I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu informacyjnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II

(04.06.2002) Po wielu debatach i dyskusjach na temat co dalej ze spółką akcyjną "Uzdrowisko Rabka" burmistrz Józef Skawiańczyk mówi, że teraz wszystko idzie w dobrym kierunku:
Od dłuższego czasu podobne problemy przeżywa rabczański Instytut Gruźlicy:
Zapytaliśmy także burmistrza Józefa Skawiańczyka o tematy najbliższej sesji:

(04.06.2002) Jak zwykle, sprawy finansowe spowodowały niewielkie ale jednak opóźnienie w otwarciu całodobowego przejścia granicznego Winiarczykówka - Bobrów. Zapytany czy zapowiadany ostatnio termin - przełom czerwca i lipca zostanie dotrzymany -  przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka na Orawie Emil Kowalczyk powiedział:

(04.06.2002) O ile w całości i w terminie największa inwestycja regionu - szpital im. Jana Pawła II -  otrzyma zagwarantowane kontraktem pieniądze, to niebawem poprawią się warunki kolejnych oddziałów:
Mówił v-ce starosta nowotarski Jan Hamerski.

(04.06.2002) Funkcjonariusze Strażnicy Straży Granicznej w Łysej Polanie zatrzymali za przekroczenie granicy wbrew przepisom ze Słowacji do Polski 2 ob. Węgier. Cudzoziemcy zostali przekazani stronie słowackiej w ramach readmisji. Tego samego dnia SG zatrzymała w przejściu granicznym w Niedzicy Polaka poszukiwanego listem gończym wydanym przez sąd. Próba wyjazdu z Polski nie udała się, a mężczyźnie przekazano KPP Nowy Targ. 2 czerwca w przejściu granicznym w Łysej Polanie SG przyjęła od Słowaków w ramach readmisji 2 ob. RP, którzy przekroczyli granicę wbrew przepisom z Polski do Słowacji i zostali zatrzymani przez słowackie służby graniczne. Natomiast 3 czerwca SG zatrzymała w Zakopanem 2 obywateli Mołdowy. Powodem zatrzymania był fakt, iż cudzoziemcy nie posiadali dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu w Polsce, a ponadto trudnili się żebractwem. Zatrzymani pozostają w dyspozycji KaOSG.

(03.06.2002) Współpraca między Wielkopolską a Podhalem zaczyna nabierać tempa. W Zakopanem zorganizowano dni nazwane przewrotnie "poznańmy się...". Plany zakładają m.in. współpracę na "gruncie" turystyczno biznesowym. Pod Gubałówką prawdopodobnie pojawi się duża inwestycja finansowana przez przedsiębiorców z wielkopolski. Podobne plany dotyczą atrakcyjnych miejsc w Poznaniu, w które maja zainwestować nasi biznesmeni. Wśród wielu prezentacji i spotkań odbytych podczas dni poznańskich w Zakopanem, jedno zasługuje na szczególną uwagę. W Nosalowym Dworze zebrali się przedstawiciele władz obu regionów, biznesmeni oraz członkowie zakopiańskiego Stowarzyszenia Wielkopolan. Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Olechowski:
Tuż po oficjalnych przemówieniach Andrzej Olechowski odpowiedział na kilka pytań dziennikarzy. Czy Andrzej Olechowski swoim nazwiskiem firmuje współpracę miedzy Wielkopolską a Podhalem?
Czy współpraca między takimi regionami jest w ogóle możliwa?
Andrzeja Olechowskiego - jako jednego z liderów Platformy Obywatelskiej - pytano o zakopiańską sytuację sprzed kilku miesięcy, gdy decyzją władz centralnych ugrupowania, władze partii w Zakopanem zmieniły się, doprowadzając do podziału sympatyków platformy:
Mówił Andrzej Olechowski.

(02.06.2002) Nauczeni doświadczeniami z lat ubiegłych, główny nacisk położyliśmy na odnowę rowów odwadniających - powiedział wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak, zapytany o tegoroczny plan inwestycyjny:

(02.06.2002) Podsumowano konkurs pt. "Co wiesz o zagrożeniach na jakie jesteś narażony mieszkając lub pomagając w gospodarstwie rolnym". Organizatorami byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zakopanem i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Wyniki konkursu przedstawia dyrektor GOK Stanisław Czernik:

(02.06.2002) Małopolski Inspektor Ochrony Środowiska przekazał raport z prowadzonej w Zakopanem w dniach 8-9 maja akcji pomiarów emisji spalin:
Mówił naczelnik wydziału inżynierii i ochrony środowiska Andrzej Fryźlewicz.

(02.06.2002) Jezdnia na jednym z odcinków ulicy Kasprusie przestała straszyć dziurami, do końca czerwca przeprowadzone zostaną kolejne remonty nawierzchni:
Mówił Dariusz Wysłouch - naczelnik wydziału drogownictwa UM Zakopane.

(02.06.2002) I jeszcze raz naczelnik wydziału drogownictwa - tym razem o planowanym wykonaniu sygnalizacji świetlnej w rejonie Sz.P. nr 5:
Termin zakończenia prac zaplanowano na przełom sierpnia i września.

(01.06.2002) Ponad 20 worków śmieci, komplet nart renomowanej firmy i świder do wiercenia otworów w śniegu usunęli harcerze z rejonu szczytu Kasprowego Wierchu w trakcie rozpoczętej akcji "Czyste Tatry". W sprzątaniu wzięło udział ponad 60 osób, głównie harcerze z Podhalańskiego Związku Drużyn ZHP. Pomagał im 14-osobowy patrol skautów słowackich oraz przedstawiciele starostwa tatrzańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego z dyrektorem Pawłem Skawińskim. Akcja potrwa cztery miesiące. W jej ramach harcerze i skauci słowaccy oraz francuscy i polscy skauci z Kalifornii, którzy odwiedzą Podhale latem, będą poszukiwać i oznaczać dzikie wysypiska śmieci. Harcerze, we współpracy z TPN, będą też wręczać turystom na szlakach worki na śmieci w myśl zasady: po co sprzątać, wystarczy nie śmiecić.

(29.05.2002) Sesja wstępnie podsumowująca półrocze w nowotarskiej gminie pod koniec czerwca do tego czasu intensywnie pracować będzie zarząd. Zacznijmy od tego tygodnia:
Mówił wójt Jan Smarduch.

(29.05.2002) W piątek o 9.oo rozpoczną obrady 37 sesji lipniccy radni. Punkty główne spotkania to szkolnictwo i kanalizacja:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(29.05.2002) Delegacja Powiatu Tatrzańskiego przebywała w Wielkopolskiem i Kujawsko- Pomorskiem:
Mówiła Joasia Chmiel.

(29.05.2002) Najpóźniej we wrześniu tego roku przy szkole podstawowej numer 5 w Zakopanem ma zostać zainstalowana sygnalizacja świetlna:
Mówiła Joasia Chmiel.

(29.05.2002) "Barszcz Sosnowskiego" - to temat powracający co roku w Zakopanem na wiosnę:
Mówiła Joasia Chmiel

(29.05.2002) 8 i 9 maja policja wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziła monitoring wydzielania spalin przez pojazdy poruszające się po Zakopanem:
Mówiła Joasia Chmiel.

(28.05.2002) 30 maja, w uroczystość Bożego Ciała, ulicami Nowego Targu przejdzie procesja. W tym czasie niektóre drogi będą niedostępne dla ruchu kołowego. O szczegółach Sabina Palka:

(28.05.2002) W serwisie Watra rozmowa z wójtem Szaflar Stanisławem Ślimakiem:

 

(28.05.2002) W serwisie Watra rozmowa z tatrzańskim liderem Platformy Obywatelskiej Andrzejem Gutem Mostowym:

 

(28.05.2002) W serwisie Watra rozmowa z senatorem Franciszkiem Bachledą Księdzularzem:

 

(28.05.2002) Małopolska policja drogowa od środy do 2 czerwca będzie prowadzić akcję na drogach pod nazwą "Czerwcowy weekend". W celu patrolowania i koordynowania działań na najbardziej zagrożonych odcinkach dróg zostanie zorganizowany patrol lotniczy. W okresie trwania działań obowiązują ograniczenia w ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton: W środę - w godz. 18.00 – 22.00. W czwartek - w godz. 7.00 – 22.00. Od dnia 1 czerwca do 30 czerwca od godz. 7.00-22.00 w każdą niedzielę.

(26.05.2002) Czy w Białce Tatrzańskiej można stworzyć raj dla turystów również w sezonie letnim? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do przewodniczącego gminy Bukowina Tatrzańska Jana Łukaszczyka:

(26.05.2002) Pogoda jak do tej pory sprzyja inwestycjom. O te najważniejsze w Mieście pytamy burmistrza Marka Fryźlewicza:

(26.05.2002) Senator Franciszek Bachleda Księdzularz wystąpi niebawem z pismem do ministra środowiska w sprawie ustaw i rozporządzeń regulujących sprawy Tatrzańskiego Parku Narodowego:

(26.05.2002) Do sesji przygotowuje się Rada Powiatu Nowotarskiego:
Mówił v-ce starosta Jan Hamerski.

(26.05.2002) Reforma szkolnictwa to dla wielu szkół być albo nie być. W zakopiańskim Zespole Szkół Budowlanych istniało zagrożenie, że niektóre kierunki, tak charakterystyczne dla Podhala, przestaną istnieć. O to jak wygląda to w dniu dzisiejszym pytamy dyrektora Ryszarda Sowińskiego:
A dla przypomnienia - w dniach 7-8 czerwca szkoła świętować będzie 125 lecie powstania.

(24.05.2002) Trwają warsztaty dla nauczycieli pt. Ścieżki regionalne czyli spotkania z przyrodą Babiogórskiego Parku Narodowego". W pierwszym dniu spotkania wykłady prowadzone były w schronisku na Markowych Szczawinach, sobotnie warsztaty zaplanowano w domu kultury w Zubrzycy Dolnej. Natomiast zakończenie kursu ogniskiem na Przywarówce. Uczestnicy otrzymają świadectwa Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

(26.05.2002) Za kilka tygodni niektórzy z nas wyjadą na zasłużony wypoczynek. Większość ma już dokładnie sprecyzowane plany i cel podróży. Gotowy jest kosztorys wycieczki. Ale nie zapomnijmy o tym, żeby przed wyjazdem za granicę ale też na krajowe wojaże pomyśleć o zaszczepieniu się. Najlepiej przeciw żółtaczce. Co roku kilkanaście osób wyjeżdżających w basen Morza Śródziemnego zaraża się żółtaczką typu A czyli drogą pokarmową. O szczepieniach należy pamiętać nie tylko w przypadku wakacji w egzotycznym kraju. Nawet zostając w kraju warto przewidywać i zabezpieczyć się przed wirusowym zapaleniem opon mózgowych - chorobą przenoszoną przez kleszcze.

(24.05.2002) Prawo i Sprawiedliwość - ugrupowanie, które jest kojarzone z zaostrzeniem kodeksu Karnego, rozpoczęło ogólnopolską akcję zbierania podpisów by stworzyć inicjatywę obywatelską. Projekt nosi nazwę Prawo Karne:

(22.05.2002) Protest Rady Miasta Zakopane z dnia 22 maja 2002 r. w sprawie: kampanii dyskredytującej Radę Miasta Zakopanego i osobę Adama Bachledy-Curusia, ówczesnego burmistrza Zakopanego, składającego Hołd Górali Polskich. "Wizyta ojca Św. Jana Pawła II na Podhalu w 1997 r. była jednym z największych wydarzeń w historii naszej ziemi. Pamiętną Mszę Św.: na Stadionie Wielkiej Skoczni pod Krokwią 6 czerwca 1997 r. poprzedził Hord Górali Polskich. Hołd Największemu z Rodu Polaków - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w imieniu wszystkich zgromadzonych złożył Adam Bachleda - Curuś, wójtowie, burmistrzowie gmin Podhala, Spisza, Orawy i Beskidów oraz przedstawiciele trzech pokoleń największych rodów góralskich. Ze słowami Hołdu solidaryzował się ogól polskiego społeczeństwa. Podhale, góralszczyzna jawiły się wszystkim jako punkt odniesienia. Słowa wypowiedziane u stóp Krzyża na Giewoncie zawierały to, co w duszy polskiej najgłębsze i najważniejsze, stanowiły świadectwo i wskazanie drogi na nadchodzące nowe tysiąclecie. Poprzez ten akt oraz wiele innych, ważnych działań burmistrz Adam Bachleda - Córuś rozsławił Zakopane w Polsce i daleko poza granicami kraju. Niestety, w społeczeństwie polskim znaleźli się ludzie, którzy Hołd Górali Polskich postanowili zdeprecjonować, ośmieszyć i przekreślić. W miejsce Podhala, które było wielkie tradycją Ojców, wiernością Kościołowi kreować Rzeczypospolitej postanowiono kreować obraz Góralszczyzny interesownej, pazernej, skłóconej, zawistnej, infantylnej i najlepiej pijanej Adam Bachleda - Curuś, powszechnie utożsamiamy jest z Hołdem Górali Polskich dlatego jego osoba rychło stała się przedmiotem niewybrednych ataków. Wskazując na faktyczne i urojone słabości, rzeczywiste i domniemane błędy burmistrza podjęto próbę umniejszenia i zmarginalizowania wydarzeń z 6 czerwca 1997 r. Celem tych działań jest skompromitowanie Zakopanego i Podhala a w efekcie zniszczenie i przekreślenie symbolu, który tak głęboko zapisał się w polskich sercach. Jako narzędzie w tych niegodziwych działaniach wykorzystano prasę oraz osoby w ich subiektywnym mniemaniu poszkodowane przez działania samorządu. Zaplanowaną długofalowo akcję rozpoczął przed kilku lary tygodnik "Nie", którego wspomagać zaczął opiniotwórczy w naszym regionie "Tygodnik Podhalański". Ostatnio. w przeddzień 5 rocznicy papieskiej pielgrzymki, oraz w przededniu kolejnej wizyty Ojca Świętego, artykułem "Odebrać order Crurusiowi " sygnowanym (PP) dołączył do tych działań podhalański dodatek "Dziennika Polskiego ". Zamieszczony w Dzienniku Polskim tekst nie mieści się w ogólnie przyjętej konwencji krytyki prasowej, lecz jest przejawem czarnej propagandy wzorowanej na sposobach niszczenia autorytetów w okresie stanu wojennego. Hołd Górali Polskich, Krzyż i Krzyż i Klucze Piotrowe w herbie naszego miasta stanowią świadectwo, wielkie zadanie i zobowiązanie dla obecnego i przyszłych pokoleń zamieszkujących u podnóża Tatr. Dlatego apelujemy do właścicieli dziennika mieniącego się polskim, do odpowiedzialności dziennikarzy pracujących w ważnych dla miejscowej społeczności środkach masowego przekazu, by w pogoni za tanią sensacją nie ulegali pokusie niszczenia tego, co stanowi największą wartość i dorobek naszej społeczności. Podcinajmy korzeni, z których sami wyrastamy. Jako samorząd Miasta Zakopanego zdecydowanie sprzeciwiamy się takim praktykom, na tak żenującym poziomie, zmierzającym do zniesławienia mieszkańców naszej gminy".


Michał Gąsienica Szostak
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane

UWAGA ! Artykuł do którego odwołuje się protest można znaleźć pod adresem internetowym http://dzisiaj.dziennik.krakow.pl/archiwum/n.cgi?data=2002/05.21

(22.05.2002) W serwisie list turystki z Oświęcimia otrzymany drogą mejlową dotyczący przerażających wydarzeń z wyprawy do Morskiego Oka. Oto jego pełna treść: "Chciałam przestrzec wszystkich, którzy mają ochotę na jazdę wozami zaprzęgniętymi w konie, prowadzonymi przez Górali. Dla pieniędzy gotowi są niektórzy pozabijać turystów. W ostatnim dniu tegoż weekendu, tj. 19 maja, wybrałam się z rodziną do Morskiego Oka. Ponieważ 10 km pieszo to dość sporo, w drodze powrotnej, namówieni przez Górala z wozem konnym, zdecydowaliśmy się na jazdę za "jedyne" 15 zł. od osoby. Kiedy takich jak my na wozie siedziało już ok. 15 osób, woźnica polecił nam się ścieśnić, aby jeszcze kilku namówionych przez niego mogło wsiąść na wóz. Wreszcie ruszyliśmy. Było nas na pewno 20 osób a może i więcej. Po ok. 200 m woźnica zatrzymał wóz i zaczął coś przy nim naprawiać. Po chwili ruszyliśmy dalej. Znów ujechaliśmy kawałek i trzeba było się zatrzymać. Tu naprawa trwała dłużej. Góral zajrzał pod wóz, ze skrzynki na której siedział, spomiędzy dużej ilości puszek po piwie wyjął kawałek drutu, śrubę i przy ich pomocy zaczął naprawiać jakiś łańcuch przy wozie. I znów ruszyliśmy. Ruszyliśmy w drogę, która o mało co nie skończyła się dla nas wszystkich tragicznie. Jadąc z góry, drogą z licznymi ostrymi zakrętami, zorientowaliśmy się, że woźnica nie panuje nad niczym. Hamulec nie działał bo jak się później okazało był złamany. Biedne konie, na które z góry napierał ciężki wóz z co najmniej dwudziestoma osobami (chyba ze 2 tony łącznie z wozem), coraz bardziej rozpędzały się. Góral ciągnął je za wodze, a wóz ubijał im tylne nogi. Ludzie wpadli w panikę, krzyczeli, płakały kobiety z małymi dziećmi, ale woźnica nie był w stanie nic zrobić. Czekaliśmy kiedy wóz się wywróci i czy nas przygniecie, czy zostaniemy wyrzuceni na drzewa, czy ze skarpy, czy zginiemy, czy tylko wylądujemy połamani w szpitalu. Na szczęście okazało się, że mój mąż okazał wielką przytomność umysłu. Wyskoczył z wozu, zmobilizował jeszcze jednego młodego człowieka by zrobił to samo i z całych sił jakie mieli (a mieli) uchwycili się wozu i starali się powoli wyhamować wóz, by konie były w stanie zatrzymać się. Po ok. 70-100 metrach, szorując po drodze butami, na szczęście dla wszystkich udało się. Trzeba było nas wszystkich wówczas zobaczyć. Roztrzęsieni, bladzi, nie mogący ustać na trzęsących się ze strachu nogach, koń z dziurą w krwawiącej nodze, od wozu, który na niego napierał. A ten "debil-Góral", któremu ciężko było oddać nam pieniądze, jeszcze chciał coś naprawiać i namawiał nas żebyśmy nie zsiadali bo zaraz pojedziemy dalej. Czy tam nie obowiązują żadne przepisy? Czy ktoś sprawdza stan techniczny tych wozów, dopuszcza je do jazdy, sprawdza stan trzeźwości, a raczej nietrzeźwości woźniców - Górali? Może najwyższy czas. Policjanci stoją na drogach i w okresie wakacyjnym sprawdzają stan techniczny większości autokarów wiozących dzieci. Tu przecież też przyjeżdża mnóstwo szkolnych wycieczek i indywidualnych turystów, którzy korzystają z usług - jak widać - w 100% "folklorystycznych". Może Państwa stacja radiowa spowoduje, że ktoś się tym zainteresuje. A na pewno nagłośnienie takich praktyk zmniejszy ilość chętnych do korzystania z takich usług, co zapewne "uderzy po kieszeni" zachłannych i bez wyobraźni woźniców".

Z pozdrowieniami, na szczęście cała i zdrowa
"Turystka z Oświęcimia"

(22.05.2002) W serwisie Watra lista utrudnień w ruchu na małopolskich drogach krajowych:
1. Droga krajowa nr 7, trasa Kraków-Kielce, w Strzeżowie i na obwodnicy Miechowa trwa odnowa nawierzchni - odbudowa poboczy bitumicznych, frezowanie nawierzchni i układanie górnej warstwy wiążącej i ścieralnej. Prace prowadzone są etapowo. Kierowcy mają do dyspozycji jezdnię zwężoną do 7 metrów. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i zakaz wyprzedzania. Planowany termin zakończenia prac: 30.10.2002 r.
2. Droga krajowa nr 7, trasa Chabówka-Chyżne, w Spytkowicach (km 717+725, 717+765) z powodu osuwiska ruch odbywa się wahadłowo, jedną stroną jezdni. Planowany termin zakończenia prac: 30.09.2002 r.
3. Droga krajowa nr 44, trasa Skawina-Oświęcim, na moście w Przeciszowie (nad potokiem Bachórz) ograniczono nośność obiektu do 6 ton. Ponadto z powodu zwężenia jezdni ruch odbywa się jednym pasem, środkiem drogi. Utrudnienia spowodowane są złym stanem przyczółków kamiennych mostu. Planowany termin zakończenia prac: 30.05.2003 r.
4. Droga krajowa nr 44, trasa Zator-Skawina, w Spytkowicach trwa rozbiórka i przebudowa drewnianego mostu, regulacja potoku Bachówka i przebudowa dojazdów do mostu. W związku z tym droga jest zamknięta. Kierowcy muszą korzystać z objazdów: od strony Krakowa drogą krajową nr 28 i powiatową nr 04210, przez Brzeźnicę-Tomice-Zator, od strony Oświęcimia przez Zator-Tomice-Brzeźnicę. Planowany termin zakończenia prac: 31.08.2002.r.
5. Droga krajowa nr 47, trasa Kraków-Zakopane. Na odcinku Chabówka-Rdzawka (dł. 3,5 km) odbywa się przebudowa drogi. Ruch z obecnej jezdni przełożono na nowo wybudowaną jezdnię. Kierowców obowiązuje lokalne ograniczenie prędkości do 40 km/h. Planowany termin zakończenia prac: 30.08.2002 r.
7. Droga krajowa 75, trasa Brzesko-Nowy Sącz, W Bilsku trwa remont mostu na Łososinie. Stopniowo wymieniana jest nawierzchnia, izolacja i wzmacniana konstrukcja mostu. Ruch odbywa się wahadłowo, jednym pasem, prawą połową drogi od strony Krakowa. Planowany termin zakończenia prac: 31.07.2002 r.
8. Droga krajowa 79, trasa Kraków-Koszyce, w Nowym Brzesku nieprzejezdny jest odcinek drogi od skrzyżowania z ul. Partyzantów (droga wlotowa od strony Proszowic) a Rynkiem. Trwa remont nawierzchni po budowie kanalizacji. Kierowcy muszą korzystać z objazdów: od strony Krakowa drogą wojewódzką nr 775, 778 i 768 przez Nowe Brzesko-Proszowice-Kazimierzę Wielką-Koszyce, a od strony Sandomierza: drogą wojewódzką nr 768 i 776 przez Koszyce-Kazimierzę Wielką-Proszowice-Kraków. Planowany termin zakończenia prac: 31.05.2002 r.

(21.05.2002) Ruszył Narodowy Spis Powszechny i Powszechny Spis Rolny. Przez 19 dni do wszystkich osób mieszkających w Polsce dotrzeć ma ponad 170 tys. rachmistrzów, by zadać szereg pytań. Poproszą nas o podanie m.in.: miejsca zamieszkania, standardu lokalu, w jakim mieszkamy, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, pracy i narodowości. Nie wolno im natomiast pytać o wyznanie, stan zdrowia czy dochody. Rachmistrz nie może też żądać od nas żadnych dokumentów i pieniędzy. Nie może też oglądać naszego mieszkania, ani wypytywać o jego urządzenie. Wszystkie dane zebrane podczas spisu mają dać obraz polskiego społeczeństwa. Zostaną publikowane najpóźniej w listopadzie.

(21.05.2002) Wiosna także wśród złodziei. Policja zakopiańska otrzymała zgłoszenia kradzieży 7 drzewek w okolicach szpitala na Kamieńcu. Amator cudzych sadzonek pojawił się również w ogródku przy budynku Cechu Rzemiosł Różnych. Tam wykopano 17 krzewów iglastych. Na przejściu granicznym na Łysej Polanie kierowca TIR-a posługiwał się fałszywym dokumentem. W opłacie drogowej została przerobiona data przedłużająca jej ważność. Sprawą zajęła się policja. Mieszkaniec Śląska jechał samochodem przez nasz Podhalański Ząb. Policja w czasie kontroli stwierdziła, że alkomat pokazuje wynik 0,55 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Czeka go sprawa w sądzie. Na Majerczykówce w Poroninie wydarzył się wypadek drogowy. Nietrzeźwy 19 chłopak jechał motocyklem. Nie opanował pojazdu i wpadł na dwa drzewa. Z obrażeniami ciała odtransportowano go do szpitala.

(21.05.2002) W środę jeżeli pogoda nie przeszkodzi rozpocznie się remont ul. Kasprusie w Zakopanem. Najpierw odbędzie tzw. frezowanie nawierzchni, dzień później położona będzie nowa nakładka bitumiczna. W związku z pracami kierowcy mogą spodziewać się przerw w ruchu na tej ulicy. Informację o remoncie przekazał nam kierownik referatu Drogownictwa i Transportu UM Dariusz Wysłouch.

(21.05.2002) W środę w Radiu Alex  kolejna audycja z cyklu "Peryskop projektanta". Gośćmi Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego będą uczniowie technikum hotelarskiego przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Uczestnicy spotkania na antenie Radia Alex będą próbowali odpowiedzieć na pytanie - dokąd zmierzasz turystyko? Początek audycji o godzinie 18.

(21.05.2002) W serwisie obszerna relacja z obrad Radnych Powiatu Tatrzańskiego. Sesja rozpoczęła się wręczeniem przez Stanisława Bańkę - komendanta powiatowego PSP w Zakopanem odznaczenia:
Sprawozdanie z okresu pomiędzy sesjami złożył starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Starosta poinformował radnych, że Małopolska otrzymała 4 mln. zł. na rozdysponowanie dla 51 placówek służby zdrowia w województwie. Szpital zakopiański na dokończenie oddziału ratunkowego otrzyma 150 tysięcy, szpital Sokołowski natomiast na inwestycje - windę i trakt operacyjny 160 tyś. zł. Likwidacja barier architektonicznych, dostosowanie ilości zatrudnienia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie do potrzeb regionu - to m.in. pkt. stanowiące założenia do powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, które przedstawiła podczas sesji Małgorzata Janik-Trela:
O komentarz poproszono Jadwigę Pauli z regionalnego ośrodka polityki społecznej w Krakowie:
Kilka uwag wniosła radna Ewa Pawlikowska:
Radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie. Mówi przewodniczący rady Bronisław Stoch:
Uchwałą przyjęto podział tegorocznych środków z Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Informację przekazała Elżbieta Wiktor z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie:
Wprowadzono zmiany w regulaminie organizacyjnym starostwa. Kolejna uchwała dotyczyła zmiany składu osobowego w radzie społecznej ZOZ. Mówi sekretarz Marek Borkowski:
Starosta Andrzej Gąsienica Makowski przedstawił informację dot. gospodarowania mieniem Skarbu Państwa na terenie Powiatu Tatrzańskiego:
Wiktor Łukaszczyk z powiatowego biura pracy przedstawił informację na temat stanu bezrobocia:
W punkcie - przygotowanie służb zespolonych do sezonu letniego sprawozdanie złożył komendant Stanisław Bańka z PSP w Zakopanem:
O przygotowaniach do sezonu mówił też dyrektor SANEPID-u Zbigniew Kowalów:
Ten punkt obrad zakończył Andrzej Maciata z TOPR:

(20.05.2002) Centrum Nowego Targu będą monitorowały kamery. Kwotę 2,5 tysiąca zł udało się zgromadzić w ramach programu Bezpieczne Miasto. Środki te umożliwiają rozmieszczenie kamer na najważniejszych pod względem bezpieczeństwa miejskich ulicach. Dokumentacja ma być gotowa do końca lipca. Przed zimą położone zostaną kable światłowodowe:
Co dzieje się w rynku oraz na przylegających ulicach sprawdzać będą na zainstalowanych w swojej siedzibie monitorach strażnicy miejscy. Czujne oczy kamer zaglądać będą miedzy innymi na ulice Sobieskiego, Szaflarską, Kościuszki, Kolejową. Pieniądze na realizację programu Bezpieczne Miasto pochodzą w dużej mierze z kwot zasądzonych przez sądy, w sprawach przeciwko wandalom. Ale kamery nie są jedynym środkiem gwarantującym bezpieczeństwo w Mieście:
Mówił burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

(20.05.2002) Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego znajduje się instrukcja dla osób, które chcą same wypełnić formularz do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Powszechnego Spisu Rolnego. Można ją znaleźć na stronie GUS: www.stat.gov.pl W prawy górnym rogu znajduje się tam odnośnik do Narodowego Spisu Powszechnego. Według GUS, spis przeprowadzany samodzielnie nie będzie nastręczał trudności, jeżeli osoby, które się na niego zdecydowały zapoznają się z instrukcją i uważnie przeczytają treść pytań oraz wyjaśnienia do nich. Narodowy Spis Powszechny i Powszechny Spis Rolny rozpoczynają się we wtorek.

(20.05.2002) Gościem w Radia Alex był burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, którzy tradycyjnie odpowiadał na pytania słuchaczy. Jedno z pytań dotyczyło zakopianki. Konkretnie, czy są już gotowe plany co do przebiegu tej drogi w okolicy Miasta:
Mówił Marek Fryźlewicz.

