I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Konferencja prasowa Powiatu Tatrzańskiego 21.05.2003.

(22.05.2003) Informowaliśmy już o tym państwa ale jeszcze raz przypominamy na prośbę starostwa tatrzańskiego, że w budynku przy ul. Chramcówki 15 ale z wejściem od strony osiedla Szymony zlokalizowano nowe wydziały powiatowe. Mieści się tam:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

Po ubiegłorocznym listopadowym wietrze halnym, który wyrządził wiele szkód w drzewostanie na Podhalu ok. 15 wspólnot leśnych i osób indywidualnych szukało wsparcia finansowego. Starostwo tatrzańskie zwróciło się w ich imieniu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po kilku miesiącach pojawiła się informacja, że fundusz może przekazać na cel odnowienia i przebudowy wyłamanych zasobów leśnych ok. 200 tyś. zł. Okazało się jednak, że warunki pod którymi można otrzymać wsparcie zniechęciły większość poszkodowanych.

10 i 11 czerwca po raz trzeci starostwo organizuje wizytację w bacówkach na terenie powiatu tatrzańskiego. Służby podległe staroście m.in. przedstawiciele sanepidu i weterynarii chcą zorientować się, czy bacowie mają książeczki zdrowia, czy bacówka ma dostęp do bieżącej wody, czy naczynia i sprzęta wykorzystywane do produkcji osypka, buncu, bryndzy i zyntycy są czyste, czy wypasane owce są zbadane i zaszczepione przez weterynarza. Jak podkreśla naczelnik wydziału Ochrony Środowiska Danuta Wojnarska nie chodzi o kontrole, bowiem czas wizytacji jest znany ale bardziej o pomoc i doradztwo. Oczywiście w przypadku rażącego naruszenia np. warunków sanitarnych potrzebne będa interwencje. Chodzi jednak przede wszystkim o to by dbać o jakość wytwarzanych produktów z mleka owczego:

Wracamy do kwestii opatentowania wyrobów regionalnych z mleka owczego. Górale z powiatu Suskiego, z Bieszczad, ze Szczyrku chcą także mieć licencję na produkcję oscypka. Starosta tatrzański uważa, że sprawa przez tamte organizacje rolnicze została trochę "przespana", bowiem trwający proces rejestracji wyrobów w Urzędzie Patentowym rozpoczął się trzy lata temu, było więc wystarczająco dużo czasu, by dołączyć do ubiegających się formalnej ochrony tradycyjnych góralskich wyrobów. Ustawa jednak daje możliwość by rozszerzyć obszar geograficzny produkcji oscypka, buncu i bryndzy:

"Podhale w Unii Europejskiej" - pod takim hasłem 23 maja w Zakopanem rozpocznie się V Tatrzańskie Forum Gospodarcze. Będzie mowa o polityce monetarnej w aspekcie wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz o rozwoju turystyki w przyszłej Europie. W temacie lokalnym zaplanowano wystąpienie Andrzeja Kaweckiego prezesa Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podsumowujące 10 lat działalności TIG-u:
Aktualnie TIG zrzesza 45 podmiotów gospodarczych i jak podkreśla to prezes Izby Andrzej Kawecki - to najwięksi pracodawcy na Podhalu.

W województwie małopolskim, również na Podhalu, odbywają się ćwiczenia pod kryptonimem „MAJ 2003”. Służby militarne i cywilne szkolą się w zakresie interwencji w sytuacji powodziowej i skażenia środowiska toksycznymi środkami przemysłowymi. Sprawdzane będą również systemy wykrywania i alarmowania. W czwartek na terenie całego województwa małopolskiego zostanie ogłoszony alarm o klęskach żywiołowych i skażeniu środowiska. Mówi pułk. Andrzej Łęcki kierujący wydziałem zarządzania kryzysowego Powiatu Tatrzańskiego:
W piątek ćwiczenia praktyczne zostaną zorganizowane na terenach Powiatu Nowotarskiego m.in. w rejonie zapory w Czorsztynie. Weźmie w nich udział śmigłowiec Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W czwartek syreny zawyją o godzinie 9.30 na terenie powiatu tatrzańskiego.

Tak wygląda sztab zarządzania kryzysowego w Powiecie Tatrzańskim podczas ćwiczeń:


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I