I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Zanieczyszczenie Białego Dunajca.

(25.03.2003) Jakość wody w nowotarskiej sieci wodociągowej wraca do normy. Od poniedziałku decyzją SANEPID'u może być ona używana po przegotowaniu nawet do celów spożywczych. Tymczasem w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach we wtorek uruchomiono kolejne urządzenie do ozonowania wody. O szczegółach Sabina Palka:

(24.03.2003) KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO w Nowym Targu.
Wodę z wodociągu sieciowego w Nowym Targu dopuszcza się do spożycia warunkowo ze względu na podwyższoną zawartość środków dezynfekcyjnych od dnia 24.03.2003 godz. 16.00. Warunki:
1. Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.
2. W oda może być używana do mycia, kąpieli i celów gospodarczych.
3. Sugeruje się kąpiel noworodków i niemowląt w wodzie przegotowanej.
4. W przypadku wystąpienia podrażnienia błon śluzowych i skóry w czasie kąpieli i mycia należy zgłosić się do lekarza.
5. Woda może być używana do produkcji żywności przy czym należy uwzględnić w technologii podwyższoną zawartość związków chloru w wodzie.
Termin obowiązywania w/w warunków do 24.04.2003 r.

Rita Lech - Jóźwiakowska
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Nowym Targu

(24.03.2003) "W tej trudnej kryzysowej dla miasta, dramatycznej sytuacji mówienie o pomocy jako dobrym interesie - jest bardzo nie na miejscu i wzbudziło to oburzenie wielu nie tylko radnych ale i mieszkańców..." - mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz odpowiadając na propozycję Zakopanego wybudowania rurociągu łączącego studnie głębinowe w rejonie byłego NZPS'u z siecią wodociągową. Mówi burmistrz Marek Fryźlewicz:
Treść oficjalnej odpowiedzi skierowanej do burmistrza Zakopanego Piotra Bąka:
"Odpowiadając na przedłożoną w piśmie z dnia 19 marca 2003 r. znak: IOŚ-V-70231SR/13/2C03 "ofertę współpracy" w zakresie wykonania w Nowym Targu wodociągu łączącego ujęcia ze studni głębinowych z miejską siecią wodociągową pragnę przedstawić Panu kilka informacji i przypomnieć kilka faktów, które w przyszłości pozwolą uniknąć składania Gminie Miastu Nowy Targ chybionych i obraźliwych ofert współpracy.
W ramach wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych Miasto Nowy Targ realizuje nie tylko modernizację stacji Uzdatniania Wody, uszczelniania sieci ale również konsekwentnie realizuje: inwestycje mającą na celu wykorzystanie do zaopatr2enia Miasta w wodę ujęć studni głębinowych znajdujących się m.in. na terenie byłego N.Z.P.S. Podhale, jako alternatywnego źródłu zaopatrzenia miasta w wodę.
W ubiegłym roku została wykonana magistrala wodociągowa w ul. Ludźmierskiej za kwotę ponad 800 tys. zł. Natomiast w uchwalonym przez Radę Miasta w dniu 28 stycznia br. Budżecie Miasta na rok 2003 zabezpieczono kwotę 1 400 000 zł na wykonanie kompletnego remontu pompowni hydroforowej na terenie byłych N.Z.P.S. oraz połączenie jej z siecią wodociągową poprzez budowę nowego wodociągu. Termin realizacji tego zadania określono na dzień 30 września 2003 roku. Przewidziane są również w Innym rejonie prace geologiczne mające na celu udokumentowanie zasobów eksploatacyjnych wód podziemnych w celu wykonania kolejnych otworów studni głębinowych.
Jak widać z powyższego kierowanie przez Pana Zastępcę rad i ofert do mieszkańców Miasta Nowy Targ są zbędne zarówno z punktu widzenia społecznego jak i ekonomicznego. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że niemoralnym byłoby realizowanie inwestycji komunalnych w mieście Nowy Targ na koszt podatników z miasta Zakopane nawet w sytuacji kiedy jego przedstawiciele w osobach Burmistrzów widzą w tym możliwość zrobienia interesu.
Jeśli już ktoś miałby pomagać mieszkańcom Nowego Targu to przede wszystkim Budżet Państwa, bo to tam są odprowadzane ich pieniądze.
Gdyby nawet rozpatrywać Waszą ofertę, to należy zważyć na fakt, że w sytuacji, kiedy do realizacji inwestycji kilkumilionowej zobowiązujecie Prezesa Spółki SEW1K, a wcześniej wymieniony prezes oświadcza, że nie może zakupić agregatu prądotwórczego dla oczyszczalni ścieków z Zakopanem, bo firmy na to nie stać, a jest to przecież realizacja zaleceń Wojewody Małopolskiego z dnia 18.03.2003 - to jak uznać Waszą ofertę za wiarygodną. Przedłożoną ofertę należy rozpatrywać również w kontekście wypowiedzi Pana Burmistrza - cytat: "Nasza propozycja nie jest żadną rekompensatą, ani ekspiacją! Nic podobnego! Zakopane nie czuje się winne zaistniałej sytuacji" pozostającej w rażącej sprzeczności z ustaleniami Wojewódzkich Służb Ochrony Środowiska w zakresie wskazania współsprawców skażenia potoku Biały Dunajec, które spowodowało tak wielkie straty społeczne i ekonomiczne w naszym mieście. Gratulując dobrego samopoczucia sugeruje stosowanie się do jednej z podstawowych zasad dobrego sąsiedztwa - przede wszystkim nie szkodzić."