Czego w Mieście jest za mało:
Nowotarski jarmark - powód do radości - z racji wpływów do kasy miejskiej, czy też raczej powód do niepokoju - z powodu bałaganu, jaki towarzyszy dniom targowym:
W jednej z lokalnych gazet opublikowany został ranking miast Małopolskich. Podano w nim dane, dotyczące przyrostu naturalnego, ilości lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców, urzędników, obiektów sportowych itp:
Na zakończenie informacje o najbliższych imprezach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych, jakie odbędą się w Mieście:

(20.05.2002) Komisja zdrowia sejmiku województwa małopolskiego od spotkania w Nowym Targu rozpoczęła publiczną debatę o sposobie reformy lecznictwa zamkniętego. W subregionie nowotarskim, który obejmuje powiat nowotarski, tatrzański i suski, potrzebna jest redukcja miejsc szpitalnych nawet o 400 do 800 łóżek. Według danych statystycznych w subregionie nowotarskim ilość łóżek szpitalnych przypadających na 10 tysięcy mieszkańców jest znacznie wyższa od wskaźników dla Małopolski i całego kraju. Jednocześnie w szpitalach rośnie zadłużenie i strata finansowa, a kontrakty z kasą chorych nie starczają na pokrycie wydatków. Urząd marszałkowski proponuje, żeby dominującą role w subregionie odgrywał wielospecjalistyczny szpital w Nowym Targu, z uzupełniającymi szpitalami w Suchej Beskidzkiej i Zakopanem. Pomysł ten budzi kontrowersje. Starosta Jan Lasyk zapowiedział, że poważnie rozważana jest propozycja prywatyzacji szpitala w Rabce.

(20.05.2002) Tymczasem w nowotarskim szpitalu im. Jana Pawła II uroczyście otwarto dwa nowe oddziały szpitalne - diagnostykę obrazkową oraz oddział neurologiczny z łóżkami kardiologicznymi. W tych tygodniach do nowych pomieszczeń przeniesiony zostanie też Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i nowe sale operacyjne.

(19.05.2002) Polsko-słowacka grupa poszukiwawcza odnalazła w Tatrach zwłoki dwojga młodych turystów z Warszawy, którzy pod koniec grudnia zaginęli w górach. Ciała chłopaka i dziewczyny odnaleziono pod śniegiem w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Łatana, po słowackiej stronie granicy. Turyści spadli z lawiną ze stoku Rakonia. 28 grudnia 2001 r. para dwudziestokilkulatków z Warszawy wyszła ze schroniska na Polanie Chochołowskiej. Chcieli przejść zachodnią granią Tatr. Oboje zaginęli. Przez wiele dni poszukiwali ich wówczas polscy i słowaccy ratownicy. Na zwłoki natrafiono w trakcie podjętej rano akcji poszukiwawczej. Uczestniczy w niej około czterdziestu ratowników z Polski i Słowacji oraz policjanci i 17 psów. Ratowników wspomaga śmigłowiec.
Ratownicy TOPR natrafili po słowackiej stronie Tatr na niezidentyfikowane na razie ludzie zwłoki. Pod koniec listopada ubiegłego roku 32-letni turysta z Białegostoku wyszedł ze schroniska na Polanie Chochołowskiej i zaginął w górach.

(19.05.2002) Skończył się obchód przedspisowy rachmistrzów, a jak się dowiadujemy, z wieloma mieszkańcami np. Zakopanego rachmistrz nie umówił się na konkretny termin wywiadu. Jednym słowem - rachmistrz będzie musiał liczyć na naszą obecność w domu już podczas właściwego spisu. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań oraz Powszechny Spis Rolny rozpocznie się 21 maja. Pytania będą dotyczyły m.in. stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, pracy, standardu lokalu, współlokatorów i narodowości. Rolnicy będą musieli m.in. podać informacje dot. powierzchni gospodarstwa, posiadanych maszyn, stosowanych nawozów czy środków ochrony roślin. Nikt z nas nie może być jednak pytany o rzeczy, których nie będzie w formularzu. Np. nie wolno zbierać informacji o wyznaniu, zdrowiu czy dochodach. Przypominamy, że udział w spisie jest obowiązkowy, w razie odmowy grozi grzywna.

(19.05.2002) Białka Tatrzańska to bardzo prężnie rozwijająca się miejscowość turystyczna. Po wielu perturbacjach , najprawdopodobniej w czerwcu oddany zostanie do użytku chodnik:
Mówił przewodniczący rady gminy Bukowina Tatrzańska Jan Łukaszczyk.

(19.05.2002) Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej 952 na trasie Chabówka - Zakopane. W ramach tej inwestycji powstaną w Zakopanem m.in. dwa ronda:
Mówił kierownik referatu drogownictwa Dariusz Wysłouch. Inwestycja jest na etapie opracowywania przez zarząd wojewódzki dokumentacji technicznej - projektowej. Po zaakceptowaniu przez komisję europejskiego Funduszu PHARE, będzie można przystąpić do realizacji. Początek i zakończenie inwestycji najprawdopodobniej w przyszłym roku.

(19.05.2002) Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG, wspólnie z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Nowym Sączu i inspektorami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Wydział Zamiejscowy w Nowym Sączu, zatrzymali na placu targowym w Jabłonce 8 obywateli Ukrainy. Powodem zatrzymania cudzoziemców była zmiana deklarowanego przy wjeździe do Polski celu pobytu. Wszyscy oni wjechali do naszego kraju jako turyści, a trudnili się handlem bez wymaganego zezwolenia. Wobec zatrzymanych Komendant Karpackiego Oddziału SG wydał decyzje o zobowiązaniu do dobrowolnego opuszczenia terytorium RP do dnia 22 maja br. W wyniku otrzymania takich decyzji cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Polskiprzez najbliższy rok. Następnego dnia również w ramach kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP, przeprowadzonej na placu targowym w Nowym Targu, Straż Graniczna zatrzymała 2 obywateli Mołdowy i 1 obywatela Ukrainy. Wobec zatrzymanych Komendant Karpackiego Oddziału SG wydał decyzje o zobowiązaniu do dobrowolnego opuszczenia terytorium RP do dnia 23 maja br. Wymienieni cudzoziemcy również nie wjadą do Polski przez najbliższy rok. Jak poprzednio Straż Graniczną w działaniach wspomagali pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Nowym Sączu i inspektorzy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Wydział Zamiejscowy w Nowym Sączu.

(16.05.2002) "Z góry widać więcej" to tytuł filmu jaki powstał przy współudziale ratowników TOPR. Film ma charakter edukacyjny i promujący turystykę górską. Reżyserowany przez Janusza Kijowskiego powstał pod patronatem Krystyny Łybackiej-minister Edukacji. Jeszcze pod koniec maja trafić ma wszystkich szkół w Polsce. Film jest adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, bowiem w Tatry wybiera się zawsze sporo wycieczek szkolnych. Zdjęcia mają charakter dokumentalny, pokazują prace ratowników, ich zalecenia na temat zachowania się w górach. I postępowanie w razie niespodziewanych zdarzeń -jak na przykład nagła zmiana pogody. W filmie zostaną wykorzystane również materiały archiwalne z przeprowadzonych akcji.

(16.05.2002) Coraz wyższa temperatura i słoneczne dni - sprawiają, że na tatrzańskich stokach rozpoczął się przedwczesny wylęg żmij. Turyści, którzy wybierają się na górskie szlaki, powinni uważać na jadowitego węża. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 50 stanowisk występowania groźnego gada. Żmija zygzakowata najczęściej występuje w wilgotnych lasach, na skraju pól uprawnych i wśród stosów kamieni. Najczęściej turyści mogą trafić na nią na polanie Kosarzyska, w okolicy Kominiarskiego Wierchu, polany Krzyż, u podnóża Racławickich Turni, Żaru, w rejonie Hrubego Regla oraz Siwarnego Żlebu w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza. Również po słowackiej strony znane jest wysoko umiejscowione stanowisko żmii zygzakowatej, jakim są okolice Hińczowskich Stawów. Na terenie TPN żmija występuje w trzech typach ubarwienia: szarym, rudym i czarnym. Okres godowy gada przypada najprawdopodobniej na przełom maja i czerwca. Żmije, podobnie jak większość dzikich, żyjących na wolności zwierząt unikają kontaktu z człowiekiem. Pracownicy TPN odnotowali jednak w minionym roku jeden przypadek pokąsania turysty przez żmiję.
 
(16.05.2002) Karpacki Oddział Straży Granicznej ma nowego Komendanta. Tę funkcję pełni Zygmunt Staniszewski. Zastąpił on odwołanego w minionym tygodniu Mirosława Hakiela, który swoją funkcje pełnił przez 4 lata. Zygmunt Staniszewski do Nowego Sącza przyjechał z Warszawy gdzie był z-cą Dyrektora Zarządu Granicznego w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

(16.05.2002) Centrum Nowego Targu będą monitorowały kamery. Kwotę 2,5 tysiąca zł udało się zgromadzić w ramach programu Bezpieczne Miasto. Środki te umożliwiają rozmieszczenie kamer na najważniejszych pod względem bezpieczeństwa miejskich ulicach. Dokumentacja ma być gotowa do końca lipca. Przed zimą położone zostaną kable światłowodowe. Co dzieje się w rynku oraz na przylegających ulicach sprawdzać będą na zainstalowanych w swojej siedzibie monitorach strażnicy miejscy. Czujne oczy kamer zaglądać będą miedzy innymi na ulice Sobieskiego, Szaflarską, Kościuszki, Kolejową. Pieniądze na realizację programu Bezpieczne Miasto pochodzą w dużej mierze z kwot zasądzonych przez sądy, w sprawach przeciwko wandalom.

(14.05.2002) Słowackie służby dostarczyły na przejście graniczne w Chyżnem zatrzymanego na Słowacji byłego posła AWS Marka Kolasińskiego - podała PAP.  Kolasiński został zatrzymany na Słowacji w końcu lutego - po czterech miesiącach od wydania za nim międzynarodowego listu gończego. Kolasiński uciekł z kraju 17 października 2001 r., tuż przed wygaśnięciem jego immunitetu poselskiego. Nie zatrzymywany przez nikogo, przejechał przez polsko-czeską granicę posługując się paszportem dyplomatycznym. Ciążą na nim zarzuty dotyczące działalności firm, których był właścicielem, albo którymi kierował. Są wśród nich oszustwa na szkodę banków oraz wyłudzenie 200 tys. zł z tytułu zwrotu podatku VAT.

(14.05.2002) Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o przyznaniu dotacji w wysokości 300 tys. zł dla Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Środki z budżetu województwa uczelnia wykorzysta przy realizacji programu inwestycyjnego (200 tys. zł) oraz organizację procesu dydaktycznego szkoły w 2002 roku (100 tys. zł). Program inwestycyjny uczelni jest przedmiotem wsparcia ze środków finansowych przewidzianych w Kontrakcie Wojewódzkim na lata 2001 – 2003.

(14.05.2002) Odbył się kolejny turniej "wiedzy motoryzacyjnej". Tym razem w rywalizacji wystartowali również Zakopiańczycy. Drużyna złożona z uczniów Liceum Ogólnokształcącego wywalczyła 8 miejsce:

Mówił aspirant Edward Kwak z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem.

(14.05.2002) Uroczyste otwarcie ciepłowni geotermalnej w Bańskiej - Szaflarach było ukoronowaniem prac związanych z wdrażaniem na Podhalu systemu ogrzewania za pomocą ciepłych wód podziemnych. O historii spółki mówi prezes Piotr Długosz:
Cała inwestycja była finansowana ze środków Banku Światowego, Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska, Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ekofunduszu. Warto wspomnieć iż projekt ten jest największym tego typu przedsięwzięciem w Europie, i ma na celu eliminację i redukcję zanieczyszczeń powietrza tlenkami węglu, azotu i siarki.

(14.05.2002) W Zakopanem remontowana jest jedna część estakady na ul. Powstańców Śląskich. To jednak nie wszystkie inwestycje prowadzone przez Powiat Tatrzański. O szczegółach starosta Andrzej Gąsienica Makowski:

(13.05.2002) W poniedziałek do potoku Bystra w Zakopanem wpadł 13-leni chłopak. Zdarzenie miało miejsce na wysokości domu Wczasowego Bristol. Nastolatek przyjechał do Zakopanego z Warszawy w ramach tak zwanej "Zielonej szkoły". Jak powiedział strażakom wychowawca - koloniści mięli być w łóżkach, bowiem grupa jechała całą noc pociągiem. Chłopak niepostrzeżenie wyszedł z pokoju i budynku i wskutek nieostrożności wpadł do potoku. Wartki nurt Bystrej porwał go i wlekł przez dłuższy odcinek. Warszawiak nie odniósł poważniejszych obrażeń, ma jedynie otarcia skóry. Na pomoc chłopakowi rzucili się przypadkowi przechodnie.

(13.05.2002) Dzieci w wieku do 12 lat i wszystkie inne o wzroście do 150 cm muszą być podczas podróży samochodem przewożone w odpowiednim foteliku lub w innym urządzeniu. Taki nowy przepis kodeksu drogowego zaczął obowiązywać od poniedziałku.

(13.05.2002) Z reguły przedszkola oferują rodzicom opiekę nad ich dziećmi w godzinach od 6, 6.30 do 15.30. Jedno z nowotarskich przedszkoli proponuje przesunąć czas pobytu maluchów na godziny popołudniowe:
Mówiła Zofia Wideł dyr przedszkola numer 4 w Nowym Targu.
 
(13.05.2002) Wnioski paszportowe będzie można przesyłać pocztą. Wysłanie wniosku pozwoli uniknąć stania w kolejce w biurze paszportowym, ale trzeba pamiętać, że formularz musi być wypełniony bezbłędnie; w przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z tym, że zostanie on zwrócony petentowi. W rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych jest też zapisane, iż "paszport odbiera się osobiście w organie paszportowym lub innym miejscu wskazanym przez ten organ". Do tej pory po paszport mogła się zgłosić osoba upoważniona przez właściciela dokumentu - i ze znowelizowanego rozporządzenia tego zapisu nie wykreślono. W Małopolsce wnioski o paszport można składać już we wszystkich powiatach. Ostatnio wojewoda małopolski podpisał odpowiednie porozumienia ze starostami proszowickim i wielickim. I jeszcze jedna sprawa, okazało się że na przykład w nowotarskim biurze paszportowym nie ma jeszcze nowego rozporządzenia:
Mówiła Alicja Hyrtek, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(13.05.2002) Na poniedziałkowym posiedzeniu zarząd urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego podjął decyzję o przyznaniu dotacji dla Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Środki z budżetu województwa uczelnia wykorzysta przy realizacji programu inwestycyjnego oraz organizację procesu dydaktycznego szkoły w 2002 roku.

(11.05.2002) Jak już informowaliśmy, 17 kwietnia Radni Gminy Biały Dunajec wystosowali protest do przedstawicieli rządu i parlamentarzystów w sprawie nowych przepisów dot. działalności tzw. spółek wodnych. Rozmawialiśmy z wójtem Janem Gąsienicą Walczakiem kilka dni później:
Pismem datowanym 6 maja pełniący obowiązki dyrektora departamentu zasobów wodnych Ministerstwa Środowiska przysłał wójtowi odpowiedź. Wynika z niej, że aby zinterpretować przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, potrzebne było stanowisko prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. A ta opinia spowodowała, że departament Ministerstwa Ochrony Środowiska też nie miał już wątpliwości, że spółka wodna nie jest przedsiębiorstwem, a więc nie podlega przepisom ustawy i może nadal prowadzić swoją działalność na dotychczasowych warunkach.

(11.05.2002) Zarząd Miasta oraz zakopiańscy architekci zaproponowali zorganizowanie konkursu architektonicznego - więcej szczegółów - współinicjator pomysłu - Zenon Remi:

(11.05.2002) W środę w sołectwie Małe Ciche zebranie wiejskie. Punktem głównym będzie współpraca z TPN:
Początek spotkania o godzinie 18.oo. Mówiła sekretarz gminy Katarzyna Krzyściak.

(11.05.2002) W poniedziałek w powiecie tatrzańskim sesja. Wśród punktów:
- przyjęcie uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2002.
- informacja starosty o gospodarowaniu mieniem skarbu państwa na terenie powiatu
- przygotowanie służb zespolonych i TOPR do sezonu letniego 2002
- ocena akcji zimowego utrzymania dróg w sezonie 2001/2002.

(11.05.2002) Na Podhalu oficjalnie otwarto system ogrzewania geotermalnego. Uroczystość odbyła się w Bańskiej Niżnej:

(10.05.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się sesja absolutoryjna:
Podczas spotkania radnych mówiono także na temat otuliny TPN:
Mówił przewodniczący rady gminy Jan Łukaszczyk.

(10.05.2002) Monitoring Krupówek jest na zaawansowanym etapie planowania, powiedział burmistrz Krzysztof Owczarek podczas konferencji prasowej:

(10.05.2002) Paszporty również za pośrednictwem poczty. W Dzienniku Ustaw Nr 45 z dnia 27 kwietnia 2002 r. ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach. Wprowadzono tam następujące zmiany:
- podanie o wydanie paszportu może być składane osobiście, za pośrednictwem poczty, osoby trzeciej, a także przez przedsiębiorcę świadczącego usługi turystyczne, z którym wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport zawarł porozumienie w tej sprawie,
- paszport odbiera się osobiście w organie paszportowym lub innym miejscu wskazanym
przez ten organ.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia. Ponadto w związku z zawartymi porozumieniami w sprawie powierzenia zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących zagadnień paszportowych, pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Powiatami Proszowickim i Wielickim, od maja br. podania o wydanie paszportu mogą być składane również w Starostwie Powiatowym w Proszowicach (ul. 3 Maja 72) i w Starostwie Powiatowym w Wieliczce (ul. Dembowskiego 2). Tym samym sprawy paszportowe można załatwiać w każdym mieście powiatowym na terenie województwa małopolskiego.

(10.05.2002) W sobotę oficjalne otwarcie systemu ogrzewania geotermalnego na Podhalu.  Uroczystość rozpocznie się w Szaflarach w Bańskiej Niżnej. Po poświęceniu obiektu (o godzinie 12.00), prezentacji systemu, przemówieniach i zwiedzaniu, zebrani przejadą do centralnej kotłowni w Zakopanem przy ulicy Nowotarskiej, która też będzie zwiedzana.

(09.05.2002) Kryminałki: Przedstawiciel TP S.A. zgłosił policji zdemolowanie budki telefonicznej w Murzasichlu. Wandale porozbijali szyby chroniące od deszczu i wiatru. Straty wstępnie oceniono na 300 zł. Policja zatrzymała 50-letnią kobietę z Elbląga i 41-letniego mężczyznę z Zakopanego, którzy chodząc po osiedlach sprawdzali drzwi do mieszkań. Jeżeli były otwarte a w środku natknęli się na domowników mówili, że "to pomyłka i bardzo przepraszają za najście". Jeżeli jednak jednak przypadkowo w przedpokoju nie było nikogo, po cichutku wynosili znalezione tam rzeczy. W ten sposób udało się im ukraść m.in. kurtki i pieniądze na łączną kwotę ponad 1,5 tyś zł. Policja zakopiańska otrzymywała już wcześniej zgłoszenia o tego typu kradzieżach. Osoby, które w taki sposób zostały poszkodowane proszone są o kontakt z policją. Na Chłabówce Górnej złodziej włamał się do domu mieszkalnego. Ukradł telewizor i kuchenkę mikrofalową. Starty oceniono na 1100 zł.

(09.05.2002) Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem Halina Michalska mówi, że pierwszy dzień matur minął w znakomitej atmosferze:
Pytaliśmy jak egzamin będzie wyglądał w piątek:
W Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera do egzaminu dojrzałości przystąpiło 108 uczniów. Z nową maturą zmagają się 73 osoby, ze starą 35. W zakopiańskim Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych wg słów dyrektora Stanisława Stachonia tematy pierwszego dnia zostały przez uczniów przyjęte optymistycznie. 215 abiturientów zdaje starą maturę, 17 zdecydowało się na nowy egzamin.

(09.05.2002) Zarząd Miasta Nowego Targu postanowił kupić dwie działki "Na czerwonym" pod zakład utylizacji. O szczegółach zakupu oraz innych decyzjach zarządu opowie burmistrz Marek Fryźlewicz:

(09.05.2002) Na zakopiańskich drogach pojawiła się ekipa złożona z policjantów "drogówki" oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dymomierz - to urządzenie za pomocą, którego mierzono zawartość dwutlenku węgla w spalinach naszych samochodów. Jeżeli normy zostały przekroczone wówczas kierowcy odbierano dowód rejestracyjny na czas wyregulowania w stacji diagnostycznej silnika. Ryszard Krzyżanowski z Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że po wieloletnich badaniach można stwierdzić, że stan techniczny naszych aut jest co raz lepszy:
I jeszcze jedna ważna rzecz - kierowcy, których samochody wydalają więcej spalin niż mówią o tym normy nie są karani mandatami. Akcja na drogach Podhalańskich będzie powtarzana. Mówili Ryszard Krzyżanowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz aspirant Edward Kwak z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. (więcej...)

(09.05.2002) Podobnie jak w całym Kraju tak i w Nowym Targu Unia Wolności zorganizowała parareferendum dotyczące wstąpienia do Unii Europejskiej. Szczegóły Sabina Palka:

(09.05.2002) 125 tys. osób odwiedziło Tatry w długi majowy weekend - podsumowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbardziej obleganym rejonem było Morskie Oko, do którego codziennie wędrowało średnio 5,5 tys. turystów. Wysoko w Tatrach panują jeszcze zimowe warunki, niżej zawitała już wiosna. W górach i w Zakopanem było słonecznie i ciepło. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na krę na tatrzańskich stawach, nie wzniecali w parku ognia, bo podszycie jest coraz bardziej suche i unikali niedźwiedzi, które ostatnio pojawiają się w rejonie Doliny Strążyskiej.

(04.05.2002) W tym miesiącu rozpoczyna się Spis Powszechny - natomiast już od czwartku w naszych domach mogą pojawić się rachmistrzowie, którzy będą "rozpoznawać" teren swojego działania:
Mówiła Zofia Martyniak z zakopiańskiego biura spisowego.

(07.05.2002) Na przejściu granicznym w Niedzicy zatrzymano Polkę, która usiłowała wyjechać na Słowację, posługując się paszportem innej osoby. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Szczawnicy Polaka, który wybrał się na Słowację przez turystyczne przejście graniczne Szczawnica - Leśnica, natomiast wracając usiłował przekroczyć granicę poza przejściem granicznym. Po zatrzymaniu u mężczyzny znaleziono prawie 3 litry alkoholu ze słowackimi znakami akcyzy. 3 maja funkcjonariusze SG zatrzymali na przejściu granicznym w Chochołowie Polaka, który wyjeżdżając na Słowację w celach turystycznych posłużył się paszportem innej osoby. 4 maja Straż Graniczna zatrzymała na przejściu w Chyżnem Polaka, który wjeżdżając do Polski przedstawił do kontroli granicznej własny ale przerobiony paszport. W dokumencie tym funkcjonariusze ujawnili fałszywe stemple polskiej kontroli granicznej. Zatrzymany mężczyzna powracał z Grecji.

(07.05.2002) Przy okazji majówki tatrzańskiej sporo mówiono o zdrowej, podhalańskiej żywności a szczególnie o produkcji mleczarskiej. Mamy powody sądzić iż tak nie jest do końca. Tzw. tradycyjna produkcja wyrobów mleczarskich, w przypadku krów na Podhalu, jest już prawie historią. Do mleczarń rolnicy z Podhala oddają w większości mleko od krów skarmianych kiszonkami. Nie opłaca się już rolnikom układać siana w ostrewki i suszyć. Łatwiej i bardziej opłacalnie jest zrobić sianokiszonkę. Są dwa sposoby: kupić dobrej jakości folię austriacką i zakisić siano - albo wrzucić siano do silosa, udeptać traktorem i tym produktem skarmiać krowy. Bakterie przetrwalnikowe, które pozostają w mleku, utrudniają produkcję sera pod nazwą Ementaler. Jedynym producentem tego szlachetnego sera jest Zakopiańska Spółdzielnia Mleczarska. Może górale powinni bardziej bronić Ementalera i zastanowić się nad jakością surowca - czyli mleka, niż toczyć zabarwione polityką dyskusje na temat oscypka. W sklepach można kupić "scypek zakopiański" - zgodnie z prawem produkowany.
(komentarz Piotra Sambora)
Tradycyjnej metody wypasania bydła czyli krów zaprzestano na Podhalu około 7 lat temu. Zachowała się ona jedynie w gospodarstwach, gdzie nie ma traktora, jest jedna lub dwie krowy a i pola pod uprawy nie za wiele. Czy ktoś zapytał, czy idziemy w ilość , czy jakość pod względem produkcji żywności na Podhalu? Chyba w ilość. Na targu pod Gubałówką proponuje się już oscypki z sera - koziego. A dlaczego nie z kobylego, wielbłądziego. Wszystkie ssaki płci żeńskiej produkują mleko dla odchowania młodych. Dlaczego nie uruchomić hodowli słoni morskich, których samice również produkują mleko - i to jak tłuste!!!!! Oscypki z mleka morsa! Toż to byłby produkt. Tylko nie podhalański i ... nie da się na tym produkcie zyskać punktów politycznych. Czy ktoś uważa, że ludzie na Podhalu są tak głupi iż uważają, że jakiś urzędnik obroni ich lub da zarobić? O agroturystyce mówi się wiele. Trzeba przypomnieć sobie, jak robi się tradycyjne potrawy bez dodatku chemii kupowanej w sklepach. Unia Europejska domaga się zmniejszenia przerobu mleka w Polsce o 4 miliardy litrów. Ile spółdzielni w Polsce padnie, lub zostanie zmuszonych do zamknięcia? A propos Ementalera zakopiańskiego: we Francji zabronione jest skarmianie krów kiszonkami przy produkcji tego sera - w Polsce nie. Pozostaje nam jedyny produkt zgodny z przepisami Unii: scypek zakopiański - z mleka krowiego. A owce? Chyba będą musiały iść się paść........

(07.05.2002) W związku z modernizacją przejścia granicznego Piwniczna - Mniszek, Straż Graniczna przewiduje możliwość wydłużenia czasu odpraw na tym odcinku granicy polsko-słowackiej. Rozpoczęta budowa nowych pawilonów odpraw granicznych potrwa do 28 maja. Straż Graniczna radzi podróżnym, aby do czasu zakończenia modernizacji w miarę możliwości korzystali z sąsiednich przejść granicznych w Koniecznej i Niedzicy.

(07.05.2002) Członkowie zarządu Urzędu Marszałkowskiego pozytywnie zaopiniowali propozycję przekwalifikowania 15-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Dębno – Niedzica – granica państwa na drogę wojewódzką. Zmiana kategorii drogi podniesie jej status, zwiększy możliwość poprawy standardu przejazdu na trasie o charakterze międzynarodowym. Województwo czyni starania o przekwalifikowanie na drogi wojewódzkie wszystkich dróg prowadzących do ważniejszych przejść granicznych w Małopolsce.

(07.05.2002) Do piątku w Zakopanem potrwa spotkanie sędziów sądów rodzinnych:
Mówiła v-ce przewodnicząca zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych Eleonora Porębiak-Tymecka. Wśród zaproszonych gości są Minister Sprawiedliwości Barbara Piwnik, Małgorzata Pomarańska z Ogólnopolskiego Porozumienia Osób i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy- Niebieska Linia, Marek Kotański, V-ce komendant OHP Marian Najdych. Warto dodać, że Przewodnicząca Stowarzyszenia, sędzia Ewa Waszkiewicz została 15 kwietnia mianowana dyrektorem Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości.

(06.05.2002) Policja zakopiańska uważa miniony długi weekend za bardzo spokojny. Przyjęto informacje o popełnieniu zaledwie 38 przestępstw. Były to głównie kradzieże w pensjonatach i kwaterach prywatnych, często na tzw. "pasówkę". Turystom ginęły z pokoi pozostawione wartościowe przedmioty. Na drogach powiatu tatrzańskiego doszło do dwóch niegroźnych wypadków. Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców. Przy drodze na Bystre patrol policyjny zauważył motocyklistę z pasażerem na
"MZ". Jechali bez kasków:
Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się iż ma on 0'92 setne promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Pasażerem okazał się 17-letni sąsiad. Sprawa trafi do Sądu dla Nieletnich. Przestraszona kobieta z Nowego Bystrego zgłosiła policjantom komisariatu w Poroninie, że mąż grozi iż ją zastrzeli. Policjanci poroniańscy w towarzystwie części zakopiańskiej sekcji kryminalnej przeszukali dom podejrzanego:
Pewnemu mieszkańcowi Suchego, na rondzie przy dworcu PKP zajechał drogę "busiarz". Zdenerwowany kierowca zwrócił uwagę wymuszającemu pierwszeństwo przejazdu. "Busiarz" wysiadł i sprał kierowcę:
Nawet, gdy ma się rację, czasem dobrze jest się ugryźć w język niż zostać pobitym przez kulturalnego "busiarza".

(06.05.2002) Zimowy sezon zakończyła kolejka na Kasprowy Wierch. Wszystkie urządzenia zostaną poddane gruntownym badaniom. Kolejka ruszy ponownie 29 maja, rozpoczynając 67 sezon turystyczny.

(04.05.2002) W górach zabłądził turysta. Na pomoc wezwał ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do akcji poszukiwawczej wystartował śmigłowiec. W tym czasie alarm został odwołany. Zbłąkanego turystę sprowadzili "na właściwą drogę" inni taternicy.

