|
|
|||||||||
archiwum serwisu kulturalnego ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII
(01.09.2002) 7 września w
Rabie Wyżnej o godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości poświęcenia i
otwarcia budynku Gimnazjum nr I imienia Ojca Świętego Jana Pawła II.
Weźmie w nich udział wicemarszałek małopolski Andrzej Sasuła. (01.09.2002) Dzięki staraniom Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan i jednocześnie wicestarosty nowotarskiego Jana Hamerskiego, Powiat Nowotarski wzbogacił się o ponad 200 książek różnych wydawnictw, które zasilą biblioteki gminne. Cenne dary przekazał Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej będący również przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej.
(01.09.2002) W galerii
Politechniki Krakowskiej Stara Polana można zobaczyć wystawę Anny
Szumacher. Na wernisażu była Monika Stanisławska Pitoń: (30.08.2002) W niedzielę w Ludźmierzu odbędą się XV Dożynki Podhalańskie. O godzinie 10.30 z Domu Ludowego w kierunku bazyliki wyruszą poczty sztandarowe. W tym roku dożynki połączone zostaną z obchodami święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
(27.08.2002) W serwisie
reportaż z uroczystości, które odbyły się w dniach 24-25 sierpnia w
Szczawie. Partyzancki Odpust rozpoczęła Orkiestra Reprezentacyjna
Straży Granicznej:
(27.08.2002) W niedzielę
odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Oddziału Związku Podhalan
Leszczyny Sierockie: (26.08.2002) Posiady rodziny Trebuniów Tutków odbędą się w Tatrzańskim Ośrodku Kultury w Zakopanem we wtorek, 27 sierpnia, o godzinie 19.00. Zaplanowany na 25 sierpnia festyn góralski w Rabce został przełożony na 8 września. 1 września w Ludźmierzu odbędą się XV Dożynki Podhalańskie. O godzinie 10.30 z Domu Ludowego w kierunku bazyliki wyruszą poczty sztandarowe. W tym roku dożynki połączone zostaną z obchodami święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. (21.08.2002) 6 września w Zakopanem otwarcie nowej autorskiej galerii. Ryszard Orski urodził się w 1935r. w Zakopanem. Tam też ukończył w 1954r. sławną "Szkołę Kenara", zwaną "kuźnią talentów", z której wyszło wielu luminarzy polskiej rzeźby nowoczesnej. Rychło jednak doszedł do wniosku, że uprawianie prawdziwie niezależnej sztuki wymaga takiejże niezależności finansowej. By ją zdobyć wyjechał do USA, gdzie w latach 1963-68 pracował w Studiu Artystycznym Emila Greco. W Chicago również powstały jego pierwsze, w pełni już dojrzałe prace. Od 1966 do 1972 wystawiał je czterokrotnie na tamtejszych Salonach Marcowych i tyleż razy zdobywał nagrody - pierwsza, drugą i dwukrotnie trzecią. W 1986r. reprezentował Polskę na 42 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, potem miał cały cykl wystaw w renomowanych galeriach w kraju i za granicą m.in. w Moskwie, Rzymie, w Catanii na Sycylii, w Polsce w krakowskim Pałacu Sztuki i warszawskich Łazienkach. W 1987r. poznańskie Muzeum Narodowe zakupiło jedną z jego prac. Jako obywatel dwóch państw mieszka na dwóch kontynentach i jest uważany za artystę amerykańskiego i polskiego. Galeria Ryszarda Orskiego otwarta zostanie 6 września o godzinie 18 przy ul. Broniewskiego 4 w Zakopanem.
(21.08.2002) W czwartek na nowotarskim rynku
rozpocznie się 3 Jarmark Podhalański: (20.08.2002) W Domu Ludowym w Kościelisku w czwartek występ zespołu Polaniorze, połączony z otwarciem wystawy fotografii Pawła Grawicza pt. "Kochał góry. Kochał Kraków". Natomiast w sobotę "ludówka" zaprasza na zabawę przy muzyce góralskiej. Od 20 będą grać "Polaniorze". (20.08.2002) X dożynki w gminie Jabłonka odbędą się 25 sierpnia w Chyżnem. Pierwszym punktem będzie ocena furmanek, które zbiorą się przed urzędem gminy w Jabłonce. Potem barwny korowód przejedzie do kościoła w Chyżnem, gdzie o godzinie 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta. Godzinę później wójt Antoni Wontorczyk uroczyście otworzy dożynki. Potem nastąpi dzielenie chleba, będą konkursy - na najpiękniejszy wieniec, strzelania z bicza, rozpoznawania ziaren zbóż i o miano najsilniejszego w gminie. Wystąpią zespoły: Małe Podhale, Rombań, Kozak, Holniki, Halniok i Odrowęzianie. Z koncertami zaprezentują się także Extra Formacja i Arka 5. (20.08.2002) W sobotę 24 sierpnia w Rabkolandzie odbędą się trzecie mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych. W finale weźmie udział 27 zawodników. Muszle, wyprodukowane w Nowej Zelandii, napędzane są z akumulatora i mogą osiągnąć szybkość do 18 km/ godzinę. Nie zabraknie mistrzów z lat poprzednich: Kazimierz Pniaczek z Chabówki oraz Adam Borszcz z Katowic. Zwycięzca zgarnie 500 złotych nagrody. Będą również puchary i dyplomy. Chętni do wzięcia udziału w mistrzostwach mogą zgłaszać się pod numer telefonu: 18 26 76 957. Natomiast w niedzielę Rabkoland przyjedzie do Poronina, gdzie O godzinie 13.oo rozpocznie się w Poroninie "Dzień misia i bartników". Pierwszym punktem spotkania będzie otwarcie wystawy poświęconej pszczelarstwu, połączone z degustacją miodów i kiermaszem wyrobów pszczelarskich. Wystąpią zespoły: Małe Regle z Poronina, Mali Cichowianie, Mali Harnasie z Suchego, Zawaternik z Lesnicy Gronia, kapela Adama Gąsienicy Makowskiego, Kałe Bała, orkiestra dęta z Poronina, zespołu wokalny Kontrast ze Zduńskiej Woli oraz folkowy zespół młodzieżowy Haotica z Poronina. Odbędą się mistrzostwa Poronina w dojeniu sztucznej krowy, ujeżdżanie byka oraz konkursy sprawnościowe. (20.08.2002) Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara spotkał się w Teatrze Słowackiego z dyrektorami instytucji kultury, dla których województwo jest organizatorem. Rozmowa dotyczyła sytuacji sektora kultury w regionie, roli regionalnych instytucji kultury, współpracy z innymi podmiotami (NGOs, samorządy, firmy, itp.), osiągnięć i zadań zrealizowanych w ostatnim czasie i przygotowań do projektowania zadań w obliczu akcesji do Unii Europejskiej. Spotkanie miało charakter twórczej dyskusji władz regionu z osobami odpowiadającymi także za kondycję kultury w Małopolsce. W spotkaniu wziął udział dyrektor zakopiańskiego teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Andrzej Dziuk.
