I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
100 Lat dla Rzemieślników pod Giewontem

(17.09.2007) Piotr Kyc: "Zakopiański Cech Rzemiosł Różnych obchodził w niedzielę Jubileusz 100 Lecia działalności w naszym mieście. Pierwszą organizację rzemieślniczą pod nazwą "Stowarzyszenie Cech Rękodzielników i Przemysłowców w Zakopanem" powołano za czasów zaboru austriackiego w roku 1907. W tym okresie do naszego miasta przyjeżdżało już wielu turystów i systematyczne zwiększało się zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze i rękodzieło, szczególnie w zakresie wytwarzania pamiątek z drewna i innych surowców miejscowych. Cech Zbiorowy Rękodzielników i Przemysłowców przetrwał do drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu powstał w Zakopanem początkowo Cech Zbiorowy, a następnie przekształcił się w Cech Rzemiosł Różnych, który działa do dzisiaj.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się tak jak przed stu laty, od nabożeństwa w Kościele Parafialnym P.W. Najświętszej Rodziny. Ksiądz Dziekan Stanisław Olszówka w swoim kazaniu przypomniał o zasadach, jakimi się kierowały cechy przez wiele wieków. Były to organizacje, które nie tylko pilnowały jakości wyrobów i usług, ale działały w interesie pracowników.
Po mszy świętej pochód z pocztami sztandarowymi na czele i licznie zaproszonymi gośćmi, wśród których nie zabrakło starszyzny cechowej z całego regionu przeszedł Krupówkami pod Urząd Miasta Zakopane, gdzie znajduje się pomnik dr Andrzeja Chramca. Złożono wiązanki kwiatów i udano się na dalszą część spotkania do Domu Rzemiosła się przy ulicy Gimnazjalnej.
Stulecie działalności to wyjątkowa chwila dla każdej organizacji. Ten fakt zakopiańscy rzemieślnicy postanowili uwiecznić poprzez umieszczenie na ścianie swojego lokalu tablicy pamiątkowej. Tablicę odsłonięto i poświęcono. Większą część Uroczystej Akademii poświęcono uhonorowaniu rzemieślników i osób ich wspierających.
Odznaczono:
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi dla rozwoju rzemiosła i uzyskane osiągnięcia w pracy zawodowej, społecznej i szkoleniowej na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem został uhonorowany odznaczeniem państwowym – Brązowym Krzyżem Zasługi członek Zarządu Cechu Edward Chyc - Magdzin.

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, Jerzy Bartnik odznaczył sztandar Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem. Za uzyskanie osiągnięcia w pracy zawodowej i na rzecz środowiska rzemieślniczego na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem Złotym Medalem imienia Jana Kilińskiego zostali wyróżnieni: Roman Panikowski, Andrzej Gąsienica – Makowski, Edward Chyc - Madzin, Jarosław Jach.

Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego zostali wyróżnieni: Stanisław Bukowski, Kazimierz Dudzik, Andrzej Stachowski.

Honorową odznaką Rzemiosła zostali wyróżnieni:
Stanisław Bachleda Błaszczak, Bogdan Głowacki, Marek Głowacki, Józef Kurek, Maria Rzankowska, Bronisław Strączek.

Za uzyskane osiągnięcia w 80–cio letniej pracy zawodowej Firmy Cukierniczej „Samanta" i za pracę społeczną na rzecz środowiska rzemieślniczego i osób potrzebujących na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem Kapituła Konkursu Małopolskiego Rzemieślnika Roku nadała pani Marii Rzankowskiej mistrzowi w zawodzie cukiernictwo tytuł Małopolskiego Rzemieślnika Roku 2006 w kategorii produkcji.
Wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie otrzymał Stanisław Korczak Prezydium Kapituły wręczyło nagrodzonym statuetki i plakietki.

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem wyróżnił również szereg osób prywatnych i instytucji okolicznościowymi medalami pamiątkowymi. Medale otrzymali: Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego, Maciej Klima – Wojewoda Małopolski, Tadeusz Kliś – Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Zdzisław Trela – Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Andrzej Gąsienica – Makowski – Starosta Powiatu Tatrzańskiego, Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane, Tadeusz Szewczyk – V – ce Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Jan First – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Czesław Krupa – Dyrektor Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, oraz członkowie zakopiańskiego zrzeszenia – Aleksander Orkisz, Stanisław Palider, Stanisław Bukowski, Włodzimierz Mentel, Roman Panikowski, Marian Popieluch, Ignacy Owoc, Mieczysław Mantyka, Jan Antoł.

W dowód uznania za zasługi dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego nadał Starszemu Cechu Franciszkowi Kaletce najwyższe wyróżnienie w rzemiośle, odznakę honorową „Szabla Kilińskiego.

Część okolicznościowych medali przeznaczono dla instytucji. Otrzymały je: Rada Powiatu Tatrzańskiego – odbierał Przewodniczący Edward Tybor, Rada Miasta Zakopanego – odbierał przewodniczący Wawrzyniec Bystrzycki, Bank PBS – odbierała dyrektor Maria Łukaszczyk, Zespół Szkół Zawodowych , Związek Podhalan.
Pośmiertnie Zarząd cechu uhonorował Antoniego Batko, Mieczysława Kurka, Czesława Sterczyńskiego i Jerzego Wapiennika.
Uhonorowanym a obecnym na sali medale pamiątkowe wręczał Starszy Cechu Franciszek Kaletka. Nagrodzonym gratulujemy!

Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, które wygłosili zaproszeni goście, m.in. były poseł Andrzej Gut – Mostowy, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica – Makowski, Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher, Wiceburmistrz Miasta Zakopane Jan Gąsienica – Walczak.
Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara napisał w liście do uczestników uroczystości jubileuszowych, m.in. „Marzeniem naszym wszystkich jest aby małopolska przeobrażała się w nowoczesny, zasobny region przyjazny dla mieszkańców i atrakcyjny dla przyjeżdżających tutaj gości. Ową zasobność małopolski tworzą nie tylko wielkie firmy ale też małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rzemieślnicy w tym ci zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem. "Na poparcie słów Marszałka można stwierdzić, że cech pod Giewontem zrzesza około 300 zakładów rzemieślniczych. Duża część zrzeszonych zakładów rzemieślniczych szkoli średnio w roku około 350 uczniów w 23 zawodach! Członkowie zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych w Zakopanem wykonują 45 rzemiosł.

Dziękujemy zakopiańskim rzemieślnikom za codzienny trud życzymy im jak najwięcej sukcesów, w tym także finansowych związanych z pracą oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym".

Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I