I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Niepełnosprawni...

(15.05.2003) Wracamy do problemów ludzi niepełnosprawnych poruszanych 5 maja w serwie Watra. W Zakopanem w porozumieniu ze starostwem tatrzańskim zapadły decyzje dotyczące lokalizacji świetlicy rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Mówi zastępca burmistrza Krzysztof Owczarek:
Koszty zaadoptowania budynku przy Palcu Niepodległości poniesie miasto, a w nakładach przystosowania lokalu przy ul. Gimnazialnej partycypować będzie powiat.

Podczas spotkania władz miasta z dziennikarzami przekazano nam następujące materiały:

1. Prawa i obowiązki powiatu wobec organizacji osób niepełnosprawnych m.in.: dofinansowanie:
uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych; sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (...) likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, rehabilitacji dzieci i młodzieży podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności współpraca z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej tych osób.
Pieniądze z budżetu gminy są przeznaczane na poszczególne cele:
Gmina nie pobiera opłat za użytkowanie sal w budynkach na ul. Jagiellońskiej 7 i 40 od 2002r. (w myśl ustawy 1 art. 7 pkt. 19, który mówi o współpracy samorządów gminnych z organizacjami pozarządowymi). Anulowano także naliczenia z poprzedniego okresu. Gmina pokrywa koszty utrzymania czystości, energii elektrycznej, cieplnej i wody w tych pomieszczeniach.
Ze środków Wydziału Kultury w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczono na wspieranie działań kulturalnych osób niepełnosprawnych 51.277,95 zł. (Ośrodek dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym na Kamieńcu, Polski Związek Głuchych - zespół "Halny Wiatr").
o Pomoc Społeczna. W Ośrodku Pomocy Społecznej w 2002r. z powodu długotrwałej choroby i niepełnosprawności pomoc otrzymało 365 osób.
Miasto Zakopane przeznacza z budżetu 90 tys. zł. rocznie na funkcjonowanie Stacji Opieki Caritas. Siostry pielęgniarki z zakopiańskiego oddziału Caritas opiekują się w domach osobami niepełnosprawnymi, ciężko chorymi, w podeszłym wieku. Około 50 osób niepełnosprawnych z grupą inwalidzką korzysta z pomocy w Stacji Caritas ( są to także zabiegi rehabilitacyjne). Pracownicy Caritas uzgadniają terminy wizyt lekarskich i dowożą osoby niepełnosprawne do lekarza ( na wyposażeniu Stacji są samochody osobowe nieprzystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich).
Dofinansowanie sportu osób niepełnosprawnych:
2000r. Zawody w sportach zimowych - 33 699,52 (transport, nagrody, pamiątki dla uczestników, nagłośnienie i inne)
2002r. organizacja zawodów narciarskich - Olimpiady Specjalne Polska - 3 840 2003r. Polski Związek Niewidomych Koło 67 w Zakopanem - 5 416,20 (działalność sportowa mająca na celu poprawę warunków fizycznych i zdrowotnych osób niepełnosprawnych, zorganizowanie sali ćwiczeń)
razem: 42 955,72
Przeciętnie każdy młodzieżowy klub sportowy otrzymuje dotację ok. 8-9 tys. rocznie.