(01.05.2002) W dniach od 6 do 10 maja w Zakopanem spotkają się sędziowie sąd rodzinnych:
Mówiła v-ce przewodnicząca zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych Eleonora Porębiak-Tymiecka.

(30.04.2002) Tatrzański Park Narodowy informuje, że od 6 do 18 maja odbędzie się akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, prowadzona przez Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Na teren TPN zostaną wyłożone przynęty zawierające szczepionkę. TPN prosi o przestrzeganie następujących zasad:
• przynęty nie podnosić i nie niszczyć
• nie puszczać wolno psów
• przy kontaktach ze szczepionką lub zwierzętami zgłosić do lekarza lub lekarza weterynarii
• prosimy szczególne o pouczenie dzieci.

(01.05.2002) Warunki na szlakach w rejonie Hali Kondratowej i Giewontu badał Marcin Chmiel:
Natomiast w rejon Hali Gąsienicowej udał się Zdzichu Chmiel:

(01.05.2002) Na Podhale przyjechał wice premier Jarosław Kalinowski. W Biołej Izbie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan odbyło się spotkanie poświęcone problemowi produkcji serów, m.in. oscypka. Odbyła się również konferencja prasowa. Dziennikarze pytali kiedy i czy można "wejść" z oscypkiem do Unii Eurpoejskiej:
Mówił wice premier Jarosław Kalinowski. (więcej...)

Dyrektor TPNPaweł Skawiński - konferencja prasowa 30.04.2002Konferencja prasowa TPN 30.04.2002Konferencja prasowa TPN 30.04.2002 - dziennikarze.

(30.04.2002) W serwisie Watra pełny zapis (dźwiękowy) konferencji prasowej dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poniżej kilka tematów poruszonych podczas spotkania z dziennikarzami:

 

(30.04.2002) Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński podpisał pismo, w którym odniósł się bez zastrzeżeń do projektu decyzji burmistrza Miasta Zakopane o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w sprawie przebudowy kolei linowej „Kasprowy Wierch". Brak zastrzeżeń na obecnym etapie inwestycji podyktowany jest tym, że w obowiązującym stanie prawnym dyrektorzy Parków Narodowych nie mają wpływu na decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do pisma tego załączone są jednak uwagi Rady Tatrzańskiego Parku Narodowego odnoszące się do niektórych kwestii prawnych projektowanej inwestycji, maksymalnej przepustowości kolei po przebudowie, a także do konieczności monitorowania i regulowania ilości osób wyjeżdżających na Kasprowy Wierch. Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego dołoży wszelkich starań, aby te szczegółowe zalecenia i warunki użytkowania dotyczące zmodernizowanej kolei na Kasprowy Wierch znalazły prawne umocowanie w pozwoleniu na budowę oraz decyzji o dopuszczeniu do eksploatacji. Formułowanie tych zaleceń w obecnej fazie inwestycji jest przedwczesne, zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i merytorycznego. W najbliższym czasie wypracowane ma być porozumienie pomiędzy TPN a PKL szczegółowo regulujące ograniczenia przepustowości planowanej kolejki. Tzn. owe 360 osób na godzinę pozostanie, jednak jeżeli "warunki przyrodnicze" nie będą pozwalać na przyjęcie tak dużej ilości osób Tatrzański Park będzie mógł wpłynąć na zmniejszenie, w niektórych okresach tej przepustowości. Chodzi przede wszystkim o czas letni - tutaj bowiem władze parku nie mają wystarczających danych, jak zwiększony dwukrotnie ruch turystyczny wpłynie na chronioną faunę i florę:
Czy zatem 360 osób latem będzie przez Park ograniczane?
Mówił dyrektor TPN Paweł Skawiński, który dodał, że porozumienie z PKL powinno być wypracowane na początku czerwca.

(30.04.2002) W rejonie Doliny Strążyslaej obserwuje się zwiększoną aktywność niedźwiedzicy z dwójką młodych. Niedźwiedzica jest osobnikiem zsynantropizowanym (nie wykazującym lęku przed człowiekiem). Kilkakrotnie niedźwiedzie podchodziły do turystów na odległość około 15 metrów, co stwarza realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i zdrowia. Zaobserwowano też zwiększoną agresywność niedźwiedzicy wobec psów wprowadzanych na obszar Parku. W związku z tym zaleca się:
• bezwzględnie nie zbaczać ze znakowanych szlaków turystycznych;
• w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój i wolno odejść;
• w żadnym wypadku nie zbliżać się do niedźwiedzia, nie fotografować;
• nie pozostawiać na szlaku żadnych śmieci, nawet papierków po cukierkach;
• nie wprowadzać psów na obszar penetrowany przez niedźwiedzicę;
• bezwzględnie stosować się do zaleceń Służby Parku.
Należy liczyć się z okresowym zamykaniem szlaków w rejonie Doliny Strążyskiej i dolin sąsiadujących. Informacje o fakcie zamknięcia będą wywieszane przy wejściach do dolin.
Trzeba sobie uświadomić, że najlepsze możliwości przeżycia mają osobniki przystosowane do życia w warunkach naturalnych. Obowiązek zapobiegania oswajaniu dzikich zwierząt spoczywa na wszystkich osobach przebywających na terenie Tatr. Pamiętajmy, że pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na to zwierzę wyrokiem śmierci.

(30.04.2002) Podobnie jak w latach ubiegłych w rejonie Kasprowego Wierchu, w Kotle Gąsienicowym pojawił się problem kolizji wymogów ochrony przyrody z interesami ludzi. Od pewnego czasu w bezpośredniej bliskości trasy narciarskiej, urządzeń kolei linowej oraz zimowego szlaku pieszego istnieje kolonia świstaków. W ostatniej dekadzie kwietnia świstaki „wybijają się", tzn. wykopują w śniegu otwór, którym wychodzą na powierzchnię. W latach minionych pojawienie się świstaka było przyczyną żądania od PKL zatrzymania ruchu kolei krzesełkowej i zamknięcia trasy zjazdowej. Żądania te powodowały szereg konfliktów. Dyrekcja TPN stoi na stanowisku, że przy bezwzględnym przestrzeganiu zasady nadrzędności ochrony przyrody, nie sposób ignorować oczekiwań społecznych ludzi odwiedzających tę część Tatr. Powinniśmy się również liczyć ze społecznym odbiorem decyzji podejmowanych przez Park. Tak drastyczne decyzja jak zamknięcie ruchu kolei i zamknięcie trasy, podejmowane przez dyrekcję Parku powinna być poprzedzone dokładną analizą sytuacji i znajdować pełne uzasadnienie. W tym roku dokonano analizy działań podejmowanych w latach minionych i oceniono ich skutki, zasięgnięto również opinii specjalistów zajmujących się badaniem fauny tatrzańskiej, zarówno pracowników Parku, jak i badaczy niezależnych. Na tej podstawie podjęto następujące działania:
1. przesunięto siatkę wyznaczającą teren trasy narciarskiej na odpowiednio dużą odległość od nor świstaków;
2. uzgodniono z PKL S.A. opóźnienie rozpoczynania kursowania kolei o jedną godzinę, co stwarza dogodne warunki dla porannej aktywności świstaków;
3. na czas tzw. „długiego weekendu" wzmocniono w tym rejonie obsadę Straży Parku;
4. prowadzone są stałe obserwacje zachowania świstaków, na podstawie których możliwe będzie podejmowanie w trybie operacyjnym innych działań.
Mówi dr Zbigniew Krzan z-ca dyrektora ds. ochrony przyrody:

(30.04.2002) Rozpatrzenie protestów i zarzutów, wniesionych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Czarny Dunajec - to główny punkt sesji Rady Gminy, która odbyła się we wtorek:
Mówił Jan Burian.

(30.04.2002) W gminie Poronin w każdą środę odbywają się zebrania wiejskie:
Mówiła sekretarz gminy Katarzyna Krzyściak.

(30.04.2002) Ustalono już harmonogram prac remontowych na drogach gminy Poronin:
Trwają tez prace geotermalne:
Mówiła sekretarz gminy Poronin Katarzyna Krzyściak.

(30.04.2002) Taternik odpadł od ściany około 30 metrów poniżej Wyżniej Przełęczy Mięguszowieckiej i doznał złamania podudzia. Jego kolega dotarł do rannego i za pomocą telefonu komórkowego wezwał TOPR. Ratownicy próbowali wyciągnąć go za pomocą śmigłowca. Niestety próba nie udała się. Postanowiono zatem powoli opuszczać rannego. Akcja zakończyła się sukcesem na ranem. Z informacji, które uzyskaliśmy w centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że życiu taternika nie zagraża niebezpieczeństwo.

(30.04.2002) Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Na kolejną kadencję wybrano jako prezesa Marię Staszel. Poprosiliśmy ją o podsumowanie pracy zarządu poprzedniej kadencji:
Mówiła Maria Staszel.

(28.04.2002) Nowym prezesem zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan został Henryk Krzeptowski Bohac. Jego kandydatura była właściwie jedyną. Żadna inna osoba wytypowana przez walne zgromadzenie członków nie zgodziła się pełnić tej funkcji. Z możliwości ponownego wyboru zrezygnowała także dotychczasowa prezes Zofia Majerczyk Owczarek.

(28.04.2002) W tym tygodniu Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego ma wyrazić ostateczną zgody na modernizację kolei linowej na Kasprowy Wierch. Na inwestycje godzi się Rada Naukowa TPN uwzględniając zwiększenie przepustowości kolejki. Kolejka na Kasprowy Wierch zbudowana została przed II wojną światową. W ciągu godziny urządzenia mogą wwieźć na szczyt około 180 turystów. Po modernizacji przepustowość kolejki ma się zwiększyć do 360 osób. Koszt modernizacji kolejki to kwota ponad 60 milionów zł. Prace budowlane ruszą najwcześniej na wiosnę 2003 roku. Do modernizacji pozostaje jeszcze wyciąg krzesełkowy w Kotle Goryczkowym. Urządzenia w kotle Gąsienicowym już zostały wymienione.

(27.04.2002) W poniedziałek w Gminie Kościelisko sesja absolutoryjna. Przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Gminy Kościelisko, radny Władysław Długosz wystąpił z wnioskiem do Regionalnej Izby Obrachunkowej o nie udzielenie absolutorium Zarządowi Gminy:
Mówił radny Władysław Długosz. Informacja w tej sprawie z RIO będzie dostępna radnym przed poniedziałkową Sesją i to oni zdecydują o udzieleniu bądź nie Zarządowi. Radny Długosz zarzuca Zarządowi niegospodarność, zaniechanie pozyskania środków popowodziowych oraz nieuwzględnienie wniosków radnych z Dzianisza w sprawie inwestycji w budżecie Gminy. Gdy nie wiadomo o co chodzi, pewnie chodzi o pieniądze w wysokości 200 tysięcy złotych. O komentarz poprosiliśmy wójta Gminy Kościelisko Pana Władysława Stopkę:
O dalszym ciągu sprawy radni usłyszą pewnie na poniedziałkowej sesji.

(27.04.2002) Piątkowa sesja w gminie Biały Dunajec była sesją absolutoryjną:
Radni podjęli także uchwałę dotyczącą przebudowy "zakopianki"
Mówił wójt Jan Gąsienica Walczak.

(27.04.2002) Szczawnica sąsiaduje z dwoma parkami narodowymi. Jak poradzi sobie w kwestii otuliny?
Mówił burmistrz Michał Kochan.

(27.04.2002) W maju Spis Powszechny - Zofia Martyniak z zakopiańskiego biura spisowego przypomina o terminach wizyt rachmistrzów:

(27.04.2002) Nadal sporo kontrowersji wzbudzają zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania tzw. "spółek wodnych":
Mówił wójt Jan Gąsienica Wlaczak.

(27.04.2002) W Gminie Lipnica Wielka na Orawie trwają prace inwestycyjne. Najbardziej oczekiwana to przejście graniczne - całodobowe - Winiarczykówka-Bobrów:
Mówił przewodniczący rady gminy Emil Kowalczyk.

(27.04.2002) W zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbyła się sesja absolutoryjna rady powiatu nowotarskiego. Starosta Jan Lasyk złożył wyjaśnienia co do niektórych kwestii wykonania ubiegłorocznego budżetu:
Eugeniusz Zajączkowski przeczytał opinię komisji regionalnej Izby Obrachunkowej:
W dyskusji głos zabrali radni Kowalczyk, Gil , Kochan i Staszel:
W głosowaniu przy jednym sprzeciwie udzielono zarządowi absolutorium. W imieniu zarządu podziękował starosta Jan Lasyk:
Radny Leszek Wołek przedstawił projekt uchwały w sprawie stanowiska radnych powiatu nowotarskiego dotyczącego negocjacji RP z Unią Europejską w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników. W dyskusji głos zabrali m.in. radni Pukański, Apostoł, Staszel i Krzak:
Ogłoszono 15 minutową przerwę, po której radny Wołek przedstawił właściwe brzmienie uchwały:
Przy jednym wstrzymującym się od głosu uchwała została przyjęta.

(25.04.2002) Gminy graniczące z Tatrzańskim Parkiem Narodowym powinny przygotować projekty przebiegu granic otuliny parku. W poniedziałek ten punkt znajdzie się w programie sesji Rady Gminy Kościelisko. Pracujący w radzie TPN burmistrz Zakopanego Piotr Bąk tak wyjaśnia tę kwestię:

(22.04.2002) Tysiące spółek wodnych znakomicie działających na terenach wiejskich ma zostać zlikwidowanych w myśl znowelizowanej ustawy "Prawo wodne". Sprawa dotyczy także Podhala. W wielu miejscach odbywają się zebrania, na których szuka się sposobów na dalsze funkcjonowanie spółek. To co ludzie za własne pieniądze i własną pracę przez lata budowali teraz ma być opodatkowane, co oczywiście znacznie podniesie cenę dostarczanej wody. Spotkania w tej sprawie odbywają się m.in. w Kościelisku i Białym Dunajcu. Ta ostatnia gmina wysłała nawet list protestacyjny do Marszałka Sejmu R. P. i Prezesa Rady Ministrów w którym czytamy: "Zarządy Spółek Wodnych działających na terenie gminy Biały Dunajec oraz Zarząd Gminy Biały Dunajec działający z uprawnienia ogółu mieszkańców Gminy wyrażają swoje zaniepokojenie nowymi ustawowymi rozwiązaniami w zakresie zbiorowego zaopatrywania w woda mieszkańców wsi. Spółki wodne na naszym terenie od dziesiątków lat wykonuje działalność w zakresie zbiorowego zaopatrywania w wodę mieszkańców naszych wsi. W myśl zmienionych przepisów ustawy Prawo wodne praktycznie wszystkie nasze spółki wodne miałyby ulec likwidacji w 2002 roku, ponieważ prawo uchwalone przez Sejm R. P. zabrania spółkom wodnym dalszego zaopatrzenia w wodę mieszkańców. Stanowczo przeciwko takiemu prawu protestujemy, uważając go za nieżyciowe, mogące wyrządzić wielką szkodę ludziom i wywołać szereg konfliktów społecznych. Społeczności lokalne wielkim własnym wysiłkiem i znacznymi nakładami pobudowały wodociągi wiejskie, dotąd zarządzane, eksploatowane i administrowane przez spółki wodne. Społeczna działalność spółek wodnych sprawdziła się, urządzenia wodociągowe działają dobrze a koszty dostarczanej wody są najniższe z możliwych. Nie rozumiemy dlaczego to wszystko teraz ma zostać zlikwidowane. Mieszkańcy naszej Gminy wyrażają oburzenie i zapowiadają ostre protesty oraz wyrażają swój sprzeciw przeciwko możliwemu wzrostowi cen wody. Uważamy, że to jest zamach na naszą własność. W imieniu mieszkańców Gminy Biały Dunajec prosimy o uwzględnienie naszego stanowiska i podjęcie działań mających na celu umożliwienie spółkom wodnym zaopatrywania mieszkańców wsi w wodę na dotychczasowych zasadach. Podnosimy, iż jest to kolejne posunięcie dezawuujące samorządy gminne w oczach lokalnej społeczności".

(22.04.2002) Podczas konferencji prasowej kierujący Referatem Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miasta Zakopane Zygmunt Zakrzewski zwrócił uwagę dziennikarzy na jeden z artykułów prasowych dotyczący mieszkańców budynku przy Bulwarach Słowackiego 8:

(19.04.2002) Nowy Targ korzysta z funduszu pomocowego Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska. Na kwotę 10 mln zł. zaciągnięty został kredyt długoterminowy na 10 lat. Z tej sumy 2,5 miliona przeznaczone zostanie na podłączenie studni głębinowych zlokalizowanych wzdłuż potoku Czarny Dunajec. Czy w związku z tym woda w Nowym Targu będzie lepsza? To pytanie zadaliśmy burmistrzowi Miasta:
Mówił Marek Fryźlewicz.

(19.04.2002) Kilka gmin ostatnio głośno wyraża swoje niezadowolenie i deklaruje gotowość wystąpienia z Podhalańskiego Związku Gmin. A co zamierza miasto-gmina Nowy Targ?
Mówił Marek Fryźlewicz.
 
(19.04.2002) W Nowym Targu część ogródków działkowych przez płot graniczy ze składowiskiem odpadów:
Mówił Marek Fryźlewicz.

(19.04.2002) W Zakopanem odbył się XX Zjazd Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Udział brało ponad 300 dyrektorów i prezesów zakładów zajmujących się gospodarką odpadami i utrzymaniem czystości w polskich miastach:
Takie spotkania mają m.in. na celu zwrócenie uwagi na zmiany w przepisach:
Mówił prezes zakopiańskiej spółki Tesco Czesław Ślimak.

(19.04.2002) W ubiegłym roku w Nowym Targu zawiązana został Podhalańska Wspólnota Samorządowa. Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną kilka tygodni temu:
Wiceprezes PWS Marek Fryźlewicz daje, że chociaż specjalnie nie nagłaśniano istnienia stowarzyszenia, nie prowadzono też naboru - w Podhalańskiej Wspólnocie Samorządowej jest ponad 80 osób.

(18.04.2002) Kryminałki: Na ulicy Kościeliskiej został pobity mężczyzna z Zakopanego. Sprawcom chodziło o pieniądze. Napadnięty miał przy sobie 50 zł i te pieniądze zabrano mu. Policja ustaliła już personalia napastników. Kwestią czasu pozostaje ich zatrzymanie. Na ul. Szkolnej zatrzymano kierowcę samochodu, który nie posiadał prawa jazdy ponieważ zostało mu odebrane za jazdę po pijanemu. Czeka go kolejna sprawa karna tym razem za nie stosowanie się do wyroku sądu. Na zakopiańskiej stacji PKP pobity został 19-letni turysta z Białego Stoku. Sprawcę udało się zatrzymać. Jest nim 26-letni mieszkaniec Suchego znany już policji z poprzednich rozbojów.

(18.04.2002) Przedstawiciele Zakopanego uczestniczyli w Gdańskich Międzynarodowych Targach Turystycznych. Prezentacja przygotowana przez pracowników Biura Promocji została nagrodzona pucharem prezydenta Gdańska, ponieważ uznano ją za najlepszą. O szczegółach szef biura promocji Grzegorz Buczulski:

(18.04.2002) Dziewięć organizacji, których celem jest przeciwdziałanie alkoholizmowi zostanie dofinansowanych z zakopiańskiego budżetu. Taką decyzję podjął Zarząd Miasta. Dotacje wynoszą od 2 do nawet 53 tyś. zł. O szczegółach Joanna Chmiel:

(18.04.2002) Pod koniec marca ukazał się "sygnalny" numer nowego tygodnika pt. "Podhale". Wówczas redaktor naczelny czasopisma mówił m.in. na antenie Radia Alex o interesujących i dalekosiężnych planach związanych z nową publikacją. Tym czasem dowiedzieliśmy się, że czwartek był ostatnim dniem pracy Józefa Marii Ruszara w tygodniku. Nieoficjalnie wiemy, że powodem odejścia są nieporozumienia z prezesem zarządu Władysławem Skalskim. No cóż, czekamy na pierwszy numer czasopisma, który jest już ponoć, mówiąc żargonem prasowym "złożony" i czeka tylko na druk.

(18.04.2002) W Nowym Targu powstaje filia biura poselskiego Ryszarda Nowaka z Prawa i Sprawiedliwości. Poseł pochodzi z Nowego Sącza ale jest gotowy działać także dla Podhala - to też i w "mieście" można będzie porozmawiać z parlamentarzystą. Biuro ma siedzibę przy ul Szkolnej 1 i będzie otwarte dwa razy w tygodniu, we wtorki i w piątki od godziny 16 do 18.

(17.04.2002) Gmina Raba Wyżna po raz kolejny otrzymała tytuł "Mądrej Gminy":
Mówił wójt Edward Siarka.

(15.04.2002) Jak podała Polska Agencja Prasowa: "Były burmistrz Zakopanego Adam B.-C. stanie przed sądem za samowolę budowlaną. Akt oskarżenia przeciwko niemu przekazała do sądu w Zakopanem Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Prokuratura zarzuca byłemu burmistrzowi wybudowanie bez zezwolenia trzypiętrowego domu przy Krupówkach w Zakopanem. W piwnicy i na parterze budynku są restauracja i dwa sklepy, wyższe piętra są jeszcze w stanie surowym. Budowa trwała z przerwami od grudnia 1991 r. do stycznia 2002 r. Według prokuratury, inspekcje nadzoru budowlanego kilka razy nakazywały przerwanie prac. Adam B.- C. kontynuował je jednak pod pozorem dokonania robót zabezpieczających. Były burmistrz nie przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat więzienia".

(15.04.2002) Kryminałki: Poroniańska policja otrzymała zgłoszenie od kobiety, która w kwietniu 2000 roku oddała do warsztatu samochodowego Fiata 126p. Do tej pory auto nie wróciło do właścicielki. Czasami widzi swój samochód, którym jeździ właściciel warsztatu. Przy ul. Chałbińskiego w Zakopanem złodziej ukradł rower górski. Na szczęście właściciel szybko zorientował się w sprawie - ruszył w pościg, który zakończył się na ul. Witkiewicza zatrzymaniem złodzieja i roweru. 17-letni człowiek ukradł w jednym z "krupówkowych" sklepów kurtkę wartości prawie 500 zł. Młodocianego przestępcę udało się zatrzymać. Okazał się mieszkańcem Ustrzyk Dolnych. Młody mieszkaniec Zakopanego w nocy z 12/13 kwietnia został pobity na ul. Zborowskiego. Napastników było kilku. Trwa śledztwo w tej sprawie. Poszkodowany trafił do szpitala na obserwację. W Poroninie do jednego z budynków włamał się złodziej. Ukradł butlę gazową wartości 100 zł. W Furmanowej po pościgu policyjnym udało zatrzymać się Forda Fiestę. Kierował nim 21 letni człowiek. Badanie alkomatem wykazało 1,87 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

(15.04.2002) Na Podhalu po raz kolejny pojawił się człowiek, który miał "moc" załatwienia wizy do Stanów Zjednoczonych. Za 8,5 tyś. dolarów w paszporcie mieszkańca Witowa wiza rzeczywiście pojawiła się. Wszystko szło jak z przysłowiowego "płatka" do granicy meksykańsko-amerykańskiej. Tam okazało się, że wiza jest fałszywa. Mieszkaniec Witowa wrócił do Witowa a córka zgłosiła całą sprawę policji. Śledztwo trwa.

(15.04.2002) W jednej z zakopiańskich "melin" przy ul. Sienkiewicza odbywała się libacja alkoholowa. Zabrakło jednak "trunków", to też właściciel mieszkania postanowił "wyskoczyć" do sklepu po "zapasy". Kiedy powrócił zastał zamknięte drzwi. Przez kilkanaście minut próbował dostać się do środka. Zamknięcie jednak nie puściło. Dopiero po dłuższym czasie któryś z biesiadników przekręcił zamek. W środku rozpoczęła się kłótnia. Właściciel mieszkania postanowił rozwiązać problem za pomocą siekiery. Efekt to ciężkie obrażenia ciała u napadniętego, który przebywa w szpitalu oraz areszt dla napastnika. Śledztwo prowadzi zakopiańska policja.

(15.04.2002) Nie tylko brak finansów sprawia, że ochrona zabytków w Polsce "leży" - taką opinię wyraził Zbigniew Moździeż kierownik Działu Ochrony Zabytków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Problem polega przede wszystkim na braku egzekwowania obowiązujących przepisów:
Przykładem nie liczenia się z prawem jest jedna z posesji przy ul. Koscieliskiej:
Zbigniew Moździeż był gościem "peryskopu projektanta" Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego.

(12.04.2002) To co było tajemnicą - już nią nie jest. Kolejnym honorowym obywatelem Zakopanego zostanie prezydent Ryszard Kaczorowski. 17 kwietnia m.in. w tej sprawie, na sesji, spotkają się Radni. O szczegółach porządku obrad sekretarz urzędu Grzegorz Cisło:
Prezydent Kaczorowski jest już obdarzony honorowym obywatelstwem Białegostoku, Supraśla, Krakowa, Zielonej Góry, Łukowa, Warszawy, Gdyni i Piastowa. Jest także doktorem honoris causa 4 polskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Medycznej w Białymstoku, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu w Białymstoku.
Ryszard Kaczorowski – urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku gdzie ukończył
szkołę handlową. Świadectwo dojrzałości uzyskał w Liceum 3, Dywizji Strzelców Karpackich w Anglii w 1947 roku. W Londynie ukończył w 1949 r. Szkole Handlu Zagranicznego. Pracował w przemyśle jako księgowy do przejścia na emeryturę w 1986 roku. Aresztowany przez NKWD 17 lipca 1940 r., więziony był w Białymstoku i Mińsku, gdzie po dwudniowym procesie l lutego 1941 r. został skazany na karę śmierci przez Najwyższy Sąd Białoruskiej Republiki Sowieckiej 10 maja 1941 r. Po stu dniach w celi śmierci wyrok ten sąd Związku Sowieckiego zamienił na 10 lat łagrów. Dla odbycia tej kary Ryszard Kaczorowski został zesłany na Kołymę. Zwolniony z łagrów, w marcu 1942 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSSR i jako żołnierz 2. Korpusu, w batalionie łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich odbył kampanię włoską, walcząc m. in. pod Monte Cassino. Od czasu utworzenia Rady Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata był jej członkiem. W marcu 1986 r. powołany został do Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej jako nominat Prezydenta RP oraz do Rządu RP na Uchodźstwie. W gabinecie prof. E. Szczepaniaka był ministrem spraw krajowych. Na tym stanowisku rozwinął szeroko wszechstronne kontakty z działaczami opozycji w Kraju. Był również sekretarzem honorowym Funduszu Pomocy Krajowi. 19 lipca 1989 roku objął urząd Prezydenta RP. 22 grudnia 1990 roku przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie pierwszemu Prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach. Ryszard Kaczorowski z tytułu pełnionej funkcji Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski jest Kawalerem tych Orderów, W uznaniu zasług niepodległościowych Ojciec Święty Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. Jest także posiadaczem Krzyża Franciszkańskiego, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Monte Cassino, Krzyża Więźnia Politycznego i wielu innych odznaczeń. Uhonorowany Medalem Konfederacji Jasnogórskiej nalepy do grona Przyjaciół Jasnej Góry.

(12.04.2002) Ważna informacja dla podhalańczyków zamierzających wyjechać "za wielką wodę". Ambasada amerykańska w Polsce uruchamia nowy system telefonicznej rejestracji i informacji wizowej. Osoby ubiegające się o wizę nieimigracyjną będą mogły za pośrednictwem telefonistki uzyskać wszelkie informacje dotyczące wizy, a także umówić się z urzędnikiem konsularnym w Warszawie lub w Krakowie na rozmowę kwalifikacyjną. Koszt połączenia za jedną minutę wyniesie 4 złote plus 22 procent VAT. Osoby planujące pobyt czasowy w Stanach Zjednoczonych powinny dzwonić pod numer: 0 701 97 44 00 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 -20.00. Osoby pragnące umówić się na rozmowę powinny przed wybraniem numeru przygotować paszport, kartkę papieru i przybory do pisania. Ambasada amerykańska zapewnia, ze dołoży wszelkich starań, aby okres oczekiwania na rozmowę kwalifikacyjną z urzędnikiem konsulatu nie przekroczył dwóch tygodni, licząc od dnia przeprowadzenia rozmowy telefonicznej.

(12.04.2002) Z dobrym przyjęciem spotkały się w Brukseli projekty Województwa Małopolskiego do Programu Phare 2002 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Największym zainteresowaniem cieszyły się 3 projekty infrastrukturalne:
1.Zintegrowany program rozwoju społeczno - gospodarczego miasta Kęty - obejście miasta (spodziewana wartość dotacji: 2,06 mln euro)
2.Budowa infrastruktury pod rozwój przedsiębiorczości przemysłowej, handlowej i turystycznej w subregionie tarnowskim (spodziewana wartość dotacji: 2,235 mln euro)
3.Rozwój Dobczyckiego Parku Przemysłowego (spodziewana wartość dotacji: 2,05 mln euro).
Decyzje dotyczące ewentualnego finansowania ww. projektów zapadną pod koniec kwietnia br. Komunikat wojewody niestety nie wspomina o jak przyjęto zintegrowany Program Gospodarki odpadami dla gmin powiatu tatrzańskiego. Tutaj spodziewana wartość dotacji to 2 mln 350 tyś. euro. W 2002 r. z programu Phare Małopolska otrzyma 20,61 mln euro, zaś w 2003 r. 8,23 mln euro, z których oprócz programów infrastrukturalnych będą finansowane programy wspierające Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz rozwój zasobów ludzkich.

