I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu informacyjnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II

(21.08.2002) 2 września początek roku szkolnego. W wielu gminach dobiegają końca remonty, budowy i modernizacje obiektów oświatowych. Tak jest m.in. w gminie Bukowina Tatrzańska:
Na temat pracy szkół średnich w roku szkolnym 2002/2003 rozmawiamy z v-ce starostą Andrzejem Skupniem:
O pierwszym dzwonku myślą też intensywnie władze gminy Szaflary:
Na ukończeniu jest także budowa szkoły w Suchem:
Mówił przewodniczący Rady Gminy Poronin Adam Radko.

(20.08.2002) W gminie Bukowina Tatrzańska trwa szereg inwestycji. O szczegółach mówi wójt Józef Milan Modła:

(20.08.2002) Czy ilość turystycznych przejść granicznych w Tatrach zwiększy się? Podczas spotkania polsko słowackiego padło 6 propozycji. Na pytanie, które z nich mają największą szansę realizacji dyrektor TPN Paweł Skawiński odpowiedział:

(20.08.2002) Na ul. Jagiellońskiej w Zakopanem duży samochód ciężarowy wiozący ładunek na budowę miasteczka wodnego zahaczył miską olejową o wystający blok betonowy i przedziurawił ją. Część wypływającego oleju udało się przepompować, część wylała się na ulicę. Straż pożarna zneutralizowała śliską plamę. UI. Jagiellońska przez kilkanaście minut była nieprzejezdna.

(20.08.2002) W Nowym Targu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Nieoczekiwanie budżet wzbogacił się o ponad 1 mln 600 tyś zł. Relacjonuje Sabina Palka:

(20.08.2002) W niedzielę w Kościele na Olczy kolejna akcja honorowego oddawania krwi. Punkt Krwiodawstwa i Polski Czerwony Krzyż w Zakopanem zapraszają w godzinach od 8.oo do 13.oo. Tym razem akcja ma pomóc tym ,którzy w pierwszym etapie białaczki trafiają do zakopiańskiego szpitala, a podawana krew jest dla nich podstawowym lekiem podtrzymującym życie i dającym szansę na wyleczenie.

(18.08.2002) Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski w związku z wizytą Papieża Jana Pawła II w Polsce zwraca się z apelem do mieszkańców Podhala. Chodzi o rozpalenie ognisk w czasie nieoficjalnego przelotu helikoptera z Janem Pawłem II nad Tatrami:
Polska Agencja Prasowa podała jednak: "Wbrew spekulacjom papież nie przeleci nad Tatrami ani nie odwiedzi Częstochowy - twierdzi organizator papieskiej pielgrzymki z ramienia Watykanu biskup Renato Boccardo. Według biskupa, pojutrze - w drodze z Kalwarii Zebrzydowskiej - papieski helikopter zrobi niewielkie odchylenie od trasy. Nie przeleci jednak nad Tatrami, lecz nad rodzinnym miastem papieża - Wadowicami". Czy Papież przeleci nad Tatrami okaże się w poniedziałek.

(18.08.2002) Jednym z punktów porządku obrad środowej sesji rady gminy Szaflary będzie zajęcie stanowiska w spawie aktu wandalizmu w Zaskalu:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(18.08.2002) Podpisana pomiędzy PKL a TPN umowa zakończyła, jak to określili Prezes Andrzej Laszczyk i dyrektor Paweł Skawiński, okres "niemożności pewnych działań":
Mówił dr Paweł Skawiński. Zadowolenie z podpisanej umowy wyraził również prezes PKL Andrzej Laszczyk:
Zapytany jakie kwoty będą przekazywały Polskie Koleje Linowe - TPN, dyrektor Paweł Skawiński odpowiedział:
Nawiązując do protestów środowisk ekologicznych dyrektor Paweł Skawiński wystąpił z inicjatywą zorganizowania konferencji panelowej, poświęconej wpływowi kolei linowej na środowisko:

(15.08.2002) Na drogach prowadzących do przejść panuje wzmożony ruch. W dni targowe np. czwartek i sobotę, trzeba liczyć się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na odprawę. Przypominamy, że w rejonie przejścia w Chyżnem trwa remont specjalnej wagi dla samochodów ciężarowych, co może nieco zakłócić płynność odprawy.

(15.08.2002) Kilka dni temu do starostwa tatrzańskiego dotarła informacja, że Minister Edukacji zmienia termin ferii w roku szkolnym 2002/2003. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski natychmiast podjął działania:

(15.08.2002) W związku z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce br., w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, Rada Ministrów wykorzystała swoje ustawowe upoważnienie i wprowadziła w dniach 15-19 sierpnia (tj. na 24 godziny przed planowanym rozpoczęciem wizyty) zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Całkowity zakaz obowiązuje wszystkie punkty sprzedaży detalicznej i zakłady gastronomiczne na terenie Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, myślenickiego, suskiego i wadowickiego. Na obszarze województwa małopolskiego, nieobjętego zakazem całkowitym, obowiązuje zakaz sprzedaży i podawania napojów z zwartością alkoholu większą niż 4,5 proc. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Kolejne rozporządzenie dotyczy zakazu noszenia broni Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni na obszarze województwa małopolskiego w dniach 16 – 19 sierpnia 2002 roku. Zakaz nie dotyczy Sił Zbrojnych RP, Policji oraz innych państwowych formacji uzbrojonych, w odniesieniu do których dostęp do broni i amunicji regulują odrębne przepisy. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 sierpnia 2002 roku.

(12.08.2002) Polska Agencja Prasowa podała: "Od października oscypek, czyli góralski ser z niepasteryzowanego mleka owczego, będzie mógł być sprzedawany w sklepach. Nowe przepisy umożliwią także sprzedaż w sieci handlowej bundzu, bryndzy i żętycy. Zanim oscypki będą sprzedawane w sklepach, Związek Podhalan, Związek Hodowców Owiec i Kóz oraz starostwa trzech powiatów czynią starania, aby na rynek dopuścić jedynie najlepsze sery najlepszych producentów. Pod koniec sierpnia zbierze się komisja certyfikacyjna, która - do czasu wejścia w życie nowych przepisów - ma nadać sześciu najsolidniejszym bacom certyfikaty, uprawniające do produkcji serów na potrzeby sieci handlowej. Prawo wytwarzania serów pod nazwą "oscypek" będą mieć jedynie bacowie z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego i żywieckiego, czyli z terenów, gdzie ten specjał jest tradycyjnym produktem regionalnym, wytwarzanym od setek lat. Oscypek to solony i wędzony ser z niepasteryzowanego mleka owczego. Bundz to świeży ser owczy niesolony i niewędzony. Bryndza to rodzaj sera owczego, przypominającego suchy twaróg, wytwarzana z przesuszonego bundzu. Żętyca to serwatka z mleka owczego".

(12.08.2002) W Tatrach odbyła się dość nietypowa konferencja prasowa. Na szczycie Kasprowego Wierchu spotkali się przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego i Polskich Kolei Linowych:

(12.08.2002) Podpisano porozumienie pomiędzy Starostwem Tatrzańskim a gospodarstwem pomocniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw w zakresie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa (czyli wspólnotowych i prywatnych) które leżą na terenie TPN:

(07.08.2002) W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe Świętej Pamięci Rafała Łukaszczyka. Mszę Świętą żałobną w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach koncelebrowało 12 księży. Na pogrzeb przybyło kilkaset osób. Zagrała kapela góralska złożona z 17 muzykantów. Rafał Łukaszczyk miał zaledwie 22 lata. Był członkiem klubu sportowego MKS Jutrzenka. Tragiczny wypadek samochodowy wydarzył na dwa tygodnie przed zakończeniem zasadniczej służby wojskowej.

(07.08.2002) W serwisie rozmowa z dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Pawłem Skawińskim. Poruszona jest m.in. kwestia "rewelacji" Gazety Wyborczej dotyczących powiązań dyrektora ze spółką Polskie Koleje Linowe:

(04.08.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Poruszone kwestie dotyczą m.in. zbliżającego się festiwalu oraz również zbliżających się wyborów samorządowych. Rozmowę prowadził Piotr Sambor:

(04.08.2002) W serwisie kilka informacji z konferencji prasowej Urzędu Miasta Zakopane: Komisja Turystyki i Sportu Rady Miasta Zakopane dokonała podziału środków z przeznaczeniem na nagrody dla najlepszych sportowców:
V-ce burmistrz Jan Gluc przedstawił też kilka propozycji referatu Turystyki i Sportu Urzędu Miasta:
Kolejna kwestią była sprawa oficjalnego zestawienia zakopiańskiej bazy noclegowej:

(01.08.2002) Pięć osób odniosło obrażenia, w tym jedna ciężkie, w wypadku ciężarówki i dwóch samochodów osobowych w Skomielnej Białej, na trasie Kraków - Zakopane. Jadąca z góry ciężarówka marki mercedes, prowadzona przez rumuńskiego kierowcę, na łuku drogi uderzyła w jadące z przeciwka samochody opel corsa i fiat brava. Pięć osób, jadących tymi autami, trafiło do szpitala. Według policjantów, wypadek spowodował jadący w kierunku Krakowa kierowca TIR-a, który nie zachował należytej ostrożności przy zjeździe ze stromego łuku.

(01.08.2002) Komisja Turystyki i Sportu Rady Miasta Zakopane wraz z wiceburmistrzem Janem Glucem jest za ogrodzeniem parku między Krupówkami a Grunwaldzką. Odpowiedni projekt miałby trafić do przyszłorocznego budżetu. Wejścia do parku byłyby dwa: od Grunwaldzkiej oraz od byłej łaźni. Park byłby otwarty od 5 rano do 22. Nocni spacerowicze musieliby park omijać. Czy jednak ogrodzenie parku zlikwiduje sprawę wandalizmu lub wyprowadzania piesków do piaskownicy dla dzieci? Raczej wątpliwe. Nie wiadomo, co władze zrobią z turystą, który nie zdąży przed 22.00 opuścić parku. Na razie jednak jest to projekt a dla niektórych na szczęście.

(01.08.2002) Referat komisji i sportu urzędu miasta Zakopane prowadzi weryfikację i kontrolę bazy noclegowej zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych. Na dzień dzisiejszy zarejestrowano 4104 pokoje w domach wczasowych, pensjonatach i hotelach w tym 2016 z łazienkami. Dało to łącznie 10.664 oficjalne miejsca noclegowe w Zakopanem. Jest to może jedna siódma rzeczywiście istniejącej bazy. Urząd nie ma jednak wystarczających instrumentów do kontroli prywatnych budynków. Przy okazji wyszedł na jaw wielki pic ze spisem powszechnym, podczas którego właściciele deklarowali liczbę pokoi w domu rachmistrzom, gdy gołym okiem widać było o wiele większą ich liczbę. Nie pomoże już metoda badania poboru wody, czy spożycia bułek, którą dawniej próbowano mierzyć ruch turystyczny w kurortach. Oblicza się, że Zakopane odwiedziło w lipcu około 600 tysięcy turystów a w sierpniu odwiedzi około 900 tysięcy. W jednym z bankomatów w Zakopanem podjęto w jeden weekend ponad 1 milion złotych. Zwykle turyści pobierają nieduże kwoty na drobne wydatki. Pieniądze te zostają pod Tatrami.

(31.07.2002) Policja zakopiańska zatrzymała dwóch młodych ludzi podejrzanych o branie udziału w brutalnym pobiciu 16-letniej dziewczyny, którą w stanie krytycznym znaleziono kilka dni temu na Groniku. W czwartek prokurator ma zdecydować czy areszt będzie przedłużony. Trwa intensywne śledztwo w tej sprawie. Jeżeli postawione będą zarzuty to będą miały one charakter usiłowania zabójstwa. Tymczasem policji udało się ustalić, że dziewczyna pochodzi z Gminy Wieruszów, w woj. Łódzkim. Wykluczono, że obrażenia ciała były skutkiem wypadku samochodowego, głowa została okaleczona prawdopodobnie siekierą. Dziewczyna przebywa w szpitalu w Krakowie jej stan jest nadal krytyczny.