(21.03.2003) Burmistrz Zakopanego Piotr Bąk przesłał oficjalne pismo skierowane do władz Nowego Targu z propozycją pomocy w połączeniu studni głębinowych z siecią wodociągową miasta. Mówi burmistrz Piotr Bąk:
Czy Zakopane czuje się zatem winne, dlatego władze złożyły taka propozycję?
Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

(22.03.2003) Z badań wykonywanych przez laboratorium Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach wynika, że stan zanieczyszczenia Białego Dunajca znacznie zmalał. Nie są już przekroczone normy bakteriologiczne. Nie oznacza to jednak, że woda znajdująca się w wodociągach miejskich nadaje się do spożycia. Decyzję o jej użyteczności może podjąć Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Nowym Tagu. W sobotę odpowiednie służby pobrały próbki wody m.in. w Szaflarach. Najwcześniej zatem jakiekolwiek decyzje zostaną podjęte w poniedziałek.

(19.03.2003) Propozycja Miasta Zakopane sfinansowania lub współ-finansowania budowy wodociągu, łączącego studnie głębinowe na terenie byłego NZPS "Podhale" z istniejącą siecią miejską oraz budowy ujęć podziemnych, gwarantujących czystą wodę dla Nowotarżan jest nadal aktualna - wynika z pisma, które otrzymaliśmy od Sekretarza Miasta Zakopane Grzegorza Cisło. Burmistrz Piotr Bąk wysłał do burmistrza Nowego targu Marka Fryźlewicza pismo potwierdzające wolę realizacji tej inwestycji siłami zakopiańskiej spółki "Sewik". Według informacji, które przekazał nam wiceburmistrz Jerzy Zacharko, realizacja powyższej propozycji trwałaby około pół roku i po tym czasie Nowy Targ byłby zabezpieczony w wodę ze źródeł głębinowych.

