I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
W Tatrach i na wykładach - przygraniczna współpraca młodzieży...

 

 

(18.06.2006) Anna Karpiel: "Zakończyło się właśnie spotkanie młodych z obu stron Tatr zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Projekt o nazwie „Tatry łączą, a nie dzielą” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg III A oraz przez Euroregion "Tatry". Wzięły w nim udział 32 osoby z Kościeliska oraz z partnerskiej gminy Tvrdošin.
Tatry to góry, przez które biegnie polsko-słowacka granica, ale młodzież uczestnicząca w projekcie postrzega je raczej jako obszar wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Jest to efekt wspólnej wędrówki po górach i zabawy, ale również poznawania ważnych dla naszego rejonu zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, ochrony środowiska, turystyki, ratownictwa górskiego i współpracy transgranicznej.
Jest to bardzo dobra akcja. Moglibyśmy się częściej tak spotykać, aby poznawać swoją kulturę i szukać wspólnych korzeni. Jesteśmy razem w Unii Europejskiej i powinniśmy ożywiać nasze kontakty i przekraczać dotychczas dzielące nas granice. Dzięki temu programowi odnaleźliśmy wiele wspólnego i wiele się od siebie nauczyliśmy – tak podsumowuje program jeden z uczestników ze Słowacji, Tomaš Kubasak. Integracja doszła do tego, że rozumieliśmy się, choć mówimy różnymi językami. I niewiele trzeba było już tłumaczyć. Dzięki wspólnej wędrówce po górskich szlakach bariery zostały przełamane – dodaje Magdalena Król, studentka słowacystyki, biorąca udział w spotkaniu jako tłumaczka.
Uczestnicy projektu przez trzy dni wędrowali po Tatrach Zachodnich od Grzesia aż po Czerwone Wierchy, nocując w schroniskach w Dolinie Chochołowskiej i Kościeliskiej. Tam właśnie odbywały się dyskusje i wykłady, na które organizatorzy zaprosili specjalistów z różnych dziedzin. Nie zabrakło też góralskiej muzyki i regionalnych potraw. Projekt zakończył się wspólnym uczestnictwem w procesji Bożego Ciała w Kościelisku oraz spotkaniem z przedstawicielami gminy Kościelisko oraz dyrekcją szkoły leśnej z Tvrdošina, której uczniowie stanowili większość uczestników projektu ze strony słowackiej. Podsumowano nie tylko sam projekt, ale również dotychczasową partnerską współpracę Kościeliska i Tvrdošina. Wójt Bohdan Pitoń podkreślał, że chociaż ta współpraca zaczyna się od lokalnych władz, to jednak powinna ona dotyczyć przede wszystkim mieszkańców i właśnie na tej płaszczyźnie ma się rozwijać. Natomiast delegacja z Tvrdošina zadeklarowała chęć kontynuowania projektu. Młodzież w przyszłym roku spotka się więc po słowackiej stronie Tatr.

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I