I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu informacyjnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III

(13.11.2002) W czwartek Podhale odwiedzi TVP z Warszawy. Ekipa programu "Na żywo", prowadzonego przez Piotra Kraśko, zainteresowała się tragicznymi wydarzeniami w Szaflarach. Początek programu o godzinie 17.30. Mówi Piotr Kraśko:

(12.11.2002) Województwo małopolskie otrzymało w tym roku ponad 2,5 mln. zł. na realizacje pilotażowego 3-letniego rządowego programu na rzecz społeczności romskiej. Celem programu jest integracja Romów i Polaków, tak by w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej nie funkcjonowały już stereotypy a także poprawiła się jakość życia ludności romskiej. W czwartek rozpoczyna się w Czchowie dwudniowa konferencja zat. "Współpraca policji małopolskiej z mniejszością romską". Wśród zaproszonych gości będą:
Mówił nadkomisarz Ryszard Rzemiński z wydziału prewencji komendy wojewódzkiej policji w Krakowie.

(12.11.2002) Zakopiańskie koło Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" zaprasza serdecznie wszystkich młodych ludzi na spotkanie, które odbędzie się w piątek 15 listopada, w sali konferencyjnej hotelu Sabała o godzinie 17. Tematem będą przygotowania do Międzynarodowej Konferencji "Europa wobec wyzwań XXI wieku", zaplanowanej w Krakowie w dniach 05-08 grudnia 2002. Poruszone mają być również sprawy bieżące stowarzyszenia.

(09.11.2002) Słowaccy ratownicy górscy pomogli szesnastu polskim turystom, którzy zabłądzili w trakcie wędrówki po słowackich Tatrach Niskich. Polaków zaskoczyło załamanie pogody. Zabłądzili w zadymce śnieżnej. Jednemu z nich udało się skontaktować przez telefon komórkowy z policją, która powiadomiła słowackich ratowników górskich. Na Słowacji od 1 listopada do połowy czerwca obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania ze szlaków turystycznych w górach.
 
(09.11.2002) Niebezpiecznie jest na drogach Podhala, a szczególnie na "zakopiance" - głównej drodze z Krakowa do Zakopanego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na tych jej odcinkach, gdzie są zjazdy i podjazdy. Niesiony silnym wiatrem wciąż padający śnieg jest nawiewany na jezdnię i pomimo intensywnej pracy służb drogowych jest bardzo ślisko. Bardzo niebezpiecznie jest przede wszystkim na odcinku między miejscowością Lubień a Nowym Targiem. Ślisko jest także na drodze krajowej z Nowego Targu do Szczawnicy i Nowego Sącza - głównie w rejonie przełęczy Snozka, gdzie są podjazdy i zjazdy. Na Podhalu doszło już dziś do dwóch wypadków. W rejonie Zbójeckiej Góry samochód marki polonez wpadł w poślizg i zatrzymał się w rowie. Pasażerkę ze złamaną ręka odwieziono do szpitala. Do podobnego wypadku doszło w rejonie przełęczy Snozka. Poważnie ranny został mężczyzna jadący autem, które wpadło do rowu.

(09.11.2002) Tradycyjnie w dniu Święta Zmarłych na Starym i Nowym Cmentarzu została przeprowadzona kwesta. Pieniądze przeznaczone będą na odnowę zabytkowych nagrobków. Mówi Agata Nowakowska Wolak z Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego:
Organizatorzy przekazują za naszym pośrednictwem podziękowania dla ofiarodawców jak i kwestujących.

(09.11.2002) W tym roku TOPR-owcy świętować będą tradycyjny "Dzień ratownika" 16 listopada. O przebiegu uroczystości naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof:

(09.11.2002) Sąd zdecydował oddalić wniosek ZUS dotyczący zwrotu mienia w postaci budynku przychodni w Zakopanem. Z ramienia starostwa tatrzańskiego "sprawę" budynku przy Gimnazjalnej prowadzi Mirosław Szyszka:

(09.11.2002) W Zakopanem odbyła się konferencja przedstawicieli policji i środowisk romskich województwa małopolskiego. O spotkaniu nadkomisarz Ryszard Rzemiński z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie:
Rozmawiała Joanna Chmiel.