(20.08.2002)
W Zakopanem dobiega końca II Festiwal Organowy:
(18.08.2002) W galerii
Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem
można oglądać wystawę Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego pt. "Żeby znak był
znakiem". Autor od ponad 20 lat zajmuje się tematem informacji
wizualnej. Na wernisażu wystawy była Monika Stanisławska Pitoń:
(18.08.2002) W Skrzypnem
odbyły się gminne obchody dnia strażaka. Ochotnicza Straż Pożarna w
tej miejscowości powstała w 1956 roku: (18.08.2002) Przeżyjmy to jeszcze raz! W serwisie 165 fotek z festiwalu. Przede wszystkim z imprezy zamkniętej dla publiczności, którą była zabawa zespołów po koncercie finałowym. (więcej...)
(18.08.2002) Wróćmy jeszcze na
chwilę na bukowiańskie Sabałowe Bajania. Harnasiem 2002 roku został
wybrany Bartek Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Zapytany jak czuł się po
ogłoszeniu wyniku, powiedział:
(15.08.2002) Podczas
pontyfikalnej Mszy Świętej w ludźmierskiej Bazylice Mniejszej odbyło się
poświęcenie sztandaru Powiatu Nowotarskiego. Sztandar zaprezentował
ksiądz doktor Dobrzyński, który przed świętem prowadził rekolekcje:
(15.08.2002) W Zakopanem
czwartek był ostatnim dniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem
Górskich. Oto wyniki
podsumowujące pracę jury - mówi prof. Alojzy Kopoczek (przewodniczący): (15.08.2002) W teatrze Witkacego przy ul. Chramcówki 15 w czwartek PIF PAF PUF- wieczór teatralno-cyrkowy w reżyserii Krzysztofa Najbora na scenie Atanazego Bazakbala. Opracowanie plastyczne spektaklu i kostiumy wykonała Teresa Iwanejko-Tarczyńska, scenariusz - Arkadiusz Jakubik, scenografia - Stanisław Ziemianek, muzyka - Jerzy Chruściński.
(12.08.2002) Wydarzeniem
muzycznym w ramach imprez towarzyszących zakopiańskiemu Festiwalowi
Folkloru Ziem Górskich był koncert zespołu Skaldowie. Udało się nam
zamienić kilka słów z Jackiem Zielińskim, który tak mówi o najbliższych
planach:
(12.08.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończyły
się XXXVI Sabałowe Bajana. Jury konkursowe podsumowało
rywalizację konkursową:
(12.08.2002) Do 14 sierpnia
na Placu Niepodległości w Zakopanem trwać będą doroczne Wielkie Targi
Staroci: (12.08.2002) We wtorek wernisaż w teatrze Witkacego: swoje fotografie zaprezentuje Maciej Mikulski - początek o 17.00 na scenie Witkacego przy Chramcówkach 15. Andrzej Krzeptowski Bohac w Biołej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2 będzie mówił o swoim muzykowaniu w Chicago. Andrzej Krzeptowski jest wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Ameryki Północnej. Początek posiadów o 19.00.
(08.08.2002) Zakopiański oddział Związku
Podhalan wycofał się z organizacji konkursu na fiakra roku. O
szczegółach Grzegorz Buczulski:
(08.08.2002) W serwisie rozmowa z szefem Biura
Promocji Urzędu Miasta w Nowym Targu na temat Jarmarku Podhalańskiego:
(08.08.2002) W Zakopanem wkrótce wernisaż
nietypowej wystawy. W galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana
prezentowana będzie koncepcja systemu oznakowania komunikacyjnego dla
miasta Zakopane, opracowana przez Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego:
(08.08.2002) W niedzielę w Skrzypnem uroczystość
poświęcenia nowego samochodu pożarniczego. Pojazd ufundowała gmina,
natomiast wyposażenie - w tym najnowocześniejszą japońską motopompę - Koło
nr 69 oddziału Związku Podhalan działające w USA. O godzinie 11.30 Msza
Święta, godzinę później poświęcenie samochodu i dobudowanej części remizy
OSP. (07.08.2002) Otwarciem pracowni artystów zakopiańskich i koncertami - zespołu NO TO CO, w czwartek "Dla Mai" a w piątek Skaldów rozpoczyna się w Zakopanem 34 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W sobotę tradycyjne rozpoczęcie Dni Przewodnickich, czyli propozycje wycieczek w góry, a także konkursy: na fiakra roku, bacowski i śpiewu pytackiego. Potem wesele góralskie, posiady poetów podhala i ognisko integracyjne. W niedzielę o 10.30 Msza Ekumeniczna, po nabożeństwie korowód zespołów a o godzinie 16,oo koncert inauguracyjny. W jury zasiądą: Alojzy Kopoczek, Józef Pitoń, Małgorzata Kieres a także po jednym przedstawicielu Bułgarii, Hiszpanii, Słowacji, Francji, Turcji i Wegier. W tym roku wystąpią zespoły z Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Gruzji, Słowacji, Turcji, Wegier, Włoch, gospodarzem będzie zespół Regle z Poronina. (więcej...)
(07.08.2002) Rozpoczęły się 36 Sabałowe Bajania,
czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków,
Pytacy i Mowy Starosty Weselnego:
(07.08.2002) W piątek w zakopiańskiej Miejskiej
Galerii Sztuki otwarcie wystawy zatytułowanej "Portret w twórczości
artystów zakopiańskich - od Witkacego do Hasiora". Wernisaż o
godzinie 17.oo.
