I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Uczczenie pomordowanych

(17.11.2008) Henryk Urbanowski: "Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości w gminie Raba Wyżna było w tym roku odsłonięcie tablicy upamiętniającej 21 pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Rokicin Podhalańskich. Zginęli w większości z rąk oprawców za drobne przewinienia, niekiedy były to całe rodziny. Wśród nich znalazła się także błogosławiona Klemensa, siostra Helena Staszewska, urszulanka z rokiciańskiego Domu Zakonnego.
Wielki głaz z tablicą stanął nad ocembrowanym niedawno potokiem w centrum wsi pomiędzy grotą Matki Boskiej i remizą OSP, u stóp skarpy, nad którą wcześniej wzniesiono parafialny kościół Miłosierdzia Bożego, a przed nim pomnik przedstawiający Jana Pawła II i jego sekretarza ks. Stanisława Dziwisza stojących u krzyża. Cały ten kompleks religijno-patriotyczny stanowi obecnie jedno z ciekawszych założeń urbanistycznych w okolicy i główną atrakcję pielgrzymkowo-turystyczną Rokicin Podhalańskich. Usytuowany jest bowiem obok szlaku im. ks. kardynała Karola Wojtyły prowadzącego ku Krzyżowi Milenijnemu i dalej przez Piątkową w Gorce.
Uroczystość zgromadziła ok. 250 mieszkańców gminy, wśród których oprócz wójta Andrzeja Dziwisza znaleźli się m.in. poseł Edward Siarka, starosta nowotarski Krzysztof Faber i przewodniczący Rady Gminy Marian Wojdyła. Honory pomordowanym oddały poczty czternastu sztandarów (w tym dwu partyzanckich), orkiestra OSP i grupa strażaków pod wodzą komendanta gminnego Janusza Jury zapewniająca należny ceremoniał towarzyszący wciąganiu biało-czerwonej na maszt i apelowi poległych odczytanemu przez żołnierza AK kpt. rezerwy Edwarda Antolaka i wreszcie poświęceniu tablicy przez ojca Edmunda Świerczka. Wartę przy pomniku trzymali natomiast członkowie grupy Rekonstrukcji Historycznych. Godzi się odnotować, że kpt. Edward Antolak był inicjatorem upamiętnienia pomordowanych pomnikiem. On też wygłosił słowo przypominające tragiczne lata okupacji i losy osób, których imiona i nazwiska uwieczniono na brązowej tablicy. Artystycznie uroczystość uświetnił rokiciański chór „Misericordias” dyrygowany przez Danutę Kwiatkowską.
Następnie zebrani przeszli na mszę świętą za Ojczyznę i w intencji pomordowanych, po której u stóp u sto ołtarza z programem wierszy i pieśni religijnych i patriotycznych wystąpili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej im. Bronisława Czecha."

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj piotr.kuczaj@neostrada.pl):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I