(12.04.2002) Dwoje zakopiańskich nauczycieli uzyskało awans zawodowy. Są nimi -  siostra Edyta Figura i Anna Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 1:
Mówiła kierująca referatem oświaty UM Zakopane Władysława Skupień.

(11.04.2002) Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali wezwani do dwójki turystów, którzy zasłabli w rejonie Kopy Kondrackiej. Do akcji wyruszyli "toprowcy" z Kasprowego Wierchu. Na pomoc poleciał również śmigłowiec. Okazało się, że alarm był fałszywy. Taternicy czuli się zupełnie dobrze. "Pogotowie" o zasłabnięciu zawiadomiła osoba "trzecia". Co nią kierowało i dlaczego informacja o koniecznej pomocy dotarła do centrali TOPR - nie wiadomo. Sprawa jest wyjaśniana.

(11.04.2002) Zmarła Maria Kłapowa wieloletni pracownik stacji IMGW na Hali Gąsienicowej. Mówi Małgorzata Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego:

(11.04.2002) Od 1 stycznia działa rządowy program wspierania gmin w dożywianiu uczniów. W Zakopanem z darmowych obiadów korzysta 160 dzieci. Z kasy miejskiej na ten cel przeznaczono ponad 30 tyś. zł. W najbliższych dniach na konto urzędu powinna wpłynąć pierwsza część wojewódzkiej dotacji na ten cel w wysokości 20 tyś. 920 zł. Szczegóły programu omówiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Mówi kierująca zakopiańskim OPS Janina Skupień:

(10.04.2002) Zakopiańska policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu młodego człowieka mieszkańca Krakowa. 19-latka poszukiwał ojciec. Funkcjonariusze ustalili, że syn mieszkał w jednym z zakopiańskich pensjonatów ale wyszedł w góry. W środę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod północną ścianą Giewontu odnalazło zwłoki młodego mężczyzny. W akcji poszukiwawczej użyto śmigłowca, później w rejon, gdzie zauważono ciało człowieka udało się kilku ratowników. Niestety według wstępnych ustaleń śmierć nastąpiła natychmiast po upadku z wierzchołka Giewontu. Nie znane są przyczyny tragedii. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chłopak przeżywał kłopoty rodzinne.

(10.04.2002) W serwisie Watra wywiad z v-ce burmistrzem Zakopanego Krzysztofem Owczarkiem. Podczas rozmowy pojawiło się kilka szczegółów dotyczących przyszłego tunelu, który ma połączyć Krupówki z placem pod Gubałówką. Omawiana była także koncepcja modernizacji ulic: Nowotarskiej, Kościeliskiej, Skibówki i Krzeptówki. Omawiana była także koncepcja modernizacji ulic: Nowotarskiej, Kościeliskiej, Skibówki i Krzeptówki. Podsumowano również stan dróg w mieście oraz szanse na ich remonty. Mówi Krzysztof Owczarek:

Rozmawiała Joasia Chmiel.

(10.04.2002) Dzwoniąc do podhalańskich instytucji, urzędów, domów wczasowych - mamy nadzieję, że usłyszymy głos osoby zatrudnionej i odpowiedzialnej za połączenia, która sprawnie poinformuje nas i skieruje "telefonicznie" w najwłaściwsze miejsce. Większość petentów nie zna bowiem numerów wewnętrznych, do których wystukania za każdym razem namawia nas automatyczna sekretarka central telefonicznych. Niestety, zwykle słyszymy automaty. Później czekamy aż zgłosi się operator - a czas "tyka" i "tyka".... Na początek posłuchajmy automatycznej sekretarki w Tatrzańskim Parku Narodowym:
Większy horror dla ucha mają petenci po dodzwonieniu się do Urzędu Miasta w Zakopanem:
Starostwo Tatrzańskie "nie dorobiło" się jeszcze własnego "hymnu" - może na szczęście, ale straszy dźwiękową informacją:
Niezwykłą zapowiedzią może poszczycić się Wojskowy Zespół Wypoczynkowy w Kościelisku:
Po dodzwonieniu się na policję usłyszymy nagrany komunikat wcale nie od początku:
Czy może być tak, że automaty zabierają pracę bezrobotnym? Gratulujemy "dobrego" smaku za systemy witające petentów.

(10.04.2002) W związku z budową sieci kanalizacyjnej w Czarnym Dunajcu będą zamykane niektóre ulice. Z-ca wójta Józef Bobek mówi, że aktualnie w urzędzie pracują komisje przetargowe:

(09.04.2002) Rada Tatrzańskiego Parku Narodowego zatwierdziła przepustowość turystyczną w rejonie Kasprowego Wierchu na poziomie 360 osób na godzinę. Uzgodniona przez poprzedniego dyrektora TPN w marcu 2000 roku przepustowość, otwiera Polskim Kolejom Linowym możliwość na modernizację zespołu kolei na Kasprowy Wierch:
Procedura uzgadniania jest skomplikowana: decyzję Urzędu Miasta musi zatwierdzić Wojewoda. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na projekt przebudowy rejonu Kasprowego. Koleje liczą, że do września przetarg zostanie rozstrzygnięty. Po kolejnych uzgodnieniach urzędowych ruszy remont. Prawdopodobne w lecie 2003 roku nie będzie można wjechać kolejką na Kasprowy a w 2004 roku inwestycja obliczana na ponad 30 milionów złotych zostanie ukończona.

(09.04.2002) Nie kończą się spory dotyczące przebudowy "zakopianki". Tak niezwykle ważna inwestycja dla dalszego rozwoju Podtatrza zamiast łączyć wspólne działania samorządowców odnosi zupełnie inny skutek. Po Szaflarach do grona niezadowolonych z planów przebiegu nowego szlaku komunikacyjnego dołączyły Raba Wyżna i Spytkowice:
Mówił wójt Marek Wierzba. W Rabie Wyżnej natomiast samorządowcy są przeciwni obecnej koncepcji przebudowy "zakopianki" w rejonie Zaborni i dalej - Skawy:
Mówił wójt Edward Siarka.

(09.04.2002) Po 3 latach modernizacji oddano do użytku piętro Urzędu Gminy Czarny Dunajec. Petenci od niedawna mają również ułatwiony sposób telefonowania do konkretnych wydziałów. Dzięki zastosowaniu łącza ISDN telefoniczne numery wewnętrzne są tożsame z numerami pomieszczeń, w których przyjmują urzędnicy:
Mówił z-ca wójta Józef Bobek.

(09.04.2002) W 2004 roku większość z około 60 polskich zakładów utylizacji odpadów poubojowych przestanie istnieć - nie będą spełniały "unijnych" norm. A problem jest duży i dotyczy także Podhala. W Powiecie Nowotarskim miało powstać składowisko takich odpadów. Prawdopodobnie jednak inwestycja pozostanie tylko w sferze planów:
Mówił wójt gminy Spytkowice Marek Wierzba.

(09.04.2002) Mimo powroty zimy, obserwując zwierzęta na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można jednoznacznie stwierdzić, że nadszedł już wiosenny czas. Najlepiej "dowodzi" tego zachowanie ptaków - wiele gatunków rozpoczęło już gody:

Mówił Filip Zięba z TPN-u. (więcej...)

(08.04.2002) Wiele kontrowersji wywołało wstąpienie władz Gminy Szaflary przeciwko budowie drogi ekspresowej do Zakopanego. Efektem tych protestów było nie uwzględnienie inwestycji w tegorocznych planach budżetu państwa. Te wydarzenia zainspirowały prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzeja Gąsienicę Makowskiego do napisania listu do Wicepremiera, Ministra Infrastruktury Marka Pola, w którym m.in. czytamy: "Z niepokojem przyjmuje informację o zmniejszającym się finansowaniu modernizacji drogi Kraków-Zakopane. Będąc posłem I i II kadencji Sejmu RP w związku z licznymi wypadkami kilkakrotnie występowałem z interpelacjami w tej sprawie. Po tragicznym wypadku, w którym zginęli posłowie - jako parlamentarzyści II kadencji podjęliśmy moralne zobowiązanie, by w miarę możliwości wspierać skutecznie szybką modernizacje tej drogi, tak ważnej dla turystów i regionu". Dalej w liście czytamy: "Rozwiązania komunikacyjne winny przybierać takie formy, które usprawnią dostępność, poprawią bezpieczeństwo, a nie będą powodować znacznych wyburzeń i kolizji z codziennym życiem Podhala. W tym zakresie niepokoje wywołała sama kategoryzacja "zakopianki" jako drogi "ekspresowej". Na pewnym odcinku jest to możliwe, jednak na samym dojeździe do gór, w rejonie Nowego Targu winno być moim zdaniem rozczłonkowanie na drogi szybkiego ruchu (co było wstępnie uzgadniane) tak, by można sprawnie dojechać nad Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, Spisz, w Tatry, do Zakopanego, okoliczne gminy i Orawę". List kończy zdanie "Liczę, że zostanie podjęte finansowanie tych odcinków, które są już uzgodnione, natomiast w pilnym trybie zostaną przygotowane projekty modernizacji dróg na odcinku Nowy Targ-Zakopane".

(08.04.2002) "Bezrobocie wśród młodzieży w Zakopanem" - tak brzmiał temat konferencji zorganizowanej przez Młodych Demokratów. Niestety frekwencja podczas spotkania nie była zbyt duża. Czyżby Zakopanego problem bezrobocia nie dotyczył? Trudno powiedzieć - natomiast organizatorzy nie poddają się. Zamierzają w najbliższym czasie przejść do praktyki, tzn. po wykładach teoretycznych na temat bezrobocia zorganizowane zostanie spotkanie, na którym młodzież będzie mogła "potrenować" np. poprawne napisanie swojego życiorysu:
Mówił Kordian Gdulski lider zakopiańskiego koła Młodych Demokratów.

(08.04.2002) Ponad 26-litrów "bezcennego leku" udało się zebrać na potrzeby zakopiańskich szpitali. Akcję honorowego oddawania krwi po raz kolejny zorganizowała dr Maria Lambrecht. W Miętustwie do terenowego punktu medycznego zgłosiły się 64 osoby:

Krupówki - 30 grudnia 1929 roku.(07.04.2002) Do Zakopanego po raz kolejny powróciła zima. Nocą termometry pokazują spory mróz. Pokrywa śniegu sięga 20 cm a na Kasprowym Wierchu ponad 1,5 metra. TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Prognoza pogody mało optymistyczna tzn. zima w najbliższych dniach nie ustąpi. No cóż - w kalendarzu wiosna a my tak naprawdę czekamy na wiosnę. Tym czasem, chyba na ten śnieg za oknami, Andrzej mejlem podesłał dla Watry fotkę zeskanowaną z "Kuriera codziennego" z 30 grudnia 1929 roku przedstawiającą Krupówki w białej scenerii. Przenieśmy się w ten międzywojenny czas....

(06.04.2002) Już po raz VI w zakopiańskim "Rzemieślniku" spotkali się sędziowie Sądów Rodzinnych, by omawiać ważne aspekty przepisów prawa rodzinnego. W tym roku poruszano tematykę praw dzieci. Rozmawiamy z v-ce przewodniczącą zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych Eleonorą Porębiak-Tymiecką:
Problem porzuconych dzieci -obcokrajowców przedstawiła w swoim referacie sędzia Agnieszka Sumińska z Warszawy:
O spodziewanych efektach spotkania mówimy z sędzią Eleonorą Porębiak-Tymiecką:
Zapytaliśmy o problemy wywiezionych za granicę dzieci. Sytuacje te zdarzają się po rozwodzie małżeństw z obcokrajowcami:
Na zakończenie rozmowy sędzia Eleonora Poręba -Tymiecka powiedziała:

(06.04.2002) II Wiosenne Posiady pod Giewontem. Jest to spotkanie Architektów i ludzi branży budowlanej z samorządowcami. Uczestnicy zapoznają się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie, szczególnie jednorodzinnym:
Mówił Ryszard Czapla organizator spotkania. W programie konferencji zaplanowano wycieczkę śladami architektury Podhala. Nie zabraknie góralskiej watry z muzykowaniem, tańcami i pieczeniem prosiaka.

(06.04.2002) Gdy ratownikom TOPR w akcji potrzebne jest wsparcie śmigłowca - na niebie pojawia się MI 2.  Co zatem dzieje się z Sokołem? Dlaczego nie stacjonuje w Zakopanem? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do naczelnika Pogotowia Jana Krzysztofa:

(06.04.2002) Wieloletnia obecność Zakopanego na targach turystycznych w Berlinie zaowocowała szeregiem publikacji w tamtejszych mediach - powiedział sekretarz miasta Grzegorz Cisło. Do Urzędu dotarły wycinki prasowe zebrane w formie wspólnego opracowania:
Zakopane zaprezentuje się wkrótce na kolejnych - tym razem krajowych targach:

Nasiliło się wiosenne wypalanie traw. Zarząd Miasta Zakopane wraz ze strażakami apeluje o zaprzestanie tego procederu. W przeszłości tak wzniecone pożary bywały przyczyną tragicznych wydarzeń:
Mówił sekretarz Grzegorz Cisło.

Podczas konferencji prasowej Urzędu Miasta Zakopane v-ce burmistrz Jan Gluc poinformował o kilku sprawach dotyczących oświaty:

(06.04.2002) Niedźwiedzie w Słowacji są coraz bardziej agresywne i powodują dużo szkód; w tym roku u naszego południowego sąsiada aż 70 z nich będzie można odstrzelić. Nie wszystkie jednak dosięgnie broń myśliwego, najwyżej jedna trzecia planowanej do odstrzału liczby tych zwierząt. Barierą jest opłata za odstrzał; każdy kilogram niedźwiedziego mięsa kosztuje tysiąc koron, a stu kilogramowe misie nie należą do wyjątków. Według oficjalnych danych na początku tego roku w Słowacji żyło około 1400 niedźwiedzi brunatnych, głównie w Tatrach i w Wielkiej Fatrze.

(06.04.2002) Zarząd miasta Zakopane podjął długo oczekiwaną przez mieszkańców decyzję o rozwiązaniu problemu przejścia z Krupówek pod Gubałówkę. W newralgicznym miejscu powstanie tunel. Szczegóły przedstawi Dariusz Wysłouch kierujący Referatem Drogownictwa UM Zakopane:
Dariusz Wysłouch zapytany o termin wykonania i koszty przedsięwzięcia - powiedział:

(06.04.2002) Przejście podziemne w stronę Gubałówki a także modernizacja drogi w kierunku Czarnego Dunajca to temat rozmów władz Zakopanego z przedstawicielami zarządu Dróg Wojewódzkich. Spotkanie odbędzie się we wtorek:
Mówił v-ce burmistrz Krzysztof Owczarek, który będzie gościem Radia Alex we wtorek po godzinie 14.oo.

(05.04.2002) Im bliżej wyborów samorządowych, tym więcej na zakopiańskiej "scenie" politycznej wydarzeń. Tym razem w serwisie WATRA kilka słów o "Stowarzyszeniu Zakopiańczyków". Organizacja działa już od dwóch lat. Zrzesza ok. 300 członków i chociaż prezes Stowarzyszenia Robert Kłak mówi, że "jesteśmy apolityczni" to nadchodzące wybory są jednym z głównych celów "zakopiańczyków":
Mówił prezes Stowarzyszenia Robert Kłak.

Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.(05.04.2002) Odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Miasta Nowy Targ. Zdecydowano m.in. że nie będzie supermarketu w okolicach Al. 1000-lecia w rejonie hali sportowej Gorce. Potencjalni inwestorzy muszą poszukać innej lokalizacji. Tamten teren w przyszłości będzie inaczej wykorzystany. O szczegółach podjętych decyzji burmistrz Marek Fryźlewicz:

 

Nasyp w rejonie placu pod Gubałówką - w tle stragany.(04.04.2002) Poniżej dolnej stacji na Gubałówkę, po lewej i prawej stronie, za straganami, powstaje sporej wielkości nasyp. W ten sposób powierzchnia, tego niewątpliwie atrakcyjnego miejsca, powiększy się o kilka tysięcy metrów kwadratowych. Kto wykonuje te prace? Do kogo należy teren? Niestety te pytania pozostają bez odpowiedzi. Starostwo Tatrzańskie nic o tym nie wie, Związek Podhalan również, w PKL-u nie udało nam się uzyskać odpowiedzi "czyja" to inwestycja. Może ktoś z internautów odwiedzających WATRĘ ma jakieś wiadomości na ten temat? Bardzo proszę o mejla! Dla przybliżenia miejsca prac kilka fotek... (więcej...)

(05.04.2002) Dziękuję serdeczne za wszystkie mejle, które  otrzymałem. Jednak niestety pytania postawione wyżej nadal pozostają bez odpowiedzi. Jedyna informacja, którą udało nam się w piątek uzyskać to fakt, że Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Policja "pod Giewontem".(04.04.2002) Tym czasem na "estakadzie" spotkaliśmy pracujących "pod Giewontem" policjantów:

Wiesław Lenart "Jan Serce".Udało się nawet zatrzymać Straż Pożarną.Wiesław Lenart i jego zawodowy partner.

Kierownik Referatu Drogownictwa Dariusz Wysłouch.(04.04.2002) Kilka miesięcy temu do zakopiańczyków dotarła informacja, że nie ma już kart parkingowych. Władze miasta argumentując ich likwidację mówiły o kilkugodzinnym wykorzystywaniu atrakcyjnych miejsc postojowych przez posiadaczy owych kart. Nic wówczas nie zaproponowano w zamian mieszkańcom. Kierownik Referatu Drogownictwa Dariusz Wysłouch mówi, że aktualnie rozważane są propozycje zróżnicowania cen w zależności od miejsca parkingowego tzn. im bliżej centrum i dłuższy postój - tym drożej:
Kierownik Referatu Drogownictwa Dariusz Wysłouch ma nadzieję, że w przyszłym roku w budżecie miasta znajdzie się pozycja dotycząca wymiany sygnalizacji świetlnej na zakopiańskich skrzyżowaniach. Jedynie zbieg - ulicy Nowotarskiej i Al. 3 Maja stoi jeszcze pod "znakiem zapytania", ponieważ trwa opracowanie koncepcji umiejscowienia w tamtym rejonie ronda kompaktowego a wówczas świtała nie będą potrzebne. Na razie jednak kierowcom i pieszym pozostaje narzekać bowiem sygnalizacja bardzo często psuje się:
Parkometrów na ulicach Kościuszki i Zborowskiego już nie ma. Skończył się okres próbny, który miał dać władzom Zakopanego odpowiedź na pytanie - czy bardziej kasie miejskiej opłaca się dzierżawić parkingi, czy też postawić, jak to było przez kilka ostatnich miesięcy, maszyny zbierające pieniądze za postój?
Kierownik Referatu Drogownictwa Dariusz Wysłouch mówi, że to nie koniec pomysłów na parkometry:

(04.04.2002) W serwisie WATRA pełny zapis rozmowy z kierownikiem Referatu Drogownictwa Dariuszem Wysłouchem:

Rozmawiała Joasia Chmiel.

(04.04.2002) Po tragicznym wypadku w górach, kiedy zginęli pod lawiną dwaj ratownicy TOPR-u, prokuratura wszczęła dochodzenie dotyczące przyczyn tragedii. Jest to "zwyczajowe" śledztwo, podejmowane zawsze, gdy tragicznie giną ludzie. Po zebraniu materiałów związanych z wypadkiem sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. Szukaliśmy informacji na jakim etapie jest śledztwo:
Naczelnik prokuratury Jerzy Balicki dodał:

(03.04.2002) Po raz kolejny Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu organizują konkurs, którego celem jest przybliżenie spraw bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych Podhala. Tym razem dzieci i młodzież w formie plastycznej mają przedstawić jakie zagrożenia niesie praca w gospodarstwie. Trwa etap I - czyli przyjmowanie zgłoszeń ze szkół podstawowych i gimnazjów. Komisje szkolne do 15 maja wytypują najlepsze prace, które w II etapie oceni komisja główna konkursu. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - 1 czerwca.

(02.04.2002) Wielokrotnie informowaliśmy już o "dziwnych" kradzieżach w pensjonatach. Złodziej w czasie obecności właścicieli i turystów w nocy potrafi wejść do budynku i niepostrzeżenie okraść domowników, używając najczęściej idealnie dopasowanego klucza. Tym razem sprawa dotyczy jednego z zakopiańskich domów wczasowych. Tam przez nie zamknięte okno wchodzi złodziej, bez trudu odnajduje pokój kierowniczki i oryginalnym kluczem otwiera pomieszczenie. Następnie idealnie trafia do szafy, również nie zamkniętej i zabiera stamtąd kasetkę a w niej 12 tyś. zł. Przedstawiciele policji mówią, że tak przeprowadzona kradzież właściwie jest nie do wykrycia. Złodziej w żadnym momencie nie musiał się natrudzić a przez to ślady pozostawione podczas kradzieży są znikome. Jedyny właściwie ślad to fakt, że złodziej znakomicie znał teren działania - zupełnie jakby był u siebie.

(02.04.2002) Kryminałki: W jednym z zakopiańskich hoteli turyście z Warszawy złodziej ukradł z szafki basenowej portfel a w nim 1000 zł. Szafka została otwarta za pomocą dopasowanego klucza. Mężczyzna z Bańskiej Niżnej zgłosił policji, że kilka dni wcześniej został uderzony w twarz przez znanego mu osobnika. Efektem uderzenia była m.in. złamana sztuczna szczęka. Stratę napadnięty ocenił na 500 zł.  2000 zł. stracił mieszkaniec Jurgowa, którego napadnięto w pociągu relacji Wrocław-Kraków. Bandyta najpierw pobił ofiarę później, zabrał pieniądze oraz bagaż. Kieszonkowiec na Krupówkach okradł kobietę. Turystka z Krakowa straciła 200 zł i kartę bankomatową. W Leśnicy nieznany sprawca wypchnął okno w Wiejskim Domu Kultury i ukradł kolumnę głośnikową. Straty to 200 zł. Na Chramcówkach w Zakopanem policja wezwana została do uszkodzonego samochodu. Właściciel auta koszt naprawy wgniecionego błotnika i porysowanej karoserii ocenił na 1500 zł. Kolejna kradzież w hotelu. Złodziej zabrał turyście z Warszawy 200 zł. Włamanie do samochodu. Po wybiciu szyby skradziono radio-odtwarzacz wartości 800 zł. Policja zatrzymała także 2 nietrzeźwych kierowców. W pierwszym przypadku alkomat wskazał 1,29 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, w drugim 1,49.

(02.04.2002) Dwadzieścia osób oblewających przechodniów wodą podczas śmigusa-dyngusa zatrzymała policja w całym kraju. Najwięcej, bo aż 10 niepełnoletnich chuliganów ujęto w Gdańsku, po tym jak oblali oni wodą pasażerów autobusu komunikacji miejskiej. W Szczecinie policja interweniowała, gdy blisko 100-osobowa grupa młodzieży polewała starszych ludzi wiadrami wody. A jak było na drugiej stronie Polski czyli w Zakopanem?
Mówił rzecznik zakopiańskiej policji Jan Szymański.

(02.04.2002) Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska zakopiańskiego urzędu przypomina mieszkańcom o konieczności przeprowadzenia wiosennego odszczurzania. Sekretarz miasta Grzegorz Cisło mówi, że tego typu działania powinny być zakończone przed 20 kwietnia:

(01.04.2002) Słowacy dostali wytyczne by nie egzekwować ubezpieczenia zdrowotnego od Polaków. Trudno jednak określić na ile są to oficjalne postanowienia i jak długo będą stosowane - taką informacje uzyskaliśmy na przejściu granicznym w Chyżnem. Podobnie słowackie służby graniczne zachowują się na przejściu w Chochołowie. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia nowe przepisy nakładają na wjeżdżających na teren Słowacji obowiązek ubezpieczenia i posiadania 50 dolarów na jeden dzień pobytu.

(01.04.2002) "Podhale w sensie rodziny, jako wartości, jest jednym z lepszych regionów w kraju..." - tak uważa kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Janik Trela. Według jej opinii przyszłość skutecznej pomocy dla osób, które nie mogą odnaleźć się w "trudnej rzeczywistości", leży w stowarzyszeniach:
Małgorzata Janik Trela była gościem audycji Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego "Z peryskopu projektanta".

(01.04.2002) Do końca kwietnia w zakopiańskiej przychodni przy ul. Gimnazialnej bezpłatnie i bez skierowania można skonsultować się ze specjalistą reumatologiem lub ortopedą. Szczegóły przedstawi Wiktor Mikołajczyk:
Bliższe informacje pod nr telefonu przychodni 20 00 610.

(30.03.2002) 22 marca 5 osobowa komisja Komendy Wojewódzkiej Policji zakończyła kontrolę pracy zakopiańskiej Straży Miejskiej:
Fragmenty protokołu pokontrolnego przedstawił sekretarz miasta Grzegorz Cisło. Komendant Henryk Ziemianek dodał, że opóźnienia w kierowaniu spraw do kolegium wynikają m.in. ze specyfiki Zakopanego jako miasta turystycznego a także z ustawy o ochronie danych osobowych. Nie można już bowiem informacji o turyście uzyskać telefonicznie, trzeba wypełnić i wysłać specjalne druki a potem czekać kilka tygodni na ich odesłanie. Poprzedni kodeks postępowania dawał 1 rok na wniesienie sprawy i 1 rok na jej rozpatrzenie. Obecne przepisy ograniczają czas wnoszenia sprawy do kolegium do 1 miesiąca.

(29.03.2002) Zarząd Miasta Zakopane podjął decyzję o przyznaniu mieszkań komunalnych. Ze 104 osób oczekujących, ponad 50 w najbliższym czasie otrzyma lokale mieszkalne. Szczegóły przedstawi naczelnik referatu Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miasta Zygmunt Zakrzewski:

(28.03.2002) Kryminałki: Złodzieje nie znają już żadnych "granic". Mieszkanka Zakopanego została okradziona podczas Mszy Św. w kościele parafialnym przy Krupówkach. Kieszonkowiec ukradł 220 zł i dokumenty. Kilkunastoletnia dziewczyna została pobita w szkole przez swoją koleżankę. Po zajściu pojawiły się groźby, że nie jest to jeszcze ostatnie pobicie. Napadnięta dziewczyna ma pokiereszowaną twarz. Sprawę policji zgłosiła matka poszkodowanej. Do jednego z Zakopiańskich hoteli włamał się złodziej. Ukradł złotą biżuterię, pieniądze, karty płatnicze i dokumenty. Łączna suma strat oszacowana wstępnie przez właścicieli to ponad 16 tyś zł.

(28.03.2002) 20 159 59 i 20 124 40 - pod tymi dwoma numerami telefonów, dla wątpiących, można sprawdzić prawdziwość rachmistrza, który będzie odwiedzał nasze domy podczas Powszechnego Spisu Ludności i mieszkań w Zakopanem. Pojawiły się kilka dni temu informacje o oszustach, którzy pod pretekstem "spisu" zdobywali informacje m.in. o majątku odwiedzanych osób. Czwartkowa konferencja prasowa w zakopiańskim Urzędzie Miasta była poświęcona tematowi rachmistrzów i Spisu Powszechnego. O szczegółach Joasia Chmiel:

(28.03.2002) I jeszcze raz o Spisie Powszechnym ale troszkę inaczej. W prasie, radiu i telewizji wielokrotnie mówiono, że zbliżający się spis powszechny to także szansa dla bezrobotnych na podbudowanie swoich budżetów. Chodzi oczywiście o funkcję rachmistrza, który w czasie trwania spisu może zarobić nawet do 1500 zł. Sprawdziliśmy w Rejonowym Urzędzie Pracy w Zakopanem, ilu bezrobotnych dostało takie zatrudnienie? Okazało się, że z terenu Powiatu Tatrzańskiego tylko jedna gmina zgłosiła zapotrzebowanie na osoby poszukujące pracę, by pełniły właśnie funkcję rachmistrza. Jest to Poronin. Pozostałe urzędy robiły nabór na własną rękę. Kto zatem będzie zarabiał "spisowe" pieniądze? Jedna z naszych słuchaczek mówi, że urzędnicy. Przeciwną informacje dostaliśmy w Zakopiańskim Urzędzie Miasta. Tam powiedziano nam, że 80% rachmistrzów to osoby bezrobotne. A skoro o rachmistrzach mowa, to ostatnio pojawiły się osoby podszywające się pod prowadzących spis. Naczelnik Zofia Martyniak przypomina:
Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości co do osoby rachmistrza może sprawdzić jego tożsamość dzwoniąc do biura spisowego pod nr 20 159 59.

(28.03.2002) Zakopiańska Straż Miejska została skontrolowana. 5-osobowa komisja z Komendy Wojewódzkiej Policji w protokole pokontrolnym stwierdziła, że strażnicy działają zgodnie z prawem. Jedynie długi czas przekazywania wniosków o ukaranie np. za nieprawidłowe parkowanie samochodu wzbudził zastrzeżenia komisji. Mówi Joasia Chmiel:

(28.03.2002) 50 paczek udało się spakować dzięki ofiarności ludzi. Zbiórkę na ten cel pod dwoma zakopiańskimi kościołami zorganizował Polski Czerwony Krzyż. Podarunki trafią do rodzin potrzebujących pomocy. Do akcji włączyli się także policjanci - dzielnicowi, którzy potrafią najczęściej najlepiej wskazać miejsca, w które paczki powinny trafić. Cześć z nich została także przekazana do przedszkoli. Organizatorzy akcji bardzo dziekują wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli potrzebującym.