(07.08.2002)
O dwudniowej imprezie z cyklu "Euroregion bez granic" mówi przewodniczący
Wendelin Haber:
(07.08.2002)
Podczas festynu bawiono się także w Murzasichlu. Dochód z imprezy
przeznaczony będzie na budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Mówi o
tym Naczelnik OSP Andrzej Łukaszczyk:
(07.08.2002)
Orawskie Lato to barwna impreza, podczas której bawiono się na stadionie w
Jabłonce. My zaglądnęliśmy tam w niedzielę:
(04.08.2002) Szef biura Międzynarodowego
Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Grzegorz Buczulski
wypowiedział się w sprawie kontrowersyjnego projektu Marka Szali, który
m.in. pojawił się na zaproszeniach festiwalowych: (04.08.2002) W środę 7 sierpnia rozpoczynają się 36 Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego. O 13.30 - koncert zaproszonych kapel przed Domem Ludowym, potem przejazd kapel i zespołów regionalnych zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską. Godzinę później uroczyste otwarcie imprezy, prezentacja kapel, występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych. W namiocie pod skocznią o 18.00 - prezentacje gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków i kapel. O 19.00 koncerty zespołów ze Słowacji i Ukrainy O 20.00 - Sztuka teatralna "Baby i Dezerterzy" Moliera opracowana w gwarze góralskiej przez Jana Gutta Mostowego w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej 21.30 - Koncert zespołu folkowego ANNA RYBKA I PRZYJACIELE. (01.08.2002) Hitem tegorocznego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się już 7 sierpnia będą niewątpliwie koncerty towarzyszące: zespołu No To Co, który otrzyma podczas koncertu platynową płytę a materiał z występu w Zakopanem posłuży do nowej płyty. Drugim wydarzeniem będzie koncert zespołu Skaldowie. W sobotę odbędzie się wybór fiakra roku. W niedzielę o 10.30 początek ekumenicznej mszy w kościele Św. Krzyża a po niej tradycyjny korowód Krupówkami. Zespoły z Podhala tradycyjnie odpadają w eliminacjach w Żywcu. Cierpliwość organizatorów Festiwalu została nadwyrężona: postanowiono zaprosić nowotarski zespół Śwarni, by góralski folklor był podczas Festiwalu reprezentowany. "Rzeczpospolita" wydała bezpłatny dodatek festiwalowy, który będzie można przy namiocie otrzymać. Zarząd miasta zastanawia się, czy nie dokonać zmiany plastycznego projektu Festiwalu, który stworzył Marek Szala: we fragmencie góry przypominającej Giewont zasadzona jest potężna ciupaga. Część radnych zdenerwowało się zamianą krzyża na ciupagę i wszczęło rwetes połączony z oficjalnym listem otwartym. (01.08.2002) List otwarty do Burmistrza Zakopanego Pana Piotra Bąka. "Składając na Pana ręce ten list, pragniemy wyrazić wielkie ubolewanie nad tym, czego dopuścił się Organizator XXXIV Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a wraz z nim Zarząd Miasta Zakopanego, którego jest Pan Przewodniczącym. Rozumiejąc różnorodność i fantazję artystów w postrzeganiu świata i jego interpretacji - nie możemy obojętnie przejść obok lekceważenia jednego z najważniejszych symboli Polski i najważniejszego symbolu nas mieszkańców Zakopanego i Skalnego Podhala. Nie posiadamy mandatu do wypowiadania się za całą społeczność naszego regionu - jednak w imieniu osób skupionych wokół Zakopiańskiego Forum Samorządowego wyrażamy swoje zaniepokojenie z powodu wątpliwej jakości wizji nieznanego autora (praca nie została podpisana) - mającej propagować wspomniany festiwal. Na przełomie wieku nasi przodkowie wystawili Krzyż na Giewoncie, którego znaczenie z każdym rokiem przybierało na sile. Krzyż ten znalazł swe miejsce w herbie naszego miasta, a goszczący u nas w ostatnich latach nasz Wielki Rodak skierował na Krzyż ten oczy całego świata. Krzyż ten to nie tylko symbol, ale cząstka nas samych, ludzi tu żyjących, przybywających i szukających w majestacie gór drogi do najwyższych wartości. W wartości te godzi haniebnie "artystyczna wizja" przedstawiająca Giewont z wbitą ciupagą w miejsce wspomnianego Krzyża. Nasi Ojcowie na przełomie wieku wprowadzili nas w XX wiek upamiętniając to wydarzenie budową Krzyża na Giewoncie, Pan wraz z Zarządem Miasta wprowadza nas w trzecie tysiąclecie zastępując Krzyż - ciupagą. Ciupaga to także symbol, naszej ślebody, tożsamości, groźby - lecz na pewno nie na tyle ważny aby zastąpić miał z jakiegokolwiek powodu Krzyż z Giewontu. W związku z powyższym apelujemy do Pana Burmistrza rozsądek i zakazanie rozwieszania plakatów i kolportażu materiałów, które zostały przygotowane przez organizatora festiwalu, a zawierają opisana formę graficzną. Z poważaniem za Zakopiańskie Forum Samorządowe". List podpisali przedstawiciele Forum. (01.08.2002) Konserwator zabytków zatwierdził projekt iluminacji (oświetlenia zewnętrznego) starego kościółka przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Drewniany kościółek będzie świecił wieczorami i nocą prawdopodobnie już od 25 sierpnia tego roku.
(31.07.2002) W piątek o
godzinie 20.oo w Bukowiańskim Domu Ludowym spektakl zatytułowany
"Baby i dezerterzy" wg Aleksandra Ferdry w wykonaniu amatorskiego zespołu
teatralnego im. Józefa Pitoraka. Natomiast w niedziele o godzinie 20.oo
rozpoczną się posiady z udziałem zespołu "Mali Wierchowianie".
(31.07.2002) Tatrzańskie Wici to
cykl imprez wakacyjnych organizowanych na Skalnym Podhalu:
(31.07.2002) Minęła kolejna
rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego. Nasze wspomnienie
rozpoczynamy fragmentem wiersza: (31.07.2002) W sobotę i niedzielę także imprezy z cyklu "Euroregion bez granic". Pierwszego dnia na przegląd muzyk zaprasza o godzinie 13.30 strona słowacka do Czerwonego Klasztoru. Tam też Mszą Świętą o godzinie 8.30 rozpocznie się drugi dzień spotkań. W niedzielnym programie o 10.oo spływ Dunajcem, potem w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego otwarcie wystawy i przegląd zespołów po stronie polskiej.
(31.07.2002) W sobotę w zakopiańskiej Galerii Stara
Polana czeka nas "Wieczór z poezją śpiewaną i... nie tylko" w
wykonaniu Jerzego Tawłowicza. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.
(31.07.2002) Na rynku muzycznym ukazała się nowa
płyta Tadeusza Majerczyka:
(28.07.2002) Ksiądz kardynał
Franciszek Macharski przyjął patronat nad uroczystością odsłonięcia
pomnika w Szaflarach. Jak powiedział nam wójt gminy Stanisław
Ślimak prace wykonuje Marek Stankiewicz:
(23.07.2002)
Poroniańskie Lato to tradycyjna impreza łącząca przegląd zespołów gminy
Poronin, kiermasz sztuki, wystawy i konkursy. Ważnym punktem jest
pasowanie na prymistę. Zaszczytu tego dostąpili w tym roku dwaj muzykanci:
Stanisław Galica "Pyrnicka" z Majerczykówki i Wojciech Jędrol ze Suchego: (23.07.2002) Związek Podhalan i Urząd Gminy w Kościelisku zapraszają na posiady pt. "Architektura i muzyka Karpat Polskich" które poprowadzi Jan Karpiel Bułecka i Stanisław Michałczak. Gościnnie wystąpi muzyka Petera Kustara. Dom Ludowy w Kościelisku, 25 lipca o godz. 20.00. (23.07.2002) Pierwszy ranking małopolskich miast pod hasłem "Trzy Korony Małopolski" zorganizowały: Gazeta Krakowska, Telewizja Kraków i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. W kategorii miast o liczbie mieszkańców powyżej 30 000 pierwsze miejsce zajął Nowy Targ. Kapituła uwzględniła 29 kryteriów ocen a w gazecie krakowskiej głosy oddało 16 tysięcy mieszkańców małopolski. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Brzesko, Olkusz i Tarnów. (23.07.2002) W ośrodku wypoczynkowym Salamandra w Kościelisku dobiega końca ogólnopolski plener plastyczny, w którym bierze udział 43 dzieci i młodzieży od 10 do 16 lat. W czwartek o 16.00 rozpocznie się podsumowanie pleneru połączone z wystawą prac. Będzie można zobaczyć obrazy wykonane różnymi technikami, w tym grafiki oraz malarstwo na jedwabiu. plener zorganizowały: Krajowe Stowarzyszenie pomocy Szkole wraz z Komitetem Integracji Europejskiej.
(21.07.2002) Trwają
przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w
Zakopanem. Są już zarysy programowe - ale szerzej o dorocznym
spotkaniu górali z różnych stron świata - kierujący biurem promocji
Grzegorz Buczulski: (21.07.2002) Przed nami, w ramach nowosądeckiego Święta Dzieci Gór czyli Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych - występy w Rabce -Zdroju. W środę godz. 16.00 wystąpią Zespół z MEKSYKU oraz "Mali Bochniarze" z Bochni W czwartek o tej samej godzinie w muszli koncertowej zaprezentują się zespół z ANGOLI oraz Mały Koniaków" z Koniakowa.