(19.03.2003) Na Podhalu przebywają przedstawiciele Wojewody: mgr Urszula Storch z Oddziału zamiejscowego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Andrzej Rembelski z Oddziału Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. Odnosząc się do wytycznych Wojewody, można zadać sobie pytanie, co wojewoda może nakazać a w czym pomóc samorządowi lokalnemu? Po pierwsze na szczęście niewiele po drugie niestety, że tak mało. Po ponad 20 dniach od dramatu z wodą, który dotyczy blisko 40-tysięcznego Miasta, pojawia się władza wykonawcza na Podhalu wraz z podległymi sobie służbami i nakazuje oraz upomina. Nadal jednak nie mamy informacji o wynikach prac i działań Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska i SANEPiD-u. Nic dobrego nie możemy powiedzieć o skuteczności wyżej wymienionych służb w sytuacji, gdzie liczą się godziny i minuty. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby rzeczywiście doszło do aktu terroryzmu. Możemy jedynie zaapelować do władz Zakopanego i Nowego Targu, by kontynuowały dialog i nie przyjmowały winy jedynie na siebie. Jako mieszkańcy mamy prawo żądać od władz województwa małopolskiego, by działało skutecznie dla ochrony zdrowia i życia mieszkańców a co do tego mamy wątpliwości. Jako stacja lokalna na Podhalu możemy stwierdzić, że żadne służby Zarządzania Kryzysowego z powiatu nowotarskiego bądź tatrzańskiego nie zwróciły się do nas z prośbą o nadanie komunikatu w sprawie skażenia wody. To burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz faksem powiadomił Radio Alex o skażeniu 5 marca. Możemy zadać pytanie: za co biorą pieniądze na etatach ludzie odpowiedzialni za powiadamianie o zagrożeniach. Po co stworzono centra zarządzania kryzysowego w powiatach i województwie? Mamy nadzieję, że władze samorządowe miast Zakopane i Nowy Targ wyciągną z tej sytuacji wnioski na przyszłość.

(19.03.2003) Stanowisko Zarządu Powiatowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Nowym Targu dotyczące zatrucia wody pitnej dla miast i związanych z tym działań Burmistrza Miasta Nowego Targu. "Zarząd Powiatowy SLD w Nowym Targu na posiedzeniu w dniu 17 marca 2003 roku, zapoznał się z informacjami prasowymi i opiniami mieszkańców miasta przekazywanymi członkom SLD, dotyczącymi klęski ekologicznej związanej z zatruciem wody pitnej w Nowym Targu. Po dyskusji przedstawiamy nasze stanowisko:
1. Karygodnym jest zatruwanie wód potoku Biały Dunajec przez oczyszczalnię ścieków - w Zakopanem, co na przestrzeni ostatnich lat miało miejsce nie jeden raz. Nie wytrzymują krytyki w zderzeniu z rzeczywistością naiwne tłumaczenia władz miasta Zakopanego, które nie poczuwając się do winy nie wskazują innego truciciela.
2. Informacje o niepokojącym stanie ujęcia wody pitnej dla miasta Nowego Targu miały miejsce początkiem lutego bieżącego roku - trzykrotny wzrost poziomu amoniaku w wodzie - niestety nie spotkały się z zainteresowaniem właściwych służb Burmistrza Miasta. Informacja Burmistrza na posiedzeniu Rady Miasta w dniu 5 marca 2003 roku o zatruciu wody pitnej była niekompletna. bagatelizująca problem i wprowadzająca w błąd Radę Miasta, podczas gdy zatrucie wody grożące zdrowiu wystąpiło już 24 lutego br.
3. Działania podjęte przez służby podległe Burmistrzowi okazały się pozorowane i nieskuteczne, tym samym narażające w dalszym ciągu zdrowie mieszkańców miasta. Nie wykorzystano mediów dla poinformowania o zagrożeniu: prasy miejscowej i wojewódzkiej, rozgłośni radiowych - Radio ALEX, ECHO, RMF FM. ZET, Kraków, telewizji kablowej i publicznej. Informacja poprzez megafon w jeżdżącym samochodzie przypomina czasy średniowiecza zwoływania poprzez "wici" rycerstwa na wojnę. Komunikat Burmistrza o tym że woda nie nadaje się do celów spożywczych był niepełny i wprowadzający w błąd.
4. Szczytem braku koordynacji i w naszym pojęciu przedkładania niezrozumiałych animozji osobistych nad dobro publiczne, był fakt nie zwrócenia się o pomoc do Powiatowego Centrum Kryzysowego.
Ponieważ człowiekiem odpowiedzialnym za działalność wszystkich służb miasta jest jego Burmistrz, a działały one jak przedstawiliśmy powyżej stwierdzamy, że Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz wyczerpał swoje możliwości zarządzania miastem i wzywamy Go do złożenia dymisji.
Wezwanie nasze jest tym bardziej uprawnione, iż Pan Marek Fryźlewicz przez ostanie siedem lat sprawował funkcję Burmistrza i powinien być sam przygotowany oraz przygotować organizacyjnie podległe mu służby do szybkiego i skutecznego działania na wypadek zagrożenia, które w przypadku Miasta Nowego Targu powtarzało się już kilkakrotnie".

