I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Przyroda Tatr. Przewodnik po wystawie

(06.02.2008) Anna Karpiel: "Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało w 2006 r. nową wystawę przyrodniczą. Wystawie towarzyszy wydany w 2007 r. ciekawy ilustrowany przewodnik zatytułowany „Przyroda Tatr”. Tekst przewodnika opracowała Grażyna Cisło.

Wystawa została zrealizowana w latach 2002-2006 z funduszy Wojewody i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Na sali przyrody ożywionej całkowicie wymieniona została ekspozycja, zmodernizowano także salę geologiczną. Wystawa przyrodnicza przedstawia mieszkańców tatrzańskiej krainy - rośliny i zwierzęta - od lesistych regli przez subalpejskie zarośla kosodrzewiny i hale, aż po najwyższe turnie. Pięknie spreparowane okazy botaniczne i zoologiczne zaprezentowano tu w nowoczesnej oprawie plastycznej. W gablotach botanicznych znajdują się rośliny naczyniowe, grzyby i porosty, tworzące najważniejsze tatrzańskie zbiorowiska roślinne. Dioramy, będące wycinkami charakterystycznych krajobrazów pięter roślinności, zapełniają żyjące w Tatrach zwierzęta, a wśród nich, będące symbolem tych gór, kozice i świstaki. Autorami założeń i scenariusza merytorycznego tej wystawy są pracownicy działu przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego Włodzimierz Cichocki i Grażyna Cisło. Preparatorami zwierząt byli: Bogusław Kieś (ptaki) oraz Krzysztof Gąsienica-Makowski (część ptaków i ssaki). Rośliny preparowała przestrzennie Grażyna Cisło.

Przyrodę najlepiej poznawać na żywo, jednak zarówno wystawa jak i przewodnik mają na celu pokazanie również tego, co w górach zazwyczaj jest rzadko spotykane lub niedostępne dla turystów. Są tam też przyrodnicze okazy, na które w naturalnym środowisku nie zwrócilibyśmy zapewne uwagi. Wystawę warto zwiedzić z przewodnikiem w ręku, by wynieść z niej jak najwięcej cennych wiadomości o świecie tatrzańskiej przyrody. Przewodnik sam w sobie jest także ciekawą lekturą, zbiera bowiem najważniejsze przyrodnicze informacje dotyczące Tatr w bardzo przystępnej formie. Warto przypomnieć, że wystawie geologicznej w Muzeum Tatrzańskim towarzyszy podobna publikacja autorstwa Marii Bac-Moszaszwili wydana w 2006 roku."

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I