(08.11.2002) W Nowym Targu, na osiedlu Niwa, policja znalazła zwłoki 63-letniego Konstantego J. Prawdopodobnie popełnił on samobójstwo przez podcięcie sobie gardła. Policja znalazła zwłoki w skrytce pod skosem dachu we władnym domu denata. Mężczyzna w 1993 r. trafił do więzienia, skazany za zastrzelenie w Nowym Targu Adama P. Jako zabójcę wskazała go wtedy Katarzyna S., konkubina Adama P., która podczas tamtego zdarzenia również została trafiona pociskiem. Na podstawie jej zeznań - Konstantyn J. trafił do więzienia na 15 lat. Wyszedł po niespełna 10. Jedna z policyjnych hipotez mówiła, że Konstanty J. przysiągł zemstę Katarzynie S. Po śmiertelnym postrzeleniu w Szaflarach Stanisława L., z którym kobieta obecnie mieszkała, 63-letni mężczyzna znalazł się wśród podejrzewanych. Był od kilku dni poszukiwany przez policję. W mieszkaniu nie znaleziono żadnej broni. Przypominam, że w ubiegłotygodniowym zabójstwie w Szaflarach użyto broni palnej.

(08.11.2002) Po trwającym pięć dni przeglądzie technicznym, w sobotę rusza kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę. Wagoniki na Kasprowy Wierch zaczną wozić turystów od 27 listopada. Na kilku stokach na Podhalu - na Szymoszkowej Polanie i pod Nosalem w Zakopanem oraz na Długiej Polanie w Nowym Targu - trwa już sztuczne śnieżenie. Być może w sobotę, niedzielę i poniedziałek ruszą pierwsze pierwsze wyciągi.

(08.11.2002) Zarząd województwa małopolskiego podjął decyzję o zmianach w Radzie Muzeum Tatrzańskiego im. Chałubińskiego w Zakopanem. Nowym członkiem rady został Antoni Kroh, etnograf, historyk kultury, wybitny znawca kultury Podhala i Spisza. Problematyka mniejszości narodowych, jaką zajmuje się również Antoni Kroh będzie dla pracy Muzeum ważną specjalizacją.

(08.11.2002) Polski ser w Europie. Problematyka ochrony dziedzictwa kulturowego polskiej wsi i zasobów przyrodniczych zdominowała piątkową konferencję pn. „Wieś polska – współczesne przemiany i rozwój". Paneliści poszukiwali także dróg rozwoju dla produktów rolnictwa ekologicznego i możliwości ich promocji na arenie międzynarodowej. Przytaczano przykład Województwa Małopolskiego, które dzięki współpracy z regionami Europy (Rhone-Alpes, Walonia, Fionia, Katalonia, Toskania) tworzy własną politykę ochrony marki dla regionalnych produktów rolniczych. Marka ta ściśle definiuje obszar pochodzenia surowca i produktu, definiuje sam produkt markowy, jego technologię produkcji a także historię. Jej opracowanie i wdrożenie staje się istotne szczególnie z perspektywy przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W nowej Europie będziemy musieli stawiać na jakości produktów żywnościowych i promowanie tradycyjnych polskich produktów – łąckiej śliwowicy, kiełbasy lisieckiej, oscypka. W 2001 roku Województwo Małopolskie przystąpiło do realizacji francusko-polskiego projektu ochrony produktów na określonym obszarze w Polsce pn. „Waloryzacja polskiego sera z surowego mleka, oscypka”. Celem projektu było zidentyfikowanie obszaru produkowanych z surowego mleka owczego i krowiego wyrobów regionalnych, zidentyfikowanie ich technologii produkcji, promocja, otrzymanie zezwolenia na sprzedaż w sieciach handlowych w Polsce. Obecnie oscypki, żentyca, bryndza i bundz czekają w Krajowym Urzędzie Patentowym na rejestrację.

(06.11.2002) W Zakopanem doszło do spotkania przedstawicieli Starostwa Tatrzańskiego oraz Urzędu Miasta z dyr. Zbigniewem Rapciakiem z Okręgowej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad w Krakowie. Omawiano koncepcję modernizacji "zakopianki" w ciągu najbliższych 10 lat:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(06.11.2002) Nie przyniosły rezultatu prowadzone w Tatrach czwarty dzień z rzędu poszukiwania dwóch młodych turystów z Warszawy. W zeszły piątek 21 i 23-latek przyjechali do Zakopanego, informując rodzinę, że zamierzają wyruszyć w góry. W czwartek szukało ich 12 ratowników z psem. W akcji brał udział także śmigłowiec. Nie natrafiono jednak na żaden ślad turystów.
Przed miesiącem w identyczny sposób zaginął 19-letni turysta z Poznania. On także zadzwonił do rodziców z informacją, że idzie w Tatry, ale nie wyjawił dokładnego celu wędrówki. Od tego czasu, mimo prowadzonych poszukiwań, nie udało się wyjaśnić jego losu. W Tatrach od wielu dni utrzymają się bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach gór szlaki są oblodzone i pokryte 30-40 centymetrową warstwą śniegu.