(31.07.2002) Porządek obrad 42 zwyczajnej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego zawierał ponownie kwestie podziału powiatu nowotarskiego na okręgi wyborcze:

(31.07.2002) W piątek kolejna akcja Polskiego Czerwonego Krzyża. Tym razem w godzinach od 15.oo do 19.oo używana odzież zbierana będzie w Zakopanem na Olczy i jej przysiółkach, Drodze do Bystrego, Broniewskiego, Pardałówce i Antałówce od strony Pardałówki oraz Drodze do Bristolu.

(31.07.2002) W Białej Izbie Związku Podhalan odbyła się konferencja prasowa Koalicji Tatrzańskiej:
Mówił przewodniczący prezydium Andrzej Skupień. Przedstawiono również kandydatów na starostę, burmistrza Zakopanego, a także wójtów gmin tatrzańskich:

(31.07.2002) Sesję Rady Gminy Bukowina Tatrzańska zdominowały sprawy inwestycyjne, a zwłaszcza kanalizacji budowy szkół oraz regulacja praw własności terenów pod obiektami gminnymi:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(31.07.2002) Jak poinformowała nas Ambasada Stanów Zjednoczonych, od 1 sierpnia został uruchomiony nowy numer systemu telefonicznej rejestracji i informacji wizowej: 0-701-77-44-00. Nagrany na taśmie głos poda osobom dzwoniącym pod stary numer aktualny numer telefonu. Tryb umawiania się na rozmowę kwalifikacyjną z konsulem w ambasadzie USA w Warszawie i Konsulacie Generalnym USA w Krakowie nie ulega zmianie. Osoby ubiegające się o wizę nieimigracyjną i chcące umówić się na rozmowę kwalifikacyjną z konsulem mogą dzwonić pod numer telefonicznej rejestracji i informacji wizowej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 20.00. Obywatele amerykańscy, którzy stracili paszport oraz ci, którzy ulegli poważnym wypadkom, mogą kontaktować się z z personelem ambasady pod numerem 628-30-41 lub po godzinach urzędowania placówki 625-00-55.

(31.07.2002) W Zakopanem prawdopodobnie powstanie Akademia Europejska. Koncepcję takiej uczelni przedstawił profesor katedry europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Zdzisław Mach:

(31.07.2002) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła okresowe ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych w województwach lubelskim i lubuskim. Zakaz nadal obowiązuje w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. Ograniczenie obowiązuje w godzinach od 11.00 do 23.00 i dotyczy samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Ograniczenia mają związek z wysokimi temperaturami panującymi obecnie w Polsce. Upał powoduje rozmiękczanie asfaltu i powstawanie kolein.

(29.07.2002) We wtorek w Białej Izbie Związku Podhalan odbędzie się konferencja prasowa Koalicji Tatrzańskiej. Przedstawione będą oficjalnie kandydatury na stanowiska samorządowe w zbliżających się wyborach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kandydatem na stanowisko Starosty Tatrzańskiego będzie Andrzej Gąsienica Makowski. Kolejne propozycje Koalicji to: burmistrz Zakopanego - Andrzej Karpiel, wójt Kościeliska - Bogdan Pitoń, wójt Białego Dunajca - Jan Gąsienica Walczak Sobuś, wójt Poronina - Bronisław Stoch, wójt Bukowiny Tatrzańskiej - Józef Milan Modła. Do sejmiku wojewódzkiego kandydował będzie Jan Pawlikowski. Przypomnijmy Koalicję Tatrzańską tworzą Związek Podhalan, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie "Obywatele dla Rzeczypospolitej", Tatrzańskie Zrzeszenie Kupców, Tatrzańskie Forum Młodych, Ruch Społeczny, Tatrzańskie Centrum Gospodarczo - Turystyczne, Tatrzańskie Przymierze Samorządów Gmin, Wspólnota Witowska 8 uprawnionych wsi w Witowie, Związek Hodowców owiec i kóz.

(28.07.2002) W serwisie rozmowa z Piotrem Bąkiem - burmistrzem Zakopanego. Pytania dotyczą m.in. zbliżającej się sesji Rady Miasta:
Rozmawiała Joanna Chmiel.

(28.07.2002) Wielu mieszkańców Orawy tak po polskiej jak i słowackiej stronie liczyło na otwarcie całodobowego przejścia Winiarczykówka-Bobrów jeszcze przed sezonem letnim. O to, czy uda się przeciąć symboliczną wstęgę jeszcze w tym roku, zapytaliśmy przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Wieka Emila Kowalczyka:

(28.07.2002) Do zagranicznego wyjazdu szykują się dzieci z gminy Kościelisko. W ramach wymiany młodzi ludzie pojadą na Węgry:
Mówił wójt Władysław Stopka.

(28.07.2002) Przypominamy mieszkańcom powiatu tatrzańskiego, że starostwo ma nową siedzibę. Petenci od pewnego czasu są przyjmowanie w Zakopanem przy ul. Chramcówki 15:
Mówił wice starosta Andrzej Skupień.

(28.07.2002) Województwo Małopolskie złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego w związku ze sposobem powoływania członków Rady Kasy Chorych. Przekazanie Ministrowi Zdrowia prawa do powoływania 4 z 7 członków Rady Kasy Chorych narusza niezbywalne prawa obywatelskie mieszkańców województw m.in. do kontrolowania instytucji, od której zależy w dużej mierze poziom dostępności świadczeń zdrowotnych na terenie województwa - czytamy w projekcie wniosku, który zatwierdzony przez Zarząd Województwa Małopolskiego trafi pod obrady sejmiku na sesji 5 sierpnia.

(24.07.2002) 31 lipca sesja Rady Miasta Zakopane. W porządku obrad m.in. punkt dotyczący 70-lecia uzyskania praw miejskich:
Będzie też mowa na temat 150-lecia urodzin hrabiego Władysława Zamojskiego i wmurowania tablicy upamiętniającej 100 rocznicę sporu o Morskie Oko:
Mówił przewodniczący Rady Miasta Michał Gąsienica Szostak.

(24.07.2002) Sprawa warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla modernizacji kolejki na Kasprowy Wierch ożyła ponownie, gdy w jednej z lokalnych gazet ukazał się artykuł, z którego wynika, że opóźnienia w wydaniu odpowiednich dokumentów są być może spowodowane opieszałością Urzędu Miasta. Mówi Jerzy Chlebiński - naczelnik wydziału urbanistyki i architektury UM Zakopane:

(24.07.2002) 30 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej sesja Rady Gminy:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(23.07.2002) Strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu uległ wypadkowi podczas ćwiczeń w ratownictwie wodnym na Dunajcu. Mężczyzna w stanie krytycznym trafił do szpitala. Z Nowego Targu Sabina Palka:
Dzień wcześniej w tym samym miejscu dwie młode Czeszki zostały ranne na skutek wywrotki kajaka. Uczestniczki spływu kajakowego trafiły do szpitala, jedna w stanie bardzo ciężkim. W spływie kajakowym brało udział dziesięć osób z Czech. Płynęli pięcioma dwuosobowymi kajakami. Do tragedii doszło na betonowym progu wodnym.

(23.07.2002) W ramach, nie zakończonej jeszcze, rekrutacji na rok akademicki 2002/2003 Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stworzy możliwość studiowania 327 absolwentom szkół średnich (212 na studiach dziennych oraz 115 na studiach zaocznych). O indeksy PPWSZ walczyło w tym roku 511 osób. Najwięcej chętnych przyjęto na kierunek fizykoterapia - 84, o jedną mniej na rekreację fizyczną oraz po 80 na pielęgniarstwo i język polski. W ubiegłym roku akademickim 2001/2002 na studia, odbywające się w trybie dziennym, przyjęto 312 studentów. Starania o utworzenie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zostały podjęte przez Sejmik Województwa Małopolskiego w 1999 roku.

(23.07.2002) Inwestycje bieżące w Gminie Łapsze Niżne:
Mówił wójt Antoni Kapołka.

(23.07.2002) O dalszych pracach przy kanalizacji mówi przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka na Orawie dr Emil Kowalczyk:

(21.07.2002) Podczas konferencji prasowej Zarządu Miasta Zakopane, Marcin Chełkowski z TESKO przybliżył dziennikarzom problemy, jakie niespodziewanie dotknęły firmę w związku z realizacją zakładu unieszkodliwiania odpadów na Zoniówce:
Mówił Marcin Chełkowski.
Kolejna sprawa dotyczy firmy Sewik, tu również istnieje obawa, że zaplanowana inwestycja zostanie wstrzymana. Tym razem chodzi o środki z Funduszu ISPA:
Mówił Marek Kabaciński. Czy zachodzi obawa, że wniosek o dofinansowanie zostanie odrzucony? Na to pytanie dziennikarzom odpowiadali Marek Kabaciński oraz v-ce burmistrz Krzysztof Owczarek:
Powstała koncepcja przebudowy w rejonie części Krupówek brzegów Foluszowego Potoku:
Mówił Andrzej Orłowski. Kosztorysu jeszcze nie opracowano, jednak jak powiedział burmistrz Krzysztof Owczarek, miasto płaci jedynie za plany - za wykonanie natomiast ma zapłacić właściciel kompleksu gastronomicznego.

(21.07.2002) Gmina Lipnica Wielka na Orawie znalazła się po raz 2 w złotej setce rankingu gmin:
Mówił wójt Mariusz Murzyniak.

(21.07.2002) We wtorek o godz. 10.00 w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu rozpocznie się akcja pozyskiwania psów, które w przyszłości będą pomagały strzec granicy państwowej. Preferowane rasy to: owczarek niemiecki i belgijski, sznaucer, labrador, foksterier. Psy będą musiały spełnić sporo wymagań : najlepszy wiek to od 10 do 24 miesięcy, dobry stan zdrowia, aktualne szczepienia, odwaga, rozwinięty zmysł węchu, brak lęku przed ludźmi i głośnymi dźwiękami, duża chęć szukania i noszenia przedmiotów w zębach.

(21.07.2002) Polski turysta i jego 10-letnia córka zginęli porażeni piorunem w słowackich Tatrach. 13-letni syn zabitego turysty znajdował się ok. 100 metrów od ojca i szczęśliwie uniknął uderzenia pioruna. Do tragedii doszło podczas wycieczki na Małą Fatrę, w pobliżu miejscowości Terchowa, w północno-zachodniej Słowacji.

(21.07.2002) Trzy osoby zostały ranne w wypadku z udziałem poloneza, ciężarówki i autobusu PKS na "zakopiance". Do kolizji doszło w Szaflarach. Ofiary wypadku to kobiety - prowadząca oraz pasażerki poloneza. Wszystkie poszkodowane trafiły do szpitala, jedna w stanie ciężkim. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w momencie, gdy polonez jadący z Nowego Targu w kierunku Zakopanego zatrzymał się przy osi jezdni, aby skręcić w lewo. Na stojący samochód wjechała ciężarówka wpychając go pod nadjeżdżający z naprzeciwka autobus PKS.

(18.07.2002) Kilkadziesiąt zalanych piwnic i pożar - to efekt gwałtownej burzy i ulewy nad Małopolską. Nowotarscy strażacy interweniowali kilkanaście razy. Wypompowywali wodę z zalanych piwnic, usuwali powalone i połamane drzewa. Z "zakopianki" strażacy usuwali plamę oleju. Zebrali około sto litrów cieczy. W Czarnej Górze od uderzenia pioruna zapaliły się zabudowanie gospodarcze. Sytuacja w Gminie Krynica Zdrój - najgorsza sytuacja panuje w miejscowości Muszynka. Na drodze Tylicz - Muszynka woda zabrała ok. 15 m asfaltu. Nastąpiła awaria sieci energetycznej, zniszczony został most żelbetonowy na rzece Muszynka. Zalane zostało 10 gospodarstw. Do Muszynki nie ma obecnie dojazdu od strony polskiej, zaopatrzenie odbywa się przez Słowację. Zamknięta została zawalona przez drzewa i ziemię droga Tylicz – Powroźnik. W Tyliczu zalane zostały domy przy ul. Konfederatów Barskich, Wolności i Kopernika. Sytuacja w gminie Muszyna - w Powroźniku nieprzejezdna jest droga powiatowa. Tam także podmyty został most. Zamknięto drogę wojewódzką Muszyna – Powroźnik z uwagi na konieczność oględzin i ekspertyzy mostu na Muszynce. Uszkodzona jest także droga powiatowa w Jastrzębiku.