Zestawienie zbiorcze wsparcia Osób Niepełnosprawnych ze środków Wydziału Kultury UM Zakopane za okres lat 1993-2003
Rok Nazwa stowarzyszenia Przeznaczenie Kwota
1993 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr" w stroje (po waloryzacji) 1.500
1994 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr" w stroje (po waloryzacji) 700
1995 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr" w stroje 500
Ośrodek Dzieci Upośledzonych wyjazd do Umysłowo z Kamieńca Gdańska na II Festiwal
Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych 1.000
1996 Polski Związek Głuchych doposażenie w zespół "Halny Wiatr" stroje 500
1997 Polski Związek Głuchych doposażenie w zespół "Halny Wiatr" stroje i instrumenty 8.000
Dzieci Upośledzonych Umysłowo z wsparcie Kamieńca finansowe II Olimpiady Dzieci Niepełnosprawnych 500
1998 Polski Związek Głuchych doposażenie w zespół "Halny Wiatr" stroje 2.631
1999 Polski Związek Głuchych nagroda, doposażenie zespół "Halny Wiatr" w rekwizyty 3.885,50
Ośrodek Dzieci Upośledzonych Umysłowo z Kamieńca doposażenie w stroje i rekwizyty, zakup sprzętu nagłaśniającego 10.126,95
2000 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr" w stroje 5.000
2001 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr w stroje 3.000
2002 Polski Związek Głuchych doposażenie zespół "Halny Wiatr" w stroje 3.000
Ośrodek Dzieci Upośledzonych Umysłowo z Kamieńca wolne datki z II Festiwalu Muzyki
Organowej 5.435
2003 Ośrodek Dzieci Upośledzonych Umysłowo z Kamieńca spektakl teatralny "Podłazy" 4.000
Polski Związek Głuchych prowadzenie zespół "Halny Wiatr" zespołu 5.500
W ciągu roku razem: 51.277,95

INFORMACJA O DOFINANSOWANIU SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W LATACH 2000- 2003
Koszty organizacji Igrzysk Olimpiad Specjalnych Polska;
rok 2000 - koszty transportu, zakupu nagród , materiałów, pamiątek dla uczestników, nagłośnienia i inne związane z organizacją zawodów w sportach zimowych 33 699,52
rok 2002 - koszty organizacja zawodów narciarskich - Olimpiady Specjalne Polska 3.840
rok 2003 - dotacja na zadania zlecone w konkursie dla podmiotów nie zaliczonych do sektora finansów publicznych Polski Związek Niewidomych Koło nr 67 w Zakopanem kwota 5 416,20 - środki przeznaczone na prowadzenie działalności sportowej mającej na celu poprawę warunków fizycznych i zdrowotnych osób niepełnosprawnych /zorganizowanie sali do ćwiczeń/
Razem kwota ; 42 955,72
/przeciętnie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej - klub sportowy - zajmujące się szkoleniem młodzieży sportowo uzdolnionej otrzymuje dotację średnio ok. 8-9 tysięcy złotych rocznie/