(06.11.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego. Piotr Bąk mówi o bieżącej działalności władz Zakopanego:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(06.11.2002) W Zakopanem trwa konferencja przedstawicieli policji i środowisk romskich województwa małopolskiego. Jest to pierwsze tego typu szkolenie w Polsce. W konferencji uczestniczą m.in. nadkomisarz Ryszard Rzemiński koordynujący z ramienia policji realizację programu romskiego w Małopolsce, Małgorzata Chmielewska psycholog policyjny, Krystyna Kollbeg koordynator programu romskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, Andrzej Mirga doradca OBWE ds. Romów oraz Tadeusz Gabor przewodniczący Stowarzyszenia Romów w okręgu nowosądeckim. Pierwsze dwa dni poświęcone były m.in. sytuacji Romów z Nowego Sącza i Limanowej. Kolejne dwa Romom z Nowego Targu i Zakopanego.

Armatka śnieżna na Polanie Szymoszkowej.(05.11.2002) Zima już nie tylko w górach ale i na Podhalu. Na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem ruszyły armatki śnieżne. Od wtorku trzyma mróz. Temperatura nocą spada nawet do -7 st. C. a to zupełnie wystarcza by rozpocząć produkowanie sztucznego śniegu. Tego prawdziwego niewiele, ze 3 cm, ale w niektórych miejscach drogi są białe i bardzo śliskie. Na Kasprowym Wierchu zima już w pełni. Komunikat Turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego podje informacje o pokrywie przekraczającej 30 cm. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

(05.11.2002) 6 listopada, w środę, odbędzie się posiedzenie Konwentu Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Głównym przedmiotem spotkania będzie dyskusja na temat powołania Instytutu Pielęgniarstwa. Spotkanie będzie także okazją do zaprezentowania uczestnikom sprawozdania z działalności Uczelni w roku akademickim 2001/2002. W posiedzeniu weźmie udział wicemarszałek Andrzej Sasuła.

(05.11.2002) W wieku 65 lat zmarł Franciszek Gąsienica Daniel. Msza św. żałobna w środę o godzinie 13.oo w kaplicy cmentarnej przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

(04.11.2002) Jak spędzaliśmy "święto zmarłych"? Większość z nas odwiedzała groby najbliższych. Wielu jednak, co potwierdzają policyjne statystyki, próbowało dojechać do nekropolii kierując samochodami pod wpływem alkoholu. Czas by podsumować zakończoną w niedzielę akcje "znicz" w Zakopanem:
Mówił podinspektor Jan Szymański z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem. Jeden przypadek zasługuje na szczególną uwagę. W nocy z 31 października na 1 listopada patrol policji natknął się na kompletnie pijanego mężczyznę leżącego na jednej z ulic. Po kilku godzinach ów zakopiańczyk próbował samochodem podjechać pod cmentarz. Miał pecha, bo pytając policjantów, o to jak najbliżej może zaparkować auto, trafił na ten sam nocny patrol. Policjanci przeprowadzili badanie alkomatem. Wynik to prawie 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

(04.11.2002) Kryminałki: Na 1500 zł. ocenił stratę właściciel Fiata Palio, gdy odkrył, że jego samochód jest porysowany ostrym narzędziem. Sprawca wandalizmu nie jest znany. Rzecz działa się na Pardałówce. Na cmentarzu w Poroninie w czasie przejścia przez bramę, z torebki mieszkanki Gronia ukradziono portfel. W nim na szczęście tylko 20 zł i prawo jazdy. W Zębie turyście z Krakowa, o jak mówi policja, góralsko brzmiącym nazwisku, uszkodzono samochód. Stratę oceniono na 2000 zł. Sprawca jest znany poszkodowanemu. W okolicach kościoła Św. Krzyża w Zakopanem na przejściu dla pieszych potrącono 80-letniego mężczyznę. Doznał on, na szczęście, niegroźnego stłuczenia głowy. Kierowca, kobieta była trzeźwa.

