I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
"SABAŁOWY CAS"

(27.01.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W poniedziałek w Zakopanem rozpoczęły się obchody 200-lecia urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały - słynnego góralskiego muzykanta, gawędziarza i myśliwego, towarzysza górskich wycieczek  Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza, nazwanego "Homerem Tatr".
Sabała to cały mit i hyr góralszczyzny. Urósł on do rangi symbolu. Tak samo jak bogata i barwna była to postać, tak chcielibyśmy obchodzić 200-lecie jego urodzin, ten Sabałowy Cas - mówiła Agata Nowakowska-Wolak, prezes zakopiańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Uroczystości rozpoczęły się  w Starym Kościółku Mszą Świętą za duszę Jana Krzeptowskiego Sabały. Okolicznościowe kazanie wygłosił dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. prałat Stanisław Olszówka. Następnie wszyscy zebrali się na na Pęksowym Brzyzku przy mogile Sabały. Rocznicowe obchody oficjalnie otworzył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który objął je honorowym patronatem.
Rozpoczynamy rok szczególny dla naszego miasta. Sabała zostawił nam taką ilość opowieści i piękne nuty, bez których Podhale nie byłoby tak piękne, jak jest dzisiaj. Każdy, kto przyjeżdża do Zakopanego, kto interesuje się historią Zakopanego, spotkał się z pewnością z postacią Sabały - dlatego Miasto Zakopane będzie w sposób szczególny obchodzić ten ważny jubileusz - deklarował Janusz Majcher.
Na cmentarzu pamięć Sabały uczczono
muzyką i kwiatami. Honorową salwę oddali myśliwi z Koła Łowieckiego im. Jana Sabały w Zakopanem.  Następnie wszyscy, którym postać Sabały jest bliska, jak również jego potomkowie, spotkali się na wspólnych posiadach w hotelu "Sabała", na które zaprosił poseł Andrzej Gut Mostowy. Rozbrzmiewała tam głośno sabałowa nuta, a także sabałowe gawędy.
To dopiero początek obchodów 200-lecia urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały. W ciągu całego roku planowane są liczne posiady, koncerty, wycieczki, wydawnictwa książkowe i muzyczne, a nawet polowanie. W organizację "Sabałowego Casu" w 2009 roku włączyć się ma wiele instytucji i organizacji, m.in. Urząd Miasta Zakopane, Biuro Promocji Zakopanego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Związek Podhalan, Koło Łowieckie im. Jana Sabały w Zakopanem, Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, Koło Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy, Tatrzański Park Narodowy, hotel "Sabała" oraz państwo Iwona i Romuald Szczepaniak - Krupowscy. Podhalański Serwis Informacyjny WATRA jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń związanych z jubileuszem."

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

PATRONAT:
BURMISTRZ MIASTA ZAKOPANE
JANUSZ MAJCHER


ORGANIZATORZY:

Urząd Miasta Zakopane

Biuro Promocji Zakopanego

 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami: Oddział Podhalański

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

 Związek Podhalan: Oddział w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Kościelisku

Koło Łowieckie im. Jana Sabały w Zakopanem

 Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”

Koło Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy

Tatrzański Park Narodowy

Iwona i Romuald Szczepaniak - Krupowscy
 

PATRONI MEDIALNI:
 


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I