I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Kwartet Dafô i Cracow Clarinet Quartet

(30.09.2009) Koncert Kwartetu Dafô i Cracow Clarinet Quartet w Zakopiańskim Centrum Edukacji. W programie znalazły się utwory Zygmunta Noskowskiego, Alfreda Uhla i Georga Gershwina, a także balet Harnasie Karola Szymanowskiego w opracowaniu na kwartet smyczkowy, kwartet klarnetowy, kontrabas i perkusję. Kwartetowi Dafô i Cracow Clarinet Quartet towarzyszyli Janusz Widzyk - kontrabas, Dariusz Bury - perkusja oraz tancerze: Magdalena Bartczak i Karol Miękina. Koncert prowadził Tadeusz Deszkiewicz.

Cracow Clarinet Quartet:
Michał Poniżnik
Mariusz Stepien
Marek Nemtusiak
Jakub Sztencel

 

Zespół istniejący od 2005 roku i mający na swoim koncie liczne sukcesy, m.in. II nagrodę na 7 Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim oraz III nagrodę na III Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie.
Członkowie tego zespołu to wysokiej klasy kameraliści poszerzający swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich u takich pedagogów jak: Guy Deplus - Francja, Wolfgang Meyer - Niemcy, Charles Neidich - USA, Philippe Cuper - Francja, Sharon Kam - Izrael, David Campbell - Anglia, Nicolas Baldeyrou - Francja, Florent Héau - Francja, Eduard Brunner - Szwajcaria, Michael Collins - Anglia, Michel Lethiec - Francja, Brad Terry - USA.
W repertuarze Cracow Clarinet Quartet znajdują się utwory Bacha, Mozarta, Mendelssohna, Brahmsa, Paganiniego, Gershwina, Joplina, Bernsteina, Straussa i innych, a wiec program o szerokim wachlarzu stylistycznym, od muzyki klasycznej począwszy, poprzez muzykę jazzowa i rozrywkowa, na klezmerskich akcentach kończąc.
Jako członkowie Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie mieli okazję brać czynny udział w festiwalach: Beethovenfest Bonn, Warszawska Jesien, ad libitum: 2, i innych. Zespół składa się z absolwentów i studentów klasy klarnetu prof. Andrzeja Godka, a także klasy kameralistyki dr Pawła Krauzowicza w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Kwartet Dafô:
Justyna Duda (I skrzypce)
Danuta Augustyn (II skrzypce)
Aneta Dumanowska (altówka)
Anna Armatys (wiolonczela)
 


Kwartet powstał w 1993 roku. Od samego początku istnienia kwartet Dafô zafascynowany jest wykonawstwem muzyki współczesnej i wielokrotnie był za nią nagradzany. Zarejestrowane przez zespół, wyprodukowane przez DUX/PWM, dwie płyty CD pt. "Polskie kwartety XX wieku" otrzymały nagrody "Fryderyk" w 1999 i 2001 roku. Zespół ma także w swoim dorobku płytowym album wydany przez Fundacje Roberta Boscha/SWR z kwartetami Szymanowskiego, II Kwartetem Góreckiego i Kwintetem smyczkowym C-dur Schuberta, w którym członkiniom zespołu Dafô towarzyszy wiolonczelista kwartetu Melos Peter Buck.
Kwartet zbierał laury na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1995 r. zdobył I nagrodę i nagrodę specjalną (za najlepszą interpretację utworu polskiego) w Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi oraz I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX Wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie, w 1996 nagrodę specjalną jury Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Dymitra Szostakowicza w Peterbusgu, w 1997 I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. W 1998 r. kwartet Dafô wygrał Konkurs Kwartetów Smyczkowych w Katowicach.
Uczestniczył w licznych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Kissinger Sommer (Bad Kissingen), Schleswig Holstein Festival, Ludwigsburger Festspiele, Warszawska Jesień, Kwartet Śląski i jego goście (Rybna), Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (Zakopane), Dni Kompozytorów Krakowskich, Okada Festival (Zakopane), Oberstdorfer Musiksommer (Oberstdorf), Forum Est-Ovest (Kolonia), The Kitchen (Nowy Jork), im Frankfurter Römer (Frankfurt), Krakowskie Wieczory Kameralne, Bravo Maestro (Dwór I.J.Paderewskiego), Europäische Wochen Passau, Heidelberger Frühling, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Gammertinger Schlosskonzerte, Setimana Internacional Música de Cambra Montserrat Valencia, Festival im Herzogschloss, Europalia, Festival Van Vlaandern, Ostbelgien Festival, Bergische Biennale Neue Musik, Festival Euro Mediterraneo, Bodenseefestival, Musikfestival von Colmar, Falsterbonäsets kammarmusikdagar, Festival du Périgord Noir, Festival d'Ile de France, Usedomer Musikfestival.
W repertuarze kwartetu Dafô są, poza muzyka współczesną, utwory kameralne różnych epok, również kwintety, sekstety, oktety oraz koncerty na kwartet i orkiestrę. Zespół nie stroni też od wykonawstwa lżejszej muzyki: wielokrotnie uczestniczył w europejskich turnee bandu The Lambchop, koncertach wraz z Bester Quartet oraz w projektach teatralnych.

źródło: www.karlowicz.org

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):



 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I