(04.11.2002) Zbliża się walne zgromadzenie wspólników Polskich Tatr. Przypomnijmy miasto Zakopane w 28 procentach jest właścicielem spółki, natomiast większościowy pakiet należy do Skarbu Państwa. To spotkanie zaważy prawdopodobnie o przyszłości Aqua Parku - największej aktualnie prowadzonej inwestycji w Zakopanem. Chodzi o sposób przekazania ziemi pod miasteczkiem wodnym, przyszłej nowej spółce, która będzie zarządzać kompleksem basenów. Aktualnie grunty należą do Polskich Tatr. We wstępnym projekcie inwestor miał kupić ziemię po cenach komercyjnych, a to mogłoby zachwiać efektownym zakończeniem inwestycji - pod nazwą - zakopiański Aqua Park:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(03.11.2002) W górach zima. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło I stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawia się informacja o m.in. zaspach śnieżnych. (więcej...)

 

 

(03.11.2002) Zostało podpisane porozumienie pomiędzy TOPR a Starostwem Tatrzańskim dotyczące transportu ciał osób, które poniosły śmierć w górach. O szczegółach naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof:

(03.11.2002) Sezon zimowy tuż tuż. O to, jak przebiegają przygotowania ratowników tatrzańskich zapytaliśmy naczelnika TOPR Jana Krzysztofa:

(03.11.2002) Ostatnie miesiące roku to zwykle powrót tematu finansowania działalności ratowniczej w Tatrach. Z naczelnikiem TOPR Janem Krzysztofem rozmawia Zdzichu Chmiel:

(03.11.2002) Co roku z problemami finansowymi boryka się Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zrzeszające 7 grup regionalnych. Niestety ten sezon również nie jest odmienny. W serwisie rozmowa z naczelnikiem Jackiem Dębickim:
Rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(03.11.2002) Trwają przygotowania do 7 walnego zjazdu delegatów GOPR, który odbędzie się 7 grudnia w Zakopanem:
Mówił Jacek Dębicki- Naczelnik GOPR.

(03.11.2002) Z inicjatywy Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami po raz kolejny na zakopiańskich cmentarzach prowadzona jest kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków:
Mówiła Agata Nowakowska Wolak - prezes Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami.

(03.11.2002) Od poniedziałku ze względu na konieczność przeprowadzenia przedsezonowych przeglądów i remontów konserwacyjnych nie są prowadzone przewozy pasażerskie kolei na Kasprowy Wierch, Gubałówke i Palenicę (w Szczawnicy). 8 listopada ma być wznowiony ruch kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, 16 ruszą krzesełka na Palenicę, a 27 pasażerów wywiezie wagonik na Kasprowy Wierch.

(03.11.2002) Na przejściu granicznym w Chochołowie Straż Graniczna udaremniła przemyt narkotyków. Celnicy na wniosek pograniczników przeprowadzili kontrolę samochodu osobowego, którym podróżował młody dwudziestokilkuletni mieszkaniec Małopolski. Znaleziono 100 tabletek extazy oraz dwa woreczki 10-gramowe z białym proszkiem. Jest to najprawdopodobniej amfetamina. Narkotyki ukryte były w samochodzie - pomiędzy wlewem paliwa a korkiem, zawinięte w czarną skarpetkę. Przeszukany został również młody mężczyzna. W portfelu miał schowany mały woreczek, a w nim około 3 gram amfetaminy. Narkotyki oraz przemytnika zatrzymała policja. Sprawą zajął się już prokurator.
 
(03.11.2002) W poniedziałek przed południem w Zakopanem rozpocznie się konferencja poświęcona społeczności romskiej. Do ośrodka "Dafne" przyjechać mają komendanci powiatowi policji z Małopolski. Swoją obecność na sympozjum zapowiedział również komendant wojewódzki.