(17.07.2002) Biuro Prognoz IMGW w Krakowie informuje, że w ciągu najbliższych dni, tj. do 20 lipca 2002 roku w całej Polsce Południowej w dalszym ciągu występować będą gwałtowne burze połączone z intensywnymi opadami deszczu – przewidywana wysokość opadów do 50 mm/dobę. Równocześnie opadom towarzyszyć będzie dość silny wiatr, którego prędkość w porywach dochodzić będzie do 20 – 25 m/s (60 – 80 km/h).

(17.07.2002) Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu zorganizowanego przez zakopiański oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Szczegóły - panowie Andrzej Mozdyniewicz i Stanisław Czernik:

(16.07.2002) W rejonie Czerwonych Wierchów zmarł na szlaku turysta. Prawdopodobnie przyczyną śmierci był zawał serca. Z mężczyzną, prawdopodobnie w średnim wieku, wędrował 10-letni syn, który wezwał pomoc. Z Zakopanego wyleciał śmigłowiec ratowniczy "sokół" z lekarzem, ratownikami oraz sprzętem reanimacyjnym. Reanimacja nie przyniosła rezultatów. Zwłoki zostały przetransportowane śmigłowcem do Zakopanego.

(16.07.2002) W Nowym Targu odbyło się nadzwyczajne, walne zebranie klubu MMKS Wojas. Do dymisji podał się prezes Andrzej Kalata. O szczegółach Sabina Palka:

(16.07.2002) Zablokowana trasa kolejowa z Zakopanego oraz zatarasowane drzewami drogi i podtopione domy to skutki nawałnicy, która przeszła we wtorek wieczorem nad Podhalem. W Lasku na tory kolejowe spadło drzewo. Na trasie utknął pociąg jadący do Katowic. Ponadto na odcinku Sieniawa - Lasek woda podmyła tory. Szlak kolejowy był nieprzejezdny. Przez kilkanaście minut także "zakopianka" była nieprzejezdna w rejonie Chabówki. Jezdnię zatarasowało drzewo powalone przez wiatr. Strażacy z Komendy Powiatowej w Nowym Targu przyjęli kilkadziesiąt zgłoszeń. Wzywano ich także do piwnic budynków w okolicach Rabki oraz w Piekielniku. Relacjonuje Sabina Palka:

(16.07.2002) Minister rolnictwa Jarosław Kalinowski podpisał rozporządzenie, dotyczące wyrobów z mleka surowego i niepasteryzowanego. Przypomnę, że starania powiatu nowotarskiego dotyczące tej kwestii trwały dwa lata. Teraz powiat nowotarski stara się o uzyskanie znaku towarowego i certyfikatu agencji rządowej "Zdrowa Polska Żywność", który jest znakiem międzynarodowym uznawanym w Unii Europejskiej. Podpisane przez premiera rozporządzenie oznacza, że bacowie mogą legalnie sprzedać wszystkie regionalne produkty. Dotyczy to: oscypka, bundzu i żętycy.

(16.07.2002) Podhalański Związek Gmin zawiązany został 11 lat temu. Blisko 20 samorządów postanowiło starać się o budowę wspólnego składowiska odpadów. Do dziś takowego nie ma:
Mówił Marek Skrzypek - przewodniczący Podhalańskiego Związku Gmin.

(16.07.2002) W niedzielę spotkali się przedstawiciele Komitetu Wyborczego Niezależnych z gminy Czarny Dunajec. Jednogłośnie wybrali kandydata na wójta, którym został Józef Babicz prezes Wspólnoty 8 Uprawnionych Wsi oraz dotychczasowy radny.

(16.07.2002) W Nowym Targu odbyło się nadzwyczajne, walne zebranie klubu MMKS Wojas. Podjęto m.in. decyzje o zmianie nazwy klubu. Szczegóły Sabina Palka:

(16.07.2002) Czy Podhalu grozi wojna o śmieci? Fundacja EkoFundusz postanowiła wstrzymać rozpatrzenie 2 wniosków z Podhala dotyczących dofinansowania budowy Zakładów Utylizacji Odpadów Komunalnych na Zoniówce w Zakopanem oraz w Nowym Targu. Powodem są przypuszczenia, że projekty te mogą się nakładać na siebie, bowiem część gmin jest wymieniana w obu projektach. Istnieją dwa wnioski w Ekofunduszu: Tesko z Zakopanego, która to firma obsługuje ok. 80% wywozu odpadów z Zakopanego i okolicznych gmin oraz wniosek zakładu pracy chronionej Ital Bike z Nowego Targu, w którym twierdzi się, że ta firma będzie obsługiwać wszystkie gminy należące do Podhalańskiego Związku Gmin - w tym gminy powiatu tatrzańskiego. O komentarz poprosiliśmy Marka Skrzypka z Podhalańskiego Zwązku Gmin:
Mówił przewodniczący zarządu Podhalańskiego Związku Gmin Marek Skrzypek. Projekt zakopiański zakłada docelowo sortowanie i utylizację 19 tysięcy ton odpadów z Zakopanego i gmin powiatu tatrzańskiego. Projekt nowotarskiego Ital Biku zakłada przerób 30 tysięcy ton odpadów w I etapie.

(16.07.2002) Straż Graniczna zatrzymała w przejściu granicznym w Łysej Polanie Polaka, który usiłował wyjechać z RP posługując się paszportem brata. Oszustwo nie udało się, a przekroczenie granicy wbrew przepisom nie doszło do skutku. Tego samego dnia w przejściu granicznym w Chyżnem ujawniony został inny ob. RP, który usiłował przekroczyć granicę wbrew przepisom z Polski do Słowacji w celu turystycznym. Mężczyzna posługiwał się paszportem wystawionym na inne dane osobowe. 14 lipca w przejściu granicznym w Chochołowie słowackie służby graniczne przekazały w ramach readmisji 3 mieszkańców woj. śląskiego, którzy przekroczyli granicę wbrew przepisom z Polski do Słowacji i zostali zatrzymani 2 km. od granicy w m. Podbanske. Tego samego dnia funkcjonariusze SG zatrzymali w rejonie Czarnego Stawu 3 ob. Czech, którzy przekroczyli granicę wbrew przepisom ze Słowacji do Polski (przekroczenia dokonali w rejonie Przełęczy pod chłopkiem). Cudzoziemców przekazano słowackim służbom granicznym w uproszczonym trybie readmisji.

(14.07.2002) Spółka komunalna TESCO prowadzi od ponad pół roku rozmowy z Podhalańskim Związkiem Gmin na temat nowotarskiego wysypiska odpadów stałych. Mówi prezes Czesław Ślimak:
Ku zaskoczeniu zarządu TESCO, w tej sprawie padła też propozycja firmy znanej z zupełnie innej działalności. Poproszony o komentarz burmistrz Krzysztof Owczarek powiedział:
W mediach lokalnych ukazały się publikacje, w których zarzucono spółce komunalnej TESCO nielegalne składowanie odpadów stałych na wysypisku Zoniówka:
Mówił prezes Spółki Czesław Ślimak.

(14.07.2002) Gmina Jabłonka podpisuje umowy z dwoma fundacjami: Partnerstwo dla Środowiska oraz Akademią Filantropii w Polsce. Zapytana na jaki cel zostaną przeznaczone granty, dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Magdalena Smreczak powiedziała:

(14.07.2002) W Grywałdzie wydarzył się groźnie wyglądający wypadek. Samochód prowadzony przez kobietę wpadł na drzewo i niemal owinął się o nie. Nowotarska policja poinformowała nas, że cudem kobietom  (w środku była również pasażerka) praktycznie nic się nie stało. Co prawda jedna z nich odwieziona została do szpitala na obserwacje ale na pewno jej obrażenia nie zagrażają życiu. Trwa ustalanie przyczyn wypadku.

(14.07.2002) W serwisie rozmowa ze starszym aspirantem Edwardem Kwakiem z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem. Zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego podsumowuje stan bezpieczeństwa na drogach w ostatnich miesiącach:

 

(12.07.2002) W nocy nurkowie przeszukujący dno Jeziora Czorsztyńskiego odnaleźli ciała trójki dzieci. Wcześniej zwłoki 30-letniego mężczyzny, mieszkańca Zakopanego, który we środę wraz z dziećmi wybrał się do Kluszkowiec. Zabrał ze sobą 8-letnią córkę, 6-letniego syna oraz 7-letnią dziewczynkę koleżankę swoich dzieci.  Cała czwórka poszukiwanych pływała na materacu. Późnym popołudniem na wodzie znaleziono jedynie pusty materac. Na brzegu pozostał też samochód, którym mężczyzna przyjechał nad wodę. Wszystkie zwłoki wyłowiono w odległości 10-15 m od brzegu i ok. 50 m od miejsca, gdzie znaleziono na brzegu materac ofiar.

(12.07.2002) W Tatrach zaobserwowano znaczy przyrost liczby młodych kozic. W tym roku po obydwu stronach Tatr urodziło się 57 koźląt, a przed rokiem tylko 13. Czterokrotnie większy niż przed rokiem przyrost liczby młodych kozic można zawdzięczać m.in. łagodnej i stosunkowo mało śnieżnej wiośnie. Według naukowców kozica, będąca symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego parku narodowego, od kilu lat niepokoi niskim stanem pogłowia. W opinii niektórych przyrodników Rupicapra rupicapra tatrica - tak brzmi łacińskie określenie gatunku - stoi na krawędzi zagłady.

(12.07.2002) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odwołała zakaz ruchu samochodów ciężarowych w trzech województwach: łódzkim, śląskim i opolskim. Nadal obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na obszarze sześciu województw: mazowieckiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego. Zakaz jest spowodowany upałem, który wpływa na rozmiękczanie nawierzchni dróg. Obowiązuje w godz. od 11.00. do 23.00.

(12.07.2002) Czy Podhalu grozi wojna o śmieci? Fundacja EkoFundusz postanowiła wstrzymać rozpatrzenie 2 wniosków z Podhala dotyczących dofinansowania budowy Zakładów Utylizacji Odpadów Komunalnych na Zoniówce w Zakopanem oraz w Nowym Targu. Powodem są przypuszczenia, że projekty te mogą się nakładać na siebie, bowiem część gmin jest wymieniana w obu projektach. Istnieją dwa wnioski w Ekofunduszu: Tesko z Zakopanego, która to firma obsługuje ok. 80% wywozu odpadów z Zakopanego i okolicznych gmin oraz wniosek zakładu pracy chronionej Ital Bike z Nowego Targu, w którym twierdzi się, że ta firma będzie obsługiwać wszystkie gminy należące do Podhalańskiego Związku Gmin - w tym gminy powiatu tatrzańskiego. Projekt zakopiański zakłada docelowo sortowanie i utylizację 19 tysięcy ton odpadów z Zakopanego i gmin powiatu tatrzańskiego. Projekt nowotarskiego Ital Biku zakłada przerób 30 tysięcy ton odpadów w I etapie.