(28.03.2002) Tym czasem trwa akcja zbierania "miedziaków" w zakopiańskich szkołach. Stawka jest duża - wyjazd 30 dzieci na letnie kolonie nad morze. Przypomnijmy, że chodzi o 1, 2 i 5 groszówki, które zbierane w dużych ilościach mogą w efekcie stworzyć odpowiednią sumę pieniędzy potrzebnych na opłacenie 20 dniowych wakacji. "Miedziaki" są już zbierane w Szkole nr 3, w Liceum przy oś. Słoneczne, w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Strążyskiej. Zbiórkę prowadzą uczniowie pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK, czeka na kolejne zgłoszenia placówek oświatowych z terenu Powiatu Tatrzańskiego, które chciały by włączyć się do zbiórki.

Okładka nowego tygodnika "Podhale".(27.03.2002) W środę w nocy z drukarni w Kielcach dotarł do Zakopanego pierwszy "sygnalny" numer nowego tygodnika "Podhale". "Jakiego pisma Podhale potrzebuje? Takiego, które rzetelnie opisując tę ziemię i ludzi, pomaga zbudować wspólnotę świadomą swych celów" - pisze na wstępie naczelny redaktor czasopisma Józef Maria Ruszar. Tygodnik jest wydany w formie przypominającej "Newsweek", czy "Politykę". Merytoryczną ocenę zawartości "Podhala" zostawiamy czytelnikom. Można jednak na pewno stwierdzić, że jest to po kilku latach "zastoju" na rynku prasowym Podhala, Spisza i Orawy, bardzo interesująca propozycja wydawnicza. Życzymy redakcji wielu sukcesów, ciekawych informacji i trafnych komentarzy!

(20.03.2002) W serwisie Watra rozmowa z Józefem Marią Ruszarem, redaktorem naczelnym nowego tygodnika "Podhale", przeprowadzona przed tygodniem na antenie Radia Alex:

Rozmawiał Piotr Sambor.

(27.03.2002) Najważniejszą dla samorządu terytorialnego sprawą jest sposób finansowania jego zadań - uważa marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który wraz z szefem MSWiA Krzysztofem Janikiem współprzewodniczy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Komisja zebrała się po raz pierwszy od czasu wyborów parlamentarnych. Według marszałka Nawary przygotowywana przez Ministerstwo Finansów ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego musi być spójna m.in. z polityką regionalną, szczególnie w kontekście integracji Polski z Unią Europejską. Minister Janik zapewnił natomiast, że intencją rządu jest, aby proces decentralizacji państwa - jego uporządkowania i zmniejszania kosztów funkcjonowania - trwał nieustannie.

(27.03.2002) Sporo kontrowersji, nie tylko u często odwiedzających Słowację ale i u służb granicznych spowodowała nowelizacja ustawy, której jeden z punktów wprowadza od 1 kwietnia nowe obowiązki w zakresie ubezpieczenia i posiadania ok. 50 dolarów od osoby na jeden dzień pobytu. Słowackie służby graniczne zapewniają, że podczas pierwszych tygodni funkcjonowania nowych przepisów nie będzie rygorystycznych kontroli. Będzie jednak sprawdzanie losowe. Akceptowane będą wtedy korony słowackie lub dowolna waluta wymienialna. Słowacy przypominają, że nowe przepisy mają związek z brakiem możliwości wyegzekwowania należności za usługi medyczne świadczone wobec obywateli innych krajów. Stąd wymóg ubezpieczenia.

(26.03.2002) Wędkarze zaalarmowali policję i straż pożarną w związku z zanieczyszczeniem ściekami z ubojni rzeki Czarna Orawa w Jabłonce. Trwają badania pobranych próbek wody:
Na miejscu pojawili się inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
z Nowego Targu:
Mówił Tomasz Łabno z nowotarskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sprawę prowadzi policja w Jablonce.

(26.03.2002) Niedawno oszuści zbierali na Podhalu pieniądze na dzieci niepełnosprawne. Tym razem złodzieje wpadli na nowy pomysł - pod pretekstem spisu powszechnego nachodzą starsze osoby i zdobywają informacje o majątku. Taka przygoda spotkała matkę mieszkańca Krzeptówek:
Policja została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. A tak na marginesie - spis powszechny rozpocznie się dopiero w maju.

(26.03.2002) W ubiegłym tygodniu odbyły się największe w Europie targi turystyczne w Berlinie. Zakopane wykupiło stoisko 6 - metrowe, na którym gości podejmowały - Bożena Stopka i Małgorzata Zawadzka z zakopiańskiego Biura Promocji:
Mówiła Bożena Stopka.

(26.03.2002) 26 marca I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Półtorak przewodniczył posiedzeniu Małopolskiego Komitetu Monitorującego Kontrakt Wojewódzki. Na posiedzeniu Komitet przyjął Raport z realizacji Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Małopolskiego na lata 2001-2002 za rok 2001. Zgodnie z zapisem kontraktu Wojewoda Małopolski przekaże go do akceptacji ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego. W roku 2001 Wojewoda Małopolski na mocy kontraktu wojewódzkiego zawarł z jednostkami samorządu terytorialnego 177 umów wykonawczych dotyczących realizacji zadań nim objętych. Z zawartej w kontrakcie kwoty 103.679.700 zł na rachunek jednostek samorządu terytorialnego przekazano 98.803.977zł, którą jednostki te wydatkowały w wysokości 93.023.183 zł, co stanowi 89,7 % wielkości planowanych i 94,1 % środków przekazanych. Najważniejszymi inwestycjami finansowanymi w ramach Kontraktu były: Informatyczne Centra Edukacyjne (zakup sprzętu komputerowego), poprawa bazy szkolnictwa podstawowego i średniego, Internetowy Portal Regionalny, Ośrodek Promocji i Współpracy Polsko – Słowackiej, kompleksowy program przedsięwzięć dla powstrzymania degradacji ekologicznej Zespołu Zbiorników Wodnych Rożnów- Czchów, system kontroli i likwidacji strat wody w wodociągach - STRAWO, rozwój skansenów w Małopolsce, rozbudowa i modernizacja budynku Małopolskiego Centrum Kultury ”Sokół” w Nowym Sączu, odbudowa Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Ze środków zawartych w kontrakcie realizowano również dokapitalizowanie funduszy poręczeń kredytowych, ochronę zlewni rzeki Raby i Zbiornika Dobczyckiego, budowę szpitali w Chrzanowie i Nowym Targu (jako inwestycje wieloletnie), rozbudowę i modernizację Domów Pomocy Społecznej. Wdrożenie Kontraktu wojewódzkiego w 2001 roku oceniono pozytywnie. Po raz pierwszy sporządzano taki raport, doświadczenie to będzie owocowało w przyszłości.

(26.03.2002) Podhalański Związek Gmin wycofuje się z porozumienia zawartego z Adamem Bachledą Curusiem w sprawie przejęcia praw do wniosku złożonego w Urzędzie Patentowym o zastrzeżenie nazwy "oscypek". Tej treści uchwałę podjęli na wtorkowym walnym posiedzeniu reprezentanci PZG. Ostatecznie sprawę dalszych losów wniosku w Urzędzie Patentowym przejął Regionalny Związek Hodowców Kóz i Owiec, Związek Podhalan oraz starostwa Podhalańskie. "Gorącym" obradom przyglądała się Sabina Palka:

(25.03.2002) Kryminałki: Włamanie do pensjonatu przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem. Trzy turystki z Krakowa zostały okradzione. Pierwsza straciła 630 zł. i prawo jazdy, druga 550 zł., trzecia 300 zł. Złodziej dostał się do pokoju poprzez wypchnięcie szyby. Przy ul. Piłsudskiego z samochodu skradziono tablice rejestracyjne. Właściciel ocenił stratę na 100 zł. Na Krupówkach kieszonkowiec okradł kobietę. Straty to - dokumenty, karta bankomatowa i 500 zł. Na Rafaczówkach samobójstwo popełnił 39-letni mężczyzna. Wiszące zwłoki znalazła żona. Prokurator kazał zabezpieczyć ciało. Policja bada motywy śmierci.

(25.03.2002) Walne zebranie członków Podhalańskiego Związku Gmin odbędzie się we wtorek. Wiadomo już, że dyskusję zdominuje sprawa "oscypka". Wiadomo także, że wielu radnym nie spodobały się "samodzielne" działania Adama Bachledy Curusia oraz przewodniczącego Związku Marka Skrzypka. Przypomnijmy ten pierwszy złożył wniosek w Urzędzie Patentowym o m.in. zastrzeżenie nazwy górskiego sera, ten drugi bez uzgodnienia z gminami przejął prawa do tegoż wniosku. W tej sprawie zaprotestowali Radni Szaflar. Efektem poniedziałkowej sesji, było podjęcie uchwały, w której wyrażono protest przeciwko takim działaniom, ponieważ "narusza to interesy producentów i hodowców owiec". Warto dodać, że podczas posiedzenia w sali obrad siedziało m.in. 18 baców. O szczegółach obrad wójt Szaflar Stanisław Ślimak:
Mówił wójt Stanisław Ślimiak.

(25.03.2002) Padło wiele gorzkich słów pod adresem Szaflar w związku z protestem dotyczącym budowy drogi ekspresowej na Podhale. W gminie w tej sprawie odbyły się dwa spotkania w Bańskiej Niżnej i Szaflarach. Stanowisko mieszkańców jest jednoznaczne - nadal będą protestować przeciwko budowie tak usytuowanej drogi:
Sesja w Szaflarach odbyła się w poniedziałek i takie stanowisko mieszkańców zostało przekazane radzie. Mówił wójt Stanisław Ślimiak.

(25.03.2002) Władysław Cywiński - przewodnik, taternik, TOPR-owiec był gościem ostatniej audycji Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego "Z peryskopu projektanta...". Rozmowa poświęcona była Tatrom, turystyce i ochronie przyrody. Władysław Cywiński, jako jeden z najznakomitszych znawców gór, jednoznacznie podkreślił, że jakakolwiek sztuczna interwencja w przyrodę tatrzańską nigdy nie powinna mieć miejsca. Według autora tego poglądu - co raz więcej ludzi to rozumie i stąd można zaczerpnąć optymizm dotyczący przyszłości Tatr:
Podczas spotkania rozmówcy powrócili także do tematu zorganizowania pod Tatrami olimpiady:
Mówił Władysław Cywiński.

(25.03.2002) We wtorek sesja Powiatu Tatrzańskiego. Wśród uchwał, którymi zajmą się Radni jest m.in. propozycja utworzenia konta specjalnego - dla sponsorów - którzy finansowali by imprezy kulturalne organizowane przez starostwo. Wprowadzone mają być także zmiany w budżecie w związku z darowizną (200 tyś zł.) na remont estakady. Radni dyskutować będą także o propozycji sprzedaży działki przy ul. Kamienic w Zakopanem (tuż obok szpitala) o powierzchni 11 arów. Porządek obrad szczegółowo przedstawi Przewodniczący Rady mgr Bronisław Stoch:

 

(24.03.2002) Trzej ski-alpiniści z Poronina, których po południu zasypała lawina w słowackiej części Tatr, w niedzielę wieczorem opuścili po wstępnych badaniach szpital w Popradzie. Lawina zasypała pięć osób - trójkę Polaków i dwóch Słowaków, którzy ze względu na potłuczenia i złamania pozostali w szpitalu. Piątka zasypanych miała niebywałe szczęście, gdyż w pobliskim schronisku trwało szkolenie ratowników górskich. Do poszukiwań natychmiast wyruszyło 40 specjalistów, w tym dwóch Polaków z TOPR-u, oraz 15 psów szkolonych do odnajdowania ofiar lawiny.

(24.03.2002) W Tatrach obowiązuje IV stopień zagrożenia lawinowego! Według Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego "Pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawin jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym na większości stromych stoków; od przypadku do przypadku możliwe jest samorzutne schodzenie wielu średnich rozmiarów lawin, niejednokrotnie również dużych lawin. Poruszanie się wymaga dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji; obszar możliwości poruszania się ulega bardzo znacznemu ograniczeniu". Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego zawiera informację o zamknięciu wszystkich szlaków powyżej schronisk.

(23.03.2002) Na Podhale powróciła zima! W niedziele synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu, połączone z silnym wiatrem. W wielu miejscach mogą tworzyć się zawieje i zamiecie śnieżne. Jeżeli taka pogoda utrzyma się przez kilka dni to może uda się zorganizować kilka zaległych imprez, odwołanych z powodu braku śniegu. Przypomnijmy, że niedawno przesunięto w czasie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i Memoriał im. Bronisławy Staszel Polankowej w biegach. W kilku gminach nie odbyły się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych zawody kumoterskiej gońby, skiringu i ski skiringu.

(23.03.2002) Powstało nowe stowarzyszenie "Zjednoczeni dla Zakopanego". To kolejny znak, że zbliżają się wybory samorządowe. Podczas konferencji prasowej o celach organizacji mówił jeden z liderów Jerzy Bielawa:

(23.03.2002) Prywatne technikum hotelarskie w Zakopanem zorganizowało "Dzień Otwarty". Propozycja skierowany była oczywiście do uczniów, którzy mają jeszcze wahania dotyczące wyboru przyszłej szkoły. W serwisie Watra rozmowa z dyrektorem placówki Janem Kurzyszem:
A tak o swojej szkole mówią uczennice V klasy Technikum Monika Korzeniowska i Monika Gąsienica Szymków:

(22.03.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Nowego Targu Markiem Fyźlewiczem. Padło m.in. pytanie - dlaczego miasto nie włączyło się w ogóle w aferę "oscypkową"?
Kolejne pytanie dotyczyło nowych miejsc pracy w Nowym Targu:
Powracamy do sprawy zakładu utylizacji dla całego Podhala. Zakład budowany ma być koło Nowego Targu:
O ciekawych imprezach w sobotę i poniedziałek 22,23 marca:
Mówił Marek Fryźlewicz.

(22.03.2002) Odbyło się pierwsze z cyklu spotkań konwentu burmistrzów Zakopanego. Maciej Krokowski, Franciszek Bachleda Księdzularz, Adam Bachleda Curuś i Piotr Bąk stwierdzili, że taka wymiana doświadczeń pozwoli spojrzeć z różnych perspektyw na doraźne zakopiańskie problemy. O spotkaniu sekretarz miasta Grzegorz Cisło:

(22.03.2002) W Małopolsce rozpoczęła się kampania edukacyjna pod nazwą "Na kradzionych programach można się sparzyć". Jest to kolejna akcja Business Software Alliance (BSA) przeciwko piratom komputerowym. Organizacja zrzesza producentów oprogramowania biurowego; jej celem jest promowanie legalnego oprogramowania, pokazywanie korzyści płynących ze stosowania licencjonowanych produktów oraz zagrożeń jakie rodzi korzystanie z pirackich programów. Według BSA, wskutek stosowania nielicencjonowanego oprogramowania producenci programów tracą w Polsce około 100 mln dolarów rocznie. W skali światowej te straty ocenia się na ponad 12 mld dolarów.

(21.03.2002) Dwa doniesienia wpłynęły do prokuratury w sprawie organizacji zawodów o Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. W obu toczą się postępowania. Prokuratura Rejonowa wszczęła już śledztwo w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo uczestników imprezy. Doniesienie w tej sprawie złożył kibic z Katowic, który mimo posiadania biletów nie mógł dostać się z rodziną na teren skoczni i utknął w tłoku. W obawie przed stratowaniem ratował się ucieczką. Prowadzone jest także postępowanie wyjaśniające w sprawie doniesienia o oszustwie popełnionym przez organizatorów imprezy, na co skarżył się kibic z Białegostoku. On także, mimo posiadania biletu, nie dostał się na skocznię. Konkurs Skoków Narciarskich o Puchar Świata rozgrywany był w
Zakopanem 19 i 20 stycznia tego roku. Organizacja imprezy spotkała się z krytyką kibiców i mediów:
Mówił Paweł Włodarczyk - prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

(21.03.2002) Andrzej Sekuracki z zakopiańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przypomina, że 18 kwietnia minie 20 lat istnienia komitetu, który pomaga upośledzonym dzieciom. Chociaż organizacja powstała w czasie stanu wojennego to niemal do dzisiaj pomagała wszystkim potrzebującym. Mówi Joasia Chmiel:

(21.03.2002) Szef Biura Promocji Zakopanego i Podtatrza - Grzegorz Buczulski, przedstawił koncepcję funkcjonowania wydziału. Przede wszystkim podstawowym celem referatu jest "kreowanie odpowiedniego wizerunku miasta a docelowym punktem przekazu jest turysta, bez którego nasze miasto funkcjonować nie może...". Nowe spojrzenie na potencjał turystyczny Zakopanego jest bardzo obiecujące. O szczegółach Joasia Chmiel:

Mówiła Joanna Chmiel.

(20.03.2002) Reforma służby zdrowia przyniosła sporo zmian w funkcjonowaniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dr Aleksandra Skupień Dudek, z zakopiańskiej przychodni mówi, że niemal wszystkie zadania postawione sobie przed wydzieleniem się ze struktur zakopiańskiego ZOZ-u zostały zrealizowane. Największym jednak problemem przychodni przy ul. Gimnazialnej jest nieuregulowany stan własnościowy budynku. Brak pełnoprawnego zarządcy sprawia, że właściwie nie wiadomo kto ma przeprowadzić remont nieruchomości. A prac wykonać trzeba sporo. Do wymiany jest stolarka okienna, instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Mówi dr Aleksandra Skupień Dudek:
Przypomnijmy, jakie są funkcje gminy wobec takich jednostek. Gmina decyduje o formie ZOZ - czy to będzie samodzielny zakład czy też jednostka budżetowa, określa zasady zakupu czy też przyjmowanych w drodze darowizn aparatury i sprzętu medycznego. Władze gminy mogą też zadecydować o utworzeniu i likwidacji ZOZ jego połączeniu czy podzieleniu zakładu. Odpowiednimi decyzjami powołuje i odwołuje kierownika Zakładu.
Gdyby zapadała decyzja o likwidacji zakładu, gmina przyjmuje należności i zobowiązania likwidowanego ZOZ.

(20.03.2002) Ile jest w Zakopanem przedszkoli? Czy miasto ma powód martwić się z powodu spadku liczby urodzin a więc również mniejszego zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach? Ile płaci rodzic a ile do działalności placówki dokłada się z funduszy miejskich. W serwisie Watra na te pytania odpowiada kierująca referatem oświaty Władysława Skupień:

(19.03.2002) W serwisie Watra rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Poruszone kwestie dotyczą ostatniej kontrowersyjnej sesji Rady i podjęcia 55 uchwał w sprawie zmian punktowych w planie przestrzennym zagospodarowania miasta. Burmistrz nawiązuje także do wystąpień wójta Gminy Szaflary Stanisława Ślimaka w sprawie modernizacji "zakopianki":

Rozmawiał Piotr Sambor.

(19.03.2002) Kryminałki: Włamanie do kiosku w Bukowinie Tatrzańskiej. Na Buńdowym Wierchu w sklepie wielobranżowym złodziej wybił szybę i ukradł, piwo, papierosy, artykuły spożywcze - wszystko o łącznej wartości 550 zł. Do komendy policji zgłosił się mieszkaniec Przesnysza. Według zeznań, ktoś dokonał za pomocą jego karty bankomatowej zakupów w sklepach zakopiańskich na łączną kwotę ponad 2500 zł. Niestety mężczyzna nie potrafił powiedzieć w jakich okolicznościach karta trafiła w obce ręce. Sprawa jest badana. Na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej ze Smrekową kierowca fiata 126 p cofając uderzył w prawidłowo zaparkowanego poloneza. Następnie uciekł z miejsca kolizji nie samochodem a na własnych nogach. Policji udało się jednak odnaleźć sprawcę. Okazał się nim 41 letni mieszkaniec Zakopanego. Badanie alkomatem wykazało wynik 2,58 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

(19.03.2002) W środę w Białym Dunajcu sesja. Temat główny to kanalizacja:
Mówił wójt Jan Gąsienica Walczak.

(19.03.2002) Tablicę pamiątkową otrzyma od radnych Jagna Marczułajtis podczas Sesji Rady Gminy Poronin. Radni dyskutować będą w towarzystwie przedstawicieli policji, prokuratury i straży pożarnej nad sprawozdaniem o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy w ubiegłym roku. Poza tym radni dokonają zmian w budżecie na ten rok, ustalą wynagrodzenie oraz dodatek specjalny dla Wójta Gminy oraz dokonają zmiany ustalenia wysokości diet i ryczałtów. Zmianie ulegnie również Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok bieżący. Sesja rozpocznie się o 10.00 w środę (27) w sali obrad Urzędu Gminy Poronin przy Piłsudskiego 5:
Mówił wójt Andrzej Gut.

(19.03.2002) Poroniańskie Koło Kwaterodawców i Gospodarstw Agroturystycznych wyjeżdża na kolejne targi. Tym razem będzie to XII Krakowski Salon Turystyczny. Spotkanie branży rozpocznie się 12 kwietnia. Koło kwaterodawców zaprasza wszystkich, którzy chcieli by uczestniczyć w krakowskich targach o kontakt pod nr tel. 20 745 93. Tym czasem poroniańscy przedstawiciele kwaterodawców powrócili z targów w Berlinie i Szczecinie. Jakie będę efekty ich pracy - czas pokaże.

(19.03.2002) W siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu odbyły się obrady z udziałem Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Jana Wieczorkowskiego. Podczas spotkania przyjęty został harmonogram realizacji i finansowania budowy Ośrodka Promocji i Współpracy Polsko - Słowackiej. Uczestnicy spotkania przedyskutowali ponadto projekt zorganizowania polsko - słowackiego „Forum młodzieży - Razem w Europie”.

(18.03.2002) Kryminałki. W Zakopanem Policjanci zatrzymali młodego człowieka podejrzanego o kradzież telefonu komórkowego. W czasie przeszukania znaleziono również woreczek plastikowy z zawartością brązowego proszku. Tester jednoznacznie wykazał, że jest to heroina. Według policji narkotyku wystarczyło by na 10 "działek". Podejrzany trafił do aresztów, czeka go sprawa w sądzie. W Bukowinie Tatrzańskiej zatrzymano kierowcę Poloneza. Alkomat pokazał wynik 1,94 promila. 36-letniemu kierowcy z Gronia zatrzymano prawo jazdy. Na ul. Powstańców Śląskich w "sidła" patrolu wpadł 29-letni mężczyzna kierujący samochodem marki Peugot. Po bliższej kontroli dokumentów stwierdzono, że prawo jazdy powinno leżeć w wydziale komunikacji, bowiem uprawnienie do kierowania pojazdami zostało mu odebrane przez sąd. Sprawa była konsekwencją jazdy po wypiciu alkoholu. Tym razem dokument do urzędu przekażą policjanci, a kierowca posądzony będzie o nie stosowanie się do wyroku sądu. Kolejny młody kierowca z Zakopanego wszedł w konflikt z prawem. W rejonie dworca PKP w drzewo uderzył osobowy samochód. W środku znajdował się pijany kierowca. Badanie wykazało prawie 3 promile w wydychanym powietrzu. Mieszkanka Kościeliska zgłosiła policji kradzież 2600 zł. Kobieta podejrzewa, że pieniądze zabrała konkubina jej syna. W rejonie Brzezin w rowie znalazł się samochód. Kierowca z Warszawy próbował samodzielnie poradzić sobie z kłopotami. W tym momencie przypadkowo pojawił się w tamtym miejscu patrol policji. Auto udało się wyciągnąć ale jednocześnie "sprawdzić" również kierowcę. Alkomat pokazał wynik 1,84 promila. I jeszcze jedno zdarzenie odnotowane przez zakopiańską policję. Młoda turystka z Warszawy po dyskotece zaprosiła do pokoju w hotelu towarzystwo tam zapoznane. Po spotkaniu okazało się, że warszawianka jest uboższa o telefon komórkowy, zegarek i pieniądze. Łączna suma strat to ponad 4,5 tyś. zł.

(18.03.2002) Cały czas poruszamy się w sferze emocji a nie faktów administracyjnych - mówi senator Franciszek Bachleda Księdzularz, komentując wciąż głośną sprawę "oscypka". Przypomnijmy. Adam Bachleda Curuś buły burmistrz Zakopanego złożył w urzędzie patentowym wniosek o  zastrzeżenie m.in. nazwy tego produktu:
Senator Franciszek Bachleda Księdzularz dodaje, ta głośna sprawa powinna dać sygnał, by spoglądać na wszystkie tradycyjne produkty na szerokiej płaszczyźnie kulturowo-gospodarczo-społecznej:

(18.03.2002) Wysypisko śmieci dla Podhala powinno powstać, gdzieś w okolicach Nowego Targu - tak uważa senator Franciszek Bachleda Księdularz. Sprawą powinny się zająć powiaty nowotarski i tatrzański, a Podhalański Związek Gmin należy rozwiązać:
Mówił senator Franciszek Bachleda Księdularz.

(18.03.2002) Baza noclegowa i gastronomiczna Zakopanego jest co raz bogatsza. Na przyjezdnego czeka spory wachlarz propozycji mieszkaniowych. Od prywatnych kwater po 20 zł za dobę - do ponad 1000 zł za apartament w 4 gwiazdkowym hotelu. Nadal jednak oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna podczas dni deszczowych w Zakopanem jest słaba. Gdy Tatry są niedostępne z powodu warunków atmosferycznych trudno klientowi znaleźć alternatywne zajęcie - taką opinię wyrażają przedstawiciele jednego z najznakomitszych zakopiańskich hoteli "Willi Marilor":
Mówili: Magdalena Góra i Robert Mrugała z hotelu Marilor oraz Jerzy Juras Gruszczyński.

(18.03.2002) 24-godzinna informacja pojawiła się na "mapie" turystycznej Zakopanego. Edyta Lewicka i Renata Osiej mimo, że pochodzą z Kołobrzegu, chcą promować Podhale. Zadanie to Panie postanowiły wykonać za pomocą ogólno-krajowych wydawnictw. Najbliższe z nich będzie poświęcone właśnie Zakopanemu. Natomiast całodobowy punkt informacji turystycznej zlokalizowany przy ul. Kasprowicza przy rondzie kompaktowym ma dopomóc w tych zamierzeniach:
Mówiła Edyta Lewicka.

(18.03.2002) Polskie Koleje Linowe rozpoczynają wiosenne remonty zapobiegawczo-konserwacyjne urządzeń i obiektów. O poniedziałku zatrzymano wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch oraz kolej Palenica w Szczawnicy. W pierwszym przepadku przerwa potrwa do 22 marca, w drugim do 29. Kolejny harmonogram prac wygląda następująco: Kolej Linowo-Terenowa "GUBAŁÓWKA" od 22 do 26 kwietnia 2002 r. Kolej Linowo-Terenowa "GÓRA PARKOWA" w Krynicy, przerwa w ruchu od 08 do 26 kwietnia 2002 r lub od 10 do 28 czerwca 2002 r - w zależności od warunków atmosferycznych. Koleje Linowe " Gąsienicowa " i " Goryczkowa " - po planowanej przerwie w okresie letnim i jesiennym , wznowienie przewozów pasażerskich na tych kolejach nastąpi ok. 01 grudnia br. o ile zaistnieją odpowiednie warunki atmosferyczne.

(18.03.2002) Odbyła się sesja Rady Miasta Nowy Targ. Wśród punktów porządku obrad była m.in.: Informacja posła Stanisława Jarmolińskiego o pracach parlamentarnych, sprawozdania z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej i Biblioteki Miejskiej. O szczegółach obrad Sabina Palka:

 

(17.03.2002) Na "zakopiance" doszło do dwóch groźnych wypadków. O godzinie 7.30 policja została wezwana do pierwszego, który miał miejsce w rejonie Skomielnej. Zaraz po tym do czołowego zderzenia doszło również przy wjeździe do Nowego Targu, na Niwie. 26 letni kierowca volkswagena jechał zbyt szybko i ze zbyteczną brawurą. W rejonie stacji benzynowej na Niwie zderzył się czołowo ze Skodą. Ranne zostały 4 osoby. Kierowca-sprawca nie odniósł żadnych poważniejszych obrażeń. W rejonie Skomielnej doszło również do czołowego zderzenia. Do szpitala przewieziono trzy dorosłe osoby i jedno dziecko. Stan pasażera jednego z samochodów uczestniczących wypadku jest ciężki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w obu przypadkach zawiniła brawura kierujących.
 
(17.03.2002) Czworo gimnazjalistów zostało rannych podczas wycieczki w Karkonosze. Dzieci z poważnymi obrażeniami trafiły do szpitala. Do zdarzenia doszło podczas wycieczki kilkunastoosobowej grupy gimnazjalistów z Wałbrzycha. Dzieci wędrowały pod opieką przewodnika. Grupa gimnazjalistów wybrała się na wycieczkę w pobliże stoku Waligóry. W pewnym momencie ze stoku obsunął się śnieg i czterech uczniów - dwie dziewczynki i dwóch chłopców - stoczyło się w dół.

(17.03.2002) "Gorączka złota" tak zatytułowana jest akcja organizowana przez zakopiański oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Mogą wziąć w niej udział wszystkie szkoły podstawowe i średnie. Sprawa polega na zbieraniu tzw. "miedziaków", czyli jedno, dwu i pięcio groszówek. Są to niewielkie pieniądze ale mogą przy dobrym współdziałaniu pomóc sporo. Chodzi o wysłanie 30 dzieci z ubogich zakopiańskich rodzin na kolnie letnie. Zakopiański PCK bardzo prosi dyrektorów szkół o kontakt i włączenie się do tej akcji. Przypomnijmy, że podobne zbiórki prowadzone były w zeszłym roku w wielu miastach Polski i odniosły wielki sukces. Pamiętajmy, że chodzi zaledwie o jedno dwu i pięcio groszówki.

