I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zawody Oppenheima po raz dziesiąty

(06.04.2009) W sobotę 4 kwietnia w rejonie doliny Chochołowskiej po raz dziesiąty zostały rozegrane Zawody w Ski-alpinizmie im. Józefa Oppenheima zorganizowane przez Klub SN PTT 1907 Zakopane. Były to jednocześnie Mistrzostwa Polski seniorów oraz Finał Pucharu Polski amatorów w narciarstwie wysokogórskim. Pogoda sprzyjała zawodnikom. Serwis WATRA objął patronat medialny nad tym sportowym wydarzeniem. Zapraszamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z zawodów i rozdania nagród.

 

 

 

Wojciech Szatkowski: "W rejonie Doliny Chochołowskiej rozegrane zostały  po raz dziesiąty zawody ski alpinistyczne o Memoriał im Józefa Oppenheima. Na starcie stanęło ponad 60 zawodników w kategoriach amatorskich i 19 z licencją sportową. Ci ostatni walczyli o tytuł mistrza Polski Seniorów w tej bardzo trudnej dyscyplinie sportu. W tej kategorii tytuły mistrzów Polski uzyskali zakopiańczycy: Klaudia Tasz z SN PTT 1907 Zakopane oraz Andrzej Bargiel z TKN Tatra Team Zakopane. Zawody odbyły się przy przepięknej wiosennej pogodzie. Serwis Watra jest od 2003 r. patronem medialnym tej imprezy.
Przypomnijmy - zawody im. Józefa Oppenheima – Puchar klubu SN PTT 1907 Zakopane – zawody ski-alpinistyczne, organizowane przez najstarszy istniejący klub narciarski w Polsce, SN PTT 1907 Zakopane, jako puchar klubu SN PTT w ski-alpinizmie. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą zawodów był wiosną 1999 r. Wojciech Szatkowski (wówczas sekretarz klubu SN PTT), we współpracy z Andrzejem Marciniakiem i Janem Trzebunią (działaczami klubu). Szatkowski był dyrektorem zawodów w latach 2000-2005 (sześciokrotnie), a Trzebunia nieprzerwanie od 2006 r. (czterokrotnie do 2009 r.) Patronem zawodów jest Józef Oppenheim, znany taternik, narciarz, kierownik TOPR w latach 1914-1939, znawca i miłośnik gór, autor znakomitych fotografii, jeden z najczynniejszych narciarzy wysokogórskich w Tatrach w latach 20. i 30., autor najlepszego przewodnika narciarskiego po Tatrach (wyd. Kraków 1936). Pierwsza edycja zawodów odbyła się w roku 2000, na trasie na szczyt Grzesia przed Długi Upłaz na Rakoń (poprowadzono dwie takie pętle), wygrał znany słowacki ski-alpinista Milan Madaj. Potem, od 2002 r., zawody znalazły się w kalendarzu Pucharu Polski, odtąd stale kończą zmagania polskich ski-alpinistów i są finałem Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim. W 2004 r. popularny „Oppenheim” był I. Mistrzostwami Polski w ski-alpinizmie: zwyciężyli w swoich kategoriach Magdalena Derezińska i Maciej Ziarko. Po raz drugi zawody były Mistrzostwami Polski w 2006 r., a rok wcześniej miały rangę finału Pucharu Europy Środkowej i wystartowało wówczas aż 140 zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Trasa zawodów cyklicznie przebiega przez szczyty 2-tysięczne w otoczeniu Doliny Chochołowskiej: Wołowiec (2064 m) i Kończysty Wierch (2002 m) oraz przez Grześ, Rakoń, Trzydniowiański Wierch oraz Czubik, ma następujące parametry ok. 2000 metrów przewyższenia i 23-25 km długości. Oprócz kategorii sportowej startują w tych zawodach także amatorzy, a także dzieci (od 2006 r.). Jeśli chodzi o wyniki to dwa razy wygrywał w Oppenheimie znany zakopiański ski-alpinista, Grzegorz Bargiel, trzy razy Magdalena Derezińska, która wygrywała także w MP 2004 r., a w 2006 r. mistrzem kraju został Tomasz Gąsienica-Mikołajczyk. W Oppenheimie wygrywali też: Jacek Czech (2003), Jacek Żebracki (2006), Szymon Zachwieja (2007) oraz Tomasz Brzeski (2008).
