczyciel stolarstwa artystycznego w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem 1980-1992. Radny Zakopanego i Gminy Tatrzańskiej. Kierownik, scenograf, tancerz, śpiewak i gawędziarz amatorskiego zespołu przy Młodzieżowym Domu Wypoczynkowym „Stasiówka” w Kościelisku 1945-47; założyciel i kierownik zespołu przy państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem 1946-1951; tancerz i śpiewak w zespole przy Związku Zawodowym Leśników w Zakopanem 1947 – 1956; wieloletni kierownik artystyczny, aktor, śpiewak, współreżyser Zespołu im. Klimka Bachledy przy Związku Podhalan w Zakopanem; konsultant ds. artystycznych Zespołu Studenckiego „Skalni” w Krakowie 1959; kierownik artystyczny, autor programów i gawędziarz Zespołu im. Bartusia Obrochty w Zakopanem 1970-1971; współzałożyciel i kierownik artystyczny zespołu „Polaniorze” przy Wojskowym Domu Wypoczynkowym w Kościelisku 1974-1975; kierownik muzyczny, prymista kapeli i aktor Zespołu „Budorze” przy Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem 1982-1992; nauczyciel muzyki góralskiej w Zespole „Polany” przy Szkole Podstawowej w Kościelisku. Instruktor na kursach tańców ludowych w Płocku i Lublinie. Liczne role w sztukach teatralnych m.in. wystawianych przez zespoły: „Klimki”, „Budorze”, „Bartusie”. Współtwórca, prymista, prelegent i gospodarz imprez w świetlicy „Śwarna” przy Związku Podhalan w Zakopanem. Członek: Związku Podhalan (1 kadencję wiceprezes, 2 kadencje prezes, członek honorowy), Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureat wielu konkursów i festiwali w kraju i za granicą m.in. pięć złotych ciupag na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz nagrody im. Oswalda Kolberga. Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, odznaka „Zasłużony działacz kultury” (dwukrotnie), złota odznaka „Za zasługi dla Zakopanego”. Zainteresowania/hobby: muzyka Podhala, stolarstwo artystyczne, rzeźba. Miejsce zamieszkania: Kościelisko.

Jako rodowity Polaniorz, czasowo mieszkający w Zakopanem, ale od 20 lat z powrotem zamieszkały w Kościelisku – Bolesław Karpiel Bułecka swoja szeroką działalnością promował kulturę podhalańską pod wieloma jej postaciami, poprzez nią również Kościelisko na arenach całego kraju i świata.


Józef Frączysty Karbowiec ur. 10 lutego 1925 w Dzianiszu. W wieku 12 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach – pierwszy sekund wraz ze Stanisławem Styrczulą Maśniakiem (prym). Do składu dołączył niebawem Józef Styrczula Maśniak – sekund i Andrzej Styrczula Maśniak – basy. W w/w składzie Józef Frączysty Karbowiec grał do 1971 roku m.in. na występach, imprezach folklorystycznych na terenie Gminy Kościelisko, Gminy Tatrzańskiej, w kraju oraz za granicą: w Pradze w 1948 roku z zespołem „Leśniki” i Holandii. Od 1980 roku pracując w Szkole Podstawowej w Kościelisku pomagał Romanowi Gąsienicy Sieczce przez 10 lat uczyć dzieci gry na skrzypcach z zespołu szkolnego „Polany” im. Stanisława Nędzy Kubińca. Po odejściu na emeryturę zawsze bezinteresownie grał na imprezach organizowanych przez Z.P.O.K a później GOKR w składzie: Roman Gąsienica Sieczka, Stanisław Styrczula Cesławerk. Józef Frączysty jest ostatnim żyjącym muzykantem z w/w składu.

Józef Bukowski – ur. 10 marca 1923 roku. Członek Konfederacji Tatrzańskiej w okresie II wojny światowej. Członek Zarządu OSP Dzianisz oraz sekretarz i prezes (30 lat). Członek Gromadzkie Rady Narodowej w Dzianiszu i Witowie. Radny Powiatowy Nowy Targ. Przewodniczący Rady Narodowej w Witowie przez 8 lat. Budowniczy drogi w Dzianiszu. Współzałożyciel Spółdzielni w Dzianiszu, a następnie jej prezes. Członek Rady Parafialnej. Odznaczony Brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi Spółdzielnictwa oraz srebrnym i złotym medalem pożarnictwa.

Wojciech Nędza Kubiniec ur. 27 grudnia 1917 roku w Kościelisku. Syn Stanisława Nedzy Kubińca – muzykanta, prymisty, majstra ciesielskiego. Od 7 roku zycia zaczął tańczyć po góralsku pod okiem swojego ojca i starszych barci. Od 1945 roku wraz z Józefem Leśnikiem prowadził zespół „Leśników” do 1956 roku. Do perfekcji opracował taniec: łozwodny, krzesany po dwa, po cztery… Od 1945 do 1955 roku wygrywał konkursy tańca solowego na Podhalu oraz licznych konkursach krajowych. Występował w Teatrze Narodowym i Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Reprezentował Kościelisko podczas miesięcznego pobytu w Pradze w 1947 roku na Międzynarodowym Festiwalu. Po ekipie ZSRR mieszkańcy Kościeliska w tym Wojciech Nędza Kubiniec zdobyli drugie miejsce. W 1960roku z zespołem był w RFN. Trzykrotnie występował na MFFZG w Zakopanem. Grał w następujących filmach: „Podhale sprzed 100laty” – który z przyczyn politycznych cenzura nie pozwoliła wyemitować. „Rod Gąsieniców”., „Na Grubym”.

Franciszek Folfas ur. 01 lutego 1936 roku. Muzykant góralski ze starszego pokolenia, od lat promujący nasz region poprzez społeczne muzykowanie na imprezach kulturalnych, uroczystościach państwowych państwowych religijnych. Grał m.in. na pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Rzymie i pod Wielką Krokwią. Chętnie gra z młodymi i starszymi muzykantami z Witowa, uświetniając uroczystości odpustowe, pasterki – zarówno za równo kościele w Witowie, jak i w Dolinie Chochołowskiej.

Foto-relacja:

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I