(11.07.2002) Strażacy przerwali po północy poszukiwania ciał mężczyzny oraz trójki dzieci w zatoce Jeziora Czorsztyńskiego w Kluszkowcach na Podhalu. Kilkugodzinna akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu. Wcześniej cała czwórka pływała na materacu. Późnym popołudniem na wodzie znaleziono jedynie pusty materac. Na brzegu pozostał też samochód, którym mężczyzna przyjechał nad wodę. Zaginieni to ojciec, jego 8-letnia córeczka, 6-letni syn oraz 7-letnia dziewczynka. Nad jezioro przyjechali z Zakopanego w większej grupie. Według informacji komendanta Galicy z nowotarskiej straży pożarnej wczoraj zrobiono wszystko , by odnaleźć zaginionych:

(10.07.2002) W Białym Dunajcu doszło do wypadku z udziałem motocykla i samochodu. Kierujący motocyklem po zasygnalizowaniu chciał skręcić w lewo. W tym momencie kierowca opla rozpoczął wyprzedzanie motocyklisty. Doszło do zderzenia. W szpitalu na obserwację zatrzymano pasażera motocykla. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Przy skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza i Kościuszki w Zakopanem doszło do zderzenia...... dwóch rowerzystów. Skręcający z Sienkiewicza w Kościuszki 13-latek zderzył się z jadącym rowerzystą ulicą Kościuszki. Młody rowerzysta doznał wstrząsu mózgu i przebywa w zakopiańskim szpitalu. O 14.00 śmigłowiec przetransportował do zakopiańskiego szpitala turystkę, która w rejonie Rysów uderzyła się w głowę i straciła na chwilę przytomność.

(10.07.2002) Wiceprezes Fundacji EkoFundusz Michał Wilczyński zwrócił się do marszałka Marka Nawary z prośbą o koordynowanie analiz dwóch projektów dotyczących budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Zoniówce w Zakopanem i w Nowym Targu, które ubiegają się o dofinansowanie ze środków funduszu. Istnieją przypuszczenia, że ww. projekty mogą się nakładać na siebie, bowiem część gmin jest wymieniana w obu projektach. Należy więc jednoznacznie określić, w jakim zakresie i z jakimi ilościami odpadów gminy z Powiatu Tatrzańskiego planują uczestniczyć w realizacji zadań objętych wnioskiem Zakopanego, a w jakim zakresie wnioskiem Nowego Targu. Fundacja EkoFundusz dba o to, by pieniądze wydawane na przedsięwzięcia proekologiczne były szczególnie starannie rozdzielane.

(09.07.2002) "Żeby Góral był Góralem" to tytuł kolejnej audycji z cyklu "Z peryskopu projektanta". Gościem Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego będzie w środę Adam Gąsienica Makowski - nauczyciel gimnazjum oraz prowadzący izbę regionalną w Murzasichlu. Początek spotkania po godzinie 18.oo.

(09.07.2002) Zbliżają się wybory samorządowe. W Zakopanem powstała Koalicja Tatrzańska. Tworzą ją: Związek Podhalan, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie "Obywatele dla Rzeczypospolitej", Tatrzańskie Zrzeszenie Kupców, Tatrzańskie Forum Młodych, Ruch Społeczny, Tatrzańskie Centrum Gospodarczo - Turystyczne, Tatrzańskie Przymierze Samorządów Gmin, Wspólnota Witowska 8 uprawnionych wsi w Witowie, Związek Hodowców owiec i kóz. Na Przewodniczącego Komitetu Wyborczego wybrano Andrzeja Skupnia. W skład Prezydium wchodzą: Henryk Krzeptowski, Władysława Obrochta, Józef Babicz, Jan Jarząbek, Wiesław Chwiałkowski, Jolanta Gąsienica, Tomasz Romanowski, Ryszard Sowiński, Anna Wszołek, Tadeusz Piszczek. Radę Programową tworzą: Andrzej Gąsienica Makowski, Stanisław Karpiel, Józef Bachleda, Andrzej Lisiecki, Andrzej Karpiel, Janusz Ryś, Antoni Posadzki, Jacek Żurek, Łukasz Chmielowski, Miłosz Muczyłko, Bronisław Stoch, Anna Woźnica, Anna Wszołek, Józef Chowaniec, Bohdan Pitoń, Edward Tybor. Koalicja Tatrzańska ma swoje logo wyborcze, którym jest szarotka na tle gór. Charakter Koalicji Tatrzańskiej jest otwarty na ludzi i środowiska, którym bliska jest sprawa rozwoju Skalnego Podhala. Założeniem głównym jest stworzenie samorządów zgodnie pracujących dla rozwoju tej ziemi i dla dobra jej mieszkańców. Swoim zasięgiem Koalicja chce objąć wszystkie gminy Powiatu Tatrzańskiego. Koalicja tatrzańska do końca lipca przedstawi swoich kandydatów na starostę, wójtów gmin tatrzańskich i burmistrza miasta a także radnych gmin i powiatu.

(08.07.2002) W serwisie WATRA rozmowa z burmistrzem Zakopanego. Piotr Bąk porusza m.in. kwestie zadłużenia miasta, co według opozycji stanowi zagrożenie dla wiarygodności Zakopanego:

 

(08.07.2002) W Szczawnicy wydarzył się nietypowy ale groźny w skutkach wypadek drogowy. Podczas wykonywania manewru jadący ciągnikiem mężczyzna został przez własny pojazd przejechany. Przyczyną była prawdopodobnie nieprawidłowo doczepiona przyczepa. Do poważnego wypadku doszło na ulicy Kasprowicza w Zakopanem. Kierujący oplem turysta z Warszawy potrącił chłopca na przejściu dla pieszych. Dziecko było jednym ze stojących przy "zakopiance" z tabliczką "wolne pokoje". W związku z zepsutym tomografem komputerowym w zakopiańskim szpitalu dziecko przewieziono do Nowego Targu. Po badaniach chłopca umieszczono w zakopiańskim szpitalu. Tomograf komputerowy w Zakopanem ma spaloną lampę. Nowa lampa kosztuje 100 tysięcy złotych. Na razie nie ma na nią pieniędzy. W Trybszu doszło wypadku. Zderzyły się dwa samochody osobowe - polonez i cinqecento. Dwie osoby zostały ranne.
 
(08.07.2002) Pięcioro turystów - w wieku od 20 do 36 lat - poraził piorun pod szczytem Trzech Koron w Pieninach. Piorun uderzył w drzewo stojące w miejscu, gdzie turyści zwykle czekają na wejście na szczyt. W momencie wypadku znajdowała się tam liczna grupa turystów. Wyładowanie było tak silne, że ludzie pospadali z ławek, na których siedzieli pod drzewem. Wszyscy zostali poparzeni i chwilowo ogłuszeni przez piorun. Trzy kobiety i dwóch mężczyzn doznało poparzeń rąk i nóg oraz klatek piersiowych. Jedna z kobiet - 24 letnia - skarżyła się też na bóle wewnętrzne. TOPR-owski śmigłowiec Sokół przetransportował rannych do szpitali, czworo do Zakopanego, jedną do Nowego Targu. Poszkodowani to mieszkańcy Nowej Wsi, Kęt, Nysy i Namysłowa.
 
(08.07.2002) W Nowym Targu żywe emocje budzi sprawa uzyskania prawa własności - nie tylko lokatorskiego, ale również prawa do gruntu:
Zarząd Miasta teoretycznie zgodził się na sprzedaż ziemi. Konkretnie - padła deklaracja, że Miasto Nowy Targ nie będzie stwarzać przeszkód. Pamiętać też trzeba, że lokatorzy i właściciele mieszkań nie będą zmuszani do kupienia gruntu, na którym zbudowano ich mieszkania. Mówił Eugeniusz Zajączkowski - wiceburmistrz Nowego Targu.

(08.07.2002) Wojewoda Małopolski wręczył Panu Leszkowi Sebeście nominację na stanowisko Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, które obejmie we wtorek, a Panu Konradowi Pawłowi Turzańskiemu odwołanie z tej funkcji. Leszek Sebesta ur. w 1956 r. ukończył wydział Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera inżynierii środowiska. Po ukończeniu studiów pracował na różnych stanowiskach w budownictwie, pełniąc m.in. funkcję dyr. produkcji, kierownika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, administrującego mieniem samorządowym. W Niemczech kierował budową elektrowni i spalarni śmieci. W polskich firmach odpowiedzialny był za kompleksowe budowy mieszkań oraz roboty sieciowe i instalacyjne na terenie Krakowa. Posiada uprawnienia projektowe i wykonawcze w swojej specjalności.

(08.07.2002) W niedzielę obok budynku poczty głównej na Krupówkach w Zakopanem od godz. 9.00 prowadzona będzie akcja poboru krwi. Do honorowego oddawania krwi namawia stacja krwiodawstwa oraz rejonowa rada krwiodawstwa w PCK w Zakopanem.

(08.07.2002) W środę sesja rady powiatu nowotarskiego. W porządku obrad m.in:
-informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska w Powiecie Nowotarskim.
-Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej za rok 2001.
-podjęcie uchwał:
- w sprawie podziału na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych.
-w sprawie zmiany uchwały z dnia 15 kwietnia br w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Nowotarskim a Gminą Lipnica Wielka dotyczącego założenia i prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego przez te gminę. Radni podejmą decyzję dot. zakupu nieruchomości w Szczawnicy przy ulicy Szalaya 55. Dyskusja dotyczyć też będzie pozbawienia kategorii drogi powiatowej Dębno - Niedzica.

(08.07.2002) 10 lipca upływa ustawowy termin wyznaczenia okręgów wyborczych. Takie ustalenia ma już za sobą m.in. gmina Czarny Dunajec:
Mówił z-ca wójta Józef Bobek.

(08.07.2002) W serwisie rozmowa z wiceburmistrzem Nowego Targu - Eugeniuszem Zajączkowskim:
Sprawa: zakopiański TBS kontra samorząd nowotarski:
Jak poprowadzona zostanie zakopianka w rejonie Nowego Targu:
O nowym stowarzyszeniu, do którego przystąpiło miasto Nowy Targ: 
W Nowym Targu powstać ma nowy plac zabaw:
Wybory samorządowe:
Mówił Eugeniusz Zajączkowski wiceburmistrz Nowego Targu.

(08.07.2002) Nowotarska policja jak i inne komendy w kraju sprawdza autobusy, wiozące wycieczki:
Mówił Mieczysław Batkiewicz z-ca komendanta powiatowego policji w Nowym Targu.

(08.07.2002) Prowadzona w Nowym Targu wakacyjna akcja "Zachowaj trzeźwy umysł" to temat rozmowy z Marcinem Jagła pełnomocnikiem Miasta NT d/s rozwiązywania problemów alkoholowych oraz wice komendantem policji Mieczysławem Batkiewiczem:

(04.07.2002) Na blisko 4 godziny, 45 ekologów polskich, angielskich i słowackich zablokowało pracę kolei na Kasprowy Wierch, wchodząc na dwie pierwsze od Kuźnic podpory kolejki. Na transparentach widniały m. in. napisy: "po pierwsze głupota, po drugie chciwość", "góry dla natury" oraz "góralu, czy ci nie żal zamienić góry na szmal". Około 14.30 TOPR sprowadził dwie osoby z podpory a reszta zdecydowała się na samodzielne odstąpienie od blokady. Straty PKL szacuje na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego dojdą jeszcze koszty zabezpieczenia przez straż pożarną, pogotowie ratunkowe, TOPR i policję. Trudnym do oszacowania jest stworzenie zagrożenia dla zdrowia przede wszystkim turystów uwięzionych na Kasprowym Wierchu, którzy nie przewidywali tak długiego pobytu na wysokości blisko 2 tysięcy metrów. Policja zatrzymała 3 uczestników blokady:

 

(04.07.2002) Taternik wspinający się na Kazalnicę w Tatrach odpadł od ściany. Nieprzytomny, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Ratownicy TOPR musieli również ściągnąć z gór jego partnera. Do wypadku doszło, kiedy taternicy zrezygnowali z dalszej wspinaczki, bo załamała się pogoda. Jeden z nich odpadł i z wysokości ok. 40 metrów spadł do podstawy ściany.