A jak było w tym roku? W środę 1 kwietnia rozpoczęło się znakowanie trasy, którego to zadania podjęli się pod kierunkiem kierownika trasy Adama Brzozy: Wojciech Szatkowski, Piotr Nowak, Olek (miłośnik freeride), Maciej Bielawski, a także co warto powiedzieć pomogli im i to w sposób znaczący zawodnicy: Andrzej Bargiel i Bartek Korzeniowski z TKN Tatra Team. Trasa ze względu na warunki śniegowe i zagrożenie lawinami została zmieniona. Wprowadzono za to, na wniosek Jacka Bilskiego i Wojciecha Szatkowskiego wariant alpinistyczny, czyli wspinaczkę na niewielką 7-metrową skałkę (W.S tę skałkę zapamiętał ze zjazdu z Grzesia w 2003 r.) na pierwszym podbiegu na Grzesia. Pierwszy odcinek graniowy został skrócony do Rakonia, ale sportowcy musieli zaliczyć dodatkowe drugie podejście z Wyżniej Chochołowskiej na Rakoń o deniwelacji ok. 300 metrów. Wyłączono podejście Doliną Jarząbczą, ale z Polany Chochołowskiej zawodowcy musieli "Krowińcem" i Kulawcem podejść na Trzydniowiański Wierch i dalej na Czubik (ostatnie podejście grzbietem na butach z nartami przypiętymi do plecaka). Następnie zawodników czekał zjazd stromym lasem i żlebem aż do Polany Trzydniówka. Łącznie zawodnicy w kategorii sportowej mieli do pokonania 22 km i ok. 2000 m przewyższenia. Amatorzy biegli tylko na Rakoń i z niego zjeżdżali na Polanę Chochołowską do mety. Łączna długość tej trasy wynosiła 9 km, przy przewyższeniu blisko 800 m. W  sportowej kategorii kobiet najszybciej trasę biegu pokonała zakopianka Klaudia Tasz występująca  od niedawna w barwach SN PTT 1907 Zakopane i ona zdobyła Mistrzostwo Polski seniorek. Warto dodać, że Klaudia w tegorocznym pucharze świata została sklasyfikowana na wysokim, siódmym miejscu. Druga na mecie była Anna Figura, a trzecia Julia Wajda (obie KS Kandahar). Wśród panów najlepszy i najszybszy okazał się Andrzej Bargiel (TKN Tatra Team Zakopane), a drugą pozycję wywalczył Jacek Żebracki, trzeci był Szymon Zachwieja (obaj ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR). W kategorii  kadetek najlepsza okazała się Paulina Figura - siostra Anny. Wśród amatorów pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych uzyskali: Ewa Kumalska, Teresa Stochel,  Ewelina Zwijacz Kozica, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Cukier (brawo Maciek – powiem tak, Maciek Cukier startował w I zawodach im. Józefa Oppenheima w 2000 r.), Marcin Trybała i Piotr Grzegorzek. Zawody współorganizowane były przez SNPTT 1907, PZA oraz TOPR. Dyrektorem zawodów był Jan Trzebunia. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom tej udanej imprezy i zapraszają za rok na XI Memoriał im. Józefa Oppenheima."

Zawody w Ski-alpinizmie im. Józefa Oppenheima
zawodnicy na starcie i mecie...
(więcej...)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody w Ski-alpinizmie im. Józefa Oppenheima
rozdanie nagród
(więcej...)


 




Zobacz wyniki zawodów: wyniki.pdf
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I