(21.07.2002) W niedzielę na
stadionie w Jabłonce wielki koncert: (18.07.2002) W Zakopanem trwają 25 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. W piątek na fortepianie zagra Andrzej Tatarski. Początek spotkań w Atmie o godzinie 19.oo. Na sobotę zaplanowano posiady w świetlicy Związku Podhalan, podczas których Teresa Chylińska mówić będzie o ostatnich tomach korespondencji Karola Szymanowskiego.
(17.07.2002) W piątek
rozpoczynają się trzydniowe uroczystości 40 rocznicy nadania Szczawnicy
praw miejskich. W Domu Wypoczynkowym Górnik o godzinie 16.oo
uroczysta sesja rady miasta, o 19.oo spektakl zakopiańskiego teatru im.
Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dwie godziny później koncert w Muzycznej
Owczarni u Wietka. W sobotę przy dolnej stacji kolei linowej mieszkańcy
Szczawnicy spotkają się podczas prezentacji tradycji i kultury z
przedstawicielami miast partnerskich. Przyjadą również reprezentanci
krakowskiego Bractwa Kurkowego, aby uczcić jubileusz honorową salwą. W
niedzielę o godzinie 12.oo Msza Święta w intencji mieszkańców miasta, o
14.oo uroczyste otwarcie kortu i rozegranie międzynarodowego turnieju
tenisowego. (17.07.2002) Zaproszenie do Rabki. W sobotę II Święto Muzyki a w programie o 11.oo występ działającego przy zakopiańskiej Jutrzence zespołu "Zornica", o 14.oo koncert organowy Stanisława Waisa przeplatany wierszami recytowanymi przez aktorów teatru Rabcio. Spotkaniu towarzyszyć będzie Jarmark Sztuki Góralskiej z cyklu "Ginące zawody". Dzień później II Święto Wołoskie. O 10.oo w Teatrze Rabcio spektakl Jana Wilkowskiego pt." Spowiedź w drewnie". Potem zagra muzyka pasterska Jana Petruciaka z Tierchowej, odbędzie się pasowanie na wojewodę wołoskiego, zagrają zespoły Jana Karpiela Bułecki, Piotra Majerczyka, Kuby Rusieckiego , "Rabcusie", "Ochotni"oraz im. Jana Janoty. O wpływie Wołochów na kulturę karpacką mówić bedzie profesor Jerzy Czajkowski. Otwarta zostanie wystawa malarstwa Iwana Bachczewanowa pt. "13-cie wyblakłych wspomnień. W poniedziałek w Rabce Święto Humoru Góralskiego. O godzinie 11.oo wystąpią bohaterowie książki "Historia filozofii po góralsku" księdza profesora Józefa Tischnera. Jan Kosiński zaprezentuje humor góralsko-ceperski, satyrę góralska natomiast Zdzisław Barglik. Bedzie można zobaczyć "Siedem grzechów głównych" wg księdza Tischnera w rysunkach Zygmunta Pytlika. W dalszej części programu występy zespołu "Siwy Dym" i kabaretu Truteń a także muzyka góralska zebrana pod wspólnym tytułem " koza, gęśle i złóbcoki Szymona Bafii".
(17.07.2002) Przez trzy dni bawić
się będą mieszkańcy i turyści podczas 28 "Poroniańskiego Lata":
(17.07.2002) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
zadbał o bezpieczny i miły wypoczynek dzieci, które wakacje spędzają w
domu: (17.07.2002) Zapraszamy na występy do Domu Ludowego w Kościelisku. 18.VII o godz. 20.00 - występ zespołu góralskiego "Polaniorze" i ich gości - zespołu polonijnego "Wieliczka" z Francji. 19.VII o godz. 20.00 - koncert zespołu jazzowego "SO - WHAT" z Dobczyc. 25.VII o godz. 20.00 - "Architektura Karpat Polskich" - Jan Karpiel Bułecka ze swoją muzyką. Gościnnie wystąpi muzyka braci Kustarów z Bratysławy.
(16.07.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się
dwudniowy 18 Sejmik WIEJSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH: (16.07.2002) Po przerwie urlopowej, zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza otwiera podwoje. W środę o godzinie 17.oo wernisaż wystawy rysunków Marka Mikulskiego pt. "ZAPIS", a o 19.00 Czarownice z Salem. W czwartek natomiast na scenie Atanazego Bazakbala camiczne wariacje czyli "C'EST LA VIE".
(16.07.2002) Na Przywarówce odbyła się cykliczna
letnia impreza - Święto Pasterskie:
(16.07.2002)
W Gronkowie obchodzono jubileusz 75-lecia założenia parafii oraz 50-lecia
konsekracji kościoła. Uroczystą mszę św. w koncelebrze odprawił ks.
kardynał Franciszek Macharski:
(16.07.2002)
W Czarnej Górze z inicjatywy rady rodziców zorganizowany został festyn
rodzinny. O imprezie mówią Janina Wacław i Andrzej Gudz:
(14.07.2002) W pierwszą niedzielę
sierpnia na stadionie COS w Zakopanem odbędzie się 35 wystawa psów
rasowych. W serwisie rozmowa z prezesem zakopiańskiego oddziału
Związku Kynologicznego Stanisławem Bukowskim: (14.07.2002) Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tegoroczne spotkanie folkowe będzie trwało od czwartku - 8 sierpnia do czwartku - 15 sierpnia. W serwisie szczegółowy program imprezy. (więcej...) (10.07.2002) Muzeum Tatrzańskie wychodząc na przeciw oczekiwaniom turystów w okresie wakacyjnym zmieniło czas otwarcia swoich oddziałów w niektórych dniach tygodnia. Gmach główny muzeum przy ulicy Krupówki będzie czynny w czwartki od godziny 11 do 19, willa Koliba przy ul. Kościeliskiej do godziny 19 będzie czynna w piątki a galeria Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu w soboty.
(09.07.2002) Tradycyjna "Spiska
Watra" już po raz VII zapłonęła pod niedzickim zamkiem. Prócz
zespołów polskiego Spisza wystąpili także górale ze słowackiego Zdziaru: (08.07.2002) We wtorek o godz. 19.00 w "Biołej Izbie" Związku Podhalan w Zakopanem rozpoczną się tradycyjnie posiady. Tym razem gościem będzie ks. Tomasz Boroń, który opowie o pobycie Ojca Świętego w zakopiańskiej Księżówce. W czwartek także w "Biołej Izbie" odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Dr Jerzy Roszkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie o "Granicy Polski w Tatrach na tle sporu o Morskie Oko 100 lat temu". Początek spotkania o godz. 17.
(08.07.2002) Wakacje w pełni, Orawskie Centrum
Kultury w Jabłonce ma dla dzieci sporo propozycji na spędzenie wolnego
czasu:
(08.07.2002) 14 lipca na Orawie
zorganizowane zostanie 28 Święto Pasterskie: (08.07.2002) W czwartek w Domu Ludowym Bukowiny Tatrzańskiej o godz. 20.00 rozpoczną się Posiady Góralskie z zespołem "Mali Wierchowianie". W programie: śpiew, muzyka, taniec, gawęda i poezja góralska.