(05.05.2003) Niepełnosprawni w Zakopanem pytają radnych, członków komisji i władze wykonawcze: Dlaczego mimo wieloletnich starań w mieście nie znaleziono miejsca na świetlicę socjo-terapeutyczną dla inwalidów? Dlaczego w lokalu przy ul. Jagiellońskiej w pomieszczeniu biura Związku Niewidomych odcięto ciepłą wodę? A przede wszystkim, gdzie są pieniądze przeznaczone każdego roku w budżecie miejskim na potrzeby osób niepełnosprawnych? Według Jerzego Zająca z Polskiego Związku Niewidomych od lat na tego typu pytania nie ma odpowiedzi. Nie ma też żadnych konkretnych działań na rzecz niepełnosprawnych a w Zakopanem problem ten dotyczy ok. 120 osób. Impulsem do poruszenia po raz kolejny spraw inwalidów w mieście jest lokal komunalny na oś. Słoneczne, o powierzchni ok. 40 m kwadratowych. Niepełnosprawni twierdzą, że jest to idealne miejsce pozbawione barier architektonicznych, które może być znakomicie zaadaptowane na ich potrzeby, tym bardziej, że od kilku miesięcy  pomieszczenia są puste (znajdował się tam wcześniej zakład fryzjerski). Pomysł pozytywnie zaopiniowała komisja d/s rodziny. Podobno wysłano pismo do burmistrza z prośbą o zarezerwowanie lokalu na świetlicę dla niepełnosprawnych. Od dwóch miesięcy w Urzędzie o tej sprawie, jak mówi Jerzy Zając "nie ma z kim rozmawiać". Ostatnio, nieoficjalnie mówi się, że pomieszczenie ma być wynajęte na prywatne gabinety lekarskie. W pliku dźwiękowym konferencja prasowa poświęcona w/w tematom:
Powracając jeszcze raz do niepełnosprawnych. Serwis Watra niedawno otrzymał list. Oto jego treść: "Moje Zakopane. Po ostatnich moich pobytach w Zakopanem pozwoliłem sobie na małą refleksje i jednocześnie podsumowanie tego, co dane mi było przeżyć i zauważyć: W Polsce w XXI wieku bariery dla niepełnosprawnych stanowią tylko niewielka cześć barier, jakim społeczeństwo odseparowało się od tych, którym los nie pozwala poruszać się swobodnie czy to fizycznie czy to psychicznie. Dlaczego tak jest? Niepełnosprawni są dla nas widocznym i namacalnym dowodem, że człowiek z natury nie jest istota doskonałą. A tymczasem w każdym z nas nawet w największym czy pozycja czy fortuna człowieku jest i dobre i złe. Każdy z nas podświadomie dąży do dobra chowając złe przed sobą i przed innymi. Podobnie jak nie możemy widzieć koloru białego bez kontrastu z czarnym tak nie wiemy, co sprawne, jeśli nie wiemy, co niepełnosprawne. Tak samo jest z naszym życiem wewnętrznym, które ujawnić się może chorobą fizyczną czy niepełnosprawnością, jeśli nie udało nam się uświadomić go i ujawnić go nam samym. Niesprawność i każda inna choroba są wyrazem tego, co jest częścią nas samych. Nie akceptując ich nie akceptujemy nas samych. Nie akceptujemy się my wszyscy zdrowi czy chorzy, sprawni czy mniej sprawni. Patrząc na niepełnosprawnych inaczej niż na sprawnych zapominamy, ze są to tacy sami ludzie jak my. Jest w nich często o wiele więcej dobra niż w sprawnych, bo wszystko inne mniej doskonale, co każdy z nas ma w sobie jest już ujawnione choroba lub inna niesprawnością. Niepełnosprawni, są tylko bardziej otwarci i bardziej szczerzy, niż reszta społeczeństwa teoretycznie i powierzchownie uważająca się za zdrową czy sprawną. Wydaje nam się ze negacją i odrzucaniem niepełnosprawnych, pozostawianiem barier zarówno fizycznych, architektonicznych czy psychicznych poprzez brak akceptacji ich jesteśmy lepsi lub bardziej sprawni. Tylko przez wyciągnięcie im pomocnej dłoni, obalenie barier wszelkiego rodzaju i zaakceptowanie ich na równi ze wszystkimi innymi członkami społeczeństwa możemy żyć w pełni jako całość społeczna. Inne społeczeństwa tego świata patrząc tak właśnie na niepełnosprawnych akceptują i integrują ich w swoich środowiskach miejskich, wiejskich, domowych, instytucjach, uczelniach, szkołach, ośrodkach rekreacyjnych i innych miejscach. Dla architekta lub projektanta nie ma żadnej różnicy ani finansowej ani innej, żeby zbudować dom z podjazdem dla wózka inwalidzkiego i wszystkimi innymi udogodnieniami, lub w projekcie ulicy uwzględnić potrzeby osób poruszających się na wózkach inw. i innych, ale i architekt i budowniczy musza o tym wiedzieć i pamiętać przy budowie domu czy ulicy. Potrzebny jest wiec zdrowy przykład całego zdrowego społeczeństwa. Powinniśmy zobaczyć w niepełnosprawnych ludzi takich samych, jakimi wszyscy jesteśmy. Wielki Polak, jakim bez wątpienia jest Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymki do Polski powiedział: "Niech nasza droga będzie wspólną, niech nasza modlitwa będzie pokorna, niech nasza miłość będzie potężna, niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwić". Personalia autora listu posiada serwis Watra.
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I