(04.07.2002) W piątek zbierze się komisja konkursu architektonicznego:
Mówiła Joanna Chmiel.

(04.07.2002) W Zakopanem powstaje miasteczko wodne:

(03.07.2002) W pierwszej połowie lipca ma zostać przedłożony program naprawczy dla zakopiańskiego szpitala - takie ustalenia zapadły podczas spotkania przedstawicieli starostwa tatrzańskiego z ordynatorami, pielęgniarkami, reprezentantami związków zawodowych i dyrektorem ZOZ:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(03.07.2002) Zakopiańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wezwało radę miejską Nowego Targu by ta wycofała się z decyzji, która ustala stawkę czynszu w zakupionym decyzją zakopiańskiego samorządu budynku na os. Bór. Zakopiański TBS chce, by nowotarska rada ustaliła czynsz w wysokości 6 zł 60 gr za metr kwadratowy. Radni uznali, że taka kalkulacja jest mało wiarygodna i wyrównali czynsz do obowiązujących w Nowym Targu niższych stawek. Problem wynika z tego, że ewentualne kłopoty lokatorów z płaceniem czynszu będzie musiał pokryć nowotarski Ośrodek Pomocy Społecznej:
Mówił burmistrz Krzysztof Owczarek.

(03.07.2002) 34 sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego w czwartek. Wśród tematów obrad: Podjęcie uchwał w sprawie zbycia trzech nieruchomości stanowiących własność powiatu oraz ustalenia okręgów wyborczych. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 przy ul. Ciągłówka 11 w Zakopanem.

(03.07.2002) W czwartek w Tylmanowej nastąpi uroczyste otwarcie zmodernizowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 969. O godzinie 11.oo symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają: wojewoda Jerzy Adamik, marszałek województwa Małopolskiego Marek Nawara oraz przedstawiciele oddziału krakowskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

(03.07.2002) W Nowym Targu będzie nocami ciemniej i oszczędnie, ale czy bezpieczniej? Władze zdecydowały o likwidacji niektórych lamp oświetlenia ulicznego. Szczegóły Sabina Palka:

(02.07.2002) Rozstrzygnięto konkurs na projekt zagospodarowania terenu pod Gubałówką:
Takie centrum rozrywkowo - rekreacyjne może być bardzo kłopotliwym sąsiadem dla szpitala chorób płuc. Czy uda się wyeliminować hałas?
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(02.07.2002) Po raz kolejny wizytowane były podhalańskie bacówki. Wyniki "kontroli" przedstawiła Danuta Wojnarska kierująca w starostwie tatrzańskim wydziałem ochrony środowiska:
Niebawem mają być wprowadzone przepisy dotyczące bacówek. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Stroje regionalne w bacówkach są mile widziane:

(02.07.2002) Joachim Brzozowski i Krzysztof Raźny z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakopanem będą gośćmi kolejnej audycji z cyklu "Peryskop projektanta". Temat spotkanie brzmi: "O alkoholu bez alkoholu". Jerzy Juras Gruszczyński zaprasza w środę po godzinie 18.

(01.07.2002) W Zakopanem rozpoczął się "sezon" na podrzucanie psów, którymi znudzili się ich właściciele:
Mówił komendant zakopiańskiej Straży Miejskiej Henryk Ziemianek. Z szacunków konsultanta Światowej Organizacji Zwierząt, Ewy Gebert wynika, że w Polsce jest 7 mln psów i tyleż kotów. Są to zwierzęta posiadające właściciela - co druga polska rodzina posiada więc psa lub kota.

(01.07.2002) Ponownie otwarto polsko-słowackie turystyczne przejście graniczne na Rysach. Najwyżej położona w Polsce granica będzie czynna do końca września. Granicę na Rysach można przekraczać wyłącznie w celach turystycznych, między godz. 7.00 a 19.00. Osoby przekraczające granicę państwową na szlakach turystycznych mogą przynosić i wynosić środki spożywcze, leki oraz rzeczy osobistego użytku, potrzebne na czas podróży. Zabronione jest natomiast przenoszenie w tych miejscach napojów alkoholowych.

(01.07.2002) Starostwo Powiatowe w Zakopanem powoli przeprowadza się do nowej siedziby. W poniedziałek w hotelu "Chałubiński" przy ul. Chramcówki 15 rozpoczęło działalność biuro paszportów, przeniesione z ulicy Kościuszki. Zaś we środę wydział komunikacji powiatu czyny będzie do godziny 10 na Ciągłówce a już we czwartek od 8.oo - petenci przyjmowani będą przy Chamcówkach.

(01.07.2002) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakopanem podsumowała dwuletnie badania w kierunku statystyki uzależnień. Mówi Joachim Brzozowski:
Kilka uwag przekazał również Krzysztof Raźny:

(30.06.2002) W serwisie WATRA wywiad z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Rozmowa dotyczy bieżącej działalności władz miasta:

 

(30.06.2002) Musimy to zmienić - nie może być tak, żeby gminy które sąsiadują z parkami narodowymi otrzymywały z tytułu podatku tylko 15% tego co otrzymują samorządy współistniejące z lasami gospodarczymi. Jak to jest, że parking, bar i hotel działające na terenie parku prowadzą działalność proekologiczną i to zwalnia je z płacenia niektórych podatków? Ano możliwe - tak mówią przepisy ustawy o lasach i to nasze zadanie aby je zmieniać - usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej burmistrza Zakopanego i członków Stowarzyszenia Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi:
O tym, co było przedmiotem obrad podczas V Walnego Zgromadzenia mówi przewodniczący stowarzyszenia:
Na konferencji obecny był również dyrektor TPN Paweł Skawiński:
Na spotkaniu obecny był wójt gminy Białowieża Stanisław Kujawiak, były dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego:

(30.06.2002) Możliwe, że pod Gubałówką powstanie Centrum rekreacyjno-rozrywkowe:
Mówiła Joanna Chmiel.

(30.06.2002) Jakie mamy bacówki na Podhalu?

(30.06.2002) O skutkach reformy służby zdrowia opowie Joanna Chmiel:

(30.06.2002) Zarząd Miasta Zakopane zorganizował konferencję prasową, na której mówiono m.in. o problemie składowania śmieci:

(30.06.2002) Starostwo Powiatowe w Zakopanem powoli przeprowadza się do nowej siedziby. W poniedziałek w hotelu "Chałubiński" przy ul. Chramcówki 15 rozpocznie działalność biuro paszportów, przeniesione z ulicy Kościuszki.
 
(30.06.2002) W poniedziałek do Nowego Targu przyjeżdża ambulans diabetologiczny. Pojazd będzie ustawiony od godz. 10.00 do 18.00 na Rynku obok ratusza. W ramach ogólnopolskiej akcji "Wstrzymać falę cukrzycy" w ambulansie będą wykonywane bezpłatne badania poziomu cukru we krwi.
 
(30.06.2002) Członkowie Podhalańskiego Związku Gmin zgodzili się na wydzierżawienie przedsiębiorstwu Ital Bike z Nowego Targu 2,4 hektara terenu na projektowanym składowisku odpadów komunalnych w Nowym Targu przy drodze do Gronkowa. PZG wykupiło ten teren na nowe składowisko odpadów śmieci, zgodziło się jednak wydzierżawić teren firmie, która chce zbudować tam nowoczesną sortownię odpadów komunalnych.
 
(30.06.2002) Zakopiańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wezwało radę miejską Nowego Targu do usunięcia naruszenia prawa w uchwale, w której rada ustaliła stawkę czynszu w budynku TBS na os. Bór w Nowym Targu. Konflikt wokół budynku kupionego przez władze Zakopanego w Nowym Targu trwa od stycznia. Zakopiański TBS domaga się od rady Nowego Targu ustalenia czynszu w mieszkaniach w tym budynku wysokości 6,6 zł za metr kwadratowy. Radni jednak uznali, że kalkulacja ceny jest mało wiarygodna i wyrównali czynsz do stawek obowiązujących w Nowym Targu - 4,6 zł za metr. TBS zamierza zaskarżyć nowotarską uchwałę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
 
(30.06.2002) Śmigłowiec Sokół przyleci do Zakopanego prawdopodobnie na wtorek. Maszyna przechodzi w Świdniku przegląd techniczny.

(30.06.2002) Fiat Tempra ściął betonowy słup energetyczny na Tatarach w Zakopanem. Według policji kierowca musiał jechać z szybkością co najmniej 100 km/ godzinę. W związku z tą kolizją część osiedla Tatary obok starego szpitala nie miało przez kilka godzin prądu.

(30.06.2002) Na wniosek prokuratora, sąd zastosował 3-miesięczny areszt wobec 22 zakopiańczyka, któremu postawiono dwa zarzuty: zabójstwa i usiłowania zabójstwa. W środę po 2 w nocy w jednym z lokali gastronomicznych Kościeliska doszło do tragedii. Zakopiańczyk zabił pięcioma pchnięciami noża 19-latka a jego 22-letniego brata poważnie zranił trzema pchnięciami noża. Po zdarzeniu sprawca zbiegł. Na policję zgłosił się sam następnego dnia przed południem.

(30.06.2002) Czesław Ślimak - prezes spółki komunalnej Tesko, sprostował publikacje prasowe na temat nielegalnego składowania odpadów stałych na wysypisku Zoniówka. Stwierdził, że śmieci z gmin ościennych składa się i przewozi na Zoniówkę ale natychmiast o ile to tylko możliwe transportowane są na legalne składowisko. Prezes Ślimak poinformował, że na bardzo zaawansowanym etapie są, prowadzone od ponad pół roku, rozmowy z Podhalańskim Związkiem Gmin w sprawie udziału Tesko w spółce, która ma eksploatować nowotarskie wysypisko. Zgłoszono też pomysł połączenia w jedną zakopiańskiej i nowotarskiej spółki. Wice burmistrz Krzysztof Owczarek jest zdziwiony doniesieniami, jakoby prace przy budowie specjalistycznego urządzenia na nowotarskim wysypisku miała prowadzić firma montująca rowery a nie tak wyspecjalizowana, jak np. Tesko.

(26.06.2002) W czwartek w Poroninie sesja. Jeden z punktów głównych to oświata:
W sprawozdaniu wójta znajdzie się tez kwestia remontów dróg:
Mówił wójt Andrzej Gut.

(26.06.2002) Sesja z tematem głównym "oświata" także w Kościelisku. Radni spotkają się w piątek:
Mówił wójt Władysław Stopka.

(26.06.2002) Ten tydzień obfituje w sesje. Na piątek wyznaczyli sobie spotkanie lipniccy radni:
Mówił przewodniczący rady gminy Lipnica Wielka na Orawie Emil Kowalczyk.

(26.06.2002) W Urzędzie Marszałkowskim spotkali się członkowie Małopolskiej Rady Zdrowia Publicznego. Uczestnicy spotkania zapoznali się z raportem na temat stanu zdrowia Małopolan w latach 1999 – 2000 oraz z informacjami dotyczącymi najistotniejszych potrzeb zdrowotnych mieszkańców naszego regionu. Istotnym punktem spotkania było omówienie najpilniejszych zadań przewidzianych do realizacji w 2002 roku w ramach Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia w latach 2001 – 2005. Z założeń MPOZ wynika, że w 2002 roku samorząd województwa poprzez programy i ośrodki planuje przede wszystkim działania dotyczące poprawy zdrowia psychicznego i redukcji skutków uzależnień, promocję zdrowia i prewencję schorzeń cywilizacyjnych, zwiększenie skuteczności regionalnego systemu ratownictwa medycznego, usprawnienie wczesnej diagnostyki i terapii chorób układu krążenia. Wśród zadań do realizacji w tym roku jest także program poprawy wyleczalności nowotworów złośliwych. W ramach tego przedsięwzięcia jednym z zadań będzie m.in. utworzenie Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego, na którego funkcjonowanie województwo przekaże kwotę 3 mln. zł.