Za Zarząd Powiatowy SLD w Nowym Targu Przewodniczący Rady Powiatowej SLD Poseł na Sejm RP
Stanisław Jarmoliński

(19.03.2003) Informacja wojewody: "18 marca odbyło się spotkanie z udziałem Burmistrzów Nowego Targu i Zakopanego oraz Starostów tamtejszych powiatów, przedstawicieli Policji, Sanepidu i Inspekcji Ochrony ?środowiska. Ustalono, ?e Nowy Targ zrezygnuje w przyszłości z korzystania z wody pitnej uzdatnianej w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. Wodę pitną? dla miasta zabezpieczy głębinowe ujęcie wody zlokalizowane na terenie byłych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego. Dotychczas z tego ujęcia pobierano wodę pitną i rozwożono autocysternami dla mieszkańców miasta. Aby ujęcie to mogło dostarcza wodę pitną dla Nowego Targu trzeba wybudować ok. 1200 metrów linii wodociągowej oraz dokona? dodatkowego odwiertu w celu zwiększenia wydajności. Obecnie dwa osiedla w Nowym Targu są zaopatrywane za pomocą wodociągu wodę pozyskiwaną z ujęcia głębinowego zlokalizowanego na terenie NZPS.
Dzisiaj o 9.00 miało być uruchomione urządzenie do uzdatniania wody pitnej za pomoc dwutlenku chloru na Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. Firma dokonująca montażu przewiduje następujący plan działania: Do mieszkańców Nowego Targu wystosowany zostanie apel o otwarcie wszystkich zaworów czerpalnych celem maksymalnego płukania sieci. Za zużycie wody w czasie płukania mieszkańcy nie zostaną obciążeni kosztami. Apel zostanie podany do publicznej wiadomości wszelkimi dostępnymi środkami. Przewidziany czas płukania sieci i zwiększonego chlorowania do piątku włącznie. 22 marca sieć zostanie zgłoszona do Państwowej Inspekcji Sanitarnej celem przeprowadzenia badania jakości wody.
Po wyniku bada wody i uzyskaniu pozytywnego wyniku Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu przystąpi do czyszczenia głównego ciągu linii wodociągowych, co potrwa ok. 3 dni. Uruchomienie całości wodociągów w Nowym Targu planowane jest na 24 marca. Praca instalacji do chlorowania dwutlenkiem chloru jest przewidziana przez trzy miesiące i w zależności od wyników może być wprowadzona na stałe.
Władze miasta Zakopane i Dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji SEWIK w Zakopanem wystąpiły do Zakładu Energetycznego w Zakopanem o wyjaśnienie przyczyn awarii oraz przerw w dostawie energii elektrycznej do oczyszczalni ścieków.
Dzisiaj także zaplanowano przelot śmigłowca policyjnego z kamerą termowizyjną wzdłuż potoku Cicha Woda w Zakopanem, przy którym funkcjonuje oczyszczalnia ścieków oraz wzdłuż Białego Dunajca w celu ustalenia ewentualnych miejsc nielegalnego wypuszczania ścieków do tej rzeki".

