I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
OBCHODY 218 ROCZNICY
UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

(04.05.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "Tradycyjnie obchody 218 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zakopanem zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i środowisk. Uroczystości były demonstracją patriotyzmu, a także przywiązania do narodowej i góralskiej tradycji.
Wyjątkowo liczne tego roku były poczty sztandarowe i delegacje z kwiatami. Obchody odbyły się w miejscach symbolicznych dla Zakopanego, związanych z niepodległościową tradycją. Najpierw kwiaty złożono pod Drzewem Wolności - potężną lipą zasadzoną w 1918 r. Następnie pochód udał się do kościoła Najświętszej Rodziny na uroczystą mszę świetną, a po niej do parku miejskiego. W przemarszu ulicami Zakopanego wzięła udział także kapela góralska i banderia konna. Tym razem oprócz górali na koniach pojawili się także przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.  
Pod Pomnikiem Grunwaldzkim odśpiewano Hymn Państwowy i Rotę, a okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceburmistrz Jan Gąsienica Walczak. Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wartę przy pomniku trzymali zakopiańscy harcerze.
Przypomnijmy ciekawą historię tego miejsca, w którym 
zawsze odbywały i odbywają  się liczne uroczystości i demonstracje patriotyczne. Pomnik powstał z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem z inicjatywy prezesa Związku Górali Franciszka Pawlicy. Został odsłonięty w 1911 r. na ówczesnym Zakopiańskim Rynku (dziś pl. Niepodległości). Projekt wykonał Wojciecha Brzega, a materiał podarował hr. Władysław Zamoyski. W 1925 r. u jego podstawy umieszczono tablicę upamiętniającą Nieznanego Żołnierza. W czasie II wojny światowej pomnik został rozebrany przez hitlerowców, ale grupie zakopiańczyków udało się szczęśliwie przechować dokumenty fundacyjne i główne elementy. Pomnik został ponownie ustawiony w 1948 r. Tym razem w Parku Miejskim, ponieważ na dawnym rynku został wzniesiony inny, upamiętniający żołnierzy radzieckich. W tym jednym miejscu zbiega się więc wiele wątków polskiej i zakopiańskiej historii, o czym warto pamiętać nie tylko 3 maja, ale także w zwykły dzień spacerując po parku w okolicy pomnika."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I