(26.06.2002) Tragedia w Kościelisku. W środę o 2.15 w nocy policja została wezwana przez załogę karetki pogotowia do jednego z lokali. Tam patrol zastał lekarza udzielającego pierwszej pomocy dwóm młodym ludziom, na których ciele widać było liczne rany kłute. 19-latek zmarł, jego 22-letni brat w stanie krytycznym odwieziony został do szpitala. Jak ustalono, sprawca i ofiary siedzieli przy jednym stoliku. Po zdarzeniu sprawca zbiegł. Do godziny 10.oo policja bezskutecznie przeszukiwała okolicę. Po 10.oo mężczyzna zgłosił się sam, został przesłuchany i przekazany do dyspozycji prokuratora. Jak powiedział nam policyjny rzecznik, sprawca jest 22-latek pracujący w jednym z zakopiańskich lokali jako kucharz.

(26.06.2002) "Moja zagroda" to tytuł kolejnej edycji konkursu organizowanego przez KRUS placówkę terenową w Zakopanem, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu oraz GOK w Białym Dunajcu. Estetyka, bezpieczeństwo pracy i promocja gospodarstw agroturystycznych - to główne cele konkursu. Wytypowano trzy kategorie dla właścicieli z terenu Powiatu Tatrzańskiego: gospodarstwo rolne, gospodarstwa turystyczne i agroturystyczne oraz ogródki przydomowe, balkony i tarasy. By wziąć udział w konkursie wystarczy złożyć pisemne zgłoszenie w zakopiańskim KRUS lub białodunajeckim GOK - u do 30 sierpnia. Przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu w końcu września.

(26.06.2002) W Zakopanem funkcjonuje telefon zaufania 988 czynny codziennie od 18.00 do 22.00. Jego istnienie finansowane jest przez Urząd Miasta ze środków rozwiązywania problemów alkoholowych. W pod numerem 988 można uzyskać nieodpłatne porady m.in. w sprawach prawnych; Pod 988 dyżurują lekarze, psychologowie oraz terapeuci. Z porad mogą skorzystać dorośli i młodzież.

(26.06.2002) Radni powiatu nowotarskiego mówili podczas poniedziałkowej sesji m.in. na temat zadłużenia szpitali - nowotarskiego i rabczańskiego:
Mówił v-ce starosta Jan Hamerski.

(26.06.2002) Podział Zakopanego na okręgi wyborcze, wniesienie niepieniężnego aportu do TBS, rezygnacja z przeznaczenia terenu pod wielofunkcyjną salę kinowo-teatralną, zatwierdzenie sprawozdań finansowych biblioteki i miejskiej galerii sztuki - to niektóre z punktów porządku obrad piątkowej sesji Rady Miasta Zakopane. Początek godzina 9.oo.

(25.06.2002) W gminie Kościelisko dobiegają końca niektóre remonty, pierwszy odbiór prac we wtorek:
Mówił wójt Władysław Stopka.

(25.06.2002) Straż Graniczna zatrzymała w rejonie Czarnego Stawu dwóch ob. Czech i Polaka za przekroczenie granicy wbrew przepisom. Czesi przekroczyli granicę do Polski w rejonie Żabiego Siodła, natomiast Polak - w obie strony - w miejscu przekraczania granicy na szlaku turystycznym Rysy - Rysy, które jest czynne dopiero od 1 lipca. Czechów w ramach readmisji przekazano w przejściu granicznym w Łysej polanie słowackim służbom granicznym, Polak za swój czyn będzie odpowiadał z wolnej stopy. Następnego dnia, również w rejonie Czarnego Stawu, zatrzymano za przekroczenie granicy wbrew przepisom w celu turystycznym 2 Słowaków. W tym samym dniu zostali oni przekazani w przejściu granicznym w Łysej Polanie w ramach readmisji słowackim służbom granicznym.

(25.06.2002) Szpitale nowotarskie mają coraz większe długi:

(25.06.2002) Gościem środowej audycji z "Peryskopu projektanta" będzie Grażyna Kopińska - dyrektor programu przeciw korupcji fundacji im. Stefana Batorego. Temat spotkania brzmi: "Od DYMOKRACJI do DEMOKRACJI". Jerzy Juras Gruszczyński zaprasza po godzinie 18.

(25.06.2002) Starostwo nowotarskie ustaliło cennik za kopiowanie informacji publicznych:
Nie wiemy jeszcze ile kosztowałoby uzyskanie informacji drogą elektroniczną. Nie trzeba wtedy dyskietki ani papieru - chyba, że trzeba być osobiście przy kopiowaniu.

(25.06.2002) Wkrótce Szaflarzanie będą mieli bliżej do sądu i prokuratora:
Z Nowego Targu relacjonowała Sabina Palka.

(24.06.2002) 19-letni mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej uderzył volkswagenem golfem w betonowy słup energetyczny. Jechał zbyt szybko i "nie zmieścił się w zakręt". W wypadku, ranne zostały dwie kobiety - pasażerki. Kierowca był trzeźwy. Do wypadku doszło przed północą w Jurgowie przy remizie. W Zakopanem skradziono tablice rejestracyjne - głupi kawał, albo tablice posłużą do innego przestępstwa. Okazuje się, że można zapomnieć, gdzie się zaparkowało samochód. Właścicielka fiata 126 p zgłosiła kradzież samochodu. Przy pomocy zakopiańczyków odnaleziono samochód, zaparkowany przy osiedlu Kasprusie. 22 czerwca Słowak kupował dziesięć tysięcy dolarów od Polaka. Gdy zadowolony Słowak wsiadł do samochodu, postanowił jeszcze raz przeliczyć kasę, ale zamiast niej liczył pocięte gazety. To już drugie oszustwo w tym roku przy okazji prywatnej transakcji walutowej. W ubiegłym roku doszło do trzech takich oszustw - zwykle chodziło o duże kwoty.

(24.06.2002) W Rabce i Miętustwie strażacy z nowotarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej neutralizowali plamy oleju. Pierwsze zdarzenie było wynikiem wypadku drogowego, drugie - awarii.

(24.06.2002) W Nowym Targu w wieku 52 lat zmarł Jerzy Hirsz, wieloletni dyrektor do spraw technicznych w NZPS "Podhale". Od lat związany był z Podhalańskim Towarzystwem Żeglarskim, gdzie pełnił funkcje wicekomandora d/s wyszkolenia żeglarskiego. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w Tarnowie.

(24.06.2002) Sprawa spółek wodnych w dalszym ciągu jest przedmiotem dyskusji:
Mówił wójt gminy Biały Dunajec Jan Gąsienica Walczak.

(23.06.2002) W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli miast polskich, które miały zaszczyt gościć papieża Jana Pawła II. Na tym spotkaniu obecni byli m.in. burmistrzowie Nowego Targu i Zakopanego. Mówi Piotr Bąk:

(23.06.2002) Rozpoczęły się wakacje. Nie wszystkich rodziców jednak stać na zorganizowanie dzieciom letniego wypoczynku. Zapytana o to, w jakim zakresie można pomóc finansowo np. z funduszy uzyskanych w ramach gminnego programu profilaktyki alkoholowej, Władysława Skupień - szefowa wydziału oświaty UM Zakopane powiedziała:

(23.06.2002) W poniedziałek w Korbielowie spotkają się przedstawiciele Polski i Słowacji w sprawie otwierania kolejnych przejść granicznych - w tym na szlakach tatrzańskich. W konferencji weźmie udział dyrektor TPN Paweł Skawiński:
W Korbielowie zbiera się Polsko-Słowacka Komisja d/s przejść granicznych i transportu, natomiast w grupie roboczej tejże komisji pracuje burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:

(23.06.2002) Nie będzie ognisk i zapór na torach w Poroninie związanych z zawieszeniem dyżurów dróżnika w godzinach nocnych:
Mówił wójt Andrzej Gut.

(23.06.2002) W poniedziałek obradować będzie sejmik województwa Małopolskiego. Ważniejsze punkty to ustalenie okręgów wyborczych (musi być ustalone do 10 lipca) i prawne umocowanie lotniska w Balicach:
Mówiła radna sejmiku Ewa Iwulska.

(23.06.2002) Sesja rady gminy Biały Dunajec przyniosła m.in. stanowisko radnych dotyczące "zakopianki":
Radni ustalili okręgi wyborcze:
Mówił wójt Jan Gąsienica Walczak.

(23.06.2002) Jak informowaliśmy, w urzędzie miasta Zakopane zmieniona została centrala telefoniczna:
Mówił szef d/s technicznych Urzędu Miasta Marek Kurek.

(23.06.2002) Burmistrz Zakopanego Piotr Bąk będzie startować w jesiennych wyborach samorządowych:

(21.06.2002) W serwisie WATRA wywiad z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Rozmowa dotyczy bieżącej działalności władz miasta:

Rozmawiał Piotr Sambor.

(21.06.2002) Dariusz Galica niewinny. Radny zakopiańskiej Rady Miasta został uniewinniony podczas czwartkowej rozprawy przed nowosądeckim sądem. Po artykule prasowym, w którym radny Dariusz Galica zarzucał władzom miasta nieprawidłowości w pracy komisji przetargowych, jeden z członków Zarządu wniósł do zakopiańskiej prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura sporządziła akt oskarżenia i sprawą zajął się sąd w Nowym Sączu. Po uprawomocnieniu się w ciągu 7 dni wyroku podamy szczegóły uzasadniające uniewinnienie radnego Galicy.

(21.06.2002) Rozpoczęło się astronomiczne lato i rozpoczynają się wakacje. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają prawo do odpoczynku. Ten rok szkolny wyjątkowo obfitował w nowości. W ciągu ostatnich 10 miesięcy w oświacie zaszło więcej zmian niż przez ostatnich kilka lat. Maturzyści mięli dylemat z wyborem formy egzaminu dojrzałości. Gimnazjaliści mięli swoją mała maturę. Swój pierwszy egzamin zaliczali także uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Rok szkolny 2001-2002 był trudny dla nauczycieli oraz samorządowców. Jesienią minister edukacji przesunęła termin wprowadzenia obligatoryjnej nowej matury, Sejm zmienił strukturę szkół ponadgimnazjalnych, zimą nauczyciele dowiedzieli się, że nie dostaną podwyżek, wiosną po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie egzaminy zewnętrze.