(08.07.2002) PROGRAM XXXVI
SABAŁOWYCH BAJAŃ Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy,
Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego
Bukowina Tatrzańska 7-11 sierpnia 2002r.
(08.07.2002) PROGRAM XVIII SEJMIKU WIEJSKICH
ZESPOŁÓW TEATRALNYCH DOM LUDOWY- BUKOWINA TATRZAŃSKA 13 - 14 lipca 2002r.
(03.07.2002) W Zakopanem trwa II
festiwal organowy. W piątek w kościele pod wezwaniem Świętej
Rodziny kolejny koncert:
(02.07.2002) Szkoła
Podstawowa w Rogoźniku jako pierwsza podhalańska szkoła przyjęła imię ks.
Józefa Tischnera. W uroczystościach wzięli udział: kardynał
Franciszek Macharski, przedstawiciele władz samorządowych, Związku
Podhalan, a także bracia księdza profesora, Marian i Kazimierz z
rodzinami. Przyjechały także reprezentacje szkół noszących imię ks.
Profesora - w tym jedna z Ukrainy. Uroczystościom towarzyszyło 19 pocztów
sztandarowych. Po powitaniu zaproszonych gości dyrektor Stanisław
Chowaniec przybliżył historię wsi i szkoły: (30.06.2002) W poniedziałek w siedzibie TCKiS "Jutrzenka" przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem otwarta zostanie wystawa wakacyjna. Zaprezentowane zostaną na niej prace uczestników zajęć prowadzonych przez cały rok w "Jutrzence". Będzie malarstwo na papierze, szkle, grafika, rzeźba, ceramika, tkanina. Wystawę można oglądać będzie przez wakacje codziennie w godzinach od 15.00 do 17.00. Z kolei w kościele parafialnym na Olczy (ul. Olcza 13) obejrzeć można wystawę plastyczną "Madonny Polskie", którą przygotowały dzieci z "Jutrzenki". Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie (ul. Piłsudskiego 2) do połowy lipca czynna będzie wystawa malarstwa na szkle Marii Gut - "jutrzenkowej wychowanki".
(30.06.2002) 15 lipca w Zakopanem zbiera się
komisja, która oceni zgłoszone obiekty architektury ostatniego
dziesięciolecia. Uroczyste ogłoszenie wyników zaplanowano na 6
dzień września w Miejskiej Galerii Sztuki. Na konkurs najpiękniejszych
ogródków i balkonów wpłynęło 9 zgłoszeń. Komisja dokonała pierwszego
przeglądu, w lipcu będzie drugi a pod koniec sierpnia wyłonieni zostaną
zwycięzcy.
(26.06.2002) W Zakopanem trwa II
Festiwal Organowy. W sobotę kolejny koncert. W Kościele p.w.
Świętej Rodziny Joachim Grubich zagra utwory JOHANNA SEBASTIANA BACHA,
FELIXA MENDELSSOHNA-BARTHOLDY'IEGO MIECZYSŁAWA SURZYŃSKIEGO, JULIUSZA
ŁUCIUKA i CESARA FRANCKA.
(25.06.2002) W Lipnicy Wielkiej odbyły się
posiady z udziałem konsula RP w Chicago Franciszka Adamczyka:
(25.06.2002) Koncertem profesora Juliana
Gembalskiego rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, rozpoczął się w
Zakopanem II Festiwal Organowy.
Rozmawiamy z organizatorem koncertów - Witoldem Zalewskim - organistą
katedry wawelskiej:
(25.06.2002)
Nowowybranego prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Jana Hamerskiego
zapytaliśmy m.in. o to, co w najbliższych planach pracy Związku: (25.06.2002) XV jubileuszowa wystawa malarstwa na szkle "Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa" w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Jaszczurówce. W sobotę 29 czerwca o 17.00 Msza Święta - prymicyjna, koncert góralski - zagra Tomasz Skupień potem wernisaż wystawy. Serdecznie zapraszają klerycy seminarium księży Marianów z Lublina.
(25.06.2002)
W sobotę w nowotarskich Jatkach kolejny wernisaż: (24.06.2002) W Ludźmierzu podczas 40 Zjazdu Związku Podhalan wybrano nowe władze. Prezesem zarządu głównego został Jan Hamerski, dotychczasowy wiceprezes Zarządu Głównego i jednocześnie wicestarosta nowotarski. Podczas wyborów do władz wygrał ze swym konkurentem - Stanisławem Hodorowiczem, rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W głosowaniu wzięło udział ponad 400 delegatów. Zjazd na wniosek kapituły honorowej przyznał 6 tytułów honorowego członka Związku Podhalan. Otrzymali je profesorowie: Stanisław Hodorowicz i Andrzej Parczewski, Anna Wyszkowska z oddziału w Lublinie, muzyk Władysław Trebunia-Tutka, Jan Jachymiak i Tadeusz Pudzisz z oddziału w Krakowie. Nadano ok. 170 odznaczeń "Zasłużony dla Związku Podhalan", oraz drugie tyle odznaczeń "Zasłużony dla kultury podhalańskiej". 270 delegatów jednomyślnie uchwaliło udzielenie absolutorium dla ustępującego zarządu. (24.06.2002) Tegoroczny konkurs fotograficzny "Krajobraz górski" im. Jana Sunderlanda wygrał Andrzej Major z Krynicy. Drugie miejsce w konkursie zajęli Słowacy Benicka i Galas, trzecie Piotr Skórnicki z Poznania. Jury w składzie: Wojciech Plewiński, Wojciech Smolak i Andrzej Pietsch - wybierało wśród 1023 prac. Pokonkursowe spotkanie zostało połączone z wernisażem wystawy fotografii górskich tragicznie zmarłego w grudniu ubiegłego roku pod lawiną pod Szpiglasową Przełęczą, w czasie wyprawy ratunkowej - Bartka Olszańskiego. (24.06.2002) W niedzielę (30.06) w Rabce-Zdroju odbędzie się Jarmark Sztuki Góralskiej. Jarmark organizowany przez muzeum im. Wł. Orkana w ramach Święta Gorców ma na celu ochronę ginących zawodów. Imprezy rozpoczną się o godzinie 9 i potrwają do 18-tej. W programie promocja powieści historycznej Wł. Orkana pt. Kostka Napierski, występ Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Robcusie", zespołu im. Jana Janoty, aforyzmy Jerzego Kiersztyna oraz humor góralski w wykonaniu profesora Jana Kosińskiego i wiersze w wykonaniu podhalańskich poetów. (23.06.2002) Jan Hamerski jest nowym prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan. Jest rodowitym szczawniczaninem. Ma 49 lat, jest żonaty. Ukończył Historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po odbyciu służby wojskowej pracował m.in. jako nauczyciel szkoły średniej, pracownik administracji państwowej, kierownik działu administracyjnego w PPU Szczawnica, robotnik w przedsiębiorstwie "Drogowiec" w Kielcach. Od października 1995 roku do czerwca 1996 roku był burmistrzem miasta Szczawnica. Wychowany w rodzinie znanej z działalności społecznej i regionalnej, jest członkiem Związku Podhalan w Polsce i Ameryce Północnej. Był wieloletnim prezesem Oddziału Pienińskiego ZP w Szczawnicy, założył koło nr 50 "Pieniny" Związku Podhalan w Ameryce Północnej.
