I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Jan Fudala

(14.01.2008) Henryk Urbanowski: "Około dwóch tysięcy przyjaciół towarzyszyło Jaskowi Fudali w jego ostatniej drodze na stary rabczański cmentarz. - To było jego wielkie zwycięstwo – skomentowała masowy udział mieszkańców Podhala w pogrzebie artysty dr Małgorzata Wnuk z Zakopanego. To ona zorganizowała w sierpniu w swej legendarnej karcmie ostatnią za życia Fudali wystawę jego obrazów. Inni nie chcieli, albo zastraszeni nagonką, jakiej artysta był poddany – się bali. W dniu pogrzebu nawet Niebo sprzyjało Jaśkowi. Wiał halny, wiatr opiewany przez Niego w kilkunastu wierszach, obecny na Jego pierwszych „Zbójnickich” obrazach namalowanych na szkle.
O godz. 7.30 rano przy żałobnych dźwiękach Muzyki Gorczańskiej zabito gwoździami trumnę z Jego ciałem, które przez 40 godzin spoczywało w Domu pod Trzema Madonnami.
Ponieśli je na swych ramionach ku staremu kościółkowi św. Marii Magdaleny ubrani w stroje góralskie przyjaciele z rabczańskiego oddziału Związku Podhalan.
Tam w godzinach 8.00-10.45 trzymali warty. Przy ustawionej na katafalku przed głównym ołtarzem trumnie modliła się rodzina, przyjaciele, znajomi. Grała Gorczańska Muzyka, kilka żałobnych pieśni staropolskich wykonał przybyły ze swa lutnią Antoni Pilch z dworu na Wysokiej. Na organach grał młody muzyk Wojciech Gracz, Przy trumnie została wyłożona Księga Kondolencyjna, do której wpisały się setki osób. Przed kościółkiem gromadziły się poczty sztandarowe z całego Podhala, głównie oddziałów Związku Podhalan, którym przewodził sztandar Zarządu Głównego. Było ich w sumie 21. Licznie przybyli także góralscy muzycy – od Żywiecczyzny, od Orawy, Spisza, Pienin, od Zakopanego i Kościeliska. W kondukcie, który przed godz. 11.00 wyruszył do nowego kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny przewodził im najlepszy obecnie prymista w całych polskich górach – Jan Karpiel Bułecka, On też nadawał ton muzykom podczas pogrzebu na cmentarzu,
Nie było dziedziny na Podhalu – od Żywiecczyzny po Szczawnicę, od Zakopanego po Myślenice, skąd nie przybyłyby na pogrzeb pojedyncze osoby lub całe delegacje. Przyjechało wielu przyjaciół Jaśka Fudali z całej Polski – z Poznania, Krakowa, Warszawy, Limanowej, Nowego Sącza, Mszany Dolnej, Bielska Białej a także gorczańskich wiosek – Poręby Wielkiej, Olszówki i wielu innych miast, wieńce przysłano z Paryża i USA. Specjalnie na Jego pogrzeb przyleciał z Londynu Piotr Fudakowski, pracujący na Zachodzie polski reżyser, którego film „Tootsie” wyprodukowany w RPA otrzymał nagrodę Osacra.
Mszę św. Żałobną w kościele celebrowali proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. dr Paweł Duźniak i kapelan ZG Związku Podhalan, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu ks. prałat Tadeusz Juchas. Porywające przemówienie gwarą wygłosił prezes ZG Związku Podhalan – Jan Hamerski i burmistrz Rabki Ewa Przybyło.
Okolicznościowy wiersz napisany przez siebie na śmierć Jaśka Fudali odczytał Andrzej Dziedzina – Wiwer ze Szczawnicy. Wielu innych poetów złożyło swe wiersze na nasze ręce.
Podczas uroczystości w kościele i na cmentarzu obecna była delegacja władz powiatu nowotarskiego.
Ponad pół godziny maszerował ul. Orkana kondukt pogrzebowy na stary cmentarz. Ulica została wyłączona na ten czas z ruchu. Porządku strzegło kilka jednostek policji i rabczańska straż miejska. Chowali zaś Jaśka w użyczonym mu przez dobrych ludzi grobowcu ks. Juchas i ks. Duźniak w asyście muzyki tak rzewnej, jakiej dawno na Podhalu nie słyszano. I w asyście wyjącego halnego, łopocącego sztandarami oraz przypiętymi do niezliczonych wieńców szarfami. Około 100 osób skorzystało z zaproszenia rodziny Jaśka do wzięcia udziału w stypie, która odbyła się w restauracji „Zdrojowa” w Rabce. W wielu innych domach i karczmach na Podhalu zbierali się wieczorem ludzie, by powspominać Jana Fudalę.
Zastanawiano się też, jak utrwalić pamięć o Jego żywobyciu i twórczości.
Będziemy o tych inicjatywach informować".