(19.06.2002) W serwisie WATRA zarys programu Stowarzyszenia „Obywatele dla Rzeczypospolitej” w Zakopanem na zbliżające się wybory samorządowe:
"Stowarzyszenie „Obywatele dla Rzeczypospolitej” Andrzeja Olechowskiego, skupia ludzi kierujących się przekonaniami, wiedzą i doświadczeniem. Naszym celem jest przede wszystkim obywatelskie uczestnictwo w debacie publicznej podejmowanie inicjatyw publicznych, przyglądanie się działalności urzędów, wywieranie obywatelskiej presji na ich poczynania, propagowanie określonych form aktywności obywatelskiej i kultury życia publicznego takich, jak uczestnictwo, współdziałanie, poszukiwanie konsensusu. Należymy do wspólnoty politycznego środka. Pragniemy współpracować ze środowiskami gromadzącymi podobnych do nas ludzi – umiarkowanych, otwartych, świadomych historii i wymogów współczesnego świata, przekonanych strażników wolności i demokracji, ludzi myślących w kategoriach państwa a nie interesu grupowego.
Zarys programu Stowarzyszenia „Obywatele dla Rzeczypospolitej” w Zakopanem na zbliżające się wybory samorządowe.
Naczelną przesłanką naszego programu jest myśl, że poprzez uczestnictwo mieszkańców w samorządzie terytorialnym realizuje się zarysowana idea społeczeństwa obywatelskiego. Samorządność pojmujemy jako służbę w interesie całej naszej społeczności a nie poszczególnych grup obywateli. Dlatego pragniemy m.in. doprowadzić do bardzo szerokiego udziału w organach wybieralnych obywateli, którzy tak rozumieją misję samorządu i podejmą się jej realizacji w naszym zantagonizowanym środowisku. Postulowane zmiany w ordynacji wyborczej, tj. bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów z pewnością ułatwią tworzenie takiej reprezentacji.
Poza rolą wykonawcy zadań wynikających z ustawowych obowiązków, samorząd powinien przyjąć postawę twórczego menadżera, który nie tylko zawiaduje wspólnym majątkiem, lecz także dba o jego pomnożenie. W gestii tak rozumianego samorządu powinno leżeć stworzenie dobrego planu marketingowego dla gminy, a także nadzór nad jego systematyczną realizacją. Nie brakuje w Polsce pozytywnych przykładów tak pojmowanej samorządności.
Samorząd potrzebuje kompetentnych administratorów, dlatego też uważamy, że nabór pracowników administracji samorządowej musi odbywać się na drodze konkursu. Pozwoli to na zdecydowane wyeliminowanie systemu „kolesi”, a także różnych dziwnych decyzji, których ocena należ często do prokuratora.
Czym jest Zakopane każdy widzi. Przedmiotem naszej troski jest to, czym będzie jutro, za lat pięć, piętnaście, pięćdziesiąt. Czy uda się zbudować na tyle silną tożsamość, że stanie się na nowo Zimową Stolicą Polski, gościnnym miejscem dla przyjezdnych, miejscem przyjaznym dla inwestorów oferujących pracę mieszkańcom, miastem z charakterem, pomnym swej bogatej przeszłości ale i nowoczesnym, zapewniającym komfortowe warunki życia. Miastem z rodzaju tych, które nas zachwycają w czasie europejskich podróży. To obraz daleki od obecnego, jednocześnie bardzo bliski – potrzebna jest tylko spójna wizja dalszej przyszłości. Nasze miasto nie może bowiem rozwijać się mocą doraźnych, często przypadkowych decyzji. Obecny stan miasta i gminy (w tym chaos budowlany i komunikacyjny) zdaje się być pochodną takich właśnie decyzji.
W refleksji o programie dla Zakopanego proponujemy nieco zmodyfikować rutynowy tok myślenia. Zamiast zastanawiać się nad tym co jest i co trzeba poprawić, powinniśmy wyjść od stworzenia obrazu idealnego, następnie ustalić kolejne kroki, które maja nas do tego modelu zbliżyć. Nasze rozważania powinny dotyczyć równolegle dwóch wymiarów – obszaru materialnego i kultury. Ideałem było by oczywiście stworzenie takiej przestrzeni do życia, w której mógłby się odnaleźć każdy turysta i mieszkaniec Zakopanego. Samorząd jako pełnoprawny gospodarz terenu i dobry menadżer, na podstawie takiego programu opracuje strategię działania. Natomiast w sferze kultury, nie wszystko zależy od funduszy. Ogromna część naszych inicjatyw będzie jedynie wymagała chęci działania. Mamy nadzieję, że uda nam się taką chęć wyzwolić.
Chcemy zaprosić wszystkich Państwa do współpracy zarówno przy realizacji zadań ogólnych, jak i konstrukcji programu rozwoju gminy. Chcielibyśmy mieć poczucie, że jest to program naprawdę obywatelski".
Oświadczenie podpisali: Przewodniczący Stowarzyszenia OdR w Zakopanem Andrzej Karpiel i V-ce Przewodniczący Stowarzyszenia OdR Region Małopolski Ryszard Geleta.

(19.06.2002) W związku z upałami w pięciu województwach występują ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Samochody te - do odwołania - w godz. 11.00-23.00 nie mogą poruszać się po drogach województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Ograniczenia z powodu wysokich temperatur, wpływających na rozmiękczanie asfaltu, wprowadziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

(19.06.2002) W rejonie dol. Olczyskiej o 5.40 rano uprawiający joging mężczyzna, około 100 m od ścieżki natknął się na wiszące zwłoki. Okazało się, że mężczyzna pochodził z Gorlic. W zamian za pomoc w pracach domowych mieszkał w Jaszczurówce u starszej kobiety. Zwłoki pomogli zidentyfikować sąsiedzi. Badane są motywy, którymi kierował się mężczyzna przy podjęciu tak drastycznej decyzji.

(19.06.2002) Bezpośrednie wybory burmistrzów zdecydowały o tym, że obecny burmistrz Nowego Targu podjął decyzję o kandydowaniu jesienią z ramienia Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej:
Mówił Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

(19.06.2002) Do końca czerwca na małopolskich drogach krajowych, zarządzanych przez krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zostanie na nowo pomalowane oznakowanie poziome: linie osiowe, krawędziowe strzałki kierunkowe i naprowadzające oraz przejścia dla pieszych. Świeżą, białą, odblaskową farbą pokryte będzie łącznie 520 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Tyle wynosi w sumie powierzchnia linii na drogach.

(19.06.2002) Podczas czwartkowej sesji czarnodunajeccy radni podejmą kilka uchwał dotyczących sprzedaży, dzierżawy i zmiany niektórych lokali i nieruchomości, zmienią w niektórych działach tegoroczny budżet, ale głównie podsumują półrocze:
Mówił wójt Kazimierz Dzielski.

(19.06.2002) Centrum Krwiodawstwa i Rada Rejonowa PCK w Zakopanem informuje, że w niedzielę od godziny 8.oo w Białce Tatrzańskiej /obok kościoła/ uruchomiony będzie punkt poboru krwi.

(16.06.2002) O pracach nowotarskiego zarządu opowie burmistrz Marek Fryźlewicz:

(16.06.2002) W ramach oszczędności PKP wprowadziła przerwę w pracy dróżników na przejazdach kolejowych. Przerwa trwa od północy do czwartej rano. Sprawa ta zbulwersowała samorząd gminy Poronin. W proteście wysłanym do Sekcji Eksploatacji PKP czytamy: "za bezmyślne uważamy ustalenia, według których przejazd kolejowy w pewnych godzinach jest strzeżony, a w pewnych nie/.../ Mała tabliczka informująca o przerwie w działaniu szlabanów oraz znak "stop" nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia dla kierowców i przechodniów. Podniesione w nocy szlabany dla każdego są informacją, że droga jest wolna i że można jechać. Kierowcy jeżdżą na pamięć, są od lat przyzwyczajeni do zapór i szlabanów, dlatego mogą stać się łatwo ofiarami tragicznego wypadku". Wójt gminy Poronin - Andrzej Gut zapowiada ostry protest włącznie z blokadą przejazdu uniemożliwiającą ruch pociągów.

(16.06.2002) 12 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok uchylający decyzje Ministra Finansów dotyczące zwolnień z podatków i opłat niektóre podmioty, m.in. Tatrzański Park Narodowy. Materiały tej sprawy przygotowywał Jarosław Kowalczyk:

(16.06.2002) W poniedziałek nadzwyczajna sesja rady miasta Zakopane. Jako główny punkt porządku obrad ujęto zmianę jednej z uchwał z dnia 22 maja. Poproszony o komentarz - burmistrz Piotr Bąk powiedział:
Czy to znaczy, że pieniądze przeznaczone będą na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich?

(16.06.2002) W Osadzie Turystycznej w Kluszkowcach spotkają się we wtorek uczestnicy seminarium pt. "Kampania czyste góry - działanie edukacyjne na przykładzie puszek aluminiowych". Konferencje poprowadzi znany państwu z licznych konkursów prowadzonych na antenie Radia Alex Jacek Wać z Fundacji RECAL. W programie m.in. informacja o wakacyjnej akcji obejmującej tereny Podhala oraz parków narodowych Pienińskiego i Gorczańskiego. Najlepszym zbieraczom puszek w gminie Czorsztyn wręczone zostaną nagrody. Tu warto dodać, że ubiegłoroczna akcja pozwoliła odzyskać 11 ton puszkowego złomu aluminiowego do ponownego przetworzenia.

(13.06.2002) Brytyjski następca tronu, książę Karol, zakończył dwudniową, prywatną wizytę w Polsce. Z lotniska w Balicach odleciał do Londynu. Ostatnim etapem wizyty było Morskie Oko w Tatrach, gdzie książę odbył przechadzkę. Karol ubrany był w popielaty garnitur, a na nogach miał półbuty; asekurował się długą, drewnianą laseczką. Organizatorzy wizyty zadbali wcześniej, aby na szlaku wokół Morskiego Oka było pusto. Książę napotkał tylko trójkę angielskich turystów oraz młode małżeństwo z Polski. Przy schronisku nad Morskim Okiem księcia Karola powitały oklaskami dzieci, które były w górach na wycieczce szkolnej. Następca brytyjskiego tronu zatrzymał się przy nich i pytał: "Kto z was mówi po angielsku? Na jak długo przyjechaliście w góry? Czy bolą was nogi? Czy chodziliście wokół Morskiego Oka?". Dzieci odpowiadały półsłówkami, najwyraźniej onieśmielone spotkaniem z księciem Walii.

(13.06.2002) 13 czerwca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki marszałek Marek Nawara podpisał „Porozumienie w sprawie zmiany kontraktu wojewódzkiego dla Województwa Małopolskiego”. Na realizację kontraktu wojewódzkiego w latach 2001-2003 Województwo Małopolskie otrzyma 319,7 mln zł ze środków rządowych przeznaczonych na program wsparcia. Łącznie ze środkami Wspólnoty Europejskiej oraz budżetów samorządu kontrakt wojewódzki Małopolski na lata 2001-2003 wynosi 767,3 mln zł. Bezpośrednio po uroczystości z udziałem 14 marszałków województw oraz wiceminister Gospodarki Ewy Fryberg marszałek Nawara podpisał umowy merytoryczne z beneficjentami, które jutro zostaną przekazane Wojewodzie Jerzemu Adamikowi. Wojewoda jest zobowiązany w ciągu 30 dni podpisać umowy wykonawcze, co wiąże się z przekazaniem środków finansowych.

(13.06.2002) Zakopane odwiedziła v-ce minister środowiska profesor Ewa Symonides. W związku z wizytą odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: delegacja słowackiego TANAP - rejon Wysokie Tatry z dyr Mikulaszem Michalczykiem na czele, dyrektor TPN Paweł Skawiński, dr Wojciech Grodzki z Rady Parku - specjalista w dziedzinie ochrony lasu. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor TPN:
Od zdania na temat współpracy pomiędzy TPN a TANAP rozpoczęła profesor Ewa Symonides:
Zapytana o kwestie otuliny TPN, minister Symonides powiedziała:
Rada Gminy Kościelisko nie podjęła uchwały co do kształtu otuliny, powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński:
Dlaczego inna metoda na Słowacji? Otóż dlatego, że po północnej stronie Tatr gradacja kornika drukarza może się przesunąć na południe, gdzie znajdują się kurorty wypoczynkowo-lecznicze a tu duży wpływ na mikroklimat mają lasy wśród, których są położone m.in. Smokowce, Tatrzańska Polanka, Tatrzańskie Zręby i Wyżne Hagi.

(11.06.2002) Wojewoda Małopolski w związku z licznymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych na terenie województwa małopolskiego oraz informacji przekazanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie o dalszych intensywnych opadach deszczu oraz wzroście poziomu wód powyżej stanów alarmowych, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1977 roku w sprawie ochrony przed powodzią ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie całego województwa małopolskiego. Alarm powodziowy ogłoszono w Brzeszczach i w Zatorze w powiecie oświęcimskim. Pogotowie Przeciwpowodziowe: cały Powiat Suski, Andrychów (powiat wadowicki), Ropa (powiat gorlicki), Nowy Targ (powiat nowotarski), Mszana Dolna Miasto i Jodłownik (powiat limanowski), Łapanów (powiat bocheński). Prognoza przewiduje, że na Wiśle powyżej ujścia Soły, Skawy i Raby, Dunajcu dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich powyżej stanów ostrzegawczych. Na Wiśle powyżej Krakowa oraz na Sole, Skawie powyżej Wadowic na Skawince, Rabie poniżej Dobczyc i na Dunajcu możliwe przekroczenie stanów alarmowych. Stan alarmowy został przekroczony na Sole w Oświęcimiu o 32 cm, na Skawie w Zatorze o 2 cm, na Wiśle w Jawiszowicach o 9 cm.