(17.03.2002) Dziękuję mieszkańcom Suchego, że rozumieją istniejącą sytuację - powiedział wójt Andrzej Gut po zebraniu wiejskim w tej miejscowości. Spotkanie dotyczyło tamtejszej szkoły podstawowej:

(16.03.2002) Zbliża się czas sesji absolutoryjnych. Tak jest między innymi w gminie nowotarskiej:
Mówił wójt Jan Smarduch.

(16.03.2002) Zakopiańska Rada podczas ostatniej sesji pojęła kilkadziesiąt uchwał dotyczących zmian punktowych w planie zagospodarowania miasta. Na rozpatrzenie czeka jeszcze kilkaset wniosków. Procedurę tych działań wyjaśnia naczelnik wydziału architektury Jerzy Chlebiński:

(16.03.2002) Dobre wiadomości m.in. dla wycieczek szkolnych przywiózł z Ustronia burmistrz Zakopanego Piotr Bąk. Odbyło się tam spotkanie Polsko - Słowackiej Komisji Międzyrządowej d/s Współpracy Transgranicznej. Wiadomo już, że nowa umowa pozwala przekraczać granice małego ruchu turystycznego na podstawie list zbiorowych (np. wycieczki autokarowe) bez potrzeby posiadania paszportów. Granicę państwa będzie można przekraczać także posługując się legitymacją szkolną. O szczegółach nowych ustaleń Piotr Bąk:
Rozpatrywano także sprawy dotyczące przejść granicznych na szlakach turystycznych:

(16.03.2002) W Suchej Beskidzkiej odbyła się konferencja pt. "Aktualny Stan i Zadania Przewodnictwa Górskiego w Polsce”. Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat stanu kadr przewodnictwa górskiego w kraju, sposobu ich kształcenia oraz zmian czekających przewodnictwo górskie w związku z przystąpieniem Polski do struktur unijnych. Przypomnijmy, że 2002 rok został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych - Międzynarodowym Rokiem Gór.

(16.03.2002) Przejście graniczne Zakopane - Chochołów - Sucha Hora zostało zarekomendowane do dofinansowania ze środków Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska - Słowacja 2002. Projekt został zatwierdzony przez obradujący w Warszawie Komitet Sterujący Programu. Pozytywna decyzja Komitetu jest uwieńczeniem kilkutygodniowych starań Marszałka Nawary dla uzyskania akceptacji projektu, który był jednym z dziewięciu zgłoszonych. Małopolska otrzyma 1 mln 800 tys. euro bezzwrotnej dotacji na przeprowadzenie wszystkich prac przy realizacji projektu. Argumenty małopolski przekonały stronę rządową do rekomendowania tego projektu. W jego ramach planuje się kompleksową modernizację przejścia i dróg dojazdowych po obu stronach granicy.

(16.03.2002) Rozpoczynają się wiosenne remonty dróg. Kierowcy musza spodziewać się wielu utrudnień w ruchu. Tak będzie m.in. w Nowym Targu na ul. Szaflarskiej:
Mówił starosta Jan Lasyk.

(2002.03.15) W senackiej Komisji Gospodarki Komunalnej w ubiegłym tygodniu przepadł projekt poprawki do ustawy budżetowej, zakładający przeznaczenie 31 mln na remont "zakopianki" na odcinku Lubień - Myślenice. Jako główny powód podano brak zgody samorządów na projekt remontu. Samorządowcy, walczący od 1993 roku o środki na remont "zakopianki" są oburzeni protestem Gminy Szaflary w tej sprawie. Wniosek o 31 mln złotych w Senacie złożył Franciszek Bachleda Księdzularz. Część posłów SLD z Małopolskiego wstrzymała się od głosu, co również spowodowało odrzucenie poprawki. Będą czynione starania o pozyskanie pieniędzy na remont "zakopianki" ze środków pozabudżetowych. Gorące dyskusje trwają we wszystkich gminach, przez teren których przebiega zakopianka. Gmina Szaflary natychmiast wniosła oficjalny protest po ogłoszeniu, że droga wejdzie do projektów jako ekspresowa. A co na to władze gminy Biały Dunajec?
Mówił wójt Jan Gąsieniac Walczak. Byliśmy także w Gminie Poronin:
Mówił wójt Andrzej Gut. Była tez koncepcja aby nową drogę zakończyć w Nowym Targu. Jednak starosta nowotarski myśli o koncepcji całościowej:
Burmistrz Krzysztof Owczarek potwierdził fakt "zdjęcia" zakopianki z tegorocznego budżetu państwa i nazwał wójta Ślimaka "pierwszym destruktorem Podhala":
Dla przypomnienia, Rada Gminy Szaflary wystosowała do premiera Leszka Millera protest przeciwko budowie drogi ekspresowej - powód główny to zdaniem radnych konieczność wyburzenia ponad 70 budynków.

W serwisie WATRA relacja z tego, co działo się kilka tygodni temu w Szaflarach. Przypomnijmy. Wówczas decyzją rządu Jerzego Buzka z dnia 29 września 2001 postanowiono wybudować drogę ekspresową do Zakopanego. Rada Gminy Szaflary w liście protestacyjnym do Premiera polskiego Rządu napisała m.in.:
Mówił wójt Stanisław Ślimak. O efektach dotychczasowej pracy nad projektem modernizacji "zakopianki" wójt Ślimak mówi tak:
Posłuchajmy, dlaczego tak stanowczo szaflarzanie odnoszą się do aktualnego projektu budowy drogi ekspresowej:
Jaka jest zatem propozycja Rady Gminy:
Czy po raz kolejny plany przebudowy "zakopianki" spełzną na niczym? Radni z Szaflar jednogłośnie przyjęli uchwałę sprzeciwiającą się planom budowy nowej "zakopianki". Chcą, by sprawą zajął się premier Leszek Miller. O budowie szosy ekspresowej, równoległej do obecnej "zakopianki" rozmawiali w ubiegłym tygodniu w Kościelisku drogowcy, władze wojewódzkie i samorządowcy z Podhala. Nie ma jeszcze dokładnego planu trasy. Ogólny zarys sugeruje, że nowa "zakopianka" ma być drogą ekspresową o dwóch pasach i z ograniczoną liczbą wjazdów. Taka była decyzja premiera Jerzego Buzka z września ubiegłego roku. Na tej podstawie Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych zajęła się opracowywaniem projektu. Status drogi ekspresowej oznacza, że przebiegnie co najmniej 100 m od domów. Na Podhale kierowcy wjadą nową szosą, omijając od strony zachodniej Klikuszową. Od Nowego Targu, także przez Szaflary, asfalt ma przebiegać - podobnie jak obecna szosa - równolegle do torów kolejowych, ale po ich przeciwległej stronie. Radni uważają, że takie rozwiązanie"zniszczy spójność komunikacyjną, parafialną, gospodarczą, społeczną i oświatową gminy Szaflary". - Część mieszkańców nie będzie miała jak dostać się do kościoła - wyjaśnia wójt. W liście do premiera samorządowcy wysuwają kolejne argumenty: "To komunikacyjne kuriozum pozbawi również warsztatu pracy i utrzymania rolników ze względu na brak dojazdu do pól. (...) Posiadamy takie samo prawo do zdrowego i godnego życia jak mieszkańcy Zakopanego, dla których ma być budowana ekspresowa droga (...) A to wszystko tylko po to, aby zadowolić próżność prominentów z Zakopanego". Traktuje się nas jak białych Murzynów z Szaflar. A naszą gminę próbuje się zamienić w getto - uważa Stanisław Ślimak. - Bronimy ojcowizny. Czujemy się oszukani, powiedział Radiu Alex wójt Szaflar. Rozmowy trwały kilka lat i była już nasza wstępna zgoda na modernizację. Drodze expresowej powiemy jednak nie:
Władze Szaflar chcą też namówić do protestu Biały Dunajec i Poronin. Zdaniem burmistrza Zakopanego Piotra Bąka, zaliczenie "zakopainki" do dróg ekspresowych jest bardzo korzystne:
Mówił burnistrz Bąk.

(2002.03.15) W Nowym Targu odbyły się dwie konferencje prasowe dotyczące "sprawy oscypka". Mówiono o tym samy ale w niemal skrajnie różny sposób. W pierwszym przypadku reprezentant Podhalańskiego Związku Gmin Marek Skrzypek i autor "oscypkowego zamieszania" Adam Bachelda Curuś oficjalnie poinformowali dziennikarzy o przekazaniu praw do wniosku złożonego w Urzędzie Patentowym na rzecz PZG. W drugim przypadku media zaproszone zostały przez przedstawicieli Związku Hodowców Owiec i Kóz. Tym razem wyrażono dezaprobatę dla pomysłu przekazania praw do wniosku patentowego Podhalańskiemu Związkowi Gmin i uznano takie działanie za dzielące społeczność tatrzańską. O szczegółach Sabina Palka:

(2002.03.15) Burmistrz Piotr Bąk złożył wizytę Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Mówiono o planowanej wizycie Ojca Świętego na Podhalu. Burmistrz przekazał stanowisko Rady Miasta, która zobowiązała się do podjęcia wszelkich działań by Jan Paweł II po raz kolejny odwiedził Zakopane:

Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

(2002.03.14) Z przychodni odwykowej przy ul. Gimnazialnej w Zakopanem skradziono damską torebkę a w niej karty bankomatowe, dokumenty i pieniądze - łączne starty to 250 zł. Na ul. Strążyskiej policjanci próbowali zatrzymać samochód do kontroli. Kierowca uciekł. Udało się go jednak rozpoznać. Wiadomo, że wyrokiem tutejszego sądu został on pozbawiony praw do kierowania pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze sporządzą odpowiedni wniosek dotyczący niestosowania się do orzeczenia sądu. W Białym Dunajcu w czasie prac leśnych wywrócił się ciągnik. Przygnieciony został 62-letni mężczyzna, który doznał ciężkich obrażeń ciała - przewieziono go do szpitala. Na Kasprowym Wierchu turyście z Warszawy skradziono telefon komórkowy. Straty właściciel oszacował na 740 zł. O godzinie 21 na Szymonach policjanci zatrzymali Fiata 126 p. Kierowca - młody 18-letni zakopiańczyk - był pijany. W wydychanym powietrzu miał ponad 2 promile alkoholu.

(2002.03.14) W okolicach drogi do Daniela w Zakopanem zapalił się drewniany budynek. Wezwani na miejsce strażacy stwierdzili, że było to zaprószenie ognia. Dom był niezmieszkały, chociaż często jak mówią sąsiedzi palone były w środku ogniska przez tzw. "lumpów". Straty oceniono na ponad 80 tyś zł.

(2002.03.14) Grzegorz Markowski i Witold Sośnicki są nowymi i jednocześnie "starymi" dyrektorami zakopiańskich szpitali, bowiem pełnili oni już te funkcje przez poprzednie lata. Jedyna różnica polega na tym, że dyrektorzy zostali wybrani z konkursu, poprzednio mianował ich wojewoda. O szczegółach starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski:

(2002.03.14) Po raz pierwszy Starostwo Tatrzańskie zaciągnie kredyt. Chodzi o 1,5 mln. zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na najbliższej sesji Rada Powiatu. Pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na remonty szkół. Część trafi także na modernizację estakady. Mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Powiat spłaci pożyczkę z dochodów własnych:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(2002.03.14) Zakopiańscy strażacy będą mieli drugi samochód operacyjny. Janusz Leśniakiewicz starszy aspirant dowódca JRG Zakopane mówi, że pojazd z napędem na 4 koła jest konieczny dla sprawnie przeprowadzanej akcji gaśniczej. Takim autem posługiwać będzie się służba rozpoznania pożarowego oraz sztab akcji. Samochód kupi Starostwo Tatrzańskie za 60 tyś. zł.

(2002.03.13) Dwa doniesienia wpłynęły do prokuratury w sprawie organizacji zawodów o Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. W obu toczą się postępowania. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła już śledztwo w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo uczestników imprezy. Doniesienie w tej sprawie złożył kibic z Katowic, który mimo posiadania biletów nie mógł dostać się z rodziną na teren skoczni i utknął w tłoku. W obawie przed stratowaniem ratował się ucieczką. Prowadzone jest także postępowanie wyjaśniające w sprawie doniesienia o oszustwie popełnionym przez organizatorów imprezy, na co skarżył się kibic z Białegostoku. On także, mimo posiadania biletu, nie dostał się na skocznię. Konkurs Skoków Narciarskich o Puchar Świata rozgrywany był w Zakopanem 19 i 20 stycznia tego roku. Organizacja imprezy spotkała się z krytyką kibiców i mediów. W tej sprawie prowadzone są dwa odrębne śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Zakopanem pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie: jedno w związku narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia
lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu a drugie o oszustwo, czyli świadome sprzedanie większej liczby biletów niż mógł pomieścić stadion pod Krokwią. Czy i komu z Komitetu Organizacyjnego zostaną przedstawione zarzuty do wiemy się po zakończeniu śledztwa. W Komitecie Organizacyjnym zasiadali m. in. przedstawiciele Starostwa Tatrzańskiego, Urzędu Miasta Zakopane, Centralnego Ośrodka Sportu, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

(2002.03.13) Zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym postawiła prokuratura w Zakopanem sprawcy wypadku w Skrzypnem na Podhalu. Zginęły tam dwie osoby, a dziewięć zostało rannych. 18-letni zakopiańczyk stracił panowanie nad cinquecento i dwukrotnie wjechał w grupę prawidłowo idących ludzi, którzy wracali z nabożeństwa w kościele w Skrzypnem. Kierowca także został ranny. Zakopiańczykowi grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Prokuratura złożyła w Sądzie Rejonowym w Zakopanem wniosek o aresztowanie mężczyzny na okres trzech miesięcy. Według policji, kierowca jechał za szybko jak na warunki panujące wtedy na drodze. Na miejscu zginęła 62-letnia kobieta, a wkrótce w szpitalu 9-letnia dziewczynka. Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku Prokuratury i zastosował wobec oskarżonego areszt tymczasowy. W śledztwie Prokuratura będzie przesłuchiwać wielu świadków. W sprawie wypowie się również biegły z zakresu ruchu drogowego.

(2002.03.13) Cztery zabójstwa i ponad 40 innych przestępstw zarzuca krakowska prokuratura członkom najgroźniejszego na Podhalu gangu "Ala Capone". Jest to kolejny akt oskarżenia w sprawie działalności tego gangu. Wśród 11 oskarżonych znajduje się przywódca grupy Władysław Ch., pseudonim Al Capone, skazany już prawomocnym wyrokiem 8 lat za rozboje i wymuszenia i nieprawomocnym wyrokiem 25 lat za telefoniczne zlecenie z więzienia zabójstwa swojego konkurenta ps. Lechman. Prokuratura zarzuca mu teraz zabójstwo jednej osoby i wydanie zlecenia zabójstwa dwóch konkurentów. Są wśród nich także sprowadzeni we wrześniu 2001 r. ramach ekstradycji z USA Ryszard Ch. i Sebastian W. Jest też kobieta oskarżona o namawianie do zabójstwa i dwóch obywateli Ukrainy. W śledztwie wykorzystano zeznania dwóch świadków incognito.

(2002.03.13) Uczniowie III klas gimnazjum niebawem będą musieli podjąć decyzję, w której szkole średniej będą kontynuować naukę. Wiele placówek wychodzi na przeciw młodzieży organizując tak zwane dni otwarte. W prywatnym technikum hotelarskim w Zakopanem takie spotkanie zaplanowano 23 marca. W godzinach od 10 do 12 uczniowie tej szkoły odpowiedzą na pytania: jak się uczymy, czego się nauczyliśmy oraz na inne zadawane przez przyszłych kolegów.

Czy to już koniec "walki"? Za miesiąc, dwa, starostwo tatrzańskie przeniesie się do budynku hotelu Chałubiński. W przyległym parku przygotowywane jest już miejsce pod parkingi dla petentów:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

Podczas posiedzenia Zarządu Podhalańskiego Związku Gmin Adam Bachleda Curuś złożył oświadczenie woli o chęci przekazania praw do wniosku o ochronę znaku oscypka na rzecz Związku Gmin Podhalańskich. Jak powiedział nam pan Marek Skrzypek, reprezentujący Związek, rozumie oświadczenie pana Bachledy, jako chęć przekazania praw do wniosku na rzecz gmin zrzeszonych w Związku. Nie ma jeszcze decyzji, czy w tej sprawie wypowie się Zarząd, czy też zgromadzenie Związku. Na razie sprawa jest wnikliwie rozpoznawana.
Tymczasem:
Rzecznik Patentowy z Nowego Sącza Pan Bogusław Kler w liście z 6 lutego b.r., skierowanym do Prezesów Związku Podhalan Andrzeja Gąsienicy Makowskiego i Jana Hamerskiego pisze, że możliwości wyboru rodzaju ochrony jest wiele, zwłaszcza znaki towarowe wspólne - gwarancyjne lub oznaczenia geograficzne według nowej ustawy "Prawo Własności Przemysłowej". W obu tych przypadkach o ochronę mógłby występować Związek Podhalan lub wspólnie Powiaty: Nowotarski i Tatrzański. Według Rzecznika Klera zgłoszeń pana Adama Bachledy Curusia nie da się przekształcić w zgłoszenia wspólnych znaków a tym bardziej w oznaczenia geograficzne, jedynie można je wycofać i zgłosić ponownie na rzecz wymienionych zbiorowości. Ponadto sporne zgłoszenia znaków nie zapewniają ochrony na rynkach zagranicznych. Andrzej Gąsienica Makowski i Jan Hamerski wyrażają pogląd, że oscypek, nazwa typowego dla Podhala produktu powinna być własnością całej społeczności góralskiej oraz producentów z naszego regionu a nie jednej tylko osoby. O szczegółach Sabina Palka:

Wiele emocji wzbudziła ostatnie posiedzenie Rady Miasta w Zakopanem. Przypomnijmy, że m.in. radni dyskutowani na uchwaleniem 55 zmian Miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Opozycja zarzucała rządzącym, że wiele z proponowanych zmian to załatwianie prywatnych interesów - również niektórych radnych. Co o tej sprawie sądzi starosta Andrzej Gąsienica Makowski. Oto jego wypowiedź:

Trudny budżet to trudna sesja budżetowa - tego spodziewał się zarząd gminy Czarny Dunajec. Stało się jednak inaczej - mówi wójt Józef Bobek:
Główne założenia budżetowe to inwestycje takie jak dokończenie budowy remizy OSP, szkoły w Pieniążkowicach oraz sieć kanalizacyjna.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wniosek o patent dla oscypka nie został złożony 5 marca. Starostwa nowotarskie, tarzańskie, Związek Podhalan i Stowarzyszenie Hodowców Kóz i Owiec ustaliły nowy termin:
Mówił starosta Jan Lasyk.

Wbrew oczekiwaniom do 7 marca nie spłynęły do starostwa nowotarskiego informacje dotyczące realizacji kontraktu dla województwa małopolskiego:
Mówił starosta Jan Lasyk.

Po wielu perturbacjach sprawa scalania gruntów w Gminie Lipnica Wielka na Orawie została scedowana decyzjami administracyjno-prawnymi na gminę Nowy Targ:
Mówił wójt Jan Smarduch.

Radio Alex rozpoczęło 12 rok istnienia na Podhalu. Pierwsza audycja została nadana o północy z 9 na 10 dzień marca 1990 roku. Prowadzili ją: Maciej Bielawski i Pior Sambor. Alex emitował program z radiowo - telewizyjnego ośrodka nadawczego na Gubałówce. Rozgłośnia przetrwała sporo przeprowadzek. Po Gubałówce była Biała Izba Związku Podhalan przy ulicy Kościuszki, następnie Urząd Miasta. Kolejne siedziby radia to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz przez 7 lat budynek Polskich Kolei Linowych przy Krupówkach. Od dwóch lat Alex produkuje audycje z własnego studia przy ulicy Smrekowej. Możemy się poszczycić najwyższym usytuowaniem stacji nadawczej - Kasprowy Wierch 1985 metrów nad poziomem morza - to najprawdopodobniej najwyższa stacja nadawcza w Europie. Przenieśmy się jeszcze na chwilę w przeszłość. W marcu 1990 roku nie nadawała jeszcze żadna z obecnie istniejących, niepaństwowych stacji radiowych - czyli - Radio Alex jest pierwszym wśród pionierów tworzenia prywatnej radiofonii w Polsce. Od września 2001 Alex, jako jedyna rozgłośnia lokalna Podhala, ma nową koncesję na najbliższe 7 lat. Przypominamy radiosłuchaczom, że tzw. "aleksu" można słuchać bez przerwy na częstotliwości 105,2 FM. Życzymy dobrego odbioru.

Gościem audycji Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego "Z peryskopu projektanta" był Stanisław Czubernat zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas rozmowy padło m.in. pytanie dotyczące "kondycji Tatr" w aspekcie wciąż wzrastającego ruchu turystycznego:
Stanisław Czubernat mówi, że przy tak dużej ilości osób odwiedzających polskie góry największe problemy pracownicy TPN mają ze śmieciami pozostawionymi przez turystów. Chociaż - jak mówi dyrektor - pewne wieloletnie wysiłki edukacyjne odnoszą już skutek:
Mówił zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku narodowego Stanisław Czubernat.

Dyrektor ośrodka rehabilitacyjnego na Kamieńcu w Zakopanem jest zaniepokojony. Andrzej Sekuracki mówi, że docierają do niego informacje o zbiórkach pieniędzy na rzecz ośrodka, często prawdopodobnie są to oszustwa:
Mówił Andrzej Sekuracki.

Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały w sprawie zasad konkursu grantowego. Konkurs pod nazwą „Małopolska Samorządna” jest jednym z instrumentów finansowego wsparcia projektów edukacyjnych, których celem jest rozwój aktywności obywatelskiej mieszkańców Małopolski. Konkurs umożliwi realizację inicjatyw skierowanych do ludzi młodych wchodzących w dorosłe życie publiczne. Konkurs zdaniem organizatorów przyczyni się również do większego zaangażowania społeczności lokalnej w działalność samorządową. Uczestnikami Konkursu „Małopolska Samorządna” mogą być wszystkie podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągania zysku, nastawione natomiast na rozwój edukacji obywatelskiej na terenach gmin i powiatów Małopolski. Zgłaszane projekty powinny dotyczyć tematów z zakresu samorządności, integracji europejskiej oraz tolerancji etnicznej i religijnej. Projekt w formie szkoleń, konferencji, warsztatów, seminarium itp. powinien być zrealizowany w 2002 roku, a dofinansowanie województwa może wynosić maksymalnie 50% wartości projektu, przy czym maksymalna kwota nie może być większa niż 10 tys. zł. Udział w konkursie powinien być zgłoszony do 30 kwietnia br.

Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego dyskutowali na temat projektu uchwały w sprawie przyjęcia wstępnej listy Priorytetów i Działań do „Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2004 – 2006”. Przypomnijmy, że wstępna lista była już prezentowana przez Zarząd na ostatnim posiedzeniu Regionalnego Komitetu Sterującego i zawiera ona propozycje działań korespondujących z listą priorytetów Zintegrowanego Regionalnego Programu Operacyjnego, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Program działań przewiduje rozwój infrastruktury o znaczeniu regionalnym i ponadlokalnym, przedsiębiorczości z uwzględnieniem min. wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na ministerialnej liście znajdują się także działania na rzecz rozwoju zasobów ludzkich, a w szczególności walka z bezrobociem i wykluczaniem społecznym oraz na rzecz kształcenia zawodowego i doskonalenia kadr Małej i Średniej Przedsiębiorczości. W ramach pomocy dla obszarów wymagających aktywizacji i zagrożonych marginalizacją ministerstwo proponuje realizację działań ukierunkowanych na wsparcie lokalnych inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu i społecznemu, w szczególności na obszarach wiejskich i w małych miastach.

Podczas zakopiańskiej konferencji powiatowych liderów Platformy Obywatelskiej mówiono m.in. o reformie finansów publicznych:
Mówił Andrzej Gut Mostowy.

Na Podhalu przebywał Maciej Płażyński jeden z liderów Platformy Obywatelskiej. Wizyta związana była z zakopiańską konferencją powiatowych szefów PO w Małopolsce. Abstrahując jednak od polityki Maciej Płażyński mówi, że czuje sentyment do górali, bowiem tak jak Kaszubów, ludzi Podhala łączy wspólna cecha - jednoznaczność postaw:
Mówił Maciej Płażyński.

W serwisie Watra pełny zapis rozmowy w Radiu Alex z liderami Platformy Obywatelskiej - Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Gutem Mostowym:

Rozmawiał Maciej Stasiński.

Obradowali radni Zakopanego. Dyskusję zdominował punkt 7 porządku sesji, który mówił o podjęciu 55 uchwał w sprawie zmian Miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Mimo ostrych słów padających ze strony opozycji wszystkie działki zostały zakwalifikowane do wszczęcia procedury, której końcowym efektem będzie przekwalifikowanie tych miejsc w tereny budowlane. Przed głosowaniem radny Janusz Majcher mówił o niezwykłej szybkości pracy nad projektami uchwał w komisjach i pytał:
Na tak postawione zarzuty odpowiadał Gustaw Bieleń:
Do podstaw konfliktu próbował dotrzeć Maciej Pawlikowski:
Sesja ostatecznie zakończyła się przegłosowaniem wszystkich propozycji uchwał.

W serwisie relacja z obrad radnych zakopiańskich. Obszerne fragmenty dźwiękowe, 50 minutowe VIDEO oraz reportaż fotograficzny  z najbardziej burzliwego momentu dyskusji. (więcej...)

Województwo Małopolskie na Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2002 w Cannes. W dniach 12-15 marca Województwo Małopolskiego zaprezentuje się na międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes. Stoisko Małopolski będzie częścią ulicy polskiej, na której obok samorządów (Warszawa centrum, Poznań, Wrocław, Łódź, Kraków, Zielona Góra, Bydgoszcz, Białystok) zaprezentują się także firmy komercyjne (m.in. Prokom Investments, Rheinhyp-BRE, Skanska, Healey & Baker). Z liczącego ponad 200 m2 stoiska polskiego Województwo Małopolskie zamówiło 25 m2, na których wspólnie zaprezentują się: Samorząd Województwa Małopolskiego i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Obecność Małopolski na MIPIM będzie służyła promocji jej wizerunku jako regionu o dużym potencjale naukowym i gospodarczym, miejsca przyjaznego nowym inwestycjom, o dobrze przygotowanej infrastrukturze pod nowe projekty inwestycyjne, a także o świetnych warunkach do życia: nauki, wypoczynku po pracy, rekreacji. Targi będą również okazją do prezentacji ofert inwestycyjnych z terenu całego województwa. Wśród nich znajdują się propozycje wielko powierzchniowych terenów pod inwestycje przemysłowe i handlowo-usługowe, oferty stref przemysłowych i parków technologicznych, obiekty zabytkowe przeznaczone do zagospodarowania na cele turystyczne, projekty budowy stacji narciarskich. Nieruchomości, które będą promowane w Cannes znajdują się m.in. w Tarnowie, Krakowie, Olkuszu, Libiążu, Trzebini, Chrzanowie, Dobczycach i Piwnicznej.

Wsparcie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Działania inicjowane i podejmowane przez władze województwa na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw zaprezentował w Urzędzie Marszałkowskim wicemarszałek Janusz Sepioł. Wicemarszałek podkreślał znaczenie działających w naszym regionie funduszy poręczeń kredytowych, inkubatorów przedsiębiorczości i parków przemysłowych. Przypominał sponsorowane przez województwo konkursy – Małopolską Nagrodę Jakości i Najwyższą Jakość Małopolski - oraz cykle spotkań międzynarodowych o charakterze gospodarczym z przedstawicielami Turyngii, Bawarii. Duże znaczenie przypisał rozpoczynającemu się jutro w ramach Dnia Gospodarczego Ukrainy spotkaniu przedstawicieli władz oraz biznesu Polski i Ukrainy, którzy dyskutować będą nt. polityki regionalnej, współpracy transgranicznej oraz reformy rolnej na Ukrainie; którzy analizować będą ponad sto polsko-ukraińskich projektów gospodarczych: od budownictwa, przez kolejki wiszące po hodowlę królików i przetwórstwo owoców. Zasadniczym instrumentem wsparcia dla MSP – jak twierdzi wicemarszałek Sepioł – będzie rozwinięcie programów PHARE. Już dzisiaj pracujemy nad programem operacyjnym na lata 2004-2006. Z puli przeznaczonej na wszystkie działania Polski kwotą 150 mln zł. wsparty zostanie program regionalny. 15% tej sumy przekazane zostanie na MSP. Wróży to świetlaną przyszłość dla sektora MSP. – powiedział wicemarszałek Sepioł. Zachęcał jednocześnie przedsiębiorstwa, aby przygotowywały się do wykorzystywania środków unijnych. Pozwolą one na poprawienie zdolności eksportowych firm, przygotowanie ich do uczestnictwa w rynku kapitałowym oraz realizowanie szkoleń i tym samym poprawę zarządzania wewnętrznego. Przedsiębiorcy korzystać mogą z pięciu programów: Wstęp do jakości, Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw, Przygotowanie do działania na rynku europejskim, Wprowadzenie do eksportu oraz Promocja eksportu. Szczegółowe informacje nt. programów, zasad i procedur udzielania dotacji oraz kryteriów kwalifikacji w ramach PHARE 2000 znajdują się na stronach internetowych www.marr.pl, www.parp.gov.pl

Grzegorz Buczulski został nowy szefem Biura Promocji miasta Zakopane. Wraz z żoną Joanną prowadzi od 1996 roku biuro turystyczne "Zakopane". Grzegorz Buczulski jest również członkiem zarządu i skarbnikiem Małopolskiej Izba Turystyki, instytucji działającej w Małopolskiem od 9 lat i zrzeszającej blisko 50 podmiotów branży turystycznej. Nowy szef z biurem promocji był związany od połowy lat 90. Od lat szkolnych brał czynny udział w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Ciekawostką jest fakt iż po raz pierwszy w historii zakopiańskiego biura promocji, jego szefem jest mężczyzna. Festiwal folkloru ziem górskich też miałby pierwszy raz dyrektora - mężczyznę.

