I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
Misje afrykańskie...

(18.02.2007) OTWARTA ZOSTAŁA WYSTAWA LUDÓW AFRYKI TANZANIA, KENIA, GHANA ZE ZBIORÓW MISJONARZY l MISJONAREK AFRYKI Z LUBLINA. OBIE CZĘŚCI WYSTAWY MOŻNA OGLĄDAĆ DO 2. MARCA.

ORGANIZATORZY WYSTAWY: Zgromadzenie Misjonarzy Afryki (Ojcowie Biali), Siostry Misjonarki NMP Królowej Afryki (Siostry Białe),  Zespół Szkół Plastycznych im. A, Kenara w Zakopanem, Parafia pw Św. Rodziny w Zakopanem

Cz. I wystawy "MISJE" - sala wystawowa Domu Parafialnego przy parafii Św. Rodziny ul. Jana Pawła II 4

OTWARTA CODZIENNIE OD 16 DO 18

Cz. II wystawy "SZTUKA" - Galeria "Strug" Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem ul. Kościeliska 35

OTWARTA W DNI ROBOCZE OD 10 DO 15.

W FOLDERZE WYSTAWY CZYTAMY:
Zgromadzenie Misjonarzy Afryki powstało w celu niesienia pomocy Afrykańczykom w ich poszukiwaniach Boga. Ojcowie Biali, nazwani tak od białego stroju, zostali założeni w 1868 r. przez kard. Karola Lavigerłe, abpa. Algieru. Dzisiaj około 1650 Misjonarzy Afryki za przykładem kard. Lavigerie poświęca się pracy na kontynencie afrykańskim. Istotą naszego dynamizmu jest więź z Bogiem. Pochodzimy z 28 różnych krajów, a wspólnoty nasze tworzą ludzie różnych ras.
W Afryce, gdzie podziały plemienne odgrywają ważną rolę, nasze międzynarodowe wspólnoty są żywym świadectwem otwartości, tolerancji i gościnności. Trudno jest zerwać nić złożoną z kilku włókien. Nasz założyciel powiedział: „Żyjcie zawsze we wspólnocie nie mniejszej niż trzy osoby. Jest to zasadnicza reguła, którą Wam zostawiam."
Na kontynencie Afrykańskim rzeczą podstawową Jest przynależność do wspólnoty. Po kilku dniach spędzonych w włoskach, gdzie tyjąc z rolnikami, pasterzami, ubogacamy się ich gościnnością, przyjaźnią i mądrością, odczuwamy konieczność powrotu do domu i odpoczynku w oazie wspólnoty. Żyjemy i pracujemy zawsze we wspólnocie, gdyż jest to ewangeliczne i stanowi znak zjednoczenia.
Ciągle żyją w Afryce miliony ludzi, którzy nie słyszeli o Ewangelii. My Misjonarze Afryki, głosimy im Chrystusa i pomagamy w budowaniu młodego, afrykańskiego Kościoła. Ojcowie Biali pracują w parafiach, głoszą Dobrą Nowinę w slumsach dużych miast i wspólnie z Afrykańczykami tworzą warunki życia godne człowieka. Jako Misjonarze Afryki przyczyniamy się do tego, by Kościół w Afryce stał się samodzielny i świadomy własnych wartości.
Przygotowujemy rzesze katechetów, którzy poświęcają się z pasją i wielkim poczuciem odpowiedzialności głoszeniu Słowa Bożego. Są oni założycielami i animatorami wspólnot chrześcijańskich. Ich zaangażowanie przyczyniło się do zadziwiającego rozwoju Kościoła w Afryce.
Odgrywamy istotną rolę w dziedzinie edukacji i medycyny wszędzie tam, gdzie pozwala się nam pracować. Zwalczamy to, co uważamy za największe zło Afryki - niewiedzę i choroby.
Równie ważną sprawą jest formacja miejscowych kapłanów. Wielu spośród nas poświęca się pracy formacyjnej w seminariach duchownych po to, by rzesze solidnie przygotowanego duchowieństwa diecezjalnego mogły samodzielnie . podjąć dzieło ewangelizacji swoich braci i sióstr.
Afryka odkrywa przed nami swoje bogate wartości kulturowe, a my, pokonując bariery językowe ł kulturowe wciąż podejmujemy wysiłek wkraczania w dzieje ludów afrykańskich. Poznawanie ich zwyczajów pozwala nam odnaleźć klucz do Ich serc.