(11.06.2002) Z mostu na Al. 1000-lecia w Nowym Targu po południu spadł samochód ciężarowy z tzw. "gruszką" wypełnioną betonem. Kierowcy cudem nic się nie stało. Auto uderzyło w ziemię tuż obok koryta rzeki. Przyczyną wypadku była śliska jezdnia.

(11.06.2002) W najbliższą sobotę w powiatach tatrzańskim i nowotarskim odbędzie się "Dzień dla zdrowia". Mieszkańcy powiatów będą mogli nieodpłatnie i bez skierowań skorzystać z porad, konsultacji i badań diagnostycznych w placówkach biorących udział w tej akcji. Pracownicy Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych służyć będą Państwu wyczerpującymi informacjami na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i praw pacjenta. Zapraszamy! "Dni dla zdrowia", organizowane przez MRKCh przy współpracy z placówkami medycznymi pracującymi na danym terenie odbyły się już w powiecie myślenickim, brzeskim wielickim, wadowickim, oświęcimskim i chrzanowskim, gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W najbliższą sobotę, w w godzinach 9.00 - 13.00, czynne będą stoiska informacyjne Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych. Dyżurujący pracownicy kasy będą bezpłatnie rozdawali wszystkim zainteresowanym publikacje i materiały informacyjne oraz udzielali wyjaśnień dotyczących systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zasad korzystania z opieki medycznej, praw pacjenta, a także przysługujących w ramach ubezpieczenia świadczeń zdrowotnych. Poniżej podajemy wykaz placówek biorących udział w sobotniej akcji, wraz z adresami i numerami telefonów, pod którymi można się rejestrować. Podajemy także godziny przyjęć w tym dniu oraz zakres świadczonych usług medycznych.
PUNKTY INFORMACYJNE
Nowy Targ - ul. Jana Kazimierza 22 (siedziba oddziału MRKCh)
Rabka - ul. Poniatowskiego 6 (siedziba N ZOZ)
Zakopane - ul. Gimnazjalna 8 (siedziba SP ZOZ)
Sucha Beskidzka - ul. Szpitalna 22 (punkt informacyjny i siedziba SP ZOZ)

(11.06.2002) W Zakopanem trwa konferencja "Miasta w Internecie" - doroczne forum prezentacji polskich i europejskich technologii i usług informatycznych stosowanych w administracji publicznej. Podczas konferencji, w dniach 12-14 czerwca, prezentowane będą m.in. portale gminne, powiatowe i wojewódzkie jako narzędzia realizacji zadań władz samorządowych związanych z dostępem do informacji publicznej i pobudzaniem rozwoju regionalnego, platformy do dokonywania prze urzędy zakupów on line, przyczyniające się do zmniejszenia kosztów zakupów o 20-25% oraz platformy do przeprowadzania wyborów samorządowych on line i działania wspomagające prace komisji wyborczych w wyborach samorządowych w Polsce w 2002 r. Uczestnicy spotkania zapoznają się także z planami i wymogami Komisji Europejskiej dotyczącymi informatyzacji administracji u progu akcesu Polski do UE a także z zasadami działania tzw. „elektronicznego dziennika podawczego“:

(11.06.2002) 9 czerwca Straż Graniczna zatrzymała w Zakopanem obywatela Ukrainy, który nie posiadał żadnego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce. Następnego dnia, na wniosek Komendanta Karpackiego Oddziału SG, Wojewoda Małopolski wydał wobec cudzoziemca decyzję o wydaleniu z terytorium RP do dnia 21.06.02r., po uprzednim uzyskaniu dokumentu podróży w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Krakowie. 10 czerwca przez przejście graniczne w Chyżnem wyjechało 8 obywateli Bułgarii, którzy otrzymali decyzje administracyjne. 3 z nich otrzymało za nielegalny pobyt i pracę bez zezwolenia decyzje o wydaleniu z terytorium RP, przy czym 2 od Wojewody Świętokrzyskiego i 1 od Wojewody Wielkopolskiego. Wobec pozostałych 5 Bułgarów wydane zostały, za pracę bez wymaganego zezwolenia, decyzje o zobowiązaniu do dobrowolnego opuszczenia terytorium RP, z czego 3 decyzje wydał Komendant Karpackiego Oddziału SG i po jednej Komendanci Wojewódzcy Policji w Lublinie i Radomiu.

(10.06.2002) W Zakopanem policja odnotowała kilka nagłych zgonów. W sobotę znaleziono zwłoki 23-letniego zakopiańczyka, jak powiedział podinspektor Szymański - znanego policji narkomana, który targnął się na swoje życie. Mężczyzna powiesił się we własnych zabudowaniach. Kolejny uzależniony od narkotyków młody zakopiańczyk zmarł w poniedziałek. 22-letni mężczyzna pił alkohol ze swoim kompanem w okolicy Stacji Meteo na Równi Krupowej. Nagle stracił przytomność. Wezwany na miejsce lekarz przez godzinę prowadził akcję reanimacyjną - ale bez skutku. Przyczyny śmierci ma potwierdzić sekcja, na razie wstępnie przyjęto, że powodem zgonu było jednoczesne spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków. W niedzielę rano na parkingu autobusowym przy Alejach 3 maja zasłabł 57-letni mężczyzna, mieszkaniec osiedla Łukaszówki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że śmierć spowodował tętniak płuc, ale i w tym przypadku pewność ma dać przeprowadzona sekcja.

(10.06.2002) Rachmistrzowie odwiedzili blisko 40 milionów Polaków. Zatrudnionych przy spisie było ponad 170 tysięcy rachmistrzów oraz dwa i pół tysiąca statystyków. Wykorzystano ponad 320 milionów druków i formularzy. Po raz pierwszy w historii badano bezdomnych, cudzoziemców, sprawdzano migrację, język oraz dzietność. Tylko nieliczni odmawiali wypełnienia formularza. Spis powszechny był naszym obowiązkiem, do którego zobowiązała nas Unia Europejska. Piętnastka chce bowiem wiedzieć jak zasilimy jej szeregi. Stąd także potrzeba dokonania Spisu Rolnego. Pierwsze wstępne wyniki narodowego spisu powszechnego poznamy w listopadzie. Precyzyjne dane dopiero w 2003 roku.

(10.06.2002) We wtorek kończą oficjalnie szkołę nowotarscy maturzyści. W południe swoich abiturientów żegnają dwa licea - I i II Liceum Ogólnokształcące, zaś o godzinie 13.oo odbędą się uroczystości w Zespole Szkół Rolniczych.

(09.06.2002) Na Podhalu uruchomiono punkt informacyjny Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych - Aler Ego. Do tej pory najbliższe biura znajdowały się w Krakowie i Warszawie. Często zdarza się iż osoby poszkodowane, z braku wiedzy bądź środków na adwokata, rezygnują z dochodzenia swoich praw przed sądami w procesach cywilnych. Stowarzyszenie Alter Ego zapewnia bezpłatną pomoc w uzyskaniu odszkodowania z tytułu wypadków drogowych i reprezentuje osoby poszkodowane przed sądem. Biuro Alter Ego czynne jest w Czarnym Dunajcu w budynku banku spółdzielczego - Rynek 19 w poniedziałki, wtorki i środy między 10.00 a 14.00. Telefon 26 57 817.

(09.06.2002) "Zakopianka" wciąż wzbudza sporo emocji. Mieszkańcy miejscowości przez które przebiega obawiają się czy nie zakłóci ich dotychczasowego rytmu życia. Turyści, którzy lada dzień zjadą pod Tatry woleli by bez korków i po gładkiej nawierzchni dotrzeć do swoich wakacyjnych kwater. Były już koncepcje drogi ekspresowej i przyspieszonej, kilkakrotnie zmieniano na papierze jej przebieg - czy to ma jakikolwiek sens skoro i tak w budżecie nie ma pieniędzy na taką inwestycję? Z tym pytaniem zwracamy się do senatora Franciszka Bachledy Księdzularza:

(09.06.2002) Gdy w gminie jest za mało pieniędzy na inwestycje, zaczynają się problemy. Jakie? Po prostu trzeba podjąć kontrowersyjną decyzję, która z inwestycji ma być priorytetowa. Sprawy blokują też protesty mieszkańców. Tak też stało się w gminie Bukowina Tatrzańska w związku z budową sieci kanalizacyjnej:
Mówił przewodniczący rady gminy Jan Łukaszczyk.

(09.06.2002) W serwisie Watra wywiad ze Starostą Tatrzańskim i prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzejem Gąsienicą Makowskim. Rozmowa m.in. dotyczy zbliżających się wyborów samorządowych:

Rozmawiała Joasia Chmiel.

(07.06.2002) Przed wakacjami Zakopane będzie miało uporządkowane kolejne tereny zielone. 12 czerwca rozstrzygnięty zostanie przetarg na zagospodarowanie niektórych z nich:
Mówił naczelnik wydziału inżynierii i ochrony środowiska Andrzej Fryźlewicz.

(07.06.2002) Idąc Bulwarami Słowackiego w Zakopanem, na odcinku od ul. Jagiellońskiej do Drogi do Bristolu napotkamy spore utrudnienia w postaci przekopów. Zapytany o tę inwestycję naczelnik Wydziału Drogownictwa Dariusz Wysłouch powiedział:

(07.06.2002) Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni pogorszenie pogody z opadami deszczu, a to doskonała okazja aby pozbyć się z ogródka rośliny, która od kilku lat stanowi nie tylko prawdziwą plagę ale i niebezpieczeństwo:
Mówił naczelnik wydziału inżynierii o ochrony środowiska Andrzej Fryźlewicz. Barszcz Sosnowskiego wydziela specyficzną substancję głównie pod wpływem promieni słonecznych, stąd tez rada, aby usuwać go w dni pochmurne.

(07.06.2002) Utrudnienia w ruchu na małopolskich drogach krajowych:
1. Droga krajowa nr 7, trasa Chabówka-Chyżne, w Spytkowicach (km 717+725, 717+765) z powodu osuwiska ruch odbywa się wahadłowo, jedną stroną jezdni. Planowany termin zakończenia prac: 30.09.2002 r.
2. Droga krajowa nr 47, trasa Kraków-Zakopane. Na odcinku Chabówka-Rdzawka (dł. 3,5 km) odbywa się przebudowa drogi. Ruch z obecnej jezdni przełożono na nowo wybudowaną jezdnię. Kierowców obowiązuje lokalne ograniczenie prędkości do 40 km/h. Planowany termin zakończenia prac: 30.08.2002 r.
3. Droga krajowa 75, trasa Brzesko-Nowy Sącz, W Bilsku trwa remont mostu na Łososinie. Stopniowo wymieniana jest nawierzchnia, izolacja i wzmacniana konstrukcja mostu. Ruch, sterowany światłami odbywa się wahadłowo, jednym pasem, prawą połową drogi od strony Krakowa. Planowany termin zakończenia prac: 31.07.2002 r.

Maria Gruszka(05.06.2002) W serwisie Watra rozmowa z Marią Gruszką prezesem Stowarzyszenia Obrony Praw Obywateli Powiatu Tatrzańskiego. Wywiad przeprowadził Jerzy Juras Gruszczyński:

 

(04.06.2002) W jaskini Wielka Śnieżna odbyła się akcja wyprowadzenia dwóch grotołazów. Podczas wyprawy rozmawialiśmy z dyżurnym Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Janem Stawowym:
Pomoc przyszła na czas. Około godz. 17 poszkodowani znaleźli się w szpitalu. W centrali TOPR powiedziano nam, że warszawiacy będą potrzebowali pomocy lekarskiej ponieważ są bardzo wychłodzeni ale ich stan zdrowia raczej nie zagraża ich życiu.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I