(18.03.2003) Zakopane - Nowemu Targowi! "Jeżeli jest problem to najlepiej go rozwiązać" - z takiego założenia wyszedł zastępca burmistrza Zakopanego Krzysztof Owczarek proponując pomoc w podłączeniu studni głębinowych do nowotarskiej sieci wodociągowej. Interesująca propozycja padła podczas spotkania sztabu kryzysowego powołanego w związku z utrzymującym się zanieczyszczeniem rzeki Biały Dunajec i na skutek tego brakiem wody zdatnej do użycia w 36-tysięcznym Nowym Targu. Propozycja burmistrza Krzysztofa Owczarka skierowana do burmistrza Marka Fryźlewicza, mówi o sfinansowaniu i wykonaniu wodociągu doprowadzającego źródlaną wodę do miejskich rurociągów. Przypomnijmy Nowy Targ posiada kilkanaście studni głębinowych. Podłączenie ich do sieci wodociągowej w 90% pokryło by zapotrzebowanie mieszkańców na wodę. I w ten sposób zniknął by problem ujęć wykorzystujących niebezpieczne wody powierzchniowe. Pomysł opiera się o zakopiańską Spółkę Eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji. To ona wykonała by inwestycję. Oczywiście w zamian za udział w zyskach czerpanych z tytułu poboru wody. Nie chodzi o zbijanie przysłowiowych "kokosów" bowiem działalność spółek komunalnych odbywa się niemal "po kosztach" ale jest to sposób na szybkie rozwiązanie problemu. Inwestycja wg wstępnych szacunków kosztowała by ok. 3 mln. zł. SEWiK "udźwignąłby" również ewentualne koszty związane np. z potrzebą dokonania dodatkowych odwiertów. W spotkaniu brał udział również prezes zakopiańskiego SEWiK'u Marek Kabaciński, który jest gotów już jutro spotkać się z dyrektorem nowotarskiego MZWiK-u Wojciechem Kniotkiem by omówić szczegóły i jak najszybciej rozpocząć prace. A jak zareagowały na to władze Nowego Targu? Chcą by burmistrz Owczarek przedstawił propozycję na piśmie. Burmistrz Krzysztof Owczarek mówi, że taką propozycję na piśmie złoży.

(18.03.2003) W Nowym Targu odbyło się spotkanie władz Zakopanego, Nowego Targu i Starostwa Nowotarskiego z przedstawicielami wydziału zarządzania kryzysowego Wojewody Małopolskiego:
Na Podhalu przebywali przedstawiciele Wojewody: mgr Urszula Storch z Oddziału zamiejscowego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Andrzej Rembelski z Oddziału Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

(17.03.2003) W niedzielę z powodu zaniku napięcia elektrycznego, przez prawie dwie godziny nie funkcjonowała zakopiańska oczyszczalnia ścieków. Awaria sieci elektrycznej wydarzyła się po za terenem oczyszczalni. Ponownie jednak "odżyła" sprawa zanieczyszczenia rzeki Biały Dunajec a co z tym się bezpośrednio wiąże - stanu wody w nowotarskich wodociągach. By ukrócić niepotrzebne dywagacje skontaktowaliśmy się z prezesem zakopiańskiej Spółki Eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji dr inż. Markiem Kabacińskim, który opisał to, co wydarzyło się na oczyszczalni ścieków w niedzielę:
Mówił dr inż. Marek Kabaciński z zakopiańskiej spółki SEWiK. Warto dodać, że zanik prądu i unieruchomienie oczyszczalni spowodowało, że ok. 600 m3 nie oczyszczonych ścieków zostało zrzuconych - to jest odpowiednikiem ok. 1,5 godzinnej pracy oczyszczalni. Sprawę na wniosek komendanta wojewódzkiego policji wyjaśniają także zakopiańscy funkcjonariusze. Chodzi o zanieczyszczenie wody w rejonie oczyszczalni ścieków. Policja ewentualne prowadzenie śledztwa uzależnia od opinii instytucji zajmujących się m.in. badaniem stanu wód. Sprawie bakteryjnego zanieczyszczenia wody była poświęcona konferencja prasowa w nowotarskim Urzędzie Miasta:
Mówiła Sabina Palka.

