I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Starość i młodość orkiestr dętych

(23.06.2009) Henryk Urbanowski: "W Rabie Wyżnej odbyła się XVII Parada Orkiestr Dętych powiatu nowotarskiego, w której wzięły również udział dwie orkiestry z powiatu tatrzańskiego (z Witowa i Jurgowa). Oczekiwany efekt widowiskowy z musztrą i czirliderkami popsuł deszcz. Tylko część zespołów przemaszerowała z kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika, gdzie wzięła udział w mszy świętej pod pomnik Jana Pawła II wręczającego sakrę biskupią ks. Stanisławowi Dziwiszowi. Tam po złożeniu wiązanek kwiatów, wszyscy uczestnicy i goście parady przeszli do remizy OSP, gdzie siłą rzeczy parada zamieniła się w koncert. Wzięło w nim udział aż dziewiętnaście orkiestr, które wykonywały po 3 do 4 utworów, a zmasowane granie trwało 4,5 godziny.
Impreza której organizatorami było starostwo nowotarskie, Powiatowe Centrum Kultury, Urząd Gminy i GOK w Rabie Wyżnej bardzo sprawnie prowadził Marcin Kudasik. Natomiast honorowymi gośćmi imprezy byli przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak, sekretarz powiatu nowotarskiego Marek Wierzba, członek zarządu powiatu Robert Wodziak, wójt Andrzej Dziwisz, przewodniczący Rady Gminy Raba Wyżna Marian Wojdyła. Przez pewien czas koncertowi przysłuchiwał się rabiański proboszcz ks. prałat Antoni Zuziak.
Wystąpiły natomiast orkiestry (w kolejności, w nawiasie nazwisko kapelmistrza): z Raby Wyżnej (Stanisław Krauzowicz), Gronkowa (Józef Pańszczyk), Łapsz Wyżnych (Mateusz Grygla), Ludźmierza (Krzysztof Dąbek), Kacwina i Maniów ( Stanisław Wojtaszek), Podwilka (Lucjan Bryja), Łapsz Niżnych (Henryk Kałahut), Spytkowic i Rabki – Zdroju (Jacek Klinowski), Ochotnicy Dolnej (Piotr Matusiewicz), Krempach (Franciszek Łukasz), Lipnicy Wielkiej (Marian Sułkowski), Nowej Białej (Emil Cereras), Waksmundu ( Marek Kolasa), Witowa (Antoni Malec), Lipnicy Małej (Mirosław Dusan Rybar), Skawy (Robert Pustuła), Jurgowa (Franciszek Ciągwa), Kacwina (Antoni Malec).
Przegląd ujawnił z jednej strony, że muzykowanie w orkiestrach dętych ma na Podhalu bardzo dawną tradycje. Najstarsza z występujących orkiestr (z Jurgowa) powstała w 1830 r. a rodowód z przełomu XIX i XX wieku ma większość. Powstają jednak nowe, n.p. w Kacwinie w 2002 r. Lipnicy Małej w 1989 r. I nie należy już tych orkiestr kojarzyć wyłącznie z Ochotniczą Strażą Pożarną, bo część działa jako orkiestry parafialne, inne jako wyraźnie podłączone pod gminne ośrodki kultury. Widać to zresztą po umundurowaniu, które w części nawiązuje do mundurów strażackich, ale niekiedy ma krój i barwę estradową, a tak jak w przypadku witowian jest strojem góralskim.
Orkiestry w poszczególnych miejscowościach od czasu przechodzą kryzys, ale mają ambicję przetrwania i wtedy dwie łączą się w jedną. Czasami też jeden kapelmistrz prowadzi dwie orkiestry (n.p. Antoni Malec). Jest ich wciąż wiele (W powiecie nowotarskim grają średnio w co trzeciej wsi), gra w nich łącznie ponad 600 osób, a to już tworzy liczącą się siłę ruchu amatorskiego. Co czwarta nazywa się młodzieżową orkiestrą dętą, bo występują w nich już w większości ludzie młodzi, często dzieci. I co jeszcze ciekawsze, coraz więcej dziewczyn. Ot, co. "

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I