Zakopane dzieciom ze Stryja.

(04.10.2006) Anna Karpiel: "Akcja „Zakopane dzieciom ze Stryja” zorganizowana przez zakopiańską młodzież zakończyła się sukcesem. Od czerwca harcerze wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży podejmowali różne inicjatywy, organizowali zbiórki, loterie i aukcje. Chcieli w ten sposób pomóc dzieciom z zaprzyjaźnionego z Zakopanem ukraińskiego miasta Stryj. Powstające tam Centrum Dydaktyczno – Wychowawcze dla Dzieci i Sierot prowadzone przez zgromadzenie sióstr św. Józefa otrzymało dokładnie 9.657,18 zł oraz artykuły szkolne i zabawki. Dary wręczyła zakopiańska delegacja (Tomasz Sopiarz i Szymon Kocel- KSM, Marcin Guzik - ZHR, Anna Karpiel - PSI WATRA) goszcząca 30 września na otwarciu Centrum. W ich zbiórkę włączyło się wiele zakopiańskich firm i instytucji: Podhalański Serwis Informacyjny Watra jako patron medialny, Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, Tatrzański Klub Kolekcjonerów, Biuro Promocji Zakopanego i Miejska Biblioteka publiczna, jako partnerzy akcji oraz sponsorzy – Bank BPH SA, Fortis Bank Polska, PSS „Społem” Zakopane, Klub im. W. Zamoyskiego, spółka SEWIK, Cukiernia Samanta oraz wiele osób prywatnych. Honorowym patronatem akcję objął Burmistrz Zakopanego.
Obiekt przeznaczony na działalność Centrum w imieniu kardynała Mariana Jaworskiego poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej, ks. Marian Buczek. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz Stryja, goście z zaprzyjaźnionych miast i parafii oraz dobroczyńcy. Władze Zakopanego reprezentował Sekretarz Grzegorz Cisło, który przekazał na ręce ks. Jana Nikla słowa uznania dla zainicjowanego przez niego dzieła oraz zapewnienie o dalszej współpracy.
W Centrum już w najbliższych dniach działalność rozpocznie przedszkole dla 50 dzieci. W kolejce zapisanych jest już 180 kolejnych. W przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku drugiego piętra, gdzie będzie się mieścił sierociniec dla 20 dzieci z różnych parafii Archidiecezji Lwowskiej.
Biskup Marian Buczek mówił o Centrum, że jest to dom chrześcijańskiej formacji od maleńkości, podkreślając w swoim kazaniu, jak ważne jest dla dzieci dobre wychowanie, dobry przykład oraz możliwość nauki i rozwoju. Patronem ośrodka został św. ks. Zygmunt Gorazdowski – kapłan niosący na przełomie XIX i XX w. pomoc chorym, cierpiącym i ubogim we Lwowie i okolicach, założyciel zgromadzenia sióstr św. Józefa. Jego dzieło również współcześnie znajduje swoją kontynuację.
Otwarcie Centrum Dydaktyczno – Wychowawczego były bardzo ważnym wydarzeniem dla całej Archidiecezji Lwowskiej, która nie posiada żadnych ośrodków na prowadzenie działalności charytatywnej. Zostały one odebrane Kościołowi za czasów komunistycznego reżimu. W Stryju natomiast zlikwidowano nawet część państwowych przedszkoli, zamieniając je na inne obiekty.
Chcemy teraz to nadrobić, chcemy żeby powstawało więcej takich budynków. – mówił ks. Jan Nikiel, proboszcz parafii w Stryju, a zarazem dyrektor Caritas Archidiecezji Lwowskiej. Kilka lat temu siostry ze zgromadzenia św. Józefa zaczęły prowadzić ochronkę dla dzieci. Pomysł bardzo się spodobał rodzicom, było spore zainteresowanie, a jedno małe pomieszczeniu u sióstr musiało wystarczyć dla dwudziestu dzieci. Potrzeby były zdecydowanie większe, stąd inicjatywa budowy centrum. Przedszkole będzie przyjmowało dzieci różnych wyznań, ma ono łączyć i uczyć ekumenizmu poprzez wspólne życie od najmłodszych lat. Centrum przeznaczone jest jednak nie tylko dla dzieci. Chcemy, żeby było to miejsce spotkań również dla młodzieży i dorosłych z naszej parafii, która liczy ok. 500 wiernych. – dodaje ks. Nikiel.
Zakopiańczycy w Stryju odwiedzili również Polskie Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Kornela Makuszyńskiego. To właśnie Kornel Makuszyński, który urodził się w Stryju, a ostatnie osiem lat życia spędził w Zakopanem, połączył te dwa miasta. Współpraca rozpoczęła się w 2004 roku. Zakopiańska delegacja zaproszona przez Wspólnotę Polską przybyła wówczas na uroczystości 120 rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego i przywiozła ze sobą wystawę poświęconą pisarzowi, wykonaną przez Annę Liscar z Muzeum Tatrzańskiego. Jest ona stale eksponowana w Centrum. Dzięki pomocy z Zakopanego mogliśmy stworzyć tutaj izbę pamięci Kornela Makuszyńskiego, a planujemy w ten sposób upamiętnić również innych wybitnych Polaków związanych ze Stryjem i z naszym regionem: Rej, Fredro, Schulz, Wierzyński... – wymienia opiekująca się Centrum Tatiana Bojko.
Wspólnota Polska w Stryju liczy 350 członków, a Polaków niezrzeszonych jest o wiele więcej. Centrum działa od 2001 roku, choć oficjalne otwarcie miało miejsce dopiero 31 maja 2006. Wcześniej był to dom prywatny należący do Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie. Od niej przejęła go Wspólnota Polska miasta Stryj. Działa tutaj obecnie Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Centrum Kulturalno – Oświatowe oraz Asocjacja Polskich Przedsiębiorców, Rolników i Pracodawców, szkoła młodzieżowa, klub studencki, biblioteka, prowadzona jest nauka języka polskiego i inne zajęcia pozaszkolne.
Z inicjatywy Wspólnoty przetłumaczono i wydano w tym roku dwujęzyczną wersję przygód Koziołka Matołka. Jest to pierwsza polska bajka przetłumaczona na język ukraiński. Organizujemy także Festiwal Koziołka Matołka, różne konkursy, planujemy zawody sportowe dla dzieci takie jak w Zakopanem, a także kolejne publikacje, m.in. felietonów Makuszyńskiego. Nasza działalność jest więc bardzo obszerna. Jesteśmy też otwarci na współpracę z polskimi partnerami w różnych dziedzinach – kulturze, edukacji, a nawet w biznesie – deklarowała Tatiana Bojko".

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

(Strona główna akcji)