W Ludźmierzu odbył
się 40 Zjazd Związku Podhalan. Ksiądz Władysław Zązel napominał swoje
owieczki - nawiązał do oscypka, udziału w reklamach:
(23.06.2002) Międzynarodowy
Festiwal Folkloru Ziem Górskich w tym roku będzie proponował nową formułę
spędzenia czasu dla całej rodziny - powiedział kierujący
zakopiańskim biurem promocji Grzegorz Buczulski. Zapytany czy impreza
przyniesie w tym roku realny dochód dla miasta, szef promocji powiedział: (21.06.2002) Miasto Dzieci Świata przez dwa dni gościć będzie uczestników 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. W sobotę ulicami Parkową, Orkana, deptakiem do amfiteatru przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej występ zespołu ARIEL ze Słowacji. W niedziele prezentacje zespołów MAŁA JUZYNA z Zawoi, MALI SAFLARZANIE z Szaflar, MALI GRONKOWIANIE z Gronkowa oraz Dziecięcy Zespół Regionalny "ROBCUSIE" i Młodzieżowy Zespół Regionalny im. Jana Janoty z Rabki - Zdroju. Godz. 17.30 - odczytanie protokołu Komisji Artystycznej, która będzie pracowała w składzie: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf, Urszula Janicka-Krzywda - etnograf.
(19.06.2002)
W sobotę w Ludźmierzu rozpoczynają się dwudniowe obrady 40 Zjazdu
Podhalan. Zapytany jak podsumowuje swoje dwie kadencje prezesowania
Andrzej Gąsienica Makowski powiedział:
(19.06.2002) "Świętojańskie zwyki" pod takim tytułem
zorganizowano w Chochołowie festyn regionalny. Mówi Stanisław
Bukowski: (19.06.2002) Bukowina Tatrzańska przygotowuje na letni sezon dwie duże imprezy. 13 i 14 lipca spotkają się w Domu Ludowym zespoły teatralne z pięciu województw Polski południowej podczas XVIII Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Z Małopolskiego w eliminacjach weźmie udział 5 zespołów. Najlepsi pojadą do Tarnogrodu na Sejmik Ogólnopolski. Organizatorzy liczą na udział w bukowiańskich eliminacjach do 15 zespołów. Od 7 do 11 sierpnia potrwają Sabałowe Bajania. Wystąpią Brathanki, Siwy dym, Gronicki, Trebunie Tutki, Hania Rybka i przyjaciele. Będą ludowe zespoły z Ukrainy, Bułgarii, Słowacji oraz gościnnie zespoły uczestniczące w zakopiańskim Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Organizatorzy przygotowują dodatkową dużą scenę oraz duży namiot, by pomieścić i wykonawców i widzów. "Sabałową Noc" zaplanowano na 10 dzień sierpnia. (19.06.2002) Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tegoroczny Festiwal będzie trwał od czwartku - 8 sierpnia do czwartku - 15 sierpnia. To już po raz 34 Zakopane będzie gościć wielobarwny tłum z całego świata. Sensem Festiwalu są różnorodne spotkania: kultur ludów zamieszkujących tereny górskie, tradycji europejskiej z azjatycką, amerykańską czy afrykańską, zespołów z publicznością. ... Te przebiegające w duchu tolerancji, akceptacji i pokoju spotkania są dla mieszkańców Skalnego Podhala czymś naturalnym. Ludność góralska "od zawsze" gościła przybyszów z różnych stron i krain, a ci zauroczeni pięknem gór i gościnnością ich mieszkańców często wiązali swe dalsze losy z tą skalną ziemią. Na XXXIV MFFZG w Zakopanem zaproszone zostały zespoły reprezentujące folklor regionów górskich takich krajów jak: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Słowacja, Turcja, Węgry oraz Włochy. Być może podczas Festiwalu będziemy również gościć zespół afrykański - w chwili obecnej trwają rozmowy na ten temat. Natomiast zespoły polskie zostaną wyłonione podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Żywcu. Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie nowa scenografia zarówno wewnątrz namiotu jak i w jego otoczeniu. Wokół namiotu znajdziemy między innymi karczmy góralskie z tradycyjnymi daniami, stoiska regionalne z wyrobami twórców ludowych, bacówkę z owcami gdzie będzie można zobaczyć wyrób oscypków. Przez 2 pierwsze dni odbywać się będą koncerty towarzyszące Festiwalowi. W sobotę na Równi Krupowej odbędzie się szereg imprez rozpoczynających tygodniowe spotkanie z folklorem. Najpierw odbędzie się tradycyjny konkurs na dorożkarza roku oraz nowa konkurencja konkurs bacowski w powożeniu. Nie zabraknie konkursu na śpiew "pytocki" oraz inscenizacji wesela góralskiego. Wieczorem w tym samym miejscu po raz pierwszy będzie można spotkać się z zespołami uczestniczącymi w festiwalu podczas ogniska integracyjnego. Natomiast w niedzielne przedpołudnie ulicami miasta ruszy barwny korowód, a wieczorem zespoły zaprezentują się publiczności podczas Koncertu Inauguracyjnego. Koncerty konkursowe odbędą się pomiędzy poniedziałkiem a środą. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czwartek - 15 sierpnia, podczas Koncertu Finałowego. Festiwalowi przez cały czas trwania będą towarzyszyć liczne imprezy, m.in. konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermasz sztuki ludowej, dni otwarte pracowni artystów zakopiańskich, nauka tańca góralskiego... Głównymi nagrodami Festiwalu są złote, srebrne i brązowe "Ciupagi". Są one przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podstawowym kryterium podziału na kategorie jest stopień scenicznego opracowania tradycji folklorystycznej regionu, który reprezentuje dany zespół. I kategoria obejmuje zespoły prezentujące zwyczaje własnego regionu etnograficznego, gdzie folklor jest nadal żywy, zaginął częściowo lub całkowicie. Odtwarzane układy taneczne, obrzędy i zwyczaje zachowują tradycyjną formę, dostosowaną do wymogów sceny jedynie w niezbędnym zakresie. W tej kategorii obowiązują tradycyjne stroje ludowe, względnie wykonane wg dawnych wzorów na podstawie literatury lub zapisów archiwalnych. Muzyka i instrumenty ludowe winny być prezentowane w postaci tradycyjnej. Mile widziane w programie występu są obrzędy i zwyczaje. W II kategorii występują zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej. Zespoły prezentują zwyczaje własnego regionu etnograficznego. W tej kategorii możliwe jest tworzenie układów choreograficznych nie (zniekształcających) zmieniających w istotny sposób tradycji regionu. Wykluczone jest stosowanie niezgodnych z tradycją instrumentów, obcych motywów w tańcach i wprowadzanie do stroju obcych kulturowo elementów. Wykluczona jest muzyka mechaniczna. III kategoria to zespoły stylizowane. Należą do nich zespoły, których program oparty jest o folklor górski opracowany artystycznie przez choreografów i muzyków. Stylizacja winna dotyczyć wyłącznie spraw warsztatowych zachowując, a nawet podkreślając charakterystyczne cechy danego regionu. Dozwolone są tu kostiumy projektowane dla celów scenicznych, twórcze interpretacje ludowej muzyki, tańca i śpiewu. Występujące zespoły ocenia jury składające się ze specjalistów - folklorystów, etnografów, etnomuzykologów. W tym roku o przewodniczenie jury festiwalu poproszono prof. Alojzego Kopoczka, muzyka, etnomuzykologa, instrumentologa, związanego z Uniwersytetem Śląskim. Prof. Kopoczek od lat 70. Prowadzi badania naukowe z zakresu ludowych instrumentów muzycznych i folkloru muzycznego Polski. Ogromna wiedza i doświadczenie sprawiają, że jest uznanym autorytetem w zakresie muzyki. XXXIV MFFZG po raz ósmy będzie miał swą witrynę internetową. Zostanie ona udostępniona w pierwszych dniach sierpnia pod adresem www.zakopane.pl/festiwal/34
(16.06.2002) Nagrody literackie zakopiańskiej
Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Dyplomy i nagrody Złotego Elfa za
rok 2002 otrzymują: Katarzyna Konopka, za opowiadanie Aluzjonistycznie: "Mayerling",
przypadkowo - Kamila Grabowska, za opowiadanie Wiatr ze wschodu i
Upragniony Zachód Słońca - Ewa Polańska, za opowiadanie Gra. Jest to
nagroda prywatna, przyznawana przez nauczyciela literatury. Nagrody
przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsze opowiadanie w klasie 1
gimnazjum, w klasie 2 gimnazjum i w klasie 3 gimnazjum. Nominacje do
nagrody otrzymują uczniowie, ocenieni za prace na stopień celujący.