(17.03.2003) Mimo wcześniejszych zapowiedzi - nie będzie w Szaflarach funkcjonować instalacja do naświetlania wody. W ostatniej chwili producent się wycofał. W zamian zaproponował przenośną stację ozonową, która ma służyć do wstępnego utleniania wody. Urządzenia zaczną pracować w środę. Z kolei we wtorek rozpocznie się montaż instalacji do dwutlenku chloru. Tymczasem zanieczyszczenie wody w Białym Dunajcu nie maleje. Relacjonuje Sabina Palka:
Burmistrz Nowego Targu wystąpił do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zidentyfikowanie i likwidację źródła skażenia Białego Dunajca bakteriami szkodliwymi dla zdrowia. Władze miejskie zamierzają wystąpić do rządu RP o uruchomienie rezerw finansowych państwa na szybkie podłączenie wodociągów miejskich do studni głębinowych, aby uniezależnić się od ujęcia wody na zatrutym Białym Dunajcu. Przypomnę, że według informacji nowotarskiego MZWiK-u wszystkie studnie głębinowe będą mogły służyć mu i jego mieszkańcom dopiero za 10 lat.

(13.03.2003) Wyniki badań wody w ujęciu w Szaflarach i w sieci wodociągowej poprawiają się. Jeżeli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane komplikacje to w przyszłym tygodniu wszystko powinno wrócić do normy - mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. W piątek w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach rozpocznie się instalacja urządzeń, które wyeliminują niebezpieczne bakterie:
Burmistrz Fryźlewicz przyznaje, że konieczna jest zmiana koncepcji zaopatrywania Nowego Targu w wodę:
Burmistrz Marek Fryźlwewicz pytany czy znane mu jest źródło zanieczyszczenia stwierdził:
Dodajmy, że w sprawę zaangażowane są także prokuratury - zakopiańska i nowotarska oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Tymczasem po raz kolejny władze Zakopanego i spółki SEWiK wyraziły opinię, że nie należy wiązać zanieczyszczenia wody w nowotarskiej sieci z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków na Spyrkówce. Według prezesa dr inż. Marka Kabacińskiego bakteria, którą wykryto w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach występuje powszechnie i przeprowadzone ostatnio badania pokazały, że była tuż za oczyszczalnią ścieków ale już nie występowała w rzece w rejonie Białego Dunajca. Generalnie stan rzeki dzięki oczyszczalni od 2001 roku znacznie się poprawił i znalazł się pod względem chemicznym i biologicznym w II i III klasie czystości. Wcześniej zanieczyszczenie było tak duże, że nie mieściło się w ogóle w jakichkolwiek normach.
Cała wypowiedź burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza (3,40 min.):

(10.03.2003) "Wedle mojej oceny i wiedzy coś dzieje się z wodą za oczyszczalnią ścieków, nie jest ona w takiej klasie aby mogła być do pobierania..." - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zakopanem Maciej Pawlikowski. Pierwsza analiza pobranych kilka dni temu tuż za oczyszczalnią próbek wyraźnie wskazuje, że przekroczone są wartości dopuszczalne amoniaku. Woda zawiera także znaczne ilości bakterii fekalnych, których obecność została również stwierdzona w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach. Mówi Maciej Pawlikowski pełniący obowiązki dyrektora zakopiańskiego SANEPID'u:
Mówił dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zakopanem Maciej Pawlikowski. Przypomnijmy od środy w Nowym Targu wprowadzony jest zakaz używania wody do celów spożywczych a nawet sanitarnych.

(10.03.2003) W mieście bez wody, żyje się co raz trudniej. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i niepełnosprawnych. Od wtorku z pomocą tym ludziom wychodzą nowotarscy harcerze-wolontariusze. Za pośrednictwem Straży Miejskiej i nr telefonu 266 48 88 przyjmowane będą zgłoszenia na dostarczenie do domów wody pitnej. Jej dostawa odbywać się będzie w godzinach 15-18.