(01.11.2002) Kryminałki: Mieszkanka Zakopanego postanowiła wyleczyć wszystkie chore zęby u dentysty w Czarnym Dunajcu. Na ten cel przeznaczyła 1200 zł, które wg jej słów - trafiły do lekarza. Ten stwierdził, że zębów nie da się wyleczyć, można je jedynie wyrwać. Pieniędzy ponoć nie chce oddać a kobieta nadal upiera się, że zęby można wyleczyć. W końcu sprawa trafiła na policję - ta prowadzi postępowanie wyjaśniające. Mieszkaniec ul. Szkolnej w Zakopanem zgłosił w komendzie kradzież samochodu. Wartość Opla Astry oceniono na 30 tyś. zł. Po pewnym czasie okazało się, że samochód w nienaruszonym stanie jest zaparkowany przy skrzyżowaniu ulic Krupówki i Nowotarska. Czyżby właściciel stracił pamięć? W nocy zgłoszono policji próbę kradzieży Volkswagena Transportera. Złodziej dostał się do środka wybijając szybę. Próbował poprzez połączenie kabli ze stacyjki uruchomić pojazdu. Nie udało się. Nieszczęście w szczęściu polegało na tym, że w samochodzie znajdowała się także piła elektryczna i wiertarka. Rzeczy ukradziono ale samochód został. Stratę oceniono na 800 zł. W Poroninie po pościgu policjanci zatrzymali kierowcę Golfa, który wcześniej nie reagował na wezwania. Okazało się, że był pijany - alkomat pokazał wyniki 1,31 promila. 25-latka czeka sprawa w sądzie za jazdę pod wpływem alkoholu

(01.11.2002) Około 10 tysięcy policjantów - dwa razy więcej niż zazwyczaj - patroluje drogi w czasie tegorocznej akcji "Znicz". Akcja zakończy się w niedzielę późnym wieczorem. My pytaliśmy o akcje "znicz" w Zakopanem:
Mówił podinspektor Jan Szymański z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem.

(28.10.2002) 160 razy interweniowali małopolscy strażacy. Wiejący z prędkością ponad 100 km na godzinę wiatr łamał drzewa i reklamy oraz zrywał blachy z dachów. Niektóre komisje wyborcze, z obawy przed odcięciem prądu, zrezygnowały z elektronicznego przeliczania głosów i robiły to metodą tradycyjną. Wichura zerwała dwie linie wysokiego napięcia na odcinkach Jordanów - Jabłonka i Niedzica - Krościenko, 11 linii średniego napięcia i kilkaset linii niskiego napięcia, doprowadzających prąd do domów. Awarie usuwane są na bieżąco.
 
(28.10.2002) Szalejąca wichura na Podhalu nie wyrządziła szczególnie dużych strat. Strażacy przede wszystkim usuwali powalone drzewa. Tego typu akcje prowadzone były w Krośćienku, Szczawnicy, Hauszowej, Spytkowicach, Rabce, Rokicinach Podhalańskich i Cichym Miętustwie.

(28.10.2002) W Spytkowicach doszło do tragedii. Zderzyły się dwa małe fiaty. Zginął kierowca jednego z maluchów. Do śmiertelnego wypadku doszło również w Nowym Targu. Na przejeździe kolejowym pociąg potrącił kobietę. Na razie nie można ustalić jej tożsamości, bowiem nie miała przy sobie dokumentów.

(28.10.2002) III Plebiscyt im. Wincentego Witosa o tytuł Najlepszego Wójta Małopolski został rozstrzygnięty. Do tytułu Najlepszego Wójta zgłoszonych zostało 63 gospodarzy małopolskich gmin. Laureatami zostali między innymi: Wiesław RAJSKI z Wierzchosławic, Henryk MIGACZ z Lubnia, Marian ZALEWSKI ze Szczurowej i Krzysztof MADEJ z Tarnowa Wysoko oceniono również Józefa Milana Modłe z Bukowiny Tatrzańskiej i Stanisława Golonkę z Łososiny Dolnej. Uroczyste zakończenie III Plebiscytu z udziałem wicepremiera, prezesa PSL Jarosława Kalinowskiego, odbędzie się w Witosowe Zaduszki, w niedzielę, 3 listopada, w Wierzchosławicach.

(28.10.2002) Starostwo w Zakopanem oraz Radio Alex ogłasza konkurs dla uczniów ze wszystkich szkół z terenu powiatu - na przygotowanie i realizację scenariusza radiowego na temat ochrony środowiska naturalnego i ekologii. Na prace konkursowe czekamy do 20 listopada tego roku.  Adres ul. Smrekowa 26a, 34-500 Zakopane.

(27.10.2002) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o bardzo silnym wietrze osiągającym prędkość nawet do 110 km/h. Pogoda w Zakopanem w ostatnich dniach zmienia się zaskakująco często. W ciągu jednego dnia po porannym słońcu doświadczamy, opadów deszczu silnego wiatru a w sobotę burzy i w nocy gradobicia. W niedzielę za oknami pojawiło się piękne słońce. Dla turystów, którzy wybierają się w góry kilka informacji Tatrzańskiego Parku Narodowego: Szlaki w dolinach są mokre i błotniste. Na trasach wysokogórskich od strony północnej zalodzone a w związku z tym bardzo niebezpieczne. Szlak turystyczny na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem na odcinku Kazalnica - Chłopek jest bardzo kruchy. Przypominamy, że zamknięte jest przejście graniczne na Rysach. Pamiętajmy również - pogoda w górach może się zmienić z godziny na godzinę. (więcej...)