Foto-relacje:

Jana Cieplińskiego... (więcej...)

 

 

 

Piotra Kuczaja... (więcej...)

 

 

 

Artystyczny testament Jaśka Fudali

W bogatej twórczości poetyckiej Jana Fudali znaleźliśmy wiersz będący swoistym testamentem ideowym poety.
Opublikowany został po raz pierwszy w tomiku „Śrybelny miesiącku” (Warszawa 1980) i powtórzony w tomiku najlepszych Jego wierszy „gdzie Rzym, gdzie Krym” (Kraków, 2000)

W zielonej ubocy

Kie sie kopyrtne
Ty brodziaty świątku Jantoniego
Na gęślach zagros zbójnickego
Cobyk w niebo skoczył
A wy pochowacie mnie w zielonej ubocy
Na bukowym grobie zapolcie mi watre
Pozdrówkojcie Gorcom. Zakurzcie se fajke
I swoim dzieciskom w gwarze
Staropolskom bajke.


Jan Fudala

(09.01.2008) W sobotę 12 stycznia od godz. 8.00 do 10.45 trumna z ciałem ś.p. Jana Fudali zostanie wystawiona w starym kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Rabce – Zdroju, gdzie będzie można pomodlić się za spokój Jego Duszy i oddać Mu hołd. O godz. 10.45 nastąpi przeniesienie trumny do nowego kościoła parafialnego, w którym o godz. 11.00 odbędzie się msza święta żałobna. Stamtąd wyruszy kondukt na stary cmentarz parafialny przy ul. Orkana gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe. Ciało zmarłego zostanie pochowane w Kwaterze Zasłużonych Rabczan.

(07.01.2008) Henryk Urbanowski: "6 stycznia 2008 r. w godzinach wieczornych zginął potrącony przez pociąg na przejściu przez tory prowadzącym na stok narciarski „U Żura” w Chabówce JAN FUDALA, ceniony artysta – malarz, tancerz, aktor i pisarz a także pedagog i muzealnik.
Tego samego dnia Jan Fudala odebrał w Nowym Targu z rąk prezesa ZG Związku Podhalan przyznany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony dla Kultury”- Gloria Artis”.
Około 18 spotkał się z nami, kiedy to wykonaliśmy – jak się okazało – ostatnie w jego życiu zdjęcia. Później udał się na narty do Chabówki.
Jego ciało na poboczu – pomiędzy torami i szosą znaleziono następnego dnia rano.
Żonie Jana Fudali, jego Matce, Rodzeństwu, Córkom i Krewnym oraz Przyjaciołom nasza redakcja składa najserdeczniejsze wyrazy współczucia".

Na fotografii Jan Fudala - zdjęcie wykonane w niedzielę 6 stycznia 2008 podczas uroczystości wręczenia medalu „Zasłużony dla Kultury”- Gloria Artis”. (zdjęcie Piotr Kuczaj).

FUDALA Jan (nauczyciel, artysta malarz, poeta, satyryk) - pasowany na zbójnika w Bukowinie Tatrzańskiej; udział w nagraniu telewizyjnym do serialu „Trombita”; wystawy indywidualne: Nowy Targ 2005, Wiedeń 2005, Rabka-Zdrój 2006, Zakopane 2007; autor publikacji książkowych: Supersołtys (Kraków 2006), Nieszczęśnicy (Kraków 2006), ilustracji (reprodukcje malarstwa na szkle) do książki T. Jankowskiego Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża Kraków 2007 oraz scenariusza filmowego poświęconego ks. prof. J. Tischnerowi Rozśmieszyć Pana Boga (13 odcinków) 2007; laureat nagrody im. W. Orkana 2005, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2007.

Relacje serwisu Watra:

http://www.watra.pl/rozne/rabka2/fudala_wyroznionyy.html

http://www.watra.pl/rozne/zakopane/uwnuka100.html

http://www.watra.pl/rozne/rabka2/palmyy.html

http://www.watra.pl/rozne/rabka2/tvpoloniaa.html

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I