(10.03.2003) Przy okazji wydarzeń, które nie po raz pierwszy dotyczą Nowego Targu w związku z nie najszczęśliwszą lokalizacją ujęcia wody dla miasta nasuwa się pytanie - dlaczego władze nie mają alternatywnego rozwiązania? Nowy Targ ma kilkanaście studni głębinowych wzdłuż potoku Czarny Dunajec po północnej stronie miasta. Gdyby je wszystkie wykorzystać to praktycznie zaspokoiłoby to potrzeby mieszkańców, a z kranów lała by się źródlana woda. Dlaczego zatem jej nie wykorzystać? Przeszkodą są finanse. Kilka studni głębinowych zacznie pompować wodę do sieci miejskiej pod koniec września. Wtedy bowiem ma zakończyć się budowa magistrali wodociągowej, dzięki czemu połowa studni będzie eksploatowana. Wszystkie odwierty wykorzystane będą za 10 lat.
Na razie nie ma pieniędzy na kosztowne przyłącza, a ponadto duże straty na skutek złego stanu wodociągów w Nowym Targu sprawiają, że najpierw należało by wyremontować sieć - a na to również brak funduszy.
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji kontynuuje płukanie sieci, Powiatowa Stacja Sanepid rozsyłała do wszystkich zakładów zbiorowego żywienia decyzje zakazujące używania wody z miejskiej sieci. Taką samą decyzję otrzymał też szpital.
Przypominamy, że woda nadaje się tylko do spłukiwania ubikacji. Nie wolno nawet umyć w niej rąk. Reakcja na bakterie cllostridia może być różna i zależy od systemu naszego odpornościowego.
Prokuratura nowotarska w minionym tygodniu rozpoczęła śledztwo, mające wyjaśnić przyczynę skażenia, którego efektem jest pozbawienie największego miasta Podhala wody zdatnej do jakichkolwiek celów. Czy zakopiański SANEPID przyczyni się do znalezienia źródła zanieczyszczeń - nie wiadomo bowiem nikt do tej pory z prokuratury nie zadał oficjalnie pytania o wyniki badań z Zakopanego.

(09.03.2003) Nowy Targ nadal bez wody. Akcję dowożenia wody zdatnej do picia przy pomocy beczkowozów koordynuje Straż Miejska. Pod nr telefonu 266 48 88 przyjmowane są zgłoszenia o jej zapotrzebowaniu. Laboratorium w Stacji Uzdatniania w Szaflarach informuje, że zanieczyszczenie utrzymuje się na stałym poziomie i niestety w dalszym ciągu woda, która jest w kranach nie nadaje się do celów spożywczych a nawet sanitarnych. Nie znane są przyczyny skażenia.

(06.03.2003) Dariusz Latawiec kierownik oczyszczalni ścieków Spółki Eksploatacyjnej Wodociągów i Kanalizacji twierdzi, że nie ma podstaw by oskarżać Zakopane o stan wody na ujęciu w Szaflarach a co za tym idzie w Nowym Targu. Natomiast Leszek Sebesta kierujący Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, a więc instytucją, która nadzoruje działanie oczyszczalni ścieków w Zakopanem, jednoznacznie potwierdza związek miedzy zrzutem ścieków na Spyrkówce a stanem wody w kranach nowotarskich. Kto zatem ma rację. Gdzie leży źródło zanieczyszczeń? Przy odrobinie szczęścia może za jakiś czas odpowiedzą na to pytanie eksperci. Tymczasem niewątpliwie - nowotarżanie nie powinni jednoznacznie oskarżać - a zakopiańczycy jednoznacznie zaprzeczać.

