I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
4. Spotkania z Filmem Górskim
"Prawa Człowieka w Górach"

(08.09.2008) W piątek rozpoczął się 4. Międzynarodowy Festiwal "Spotkania z Filmem Górskim". Festiwal i blok tematyczny "Prawa Człowieka w Górach" zainaugurowało otwarcie wystawy fotografii "Czeczenia - Ostateczne rozwiązanie", któremu towarzyszyło spotkanie z Adamem Borowskim, Honorowym Konsulem Republiki Iczkerii w Polsce i przewodniczącym Komitetu Polska-Czeczenia oraz Małgorzatą Lampreską z Amnesty International. W Miejskiej Galerii Sztuki odbył się również pokaz filmu "Anna. Siedem lat na froncie" (reż. Masha Novikova, Holandia 2008) oraz koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej „W cieniu Wielkiej Góry”.
Wystawa "Czeczenia - ostateczne rozwiązanie" pokazuje okrucieństwo wojny we współczesnym świecie. Prezentuje ok. 130 zdjęć reporterów czeczeńskich, rosyjskich, polskich i z państw zachodnich, dokumentujących tragedie narodu Czeczeńskiego. Przytacza fragmenty sprawozdań międzynarodowych organizacji humanitarnych o prześladowaniach, zbrodniach wojennych, gwałtach i grabieżach, torturach i ludobójstwie; przytacza też relacje świadków, dzieci i kobiet, ofiar tej wojny. Polski naród ma szczególny obowiązek, wynikający z naszych narodowych doświadczeń, z naszej historii, domagać się zakończenia wojny w Czeczenii i zaniechania eksterminacji narodu czeczeńskiego.
Film "Anna. Siedem lat na froncie" - reż. Masha Novikova, Holandia, 2008 - 7 października 2006 roku, w dniu 54 urodzin Władimira Putina zginęła Anna Politkowska, obrończyni praw człowieka i jedna z najsłynniejszych rosyjskich dziennikarek. Została zastrzelona na klatce schodowej swojego domu, gdy czekała na windę. Sprawcy zabójstwa do dziś nie znaleziono. Wciąż nie ujawniono też informacji na temat osób, które mogły mieć coś wspólnego z tym morderstwem. Na film składają się archiwalne zdjęcia, w których mamy szansę oglądać dziennikarkę przy pracy, zarówno w redakcji, jak i na froncie wojny rosyjsko-czeczeńskiej. Poznajemy też relacje jej współpracowników i przyjaciół, którzy zapamiętali ją jako osobę silną i odważną, a przede wszystkim – niezwykle wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka. Była ona dla nich i dla całego świata symbolem bezkompromisowej walki o sprawiedliwość i obronę demokracji. W swojej pracy dążyła przede wszystkim do ukazania prawdy, zwykle dość niewygodnej dla rosyjskiej władzy. I prawdopodobnie dlatego musiała zginąć.
Film został udostępniony dzięki uprzejmości Against Gravity.
 

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I