(16.06.2002) Polak Węgier - dwa bratanki - nie do
szabli lecz... do szklanki. W Zakopanem Euroregion Wag - Dunaj -
Ipel zorganizował wieczór wina i kuchni węgierskiej. Podczas spotkania
można było zaznajomić się z 14 gatunkami szlachetnego trunku, pokosztować
węgierskich potraw oraz nacieszyć ucho i oko muzyką i tańcem- ognistym
czardaszem. O spotkaniu rozmawiamy z współorganizatorką spotkania Joanną
Buczulską z Biura Turystycznego "Zakopane": (16.06.2002) Miasto Dzieci Świata przygotowuje się do 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. 22 i 23 czerwca ulicami Rabki przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej natomiast prezentacja zespołów polskich i słowackich. W komisji artystycznej zasiądą: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf oraz Urszula Janicka-Krzywda - etnograf.
(16.06.2002)
We
wtorek w Białej Izbie Związku Podhalan kolejne posiady góralskie:
(13.06.2002) W piątek w
Zakopanem koncert fortepianowy:
(13.06.2002) 60 obrazów Ewy
Berbeki będzie można oglądać w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki: (13.06.2002) Miasto Dzieci Świata przygotowuje się do 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. 22 i 23 czerwca ulicami Rabki przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej natomiast prezentacja zespołów polskich i słowackich. W komisji artystycznej zasiądą: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf, Urszula Janicka-Krzywda - etnograf. (13.06.2002) Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego organizuje kolejne regaty na jeziorze Czorsztyńskim /przystań PTŻ w Kluszkowcach/ 22 i 23 czerwca odbędą się równolegle dwie imprezy: Pierwsza to drużynowe regaty w klasie OPTIMIST. Będą w nich startować reprezentacje UKS-ów, których sekcje żeglarskie nasze Towarzystwo ma pod swoją opieką tj. UKS JANOSIK z Nowego Targu, UKS SZAROTKA z Kluszkowiec i Spiski - Międzyszkolny UKS z Łapsz Niżnych. Regaty te są swego rodzaju podsumowaniem szkolenia żeglarskiego które przeszli w tym roku młodzi żeglarze. Druga to Regaty Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2002. Są to regaty otwarte w których będą startować żeglarze na łodziach dowolnych typów. W sobotę o godzinie 18 po raz pierwszy oficjalnie wystąpi PTŻ-owski zespół szantowy /jeszcze bez nazwy/. (13.06.2002) W serwisie Watra rozmowa z dr Wojciechem Gąsienicą Byrcynem. Tematem spotkania jest książka Eugenii Dobertowej pt. "Byrcyn - Strażnik Tatr": Rozmawiał Piotr Sambor.
(11.06.2002) W Kremapachach
odbyła się 2 część Festynu Spiskiego. O tym co w programie imprezy
oprócz muzyki i śpiewu mówi Andrzej Gałowicz z Agencji Promocji zespołów
artystycznych "Debiut": (10.06.2002) Związek Podhalan w Kościelisku i autorzy serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Artystyczne tradycje rodziny Krzeptowskich Sabałów" organizowane w ramach posiadów góralskich: "Polaniarskie rody". Wystawa obejmuje przede wszystkim twórczość Zofii Krzeptowskiej Mrowcy (z Sabałów), artystki tkaczki zamieszkałej od kilkunastu lat w USA, która pokaże na wystawie tkaninę artystyczną i ręcznie malowane tkaniny jedwabne; oraz jej mamy - seniorki - Marii Krzeptowskiej Sabała znanej kościeliszczańskiej hafciarki, spod igły której wyszły setki gorsetów, cuch, obrusów i serwet. Wystawę uzupełnią prac innych członków rodziny. Posiady poprowadzą: Zofia Krzeptowska Mrowca ( z Sabałów) i Józef Krzeptowski Jasinek. Wernisaż wystawy w niedzielę, 16 czerwca o godz. 15.30 - Dom Ludowy w Kościelisku.
(09.06.2002)
W Lipnicy Wielkiej powstał Oddział Górali Orawskich
Związku Podhalan: (09.06.2002) W serwisie Watra wspomnienie Władysława Walczaka Wójcioka. O niedawno zmarłym, bardzo zasłużonym dla Kościelska człowieku, mówią sołtys Józef Bukowski Tyrała, Józef Pitoń i siostrzeniec Władysław Walczak:
(07.06.2002)
Trwają przygotowania do 40 Zjazdu Podhalan, który
odbędzie się w Ludźmierzu w dniach 22-23 czerwca: (05.06.2002) Samorząd przy Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych organizuje w piątek spotkanie z Marcinem Zamoyskim poświęcone historii tak zasłużonej dla Zakopanego rodziny Zamoyskich (choćby przypadającą w tym roku 150 rocznica procesu pomiędzy Galicją a Węgrami o Morskie Oko - (Zamoyski kontra Hohenloe)). Początek spotkania o godzinie 10.oo.
(04.06.2002) W Jabłonce świętowano Dzień Dziecka.