o. Adam

Wystawa „Sztuka Ludów Afryki" celowo została podzielona na dwie części.
Pierwsza część, fotograficzna pt.: „Misje" przybliża zwiedzającym trzy kraje Afryki - Tanzanię, Kenię i Ghanę, ich przyrodę, ludzi, codzienne życie i kulturowość oraz ukazuje wrośniętych od dawna w ten krajobraz i zżytych z,nim Misjonarzy Afryki - Ojców Białych i Siostry Białe w swej posłudze na j Czarnym Kontynencie.
Ponad 150 kolorowych i czarno-białych zdjęć (wśród nich zdjęcia archiwalne z historii Zgromadzenia) składa się na bogaty fotoreportaż z miejsc w Afryce, do których Misjonarze niosą Ewangelię.
Druga część wystawy, pt.: „Sztuka", ekspozycja wytworów umysłu i rąk twórców rzemieślników afrykańskich. Codzienne i odświętne odzienie, ozdoby "biżuteryjne", instrument muzyczne, broń, przedmioty rytualne (maski grzechotki, wachlarze, laski i wiejadła szamański! symbole władzy), plecionkarstwo, rzeźba z hebanj malarstwo, tkaniny drukowane i malowane ręcz (batiki) - wszystko to składa się na barwną ekspozycję ze zbiorów misjonarskich, przywożonych z każde j kolejnego pobytu w swoich domach misyjnych Czarnym Lądzie. Przedmioty zgromadzone w ekspozycji cechuje wyjątkowa różnorodne | urokliwego zdobnictwa, form i barw.


Ważną rolę w życiu Afrykańczyków, odgrywa - religia i związane z nią rytuały, znaki symbole, Przybliżają one człowieka do Absolutu - Boga.
Szczególne miejsce w tradycyjnej sztuce plemiennej większości ludów Afryki zajmują przedmioty obrzędowe, wśród których najważniejszym jest maska rytualna - przedmiot szczególnej czci. W wierzeniach ludowych plemion, w których występuje maska jest ona traktowana jako wcielenie bóstw, duchów lub duchów przodków. "Postać-maska", której elementem jest maska twarzowa (najczęściej trafiająca do muzeów), to kostium okrywający, przeważnie wraz z nakryciem głowy, całą postać. Symboliczne rekwizyty dopełniające zjawiskowość postaci (broń, narzędzie pracy, grzechotki lub wiejadła), podczas obrzędów pomagają nawiązać kontakt z uczestnikami rytuału, wciągając ich w czynny udział w ceremonii.
Sam proces tworzenia maski przez rzeźbiarza jest zazwyczaj utajniony, w miejscu odosobnionym jest czynnością sakralną, poprzedzoną rytualnym przygotowaniem i oczyszczeniem rzeźbiarza przez posty, ofiary i wstrzemięźliwość seksualną. Takie tworzenie pod wpływem ducha, przybliża go do sfer tajemnych mocy. Jak bardzo przypomina to pisanie ikon, uduchowionych „obrazów świętych"...
Ścisły związek ze światem duchów łączy również nosiciela maski, który nawiązuje osobisty kontakt duchem maski, a następnie z uczestnikami obrzędu. To jakby kapłaństwo, bez którego dla zwykłego śmiertelnika nie byłby możliwy kontakt ze światem sakralnych mocy.
Patrząc na wystawę oczami duszy, można ujrzeć głębię osobowości tych, którzy ją tworzyli - prostych, a jakże będących blisko Boga zwykłych ludzi z afrykańskich wsi oraz tych, którzy są im Braćmi, przynoszącymi w prostych słowach Chrystusa wytłumaczenie bliskości Boga wśród ludzi - Misjonarzy Afryki Ojców Białych.
Janina Jarasz Walczakowa

„Afryka potrzebuje misjonarzy:
mężczyzn i kobiet.
Nasz własny chrzest sprawia,
że nie możemy odrzucić Afryki,
nie możemy nie słyszeć jej wezwania,
nie mamy żadnego usprawiedliwienia.
Naszą motywacją
powinna być miłość.
To poprzez miłość zwracacie się
w naszym kierunku; ponieważ miłość jest silniejsza
niż cokolwiek innego,
nie macie żadnej wymówki,
by nie słuchać Afryki".
(Bp R Sarpong z Kumasi, w Ghanie)

Misjonarze Afryki - Ojcowie Biali

ul. Ziemska 37, Natalin 21-002 Jastków k/Lublina
tel. 081 746 79 85 e-maił: ojcowie.biali@neo8trada.pl

Foto-relacja (zdjęcia Hanka Buńda):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I