(24.10.2002) W niedzielę wybory. Do urn wrzucać będziemy 4 karty. Kartę różową, która zawiera nazwiska kandydatów na burmistrza lub wójta - tu oddajemy głos na jednego tylko kandydata stawiając znak "x" z lewej strony. Karta biała zawiera listę kandydatów do rady miasta - tu trzeba pamiętać, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców głosuje się na tylu kandydatów ile jest mandatów w okręgu. Karta żółta to kandydaci na radnych do powiatu. Tu oddajemy jeden głos, podobnie jak na karcie niebieskiej z listą kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

(24.10.2002) W Zaskalu odbyły się uroczystości związane z oddaniem do użytku fragmentu wyremontowanej drogi oraz mostu. Mówi wójt Stanisław Ślimak:
Potem głos zabrał Andrzej Tylka:
I ponownie głos zabrał wójt Stanisław Ślimak:

(24.10.2002) Z soboty (26) na niedzielę (27) zmieniamy czas na zimowy. O 3 w nocy cofamy zegarki na godzinę 2.

(24.10.2002) W Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim sprawie nowej lokalizacji siedziby Powiatowej Straży Pożarnej. Miasto na ten cel użyczyło na okres 25 lat działkę przy ul. Nowotarskiej na której powstanie, prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat nowa strażnica. (więcej...)

 

(24.10.2002) Wszystkie pokoje gościnne, hotele, pola namiotowe ewidencjonowane w Urzędzie Miasta Zakopane mają w niedalekiej przyszłości zostać oznakowane specjalnymi tabliczkami. Informacja na nich zawarta ma jednoznacznie charakteryzować obiekt pod względem kategorii oraz nadawać mu numer identyfikacyjny. Docelowym efektem takiego oznaczenia ma być eliminacja "szarej strefy" w branży turystycznej i jasne skategoryzowanie dostępnej w Zakopanem bazy noclegowej. (więcej...)

(24.10.2002) Na ulicy Chramcówki w Zakopanem na przejściu dla pieszych w okolicy szkoły nr 5 powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Termin realizacji - 20 listopada.

(24.10.2002) Piątek jest ostatnim dniem prowadzenia kampanii wyborczej. O godzinie 24 ma zapanować cisza agitacyjna. Tymczasem jeden z zakopiańskich komitetów wyborczych oskarża Pocztę Polską o niewłaściwe dostarczenie materiałów informacyjnych. "Ulotki zostały wymieszane i tak - przeznaczone do okręgu nr 1 trafiły do okręgu 3 i 4 wraz z ulotkami z okręgu 2. Podobne wymieszanie ulotek nastąpiło na terenie całego miasta". (więcej...)

(20.10.2002) W czwartek Mszą Św. o godzinie 14.oo rozpoczną się w Zaskalu uroczystości związane z oddaniem do użytku fragmentu wyremontowanej drogi oraz mostu. O szczegółach wójt Szaflar Stanisław Ślimak:

(20.10.2002) Gościem najbliższego "Peryskopu projektanta" będzie Ludwika Bryja nauczycielka, prezes oddziału Podhalańskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Temat audycji brzmi "W poszukiwaniu pomocy". Jerzy Juras Gruszczyński zaprasza w środę po godzinie 18.

(20.10.2002) Starosta Tatrzański otrzymał odpowiedź z zespołu rejestracji Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w sprawie rzekomego przywłaszczenia domeny. NASK jednoznacznie określa właściciela nazwy tatry.pl - jest nim Powiat Tatrzański. Andrzej Gąsienica Makowski dodaje, że po wyborach Artura Grzymałę, który według starosty przedstawia nieprawdziwe zarzuty, czeka proces karny:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski. (więcej...)

(20.10.2002) O 6 lekkich samochodów ratowniczych wzbogaciły się jednostki straży pożarnej w powiatach proszowickim, brzeskim, tarnowskim, nowotarskim, nowosądeckim i suskim. Fiaty DUCATO WALDI mogące wyciągnąć po 4,5 tony każdy zostały przekazane w obecności marszałka Marka Nawary. Ogółem do połowy listopada samochody lekkie ratownictwa chemiczno-ekologicznego otrzyma 20 powiatów. Zakup każdego z samochodów został dofinansowany kwotą 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(20.10.2002) W dniach 24-27 października w Poznaniu odbędą się międzynarodowe targi turystyczne Salon-Tour:
Mówiła Stanisława Łukaszczyk przewodnicząca Koła Kwaterodawców i Gospodarstw Agroturystycznych na terenie gminy Poronin oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Koła Poronin.