Wielokrotnie karany za przestępstwa 26 letni mieszkaniec Mogilna to - zdaniem policji - zabójca właściciela kantoru wymiany walut w Rabce. Podejrzanego mężczyznę przesłuchano wczoraj w krakowskiej prokuraturze. W poniedziałek pod silną eskortą przewieziony został z aresztu gdzie zamknięto go za włamanie. Do napadu doszło w sierpniu zeszłego roku. Bandyta wszedł do lokalu w centrum uzdrowiska, gdzie mieści się sklep spożywczy i kantor wymiany walut. Podczas zakupów nagle wyciągnął pistolet i bez ostrzeżenia strzelił do właściciela kantoru. Rannego dobił kilkoma kulami. Próbował też zabić ekspedientkę, ale nie trafił. Łupem mordercy była kwota około 3 tysięcy złotych .Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań w tym z użyciem śmigłowca z kamerą termowizyjną, nie udało się go odnaleźć. W następnych dniach setki policjantów przeczesywało okolice. Bez efektu. Odnaleziono jedynie pistolet. Broń leżała w potoku w rejonie Obidowej. Do poszukiwań zabójcy wojewódzki komendant policji powołał specjalną grupę. Po intensywnym śledztwie ustalono, że w maju, 26-letni mieszkaniec Mogilna kupił bacówkę w Obidowej. Adam T., ps. Van Damme, mieszkał tam w sierpniu z kilkoma znajomymi, których policja z kujawsko-pomorskiego obserwowała w związku postępowaniem w sprawie o liczne przestępstwa, w tym uprowadzenie i rabunki. Uwagę spec-grupy z Małopolski zwrócił fakt, że zaraz po zabójstwie w Rabce wszyscy "wyparowali". Krakowska prokuratura zarzuciła Adamowi T. zabójstwo i rozbój z bronią, za co grozi dożywotnie więzienie. Van Dam nie przyznaje się do winy. Wcześniej - dla przypomnienia - był karany za kradzieże, włamania, podpalenia mieszkań policjantów i Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. Policja ustala jego wspólników, którzy przed napadem w Rabce przebywali w bacówce.

Nie przekazywanie w terminie dotacji z budżetu państwa obciąża samorządowe kasy. Gdy jednak trzeba pomóc najbardziej potrzebującym, władze miasta Nowy Targ nie wahają się:
Prezesi Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Zakopanego po raz kolejny próbowali negocjować z władzami Nowego Targu stawki czynszu:
Dzięki pomocy władz nowotarskich będziemy mogli zobaczyć międzypaństwowy mecz hokejowy:
Zarząd Miasta Nowy Targ przyjął zasady projektowania wieloletniego planu inwestycyjnego:
Jeśli Starostwo nowotarskie podpisze porozumienie z władzami miasta, to wkrótce dojdzie do sporządzenia dokumentacji, dotyczącej poprawy rozwiązań komunikacyjnych w rejonie newralgicznych skrzyżowań: Alei Tysiąclecia z ulicą Jana Pawła II i z ulicą Szaflarską:
W ramach działań na rzecz ograniczenia bezrobocia władze miasta Nowy Targ zatrudniły 10 bezrobotnych do sprzątania pozimowego:

W Zakopanem otwarto Gminne Biuro Spisowe, do którego zgłosiło się już 150 kandydatów na rachmistrzów. Każdy z kandydatów musi mieć ukończone 18 lat, minimum średnie wykształcenie i zaliczyć 40-godzinne szkolenie. Od 21 maja do 8 czerwca odbędzie się w całej Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i mieszkań oraz Powszechny Spis Rolny. W Gminie zakopane będzie potrzebnych 245 rachmistrzów. Każdy z nich może zarobić do 1500 złotych. W jednym mieszkaniu rachmistrz wypełni pięć formularzy. Na pytania trzeba będzie udzielić odpowiedzi.

Franciszek Bachleda Księdzularz był burmistrzem, który likwidował Gminę Tatrzańską, z której powstały gminy: Zakopane, Kościelisko i Poronin. Ostatnio mówiło się o powołaniu kolegium byłych burmistrzów, w którego skład mieliby wejść: Maciej Krokowski, Adam Bachleda Curuś, Franciszek Bachleda Księdzularz. Co z tego wyszło?:
Senator Bachleda Księdzularz przyjmuje podczas jednego dyżuru ponad 20 osób:
Senatora zapytaliśmy o skuteczność jego interwencji w sprawach mieszkańców:
 

Marszałek Marek Nawara spotkał się ze starostami powiatów małopolskich. Przedstawił przebieg procesu wdrażania Kontraktu Wojewódzkiego. Spotkanie było okazją do dyskusji nt. Funduszu Poręczeń Kredytowych i realizacji podkomponentu B-1: programu Przekwalifikowań/Reorientacji w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Marszałek przekazał Starostom mapy dla prawie 300 szkół ponadgimnazjalnych. W najbliższym czasie mapy takie otrzyma w województwie ponad dwa tysiące szkół. Seria składa się z trzech map przeglądowych. Pierwsza to MAPA DROGOWO-ADMINISTRACYJNA. Jej cechą szczególną jest pokazanie - poza powiatami i gminami - obszarów sołectw. Innym ważnym walorem mapy jest jej aktualność datowana na dzień 1 stycznia tego roku. Dotyczy to zarówno treści administracyjnej jak i drogowej (pełna numeracja dróg krajowych i wojewódzkich wraz z kilometrażem pomiędzy skrzyżowaniami). Drugą mapą jest MAPA UŻYTKOWANIA ZIEMI. Pokazuje ona rozkład głównych form użytkowania, jak obszary leśne, rolnicze, zurbanizowane. Trzecia komponent serii to SATELITARNA MAPA OBRAZOWA. To mapa najbardziej specyficzna, wręcz unikalna, powstała poprzez nadanie zdjęciu satelitarnemu cech metrycznych. Interpretację treści pozornie utrudnia fakt, że mapa nie posiada kolorystyki naturalnej. Lasy są ciemno granatowe, miasta posiadają tonację czerwono-ceglastą. Ale taka maniera kolorystyczna daje większe zróżnicowanie krajobrazowe. Ci mieszkańcy naszego województwa, którzy już zakończyli edukację maja szansę nabyć mapy
w księgarniach oraz w ośrodku dokumentacji kartograficznej w Krakowie przy ul. Racławickiej 56 (tel. 63 03 304, 63 03 326 ).

Dwóch młodych mężczyzn spłonęło w pożarze drewnianego budynku gastronomicznego w Kościelisku. Góralski szałas stał w lesie. W całości wykonany był z drewna i kryty gontem. Mieszkańcy Sywarnego zauważyli pożar, gdy cały budynek objęty był ogniem. Kiedy strażacy dojechali na miejsce, dwie kobiety napotkane przy płonącym budynku powiedziały, że w środku prawdopodobnie są ludzie. Dopiero po ugaszeniu płomieni w zgliszczach znaleziono ciała dwóch mężczyzn - w wieku 21 i 28 lat. Jeden z nich pilnował budynku, drugi prawdopodobnie dotrzymywał mu towarzystwa. Najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Potwierdzeniem tej wersji - lub ustaleniem innej - zajmuje się policja:
Mówił starszy aspirant Janusz Leśniakiewicz dowódca JRG Zakopane.

To niestety nie jedyne tragiczne wydarzenie na Podhalu. W Białym Dunajcu popełniono samobójstwo. Mężczyzna stanął na torach w momencie, gdy pociąg zmierzający do Zakopanego jechał z prędkością ok. 100 km/h:
Mówił rzecznik zakopiańskiej komendy Jan Szymański.

"Chrześcijańska wspólnota barci niosących pomoc" - tak miała brzmieć nazwa organizacji charytatywnej, która zbiera pieniądze na rzecz biednych. Jej "przedstawiciel" zgłosił się do jednego ze sklepów w Zakopanem z prośbą o wsparcie finansowe. Właściciel placówki umówił się na przekazanie pomocy na następny dzień. Zawiadomił policję bowiem odniósł wrażenie, że mężczyzna próbuje go oszukać. Intuicja okazała się trafna. Funkcjonariusze sprawdzili dane osobowe człowieka, który przyszedł po pieniądze. Okazało się, że jest poszukiwany przez wrocławską policję oraz krakowską prokuraturę za kradzieże. Mężczyzna został zatrzymany w aresztach.

Krajobraz Podhala to niestety wielokrotnie "koszmarki" architektoniczne. Od lat inwestorzy działali według zasady budujemy "co chcemy i gdzie chcemy". Od pewnego czasu obowiązują nowe przepisy nakładające spore kary na wykonawców samowoli budowlanych. Często jednak trudno je wyegzekwować. Znany architekt zakopiański Zenon Remi jest optymistą i wierzy, że prawo budowlane będzie w końcu w stu procentach przestrzegane:
Zenon Remi był gościem audycji Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego - "Z peryskopu projektanta...".

Prowadzony przez Tatrzański Park Narodowy stały Punkt Informacji Turystycznej przy "Rondzie Kuźnickim" w ubiegłym roku odwiedziło ponad 8 tysięcy osób. Dwaj pracownicy odebrali też ponad 4 tysiące telefonów z zapytaniami. Odpowiedzi udzielają nestorzy przewodnictwa tatrzańskiego Zbigniew Madeyski i Jan Krupski, wieloletni prezes Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem. Właśnie Jana Krupskiego pytaliśmy, czy zdarzają się podczas informowania turystów rzeczy, które go zadziwiają:
Mówił Jan Krupski.

Podczas wspinaczki na szczyt Zmarzły w słowackiej części Tatr zginął 59-letni turysta z Katowic. Na szczyt wspinało się dwóch taterników z Polski. Ciało zmarłego taternika z gór przetransportował do pobliskiego Popradu - śmigłowiec. Po sekcji, która potwierdzi przyczyny śmierci, ciało zostanie oddane rodzinie. To już druga ofiara na słowackiej części Tatr w tym roku; w styczniu po przewiezieniu do szpitala zmarła Czeszka, która spadła podczas wspinaczki w Dolinie Zimnej Wody. W ubiegłym roku w słowackich Tatrach zginęło 18 osób.

Prawdopodobnie przyczyną tragicznego wypadku w Skrzypnem była nadmierna prędkość. Przypomnijmy. W rejonie szkoły prowadzący Cinquecento uderzył w grupę osób wracających z kościoła. Natychmiast w tamtą stronę ruszyły karetki pogotowia i policja. Na miejscu zastali nieżyjącą już starszą kobietę. W nowotarskim szpitalu - z powodu ciężkich urazów wewnętrznych zmarła dziewczynka. Kolejne 3 osoby hospitalizowano. Chłopca z urazami okulistycznymi przewieziono do krakowskiej kliniki specjalistycznej. Drugi chłopiec z podejrzeniem poważnych urazów głowy został poddany badaniom tomografem komputerowym. W sumie wraz z kierowcą i pasażerami Cinquecento, poszkodowanych w wypadku jest około 10 osób. W sobotę trwało dalsze dochodzenie dotyczące przyczyn wypadku m.in. odbyły się oględziny samochodu, który był przyczyna tragicznych wydarzeń. Dowiedzieliśmy się również, że kierowcy tuż po przewiezieniu do szpitala pobrano krew do badania na zawartość alkoholu. Wyniki nie są jeszcze znane.

Podczas konferencji prasowej poruszona została kwestia błędnie podanej przez jedną z lokalnych gazet informacji na temat tak zwanej wyspy ekologicznej. Sprawę tłumaczył Andrzej Fryźlewicz - naczelnik wydziału inżynierii i ochrony środowiska UM Zakopane:
Sekretarz miasta Grzegorz Cisło podał kilka informacji bieżących:
W Zakopanem 1 marca rozpoczęło pracę 22-osobowe biuro gminne spisu powszechnego i rolnego. Przy okazji tej informacji burmistrz Krzysztof Owczarek podał kilka danych statystycznych:

W nowotarskim Urzędzie Celnym pracują na etacie nie tylko ludzie ale i psy:
W ramach programu "Bezpieczne Miasto" na terenie Nowego Targu prowadzone są akcje, mające na celu zapobieganie narkomanii. Do szkół zapraszani są celnicy z psami, które potrafią wywęszyć niebezpieczne substancje:
Z kontrolerem celnym Marcinem Kowalskim, rzecznikiem nowotarskiego Urzędu Celnego rozmawiała Sabina Palka.

Starosta Jan Lasyk złożył wniosek do sądu o ustanowienie kuratora dla Klubu Sportowego PODHALE Nowy Targ. Wniosek będzie rozpatrywać... Sąd Rodzinny w Nowym Targu. Co ma starosta do klubu sportowego?
Mówił Bronisław Bublik, sekretarz Rady Powiatu Nowotarskiego. Zdaniem starosty - zarząd klubu stracił zdolność do działań prawnych. Wykazała to zarządzona przez starostwo w październiku 2000 roku kontrola, której do dziś nie udało się skutecznie przeprowadzić. Dlaczego? Bo zarząd klubu uniemożliwiał realizację kontroli, nie stawiał się w wyznaczonych terminach, nie przedstawił wymaganych dokumentów. Dostęp do dokumentów klubowych utrudniany jest także komisji rewizyjnej KS. Sąd w Krakowie nałożył na prezesa KS Podhale Andrzeja Głowińskiego grzywnę wysokości 5 tys. zł za utrudnianie kontroli w stowarzyszeniu. W przypadku gdyby zarząd klubu umożliwił kontrolę i udostępnił dokumentację, kara może być jeszcze cofnięta. Ustanowienie kuratora to wstęp do rozpoczęcia procesu likwidacji. Albo - co jest teoretycznie możliwe - do wznowienia działalności. Klub Sportowy "Podhale", zdobywca 17 tytułów Hokejowego Mistrza Polski, wkrótce obchodzić ma 70-lecie swojego istnienia. Nowa Sportowa Spółka Akcyjna WOJAS PODHALE sądownie starała się o prawo do historycznej nazwy "Podhale":
Mówił prezes spółki Stanisław Małecki. Małecki jest równocześnie prezesem innego klubu sportowego - Olimp Wojas. Już sama nazwa informuje, że klub prowadzi sekcję kulturystyki i fitness. Olimp, w odróżnieniu od klubu hokejowego może się pochwalić sukcesem:

Od 1 marca kierowcy nie muszą już jeździć przez całą dobę z włączonymi światłami mijania. Skończył się zimowy okres obowiązkowej jazdy na światłach mijania przez całą dobę. Obowiązek ten powróci 1 października. Czy funkcjonariusze zakopiańskiej drogówki są zwolennikami całorocznej jazdy na światłach mijania:
Mówił aspirant Edward Kwak.

Ponad milion złotych kosztować będzie tegoroczny remont ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu. Ulica jest drogą powiatową, jednak za remont płacą - teoretycznie po połowie - starostwo i miasto. Inwestycję prowadzi Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu. Wykonawcą jest Krajowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Na modernizację ulicy miasto wyda w tym roku 700 tysięcy złotych, a starostwo 300 tysięcy. W tym roku zmodernizowany zostanie odcinek od alei 1000-lecia do Podtatrzańskiej oraz rejon Stacji Diagnostyki Pojazdów. Prace mają rozpocząć się w marcu i potrwać do lipca. Cała Szaflarska ma być wyremontowana w ciągu dwóch, trzech lat.

Wszyscy na Podhalu z nadzieją oczekują, że podczas sierpniowej wizyty w Polsce Jan Paweł II zawita pod Tatry:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

W dniach od 21 maja do 8 czerwca odbywać się będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań a także Powszechny Spis Rolny. 1 marca w urzędzie miasta Zakopane rozpoczęło pracę gminne biuro spisowe, w którym 22 osoby koordynować będą pracę blisko 250 rachmistrzów. Przed spisem właściwym odbędzie się swoista próba generalna:
Mówiła kierująca wydziałem Spraw Społecznych i Ewidencji UM Zakopane Zofia Martyniak.

W przyszłym tygodniu Zespół Szkół Nr 3 w Nowym Targu organizuje dzień otwarty dla gimnazjalistów:
Mówiła Anna Komorowska z zespołu szkół nr 3 w Nowym Targu. Do szkoły przy ulicy Ludźmierskiej pedagodzy zapraszają w sobotę między godziną 8.oo i 14.oo.

Jan Paweł II odwiedzi Polskę najprawdopodobniej w drugiej połowie sierpnia - zapowiedział w Watykanie prezydent Aleksander Kwaśniewski po audiencji, w toku której przekazał papieżowi oficjalne zaproszenie władz polskich. Prezydent powiedział dziennikarzom, że w tej chwili ustalane są szczegóły podróży. Dodał, że papież odwiedzi Kraków, gdzie w Łagiewnikach poświęci bazylikę. Będzie też w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dodatkowo prezydent zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia Podhala. Poinformowałem papieża o sytuacji w Polsce oraz negocjacjach z Unią Europejską - mówił Kwaśniewski dodając, że docenia rolę biskupów w procesie integracji Polski z Unią Europejską. Rzecznik Episkopatu Polski o. Adam Schulz powiedział, że oficjalny program wizyty Jana Pawła II do kraju będzie znany pod koniec kwietnia.

U 79-letniej mieszkanki Zakopanego pojawiły się dwie kobiety, przedstawiające się jako pracownice Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyniosły dobrą informację dla starszej osoby, która brzmiała: "Komputer ZUS-owski wylosował panią spośród milionów i dzięki temu otrzyma pani premię". Jedyny warunek do spełnienia polegał na wpłaceniu na konto ubezpieczyciela swoich oszczędności, które miały być automatycznie pomnożone dwukrotnie. Babcia postanowiła skorzystać z okazji. Kobiety zamówiły taksówkę i zniknęły. Pojawiły się ponownie przy banku, gdy pieniądze zostały podjęte. Następnie cała trójka wróciła do domu starszej pani. Tam rozmowa miała już zupełnie inny przebieg. O premiach nikt nie mówił. Jedna z pań natomiast bardzo wypytywała "o zdrowie i kłopoty" - a chodziło o to by odwrócić uwagę, od drugiej kobiety, która w tym czasie ukradła oszczędności a było tego ponad 5 tyś. zł. Po wyjściu oszustek starsza babcia zorientowała się, że nie ma również portfela. Jeżeli fakty przedstawione przez 79 letnią kobietę są prawdziwe oznacza to, że na terenie Zakopanego grasują bardzo sprytne oszustki. Rzecznik komendy policji Jan Szymański mówi, że funkcjonariusze są na tropie. Dysponują rysopisem kobiet. Trwa natomiast ustalanie taksówkarza, który jeździł do banku.

Inne kryminałki: Mieszkaniec Rabki w jednej z hurtowni zakopiańskich pobrał materiały budowlane na łączna kwotę 1500 zł. Część długu spłacił ale pozostała suma przez dłuższy czas nie była regulowana. Właściciel hurtowni sprawę zgłosił policji. W jednym z pensjonatów podczas nieobecności turystki ze Szczecina do jej pokoju włamał się złodziej. Ukradł 1000 zł. Kieszonkowiec w autobusie relacji Poronin-Zakopane ukradł kobiecie 500 dolarów amerykańskich i 200 zł. Kolejne raz policja otrzymała zawiadomienie o przestępstwie, które polegało na zatrudnieniu "na czarno" osoby w jednej z restauracji. W urzędzie pracy kobieta dowiedziała się, że nie były za nią odprowadzane składki ZUS. W jednym z gimnaziów doszło do bójki dwóch uczniów. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń ciała. W tej samej szkole, ktoś rozpylił gaz łzawiący. Obydwie sprawy zgłosiła policji dyrektorka palcówki. Na wyciągu podczas zawodów szkolnych młody człowiek zauważył, że jeden z zawodników jeździ na jego nartach, które zostały jakiś czas temu skradzione. Okazało się, że w sumie w styczniu ubiegłego roku zginęły 4 pary nart. Po policyjnym przeszukaniu w rodzinnym domu owego młodego zawodnika udało się odzyskać cały sprzęt. Prawdopodobnie złodziejem jest ojciec.

W Zakopanem zostanie otwarte Gminne Biuro Spisowe:
Mówiła Joanna Chmiel.

Jedna z lokalnych gazet opisała składowisko odpadów w rejonie Wojdyłów. Informacja była - co najmniej nieścisła:
Mówiła Joanna Chmiel.

W zakopiańskiej przychodni można skorzystać z darmowych konsultacji lekarzy specjalistów nie wymagających skierowania. Szczegóły przekaże Wiktor Mikołajczyk:
Bliższe informacje pod nr tel. przychodni 20-00-610.
 
Podczas konferencji prasowej starostów powiatu Tatrzańskiego mówiono m.in. na temat materiałów z konferencji, która odbyła się w 1999roku. Jednym z tematów był "Oscypek a sprawa Polska". Szczegóły starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Starosta mówił też o promocji powiatu w Poznaniu:
V-ce starosta Andrzej Skupień został zaproszony do Izraela na Forum Dziennikarzy:
Starosta Andrzej Gąsienica Makowski wyjaśniał też sprawę Ośrodka na Kamieńcu:
Dziennikarze pytali sprawy własnościowe w tym o stadion biathlonowy w Kirach:
Zapytania dotyczyły także zapowiadanych przesz większość samorządów przetargów na usługi zakładów pogrzebowych i pomocy drogowej:

Komisje Ekonomiki, Komunalna oraz Kultury i Oświaty sporządziły opinie do tegorocznego budżetu, teraz trzeba go zatwierdzić podczas sesji, powiedział wójt gminy Kościelisko Władysław Stopka. Wójt mówił też o najważniejszych tegorocznych założeniach inwestycyjnych:

Na Śmiechłówce w Kościelsku złodziej włamał się do domku letniskowego. Turystka z Warszawy straciła aparat fotograficzny, odzież i plecak. Straty oszacowano na 620 zł. Policja zanotował jeszcze tylko jedno zdarzenie: W Białce Tatrzańskiej kobieta posługująca się prawdopodobnie fałszywymi dokumentami, wypożyczyła przy jednym z wyciągów deskę snowboardową i buty. Właściciel wycenił skradziony sprzęt na 700 zł.

Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz w czwartek obrany został królem:
Marek Fryźlewicz tradycyjnie odpowiadał na pytania naszych słuchaczy. Pierwsze dotyczyło nieuczciwych partnerów w interesach:
Kolejne pytanie dotyczyło remontu ulicy Szaflarskiej:
Mówił Marek Fryźlewicz - rozmawiała Sabina Palka.

Jak można ocenić pierwszy semestr działalności chyba najbardziej oczekiwanego przedsięwzięcia edukacyjnego ostatnich lat - czyli Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Na to pytanie odpowiada rektor uczelni Stanisław Hodorowicz:

Miało nie być dużych podwyżek a jednak są - o 11 procent wzrosły ceny za ogrzewanie w budynkach do których ciepło dostarcza Geotermia Podhalańska. Prezes przedsiębiorstwa Piotr Długosz mówi, że wszystkiemu jest winny podatek od nieruchomości, który w myśl nowej ustawy, nałożony jest na wszystkie sieci cieplne. Podatek ten to 2% aktualnej wartości magistrali, a że urządzenia geotermi są nowe i drogie to też kwota, która przedsiębiorstwo będzie musiało odprowadzić do budżetów gminnych rocznie może sięgnąć nawet 2-ch mln. zł. Nie udało się bowiem namówić samorządów by zmniejszyły bądź zrezygnowały z pobrania takiego podatku. Częściowo wzrost opłat za ciepło to również podwyżki cen gazu. Zakopiańska kotłownia w coraz większym stopniu uniezależnia się od tego środka energetycznego ale czasami przy niskich temperaturach trzeba jednak go użyć do podgrzania wody.

Odbyły się Dni Podhala w Poznaniu. Impreza promowała nasz region. Rolę gospodarza pełnił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Była muzyka folkowa z Czerwiennego i Zębu. Tradycyjnie odwiedzających góralskie stoiska częstowano oscypkiem. Nie od dzisiaj wiadomo, że Wielkopolanie podczas wypoczynku - przede wszystkim korzystają z uroków Szczyrku. Może po tej prezentacji preferencje zmienią się. Na to m.in. liczą poroniańscy kwaterodawcy, których przedstawiciele także byli w Poznaniu. Prezentowano oczywiście pensjonaty w Poroninie i zapraszano gości pod Tatry. Zrzeszenie liczy już 25 członków. W planach są wyjazdy na kolejne targi turystyczne.

Telefonowała do naszej redakcji osoba opiekująca się dzieckiem niepełnosprawnym. Sprawa dotyczy nowej ustawy, która ogranicza możliwość korzystania z ulgowych przejazdów komunikacją publiczną - czyli PKS i PKP. Od 1 lutego 78 procentowa zniżka przysługuje wyłącznie dzieciom niepełnosprawnym. Opiekunowie nie mogą już korzystać z ulg - chyba, że wewnętrzną decyzją, przedsiębiorstwo zdecyduje się przyznać zniżki. Tak jest np. w Nowym Targu. PKS wewnętrznym postanowieniem przyznał ugli dla opiekunów ale tylko w przypadku, gdy jest z nimi dziecko niepełnosprawne. W pozostałych sytuacjach za bilet trzeba zapłacić pełną stawkę. Bezpłatny przejazd komunikacją publiczną przysługuje dzieciom do lat 4 oraz parlamentarzystom.

Kolejna interwencja dotyczyła prowadzonych niedawno w Zakopanem obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie. Właścicielka psa zauważyła, że czworonogi otrzymywały lek z tej samej strzykawki. Zaniepokoiło ją to. Zadzwoniliśmy do lekarza weterynarii, który prowadził szczepienia. Pytaliśmy, czy taki sposób nie grozi przeniesieniem chorób. Maciej Wasylkowski powiedział, że strzykawka owszem jest ta sama ale każdy pies otrzymuje szczepionkę za pomocą nowej igły i tak tę sprawę reguluje
prawo weterynaryjne. W praktyce, jak mówi Maciej Wasylkowski, również strzykawki są najczęściej zmieniane po zaszczepieniu kilku zwierząt.

Budowa idzie zgodnie z planem - mówi Piotr Długosz komentując to co dzieje się na Antałówce w rejonie ul. Jagiellońskiej. Stawiane są słupy i ściany, właściwie wszystkie prace ziemne zostały już zakończone. Jesienią 2003 roku miasteczko wodne powinno być gotowe. Zakończyły się też kłopoty Aqua Parku z sąsiadami. Skargę prof. Pasyka dotyczącą niezachowania odpowiednich procedur w procesie budowlanym Naczelny Sąd Administracyjny oddalił.

Jedna osoba nie żyje, druga jest ciężko ranna po zderzeniu samochodu osobowego z ciężarówką na trasie numer cztery Kraków-Tarnów w Małopolsce. Tragedia wydarzyła się w miejscowości Łysokanie. Obydwa samochody stanęły w płomieniach.

Zakopane opuścił ratowniczy śmigłowiec "Sokół". Maszyna poddana zostanie generalnemu remontowi. W Tatrach "Sokoła" zastąpi śmigłowiec Mi 2. Remont potrwa co najmniej 3 miesiące. Każdy śmigłowiec musi go przechodzić co 5 lat. Tym razem nie powinno być problemu z pieniędzmi. Dzięki podpisanej kilka dni temu umowie, za remont zapłaci lotnicze pogotowie ratunkowe. To, czy "Sokół" powróci przed wakacjami w Tatry zależy jednak nie tylko od pieniędzy ale także od tego, jak poważnych napraw maszyna będzie wymagać.

31 grudnia ubiegłego roku zlikwidowano Wojskowy Ośrodek Szkolenia Sportów Zimowych w Kościelisku. W prasie pojawiły się zdania, że w tej chwili trwa konflikt wokół stadionu biathlonowego w Kirach. Zainteresowana przejęciem obiektów jest gmina Kościelisko:
Mówił wójt Władysław Stopka. Innego zdania jest WKS Zakopane:
Mówił v-ce prezes Wojskowego Klubu Sportowego w Zakopanem Jan Gluc.

