I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zoduski 2007...

Zoduski w 2006, 2005, 2004

(22.11.2007) W Domu Ludowym w Ko¶cielisku po raz jedenasty odby³y siê "Poetyckie Zoduski". Tym razem posiadom patronowa³ Augustyn Suski, z okazji przypadaj±cej w tym roku 100 rocznicy jego urodzin.

Postaæ bohatera tegorocznych Zodusek przybli¿yli zebranym: grupa teatralna "Prowda" kierowana przez p. Dorotê Adamczyk - w przedstawieniu o A. Suskim oraz Jaros³aw Szlêk - dyrektor szko³y w Szaflarach.
Spo¶ród zebranych swoje wiersze prezentowali poeci: Zofia Miaszczak z Bia³ego Dunajca, Anna Karpiel z Krzeptówek, Józef Stopka Faktor ze Skibówek, Krzysztof Kokot z Nowego Targu.
Podczas "Zodusek" uczestnicy wspominali tych co odeszli do wieczno¶ci, zapalaj±c im ¶wiate³ko.
Na posiadach przygrywa³a muzyka zespo³u "Polaniorze".

Organizatorami byli:
Zwi±zek Podhalan Oddzia³ Ko¶cielisko oraz Gminny O¶rodek Kultury Regionalnej Ko¶cielisko


Augustyn Suski ur. 8 listopada 1907 w Szaflarach, zm. 26 maja 1942 w KL Auschwitz, poeta i dzia³acz ruchu ludowego; za³o¿yciel Konfederacji Tatrzañskiej.
Szko³ê ¶redni± ukoñczy³ w Nowym Targu, nastêpnie studiowa³ polonistykê na Uniwersytecie Jagielloñskim. Swoje utwory publikowa³ w Gazecie Podhalañskiej i kwartalniku Marcho³t. Tematyka utworów poetyckich zwi±zana jest kultur± regionu, a publicystyka dotyczy spraw wsi.
Wyk³ada³ na uniwersytetach ludowych, nale¿a³ do przedwojennego Zwi±zku M³odzie¿y Wiejskiej na Wo³yniu. Na pocz±tku wojny zosta³ zaaresztowany; po opuszczeniu wiêzienia 15 maja 1941 powróci³ na Podhale, gdzie za³o¿y³ konspiracyjn± organizacjê Konfederacja Tatrzañska. Opracowa³ dla niej materia³y organizacyjne oraz deklaracjê ideow±.
W wyniku przenikniêcia do organizacji prowokatora zosta³ ponownie aresztowany. Przes³uchiwany w Hotelu Palace w Zakopanem, by³ poddany torturom. Wiêziony w Tarnowie, nastêpnie w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, gdzie zmar³ z wycieñczenia.
¼ród³o: (http://pl.wikipedia.org/wiki/Augustyn_Suski)

Foto-relacja (zdjêcia GOKR Ko¶cielisko):

I Strona g³ówna I Wiadomo¶ci I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Ko¶ció³ I

I Radio Alex I G³os Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Og³oszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I