(21.10.2002) Kryminałki: Turyści jeden z Chrzanowa i dwaj z Rzeszowa zostali pobici w jednej z zakopiańskich dyskotek, przez dwóch nieznanych osobników. Gdy próbowali zadzwonić po policję, wyrwano im telefon komórkowy. Sprawcy napadu uciekli razem z telefonem. Turysta z Głupczyc zawiadomił policję o włamaniu do samochodu. W Wolksvagenie Caravella złodziej wybił szybę w drzwiach i ukradł radioodtwarzacz, telefon komórkowy i kamerę video. Wstępnie straty oszacowano na 1500 zł. W Białce Tatrzańskiej zatrzymano nietrzeźwego kierowcę. Alkomat pokazał wynik 1,38 promila. Złodzieje dostali się do trzech straganów regionalnych pod Gubałówką. Mieli jednak pecha z kiosków właściwie nie było co ukraść. Jedyna rzecz, która zginęła to pieczątka firmowa. Z Forda Focusa skradziono tablice rejestracyjne. Turysta z Dobrzewa ocenił stratę na 180 zł. Kolejne tym razem bardzo poważne zdarzenie w okolicach jednej z zakopiańskich dyskotek. 26-letni zakopiańczyk w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach został 3-krotnie ugodzony nożem w brzuch. Przebywa w stanie ciężkim w szpitalu. Trwa śledztwo w tej sprawie. W Kościelisku w domu wczasowym podczas przygotowywania konferencji skradziono dwa komputery, wartości 4,5 tyś. zł.

(21.10.2002) Nie ma tygodnia by w Zakopanem nie zginęły tablice rejestracyjne. Po co je ktoś kradnie? Jak łatwo się domyśleć - a potwierdza to również rzecznik prasowy zakopiańskiej komendy podinspektor Jan Szymański - służą one najczęściej do popełniania innych przestępstw. Nie zdarzyło się jednak by np. tablice zakopiańskie zostały w taki sposób wykorzystane na terenie Zakopanego. Łupy wędrują zatem prawdopodobnie w inne rejony Polski. Są ponoć też kolekcjonerzy tablic rejestracyjnych. Mówi rzecznik zakopiańskiej komendy policji:
Mówił podinspektor Jan Szymański.

(21.10.2002) Zeszłotygodniowe artykuły prasowe donosiły m.in. o nieważności mandatów wystawianych przez policję. Brak bowiem na drukach miejsca na wpisanie nr PESEL, który jest wymagany przy regulowaniu takiego mandatu np. w banku. Podinspektora Jana Szymańskiego, pytaliśmy, jak z tym problemem radzą sobie zakopiańscy policjanci:
Jak słyszeliśmy druki sukcesywnie będą wymienianie. Niestety nie udało nam się zdobyć precyzyjnej informacji ile bezużytecznych blankietów zalega w magazynach komendy wojewódzkiej. Wiadomo jedynie, że dużo. Ponoć trudno też ocenić ile będzie kosztowała wymiana starych mandatów na nowe.

(21.10.2002) Informowaliśmy już, o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy nowej siedziby zakopiańskiej Straży Pożarnej. Brygadier Stanisław Bańka - komendant JRG mówi, że teren przy ul. Nowotarskiej jest bardzo dobry. Trwa ustalanie szczegółów umów. Wszystko zatem zmierza ku temu by budować jednostkę straży pożarnej właśnie w tamtym miejscu. Komendant pytany - kiedy strażacy muszą opuścić dotychczasową siedzibę powiada, że na razie trwa sprawa sądowa. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Ale gdyby przeniesiona została własność na Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" - to jak mówi Stanisław Bańka "trzeba będzie się jakoś dogadać".

(20.10.2002) W górach śnieg. Po kilku dniach pochmurnej pogody, w niedziele od czasu do czasu odsłaniał się Giewont i oto jak wygląda (patrz fotka po lewej). Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi o 15 cm śniegu na Kasprowym Wierchu i na Hali Gąsienicowej. A w dolinach na zmianę - raz słońce, raz śnieg i temperatura w okolicach 0 st. C. (więcej...)