Tegoroczny budżet to wiele cięć, ale będziemy szukać dodatkowych środków finansowych
powiedział wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła:

Tegoroczny budżet jest budżetem zrównoważonym - będą kontynuowane zaplanowane inwestycje, ale i też na wiele spraw zabraknie pieniędzy - powiedział wójt gminy Jabłonka Antoni Wontorczyk:

Relacja z konferencji w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Czy zakopiańskim powietrzem można bezpiecznie oddychać?
Dokonano podsumowania wspólnych działań zakopiańskiej policji i straży miejskiej.
Mówił sekretarz miasta Grzegorz Cisło.
O spotkaniu zgromadzenia wspólników zakopiańskiego TBS mówi prezes Marek Pulnar:
TBS zajmuje się zarządzaniem budynkami mieszkalnymi, także na zlecenie urzędu miasta mówił prezes Pulnar:
Burmistrz Krzysztof Owczarek zauważył nieścisłości w artykule, który ukazał się po jednej z poprzednich konferencji prasowych:
Dla przypomnienia - uniwersjada do tej pory nie została rozliczona , na pytanie kiedy to nastąpi, burmistrzowie powiedzieli, że już niebawem - tej wiosny. Ale nie tylko ten artykuł wzbudził emocje władz - na wstępie konferencji sekretarz Grzegorz Cisło powiedział:

Odbyło się kolejne spotkanie dotyczące słynnej już sprawy oscypka. Tym razem dyskutowali przedstawiciele powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz Stowarzyszenia Hodowców Kóz i Owiec:
Mówił starosta Jan Lasyk.

Zakopiańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało niepieniężny aport od miasta w postaci budynków: przy Cichej Wody nr 4a i 4b, na Janosówce i byłym hotelu na Borze w Nowym Targu. Do tej pory kapitał TBS-u wynosił 85 tysięcy złotych, po wniesieniu aportu to blisko 5 mln. Prezes TBS Marek Pulnar weźmie w środę udział w posiedzeniu zarządu miasta Nowy Targ. Podczas tego spotkania będą najprawdopodobniej wyjaśnione sprawy czynszów zakopiańczyków, którzy zamieszkają w 20 mieszkaniach byłego hotelu. Zakopiański TBS zajmuje się , na zlecenie władz miasta administrowaniem blisko 60 nieruchomości. W tym roku plan zadań inwestycyjno -remontowych oszacowano na 260 tysięcy złotych. W 14 obiektach przeprowadzone zostaną niezbędne prace, których finałem będzie oddanie do użytku 32 mieszkań.

PKO Bank Polski SA opublikował zaproszenie do rokowań - chodzi o wierzytelności banku, na liście jest kilka nazwisk związanych przez pewien czas z Nowym Targiem - sprawa ma charakter rozwojowy:
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Krakowie Jacka G. byłego generalnego sponsora nowotarskich SZAROTEK. Przejął on drużynę hokejową Podhala Nowy Targ. Wraz z Wieńczysławem K., nowotarskim biznesmenem oskarżonym o liczne przestępstwa gospodarcze, założył pod koniec 1999 r. Sportową Spółkę Akcyjną Podhale Nowy Targ z siedzibą w Krakowie. Spółka nie zapłaciła ani złotówki do kasy miasta za wynajem hali lodowej. Dług sięga ok. 100 tys. zł. Zawodnicy, którzy nie mięli płaconych pensji kilkakrotnie strajkowali, odmawiając rozegrania meczu. Miasto jako właściciel hali lodowej wyrzuciło spółkę z lodowiska i za darmo wpuściło drużynę na ostatnie mecze minionego sezonu. Zamiast w Podhalu, nowotarscy hokeiści grają teraz w innym klubie: MMKS/ Wojas i za korzystanie z obiektu płacą tylko symbolicznie:
Mówił Roman Matyasik dyr. Zakładu Zieleni i Rekreacji, administrator Miejskiej Hali Lodowej. Burmistrza Miasta Marka Fryźlewicza zapytaliśmy jak wyglądały w ostatnim okresie kontakty samorządu ze Sportową Spółką akcyjną:
Zdaniem Marka Fryźlewicza - sprawa ta jeszcze się nie skończyła:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził całoroczny monitoring stanu jakości powietrza nad Zakopanem. Automatyczna stacja pomiarowa umiejscowiona była w IMGW na Równi Krupowej. W ramach monitoringu prowadzonego od 1 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku mierzono stężenie średnie następujących substancji: pyłu zawieszonego, dwutlenków: siarki i azotu, tlenku węgla i ozonu. Raport stwierdza, że powietrze w Zakopanem jest dobre, wszystkie wyżej wymienione substancje szkodliwe osiągają mniej więcej połowę dopuszczalnych norm. Największe stężenia np. tlenku węgla stwierdzono w okresie nasilonego ruchu turystycznego a pyłów zawieszonych w zimie przy bezwietrznej pogodzie.

Zarząd miasta Zakopanego podjął decyzję o zakupie sprzętu z przeznaczeniem na dodatkowe lekcje WF:
Mówił v-ce burmistrz Jan Gluc.

Podczas wizyty burmistrza Zakopanego Piotra Bąka w Kórniku, ustalono wstępny plan uroczystości 100-lecia obrony Morskiego Oka i 150 urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego. 16 lutego reaktywowana została Fundacja Kórnicka, która jednak wobec miasta Zakopanego nie będzie miała roszczeń odzyskowych. Do Fundacji, dla przypomnienia , należały przed laty obecny budynek Delikatesów i znaczna część Kuźnic. A wracając do jubileuszy, 13 września 2002 roku odbędą się główne uroczystości 100-lecia obrony Morskiego Oka, 18 października przyszłego roku natomiast - urodziny hrabiego Zamoyskiego. W skład komitetu obchodów weszli: dyrektor biblioteki kórnickiej Stanisław Sierpowski, burmistrz Kórnika Zbigniew Kalisz, burmistrz Zakopanego Piotr Bąk , dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska i dyrektor TPN Paweł Skawiński.

W związku z obradami Senatu dotyczącymi budżetu państwa w 2002 r. Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik spotkał się z Senatorami RP: Januszem Bargiełem, Andrzejem Jaeschke i Bogusławem Mąsiorem. Wojewoda zwrócił uwagę na istotne dla województwa problemy dotyczące: konieczności dofinansowania i zwiększenia środków z budżetu państwa na budowę III Campusu UJ, konieczność wsparcia inwestycji strategicznych województwa: budowy zbiornika w Świnnej Porębie na Skawie i stopnia wodnego na Wiśle w Smolicach oraz konieczność sfinansowania w zakresie pożyczki EBI środków własnych na budowę drugiej jezdni Zakopianki na odcinku Myślenice- Lubień. Omówiono także możliwość realizacji zadań inwestycyjnych np. celowych z 2001 roku w ramach kontraktu wojewódzkiego 2001-2002, na które samorządy potrzebują 220 mln zł.
Obcięcie tej kwoty grozi niedokończeniem realizowanych zadań i konsekwencjami finansowymi z tytułu podpisanych umów z wykonawcami.

Podczas spotkania dokonano także analizy sytuacji w Małopolskim Wojewódzkim Inspektoracie Sanitarnym. Uczestnicy spotkania wskazali na potrzebę podjęcia starań dla
zmniejszenia uciążliwości ograniczenia budżetu i podjęcia rozmów z Ministrem Zdrowia w zakresie zmiany tej sytuacji. Ustalono, że zostaną zapewnione niezbędne środki finansowe, aby zwolnienia zbiorowe nie dotknęły pracowników poszczególnych stacji sanitarnych w województwie.

W czwartek o 4 nad ranem doszło do dość tajemniczego wypadku, a może kolizji - nie wiadomo. Nowotarscy strażacy, którzy zostali wezwani do wypadku samochodowego w Spytkowicach, na miejscu zobaczyli dwa wbite w siebie samochody. Zarówno Ford Mondeo jak i Opel Vectra były puste. Wezwana policja rozpoczęła poszukiwanie kierowców lub prawdopodobnych pasażerów aut. Na razie ustalony został kierowca jednego z pojazdów. Przebywa on w nowotarskim szpitalu z niegroźnymi obrażeniami. Drugi z uczestników wypadku jest wciąż poszukiwany. Nie wiadomo dlaczego uczestnicy zdarzenia oddalili się z miejsca wypadku, zostawiając swoje samochody.

Zakopane zaproponowało Nowemu Targowi współpracę przy zagospodarowywaniu odpadów stałych. To już kolejna propozycja złożona samorządowi stolicy Podhala. Niedawno prywatna firma zaoferowała wybudowanie w Mieście sortowni opadów. Problemy Nowego Targu z wysypiskiem śmieci znane są już od dawna. Nadal, mimo wieloletnich zabiegów, nie rozpoczęto budowy miedzygminnego zakładu utylizacji, zaś wykorzystywane wysypisko przy ulicy Szaflarskiej jest nielegalne, za co Nowemu Targowi grożą wysokie kary finansowe. Współpracę Nowemu Targowi zaproponowała zakopiańska Spółka „Tesco”.

Ponad 6 milionów złotych - tyle pieniędzy wyda starostwo nowotarskie na remonty i modernizację dróg. Spora część inwestycji będzie prowadzona wspólnie przez powiat i gminy. Na przykład kontynuacja remontu ul. Szaflarskiej w Nowym Targu odbywa się przy znacznej pomocy finansowej miasta Nowy Targ. Łącznie w tym roku dokończenie tej modernizacji będzie kosztować ponad milion złotych. Gmina Czarny Dunajec chce natomiast dołożyć połowę pieniędzy do remontu drogi z Cichego do Chochołowa.

Starostwo Tatrzańskie nie przekazuje całej otrzymanej sumy z ministerstwa na rzecz dzieci upośledzonych - tak wynika z słów Andrzeja Sekurackiego przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym. Według wyliczeń - ministerialna subwencja na każde ze 144 dzieci powinna miesięcznie wynosić 1061 zł co łącznie daje kwotę roczną w wysokości ponad 2 mln zł. i takie środki wpływają do budżetu powiatowego. Tym czasem starostwo na działalność placówki przekazało 1 mln 150 tyś. zł:
V-ce Starosta Tatrzański Andrzej Skupień mówi, że wg ustawy działalność zakopiańskiego ośrodka, jako zakładu niepublicznego, musi być porównywana z podobną instytucją działającą jako zakład opieki publicznej. Taka placówka najbliżej zanjduje się w Nowym Targu:
Mówił v-ce starosta Andrzej Skupień.

W Zakopanem odbyło się spotkanie liderów Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym partii w Powiecie Tatrzańskim jest Andrzej Gut Mostowy, zastępcą został Kazimierz Widacki a funkcję przewodniczącego zakopiańskiego koła PO piastuje Jakub Dzioboń. Na spotkaniu był również szef Platformy Obywatelskiej w Powiecie Nowotarskim Jan Smarduch. Podczas konferencji prasowej mówiono, że celem działalności partii na Podhalu jest m.in. konsolidacja sił centro-prawicowych. My pytaliśmy czy jednak niedawne "zawirowanie" wokół Platformy i osoby Andrzeja Guta oraz Andrzeja Karpiela nie odniosło zupełnie innego efektu? Mówi Jakub Dzioboń:
Głos w tej sprawie zabrał również Kazimierz Widacki:
Warto jeszcze dodać, że podczas spotkania Młodzi demokraci, którym przewodniczy Kordian Gdulski podpisali deklarację współpracy merytorycznej, programowej i organizacyjnej z nowymi władzami Platformy Obywatelskiej.

(więcej: Odpowiedź na to samo pytanie)

Ostatnie ocieplenie ma wpływ na dzikie zwierzęta, żyjące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W lesie słychać pieśni godowe niektórych ptaków a niebawem rano będzie można usłyszeć głuszca i cietrzewia. Większość kopytnych , w tym jelenie, wracają na teren Parku, mając łatwiejszy dostęp do pożywienia. O kozicach na terenie TPN mówi Filip Zięba:
Świstaki śpią jeszcze smacznie. Nad norami niektórych z nich zalega jeszcze kilkumetrowa warstwa śniegu. Tego samego nie można powiedzieć o niedźwiedziach:

Zakopiańskiej policji zgłoszono kradzież maszyny do cięcia skór. Właściciel zakładu kuśnierskiego ocenił stratę na 1000 zł. W jednej z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Zakopanem dwa razy ukradziono sprzęt narciarski. W pierwszym przypadku mężczyzna posługując się prawem jazdy wypożyczył narty, buty i kijki wartości 2 tyś. 600 zł. Trzy dni później inny człowiek na książeczkę wojskową pożyczył sprzęt o wartości 2 tyś 300 zł. Do tej pory rzeczy nie powróciły do właściciela. Na ul. Nowotarskiej kolejny rozbój. Tym razem przy użyciu kija baseboll'owego. Pobity młody człowiek musiał oddać telefon komórkowy wartości 250 zł. Według poszkodowanego napastnikiem był jeden z kierowców tzw. "busa". Rzecznik komendy Jan Szymański mówi, że osobnik ten jest znany policji. Trwa w tej sprawie śledztwo.

W czwartek minęła 156 rocznica wybuchu Powstania Chochołowskiego. Sięgnijmy pamięcią do tamtych lat: Na początku XIX wieku na Podhale dotarli emisariusze Stowarzyszenia Ludu Polskiego: Seweryn Goszczyński i Agaton Giller. Ich kwaterą główną był dwór Adolfa Tetmajera w Łopusznej. O tego czasu prowadzona była agitacja wśród ludności góralskiej. Nawiązywano kontakty z księżmi. W 1845 roku do współpracy przystąpili - ks. Leopold Kmietowicz z Chochołowa a także organista chochołowski Jan Kanty Andrusikiewicz. Ustalono, że po wybuchu powstania na Podhalu i opanowaniu Nowego Targu oddziały skierują się na Wadowice. Powstanie wybuchło 21 lutego 1846 roku. Na początku udało rozbroić się żołnierzy posterunku granicznego w Suchej Horze. Później jednak Austriacy szybko stłumili zbrojny zryw. Uczestnicy powstania byli represjonowani, przywódcy osadzeni w więzieniu. W Chochołowie dla postrachu w 1846 roku postawiono szubienicę. W 1848 szubienica została porąbana po tym, jak do Austriaków zaczęły docierać sygnały o możliwości wybuchu kolejnego buntu.
Pamiątką tamtych wydarzeń jest stojąca w Chochołwie przy drodze figura Św. Jana Nepomucena ustawiona tyłem do Czarnego Dunajca. Dlaczego? Jak piszą historycy, w tłumieniu powstania pomagali właśnie czarnodunajczanie.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym, oddział w Zakopanem, wystosowało dramatyczny apel do mieszkańców z prośbą o pomoc w ratowaniu prowadzonego przez siebie ośrodka dla dzieci upośledzonych. Ośrodek na Kamieńcu działa od 20 lat w formie stowarzyszenia. Jako jedyna tego typu placówka w Powiecie Tatrzańskim, realizuje zadania powiatu w tej dziedzinie. Starostwo przekazywało subwencję w 2001 roku w wysokości 725 zł na jedno dziecko. Obecnie stawka wynosi 790 zł. W serwisie rozmowa z Andrzejem Sekuradzkim:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

Uchwalony przez Sejm tegoroczny budżet nie uwzględnia najważniejszych dla Małopolski inwestycji. M.in. nie udało się zdobyć dodatkowych pieniędzy na budowę szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Nie tylko dodatkowych, ale i części tych poprzednio zagwarantowanych:
Mówił starosta nowotarski Jan Lasyk.

Mija blisko rok od momentu, gdy starostwo nowotarskie podjęło starania własnościowe wobec budynku policji w Nowym Targu:
Mówił starosta Jan Lasyk.

Czyja ryba była większa, na jaki przypon, na jaką muchę złapana - takie tematy rozmów w kuluarach oraz na sali można było usłyszeć podczas walnego zebrania członków koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu:
Mówił Edward Nowak prezes Koła nr 16 w Nowym Targu. Czystość wód leży na sercu wędkarzy, znajduje to odzwierciedlenie w ich działaniach, o których mówi v-ce prezes d/s ochrony wód Jan Chrobak:

11-letni chłopiec zginął potrącony przez kierowcę, który miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Do wypadku doszło w Krzczonowie w Małopolsce. 53-letni kierowca, jadący daewoo lanos, utracił panowanie nad autem i nieopodal szkoły wjechał w grupkę uczniów. 11-letni chłopiec zmarł na miejscu. Pozostałym dzieciom nic się nie stało. Sprawca wypadku to były milicjant. Ze służby odszedł w 1989 r. Obecnie przebywa w szpitalu, gdzie jest poddawany badaniom. Za spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu grozi mu do 8 lat więzienia.

18-letnia Urszula C., której zwłoki znaleziono w miejscowości Łopoń w województwie małopolskim, została uduszona. Dziewczyna zaginęła w zeszłym tygodniu. W poniedziałek policjanci znaleźli jej ciało w lesie, kilkaset metrów od domu. Sekcja zwłok potwierdziła, że 18-latka nie została zgwałcona. Policja nadal poszukuje koleżanki ofiary - 18-letniej Iwony S., której zaginięcie zgłoszono także w zeszłym tygodniu. Obie dziewczyny wyszły do swoich szkół. Żadna z nich tam nie dotarła. Policja wiąże sprawę nastolatek z samobójczą śmiercią 25-letniego mieszkańca Tarnowa, który w niedzielę rzucił się pod pociąg w Woli Rzędzińskiej. Znał obie dziewczyny.

Zdaniem burmistrza Piotra Bąka zaliczenie "zakopianki" do dróg ekspresowych jest bardzo korzystne. Podczas spotkania w Kościelisku był to temat główny rozmów z marszałkiem województwa małopolskiego oraz przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych:
Zdecydowanie innego zdania jest wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak. W czwartek specjalnie zwołana sesja rady ma przynieść protest mieszkańców gminy:

W Nowym Targu burmistrz Marek Fryźlewicz zorganizował konferencję prasową. Mówiono o czystości rzek, majątku miasta i promocji. O szczegółach Sabina Palka:

"Pracownicy nabrali odwagi" - tak można określić fakt już kilku tegorocznych zgłoszeń do komendy zakopiańskiej osób, które pracują chociaż formalnie nie są zatrudnione. Na "czarno" bowiem można pracować w dwojaki sposób: Ze świadomością, że tak właśnie jest - lub bez owej świadomości. W drugim przypadku pracodawca ukrywa przed pracownikiem fakt chociażby nie płacenia składek ZUS. W świetle prawa to przestępstwo z artykułu 219 Kodeksu Karnego. Naruszenie podstawowych praw pracowniczych grozi utratą wolności nawet do 2 lat. W ubiegłym roku zakopiańska policja w ogóle nie odnotowała takich zgłoszeń.

Wracamy do sprawy dwóch dziewczynek bitych przez ojca. Prokurator postawił mężczyźnie zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem oraz spowodowanie licznych obrażeń ciała. Kodeks karny w tych przypadkach mówi o karze pozbawienia wolności do lat 10. Dwie dziewczynki 2-letnia i 9-miesięczna nadal przebywają w zakopiańskim szpitalu.

Zrobiło się pogodnie a w ciągu dnia dosyć ciepło - jak zwykle po zimie o tej porze rozpoczął się "sezon wypalania traw". Straż Pożarna w niedzielę wzywana była 2-krotnie do takich miejsc w Rabce. To dopiero początek mówią nowotarscy strażacy. Już teraz zatem chcemy zaapelować do ludzi: Podpalanie wyschniętej trawy wcale nie użyźnia ziemi - nawet przeciwnie ogień niszczy bardzo potrzebne glebie drobnoustroje. Apel dotyczy jednak przede wszystkim zagrożenia jakie stwarza rozprzestrzeniający się w sposób niekontrolowany ogień. Wypalanie traw było w poprzednich latach przyczyną wielu groźnych pożarów, w których ginęli ludzie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku bywały dni, kiedy strażacy wyzywani byli do pożarów ponad 40 razy.

W Zakopanem przy ul. Grunwaldzkiej do jednego z prywatnych mieszkań próbowali dostać się młodzi złodzieje. Mieli pecha, bo kiedy wyłamywali drzwi balkonowe zaskoczył ich właściciel. Niespełna 17 letnia dziewczyna została zatrzymana, jej kompan uciekł ale jego personalia są już znane policji. Złodziejka przekazana została Pogotowiu Opiekuńczemu. Trwają poszukiwania mężczyzny.

Regionalna TVP3 (inaczej u nas Telewizja Kraków) zmienia swój profil. Wg założeń twórców nowej ramówki na pierwszym miejscu będzie stała publicystyka i informacje. Pojawi się "Kurier" - cogodzinny program, w którym przekazywane będą wiadomości według zasady region - kraj - świat. TVP3 ma pokazywać także życie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Nowa ramówka zacznie obowiązywać od 3 marca.

Policja otrzymała dosyć nietypowe zgłoszenie. Kobieta przekazała informacje o zdarzeniu, które obserwowała na jednej z ulic zakopiańskich. Mężczyzna jadąc samochodem na tutejszych nr rejestracyjnych wypatrywał idące chodnikiem młode dziewczyny. Gdy takowe pojawiły się wyskakiwał z auta krzyczał na nie używając wulgarnych słów a następnie obnażał się przed nimi. Sytuacja podobno powtórzyła się kilka razy. Wspomniana kobieta - świadek tych zdarzeń - zapisała nr rejestracyjny samochodu. Policja sprawdza te informacje. Jeżeli zostaną one potwierdzone wszczęte zostanie postępowanie karne.

Kilka miesięcy, które minęły od momentu zainstalowania parkometrów na dwóch parkingach zakopiańskich wstępnie pokazały, że przychody finansowe są wyższe niż w przypadku dzierżawy tych terenów. Czy to oznacza, że pozostałe miejsca postojowe wyposażone będą również w parkometry - jeszcze nie wiadomo. Dotychczasowe dane związane są z miesiącami, gdy w Zakopanem przebywa sporo turystów. Potrzeba nam jeszcze informacji jak przychody z używania miejsca postojowego będą kształtować się w dniach po za sezonem turystycznym. Wówczas dane pozwolą obiektywnie stwierdzić co miastu bardziej się opłaca - takie informacje uzyskaliśmy w wydziale drogownictwa Urzędu Miasta. Do rozwiązania pozostają nadal także kwestie techniczne obsługi parkometrów.

Uchwalony przez Sejm tegoroczny budżet nie uwzględnia najważniejszych dla Małopolski inwestycji. Debata nad ustawą budżetową trwała 6 godzin. Kto liczył na "występy" Andrzeja Leppera - nie zawiódł się. Lider Samoobrony zaatakował tym razem ministra gospodarki Jacka Piechotę. Lepper - według ministra - za pomówienia odpowie przed sejmową Komisją Etyki. Wróćmy jednak do budżetu: Z piętnastu poprawek dotyczących Małopolski akceptację sejmowej większości zyskała tylko jedna. Posłowie postanowili powiększyć powierzchnię użytkową III Kampusu UJ o prawie 10 tys. m kw. Krakowska uczelnia nie dostała natomiast więcej pieniędzy na rozbudowę. Nie udało się zdobyć też funduszy na rozbudowę "zakopianki", ani dodatkowych pieniędzy na budowę szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Część parlamentarzystów twierdzi, że wskutek odrzucenia poprawki, dotyczącej zmniejszenia - o prawie 4,5 mln zł - wydatków Urzędu Wojewódzkiego w Małopolsce i przekazania tej sumy Inspekcji Sanitarnej - może dojść do zwolnienia z pracy 400 pracowników małopolskiej Inspekcji Sanitarnej. Ustawą budżetową zajmie się teraz Senat.

Członkowie Nowotarskiego Koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego spotkali się podczas walnego zgromadzenia:

Policja zatrzymała w Małopolsce pięciu mężczyzn, podejrzewanych o porwanie dla okupu młodej kobiety. Jednego z domniemanych porywaczy zatrzymano wraz z uprowadzoną dziewczyną wczoraj w Nowym Sączu, czterech kolejnych tego samego dnia w Tarnowie. Okoliczności porwania nie są na razie jasne.

Podczas kongresu Euroregionu TATRY uzgadniano plan działania stowarzyszenia na bieżący rok. Polacy są od dawna przygotowani do realizacji małych projektów PHARE. Z tego tytułu Unia Europejska przeznaczyła, chociaż z opóźnieniem, o czym za chwilę, 118 tysięcy euro:
Mówił dyrektor biura Antoni Nowak.

Podhale jako jeden z pierwszych regionów w Polsce rozpoczęło szkolenia przygotowujące rolników do wejścia do Unii Europejskiej. Szkolenie umożliwi korzystanie z programu pomocy finansowej SAPARD. W najbliższym czasie rozpocznie się składanie wniosków w tej sprawie. SAPARD to przykład programu pomocowego dla Polski na tzw. twarde wsparcie, czyli przeznaczonego w większości na inwestycje. Rocznie 76 mln euro będzie z niego wydawane dla grup producenckich i przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem w rolnictwie. Najwięcej, bo 89 mln euro, przeznaczonych zostanie na rozbudowę infrastruktury technicznej na terenie wsi, głównie na drogi, telefonizację i wodociągi realizowane przez gminy i starostwa powiatowe. 37 mln. euro rocznie może trafić na dofinansowanie inwestycji rozwojowych w indywidualnych gospodarstwach rolnych, które przedstawią odpowiedni projekt na specjalnym wniosku zgłoszeniowym. Rozdzielaniem pieniędzy zajmą się oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które także rozpoczęły serię szkoleń terenowych wśród rolników. Program kierowany jest do rolników poniżej 50 roku życia, posiadających odpowiednie wykształcenie i staż pracy na własnym gospodarstwie rolnym.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w prosektorium w nowotarskim szpitalu:
Mówił z-ca komendanta policji w Nowym Targu podinspektor Tadeusz Łukaszka. Sprawa może mieć też związek z ostatnim rozporządzaniem, które wydał dyrektor placówki. Chodzi o zakaz przewożenia zwłok przez firmy pogrzebowe pomiędzy szpitalem, a prosektorium. Na razie nie postawiono nikomu zarzutów.

Dwie małe dziewczynki zostały przez zakopiańskich policjantów odebrane rodzicom. Dzieci były maltretowane przez ojca. Powód do bicia był właściwie każdy. Mężczyzna przebywa w aresztach do dyspozycji prokuratora. Matka po złożeniu wyjaśnień została zwolniona. Dziewczynki jedna w wieku dwóch lat, druga 9 miesięcy z licznymi obrażeniami ciała są w szpitalu. Jak to się stało, że pobite dzieci trafiły do policjantów?
Mówił rzecznik prasowy zakopiańskiej komendy Jan Szymański.

W czwartek na kilka minut przed godziną 12 w Poroninie na Misiagach wydarzył się wypadek drogowy:
I jeszcze jedno kierowcy samochodu ciężarowego na szczęście nic się nie stało.

Policyjne kryminałki: W Białym Dunajcu skradziono z hydrantu 10 tyś. litrów wody. Sprawa została zgłoszona policji przez przedstawiciela spółki wodociągowej. Sprawca został wskazany. Trwa wyjaśnianie sprawy. Policjanci zatrzymali 5 osobników ze Śląska. Trzech 16-latków i dwóch 17-latków dokonało napadu rozbójniczego na równie młodego zakopiańczyka. Ten pobity musiał oddać telefon komórkowy i srebrny łańcuszek. Starsi bandyci są w aresztach, młodsi będą mieli sprawę prowadzoną przez sąd dla nieletnich. Złodzieje włamali się do prywatnego domu mieszkalnego Za Strugiem. Ukradli telewizory, wieże stereo, piloty, telefony komórkowe, biżuterię - wszystko o wartości prawie 15 tyś zł. Przy Al. 3 Maja włamano się do samochodu. Turysta z Łodzi stracił dwie deski snowboardowe i buty o wartości ponad 5 tyś zł. Na Sobczakówce złodzieje także dokonali kradzieży z domu prywatnego. Skradziono telewizor wartości 4 tyś. 400 zł.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zakopiańskiego Urzędu Miasta mówiono m.in. o mieszkaniach komunalnych, o opracowanych zasadach przyznawania stypendiów młodym utalentowanym sportowcom i o planach dotyczących zakopianki. Szczegóły przekaże Joasia Chmiel:
Więcej szczegółów na temat poruszanych spraw. Sekretarz Grzegorz Cisło:
Szczegóły dotyczące listy mieszkań komunalnych w Zakopanem przedstawił burmistrz Krzysztof Owczarek:
Teraz o spotkaniu z Duńczykami, z którymi Zakopane współpracuje głównie w dziedzinie ekologii od kilku lat:
Burmistrz Piotr Bąk mówił o spotkaniu w sprawie "zakopianki" z marszałkiem województwa małopolskiego oraz przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych:
Burmistrz Jan Gluc natomiast mówił o stypendiach sportowych:

W ubiegłym roku zmienione zostały znaki akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zbliża się termin, po którym muszą zniknąć z punktów handlowych wyroby ze starą banderolą. Dzwonią do nas sklepikarze, którzy są zaniepokojeni zmianą przepisów i boją się kosztownej pracy przy załatwianiu formalności a później przeklejaniu banderol. Po interwencjach słuchaczy w tej sprawie zadzwoniliśmy do Urzędu Skarbowego Kraków Śródmieście by zdobyć więcej informacji:
Co zatem zrobić z towarem, który przewidujemy, że nie zostanie sprzedany do 21 lipca. Ryszard Bac z krakowskiego Urzędu Skarbowego mówi, że produkty trzeba wycofać ze sprzedaży i rozpocząć procedurę zmian banderol akcyzowych:
Jak zatem najsprawniej załatwić tę sprawę:
Mówił Ryszard Bac. Warto podkreślić, że jedynym Urzędem Skarbowym, który zajmuje się sprawami akcyzy w województwie małopolskim jest właśnie Urząd Skarbowy Kraków Śródmieście. Bezpośredni telefon krakowski 0 prefix 12 632 31 49. A kto zapłaci za zmiany? Oczywiście klienci.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I