 

Dariusz Latawiec kierownik oczyszczalni ścieków Spółki Eksploatacyjnej Wodociągów i Kanalizacji twierdzi, że nie ma podstaw by oskarżać Zakopane o stan wody na ujęciu w Szaflarach a co za tym idzie w Nowym Targu. Oczyszczalnia działa, jest cały czas monitorowana i jest sprawnie zarządzana. Pod koniec lutego rzeczywiście wydarzyła się awaria, która jednak wg opinii pracowników SEWiK'u nie mogła mieć wpływu na tak duże zanieczyszczenie. Przebieg awarii opisał dyrektor Latawiec:
Zastępca burmistrza Krzysztof Owczarek twierdzi, że sprawa została już osądzona bez obiektywnych badań określających rzeczywistą przyczynę zanieczyszczenia. Według przedstawicieli spółki SEWiK związek między awarią, która wydarzyła się pod koniec lutego w jednym z reaktorów oczyszczalni a stanem wody w nowotarskich kranach jest mało prawdopodobny. Na dowód Dariusz Latawiec przywołał badania amoniaku przeprowadzone tuż za wypływem wody z oczyszczalni i badania tego samego związku w Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach, czyli w odległości 20 km. Jego poziom w tych dwóch miejscach był niemal identyczny, co przy wiedzy o bardzo dobrym stopniu samooczyszczania się Cichej Wody informuje, że zanieczyszczenie nie pochodzi z Zakopanego:
Dyrektor Latawiec zwrócił uwagę na jeszcze jeden fakt. Nie tak dawno, bo przed 2000 rokiem, gdy prowadzono modernizacje oczyszczalni - całość ścieków z Zakopanego trafiała bezpośrednio do Cichej Wody. Wówczas nie pojawiały się sytuacje, jak obecnie w Nowym Targu. Dlaczego więc aktualnie nieporównywalnie mniejsza ilość ścieków, która została zrzucona w czasie awarii miała by wywołać tak ogromne skażenie:
Zastępca burmistrza Krzysztof Owczarek przestrzegał przed wskazywaniem winnych zanim sprawę wyjaśnią eksperci. Zwrócił także uwagę na antagonizmy, które nie od dziś istnieją w relacjach Nowy Targ - Zakopane:
Takie jest stanowisko władz Zakopanego i przedstawicieli spółki SEWiK przedstawione podczas konferencji prasowej.
Kontynuując temat... (poniższe materiały nie pochodzą z konferencji prasowej UM Zakopane ale dotyczą sprawy zanieczyszczenia nowotarskiej wody)
Natomiast Leszek Sebesta kierujący Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, a więc instytucją, która nadzoruje działanie oczyszczalni ścieków w Zakopanem, jednoznacznie potwierdza związek miedzy zrzutem ścieków na Spyrkówce a stanem wody w kranach nowotarskich:
Kto zatem ma rację. Gdzie leży źródło zanieczyszczeń? Przy odrobinie szczęścia może za jakiś czas odpowiedzą na to pytanie eksperci. Tymczasem niewątpliwie - nowotarżanie nie powinni jednoznacznie oskarżać - a zakopiańczycy jednoznacznie zaprzeczać.

Materiały w sprawie zanieczyszczenia dodane dnia 07.03.2002:

Woda w nowotarskiej sieci miejskiej jest wciąż badana:
Na oddział dializ w nowotarskim szpitalu już wcześniej dowożono wodę ze studni głębinowych. Pozostali użytkownicy wody z miejskiej sieci o tym, że woda jest skażona nie zostali poinformowani. Jak mówi burmistrz Miasta - trudno wzniecać raban, skoro woda spełnia jeszcze warunki "zdatności do użycia".

Awaria w oczyszczalni ścieków w Zakopanem miała miejsce 3 tygodnie temu:
Marek Fryźlewicz.
 
Czy winą można obarczyć zakopiański sanepid?
A więc - Sanepid nie ma obowiązku nadzorowania oczyszczalni ścieków. Mówił Maciej Pawlikowski.

Skontaktowaliśmy się z Instytutem Wody:
Mówił dr Zbigniew Hałat, lekarz epidemiolog i prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I