Całodzienną imprezę zorganizowało Orawskie Centrum Kultury i szkoła
podstawowa numer 1:
(02.06.2002) Popularna
zakopiańska "budowlanka" obchodzi w tym roku jubileusz 125 lecia
powstania:
(03.06.2002) W pensjonacie Wesoła "stowarzyszenie
zakopiańczyków" zorganizowało dzień dziecka:
(02.06.2002) W Poroninie już po raz IX odbył się
zjazd rodu Mostowych. O spotkaniu mówią Elżbieta Porębska -Mędroń i
Jan Kalata:
(02.06.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej dobiegł
końca Konwent Fundacji Europejskich Miast Karnawałowych. Jak
powiedział prezydent Fundacji Henry Van der Kroon celem spotkań jest
wymiana doświadczeń, nowych pomysłów, sposobów finansowania i
organizowania imprez karnawałowych. Cenne są również kontakty
międzynarodowe, które nawiązują uczestnicy spotkań. Przedstawiciele miast
karnawałowych ujęci byli gościnnością z jaką spotykali się w każdej z
odwiedzanych miejscowości. Podczas konferencji prasowej wójt Bukowiny
Tatrzańskiej Józef Milan Modła zapytany o koszt organizacji konwentu,
odpowiedział:
(02.06.2002)
W lipnickiej gminie trwają ostatnie przygotowania do uroczystości
szkolnej: (31.05.2002) Akcja trwa bezustannie a prowadzą ją uczniowie Prywatnego Technikum Hotelarskiego przy wsparciu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. A wszystko to by rówieśnikom "z Kamieńca", żyło się łatwiej - tak w dwóch zdaniach można podsumować to co dzieje się od pewnego czasu w Zakopanem. Młodzi ludzie postanowili wspomóc swoich niepełnosprawnych kolegów i raz w roku właśnie na dzień dziecka, kupić artykuły sportowe i plastyczne. Pieniądze pochodzą z całorocznej zbiórki puszek aluminiowych. Kolejny pomysł by podbudować kondycję finansową tego swoistego "funduszu", dotyczy zbiórki makulatury. Efekty akcji są fantastyczne, co potwierdzają rodzice zarówno zbierających, jak i otrzymujących prezenty a młodzież znakomicie integruje się - tym bardziej cieszy inicjatywa II klasy PTH. (31.05.2002) 2 i 9 czerwca w Krempachach posłuchać będzie można nut spiskich i orawskich granych po obu stronach granicy. Podczas obu imprez I Festynu Spiskiego zaplanowano także konkursy, degustacje potraw regionalnych i zabawę taneczną. Początek o godzinie 15.
(29.05.2002)
2 czerwca w Jabłonce Dzień Dziecka:
(29.05.2002) "Poznańmy" - się
pod Gubałówką, to hasło imprezy, która odbędzie się w piątek, sobotę i
niedzielę w Zakopanem:
(29.05.2002) 22 i 23 czerwca obradować będzie w
Ludźmierzu blisko 500 delegatów, 51 Oddziałów i 10 Ognisk Związku
Podhalan:
(28.05.2002) W 9 edycji konkursu
recytatorskiego imienia Augustyna Suskiego wzięła udział rekordowa ilość
osób: (28.05.2002) Ksiądz Stanisław Czernik z Białego Dunajca obchodził 25 lecie kapłaństwa. Z tej okazji przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury przygotowali program artystyczny:
(26.05.2002) W Bukowinie
Tatrzańskiej trwa 22 Konwent Miast Karnawałowych. Do 2 czerwca nasz
region w tym także Zakopane, Kraków i Żywiec i Milówka gościć będzie ponad
100 przedstawicieli kilkunastu krajów świata. W programie spotkania m.in:
We wtorek zaplanowano zwiedzanie Dębna, zamku w Niedzicy i spływ Dunajcem.
O 20.oo na kolację zaprosi uczestników konwentu wójt Józef Milan Modła.
Przypomnę, że Bukowina Tatrzańska została w 1996 roku przyjęta w poczet
Światowej Fundacji Miast Karnawałowych:
(26.05.2002) Pieśnią w
wykonaniu chóru Gorce rozpoczęły się uroczystości wmurowania aktu
erekcyjnego kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Głos
zabrał ksiądz proboszcz Henryk Paśko:
(26.05.2002) Powiat Tatrzański zacieśnia
kontakty z Wielkopolską. Na Podhalu ma niebawem powstać Klub
Wielkopolan. Ale zanim do takiej formy współpracy dojdzie, 31 maja w
Zakopanem rozpoczną się dni Poznania:
(26.05.2002) Rabka - Miasto
dzieci Świata przygotowuje się do Dnia Dziecka. Szczegóły burmistrz
Józef Skawiańczyk:
(24.05.2002) W kawiarni Zdrojowej w Rabce
obchodzono jubileusz 40-lecia działalności ogniska TKKF Carlina.
Inicjatorem założenia ogniska i jego pierwszym prezesem był Tadeusz
Klimiński. Potem, przez 28 lat prezesowała Carlinie Maria Czyżowicz.
Przed dwoma miesiącami wybrano Edwarda Koniecznego - i z nim właśnie
rozmawiamy.
(22.05.2002)
Jeżeli brakuje pieniędzy na działalność to jednym z pomysłów na zdobycie
funduszy jest zorganizowanie festynu. O niedzielnej imprezie mówi
burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz:
(22.05.2002)
Zespół Mali Odrowązianie obchodzi jubileusz 10-lecia. O jubileuszu
opowiadają prowadzący zespół Maria i Tadeusz Duszowie:
(22.05.2002) W 50 rocznicę śmierci na ścianie
rodzinnego domu Feliksa Gwiżdża w Odrowążu Podhalańskim została odsłonięta
tablica poświęcona pamięci współzałożyciela Związku Podhalan, posła i
senatora II Rzeczpospolitej. Odsłonięcia dokonali v-ce starosta
nowotarski Jan Hamerski i wójt Kazimierz Dzielski:
(22.05.2002) Gimnazium w Zębie od 3 listopada 2001
roku nosi imię Jana Pawła II. By godnie służyć patronowi swoją
pracą pedagogiczną i wychowawczą ogłoszono konkurs literacki o zasięgu
wojewódzkim pt. "Jan Paweł II patron najgodniejszy":
(19.05.2002) Zakopiański
Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego obchodzi jubileusz
125-lecia. Uroczystości odbędą się 8 czerwca:
(19.05.2002) O poezji rozmawiamy z przedstawicielem
zakopiańskiego Klubu Literackiego - Jerzym Tawłowiczem:
(19.05.2002) 24 maja w szkole w Szaflarach cykliczny
konkurs upamiętniający jedną z wybitniejszych postaci tej miejscowości: (19.05.2002) W dniach od 25 maja do 2 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie odbędzie się XXII Konwent Miast Karnawałowych. Nasz region gościć będzie ponad 200 przedstawicieli 50 krajów świata. Dla przypomnienia - Bukowina Tatrzańska została w 1996 roku przyjęta w poczet Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. (19.05.2002) Ognisko TKKF CARLINA w Rabce obchodzi w tym roku jubileusz 40 lecia. Z tej okazji w poniedziałek o godzinie 17.oo w kaplicy Św. Teresy odprawiona zostanie Msza Św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących działaczy i sportowców ogniska. Natomiast w czwartek podczas spotkania w kawiarni Zdrojowej będzie czas na wspomnienia, planowanie działań na kolejnych co najmniej 40 lat no i wręczenie odznaczeń dla najbardziej zasłużonych. (14.05.2002) W najbliższą niedzielę Góralska Watra Zarządu Głównego Związku Podhalan. O szczegółach imprezy Józef Komperda ze ZP w Szaflarach:
(14.05.2002) Podczas
konferencji prasowej starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski
podsumował Majówkę Tatrzańską:
(13.05.2002) Członkowie
zakopiańskiego Klubu Literackiego zostali zaproszeni przez Andrzeja Szarka
do Nowego Sącza, do jego Małej Galerii:
|
|
|||||||||