 

(20.10.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem na temat nowej siedziby Straży Pożarnej i kolejki na Kasprowy Wierch:

(18.10.2002) Kryminałki: W Jabłonce płonęła w piątek stodoła. W akcji uczestniczyło około 50 strażaków. Spłonęła konstrukcja budynku oraz 15 ton siana, 2 tony zboża, silniki i agregatory. Na "zakopiance" strażacy usuwali z jezdni plamy oleju. Najpierw w rejonie Zaborni, gdzie substancja rozlana była na odcinku długości 6 km. Akcja trwała prawie 3 godziny. Potem na odcinku Rabka - Rdzawka z autobusu wyciekał olej napędowy. Substancja rozlana była na jezdni na długości około 80 metrów. W Chabówce Volkswagen Passat uderzył w barierki na poboczu. W tym wypadku zagrożeniem dodatkowym był fakt, że pojazd był wyposażony w gaz. A w Spytkowicach - w rowie wylądował samochód osobowy. Jedna osoba jest poszkodowana. Z kolei zakopiańska straż pożarna - otrzymała rano zgłoszenie, że w Bukowinie Tatrzańskej doszło do zwarcia w instalacji elektrycznej.
O tym, jak niepewnym interesem jest zawieranie transakcji z firmami spoza naszego regionu przekonał się jeden z mieszkańców W Poroninie. W firmie z rejonu Suchej Beskidzkiej zamówił olej opałowy wartości 30 tyś. zł. Zapłacił, po czym okazało się, że oleju do zbiorników wlano tylko za 24 tyś. Obiecano, że za pozostałe 6 tyś. zł w najbliższym czasie zbiorniki zostaną uzupełnione. Na razie jednak na obiecankach się zakończyło. Na Podhalu funkcjonują autoryzowani dystrybutorzy oleju opałowego i, według naszych informacji, do podobnych sytuacji nigdy nie doszło. Może warto więc szukać partnerów na własnym terenie, gdzie kontakt z dostawcą jest łatwiejszy a i firmy dbają o swój wizerunek.

(18.10.2002) W Tatrach po raz kolejny odbędzie się jesienne liczenie kozic. Oczywiście o ile pogoda pozwoli rachmistrzom udać się w góry. Liczenie kozic odbywa się dwa razy w roku. Poprzednie przeprowadzone zostało w czerwcu. Wtedy naliczono 84 zwierzęta.

(17.10.2002) Kryminałki: Policja zakopiańska po raz kolejny w ostatnich kilku dniach zajmuje się sprawą wyłudzenia pieniędzy. Mieszkaniec Zakopanego, przed kilkoma miesiącami wpłacił 400 zł na rzecz tzw. towarzystwa wspierania przedsiębiorczości. Chodziło o przyznanie w niedługim czasie kredytu w wysokości 10 tyś. zł. Oczywiście minęło kilka miesięcy i firma, która miała swój oddział w Nowym Targu "wyparowała". W głównej siedzibie w Katowicach ów przyszły kredytobiorca nie mógł się z nikim porozumieć - to też zgłosił całą sprawę policji. Złodzieje włamali się do straganu pod Gubałówką. Po oderwaniu dwóch desek ukradli telewizor wartości 270 zł. W Poroninie jeden z mieszkańców zamówił olej opałowy wartości 30 tyś. zł. Zapłacił po czym okazało się, że oleju do zbiorników wlano tylko za 24 tyś. Obiecano, że za pozostałe 6 tyś. w najbliższym czasie zbiorniki zostaną uzupełnione. Na razie jednak na obiecankach się zakończyło. W Kościelisku z remontowanego budynku skradziono dwa nowe okna wartości 1200 zł. I jeszcze dwie kradzieże: Z "malucha" zaparkowanego w Zakopanem zniknęły tablice rejestracyjne. W Poroninie z budki telefonicznej Telekomunikacji Polskiej nieznany sprawca ukradł przekaźniki, płyty i wyświetlacze wartości 3 tyś. 200 zł.

Andrzej Gąsienica Makowski, Krzysztof Król Łęgowski, Jan Gąsienica Walczak Sobuś.(15.10.2002) W siedzibie Powiatu Tatrzańskiego przy ul. Chramcówki 15 w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa poświęcona pobytowi delegacji starostwa w Turynie na zjeździe zrzeszenia Karin Górskich. Przy okazji po raz pierwszy aparat fotograficzny Watry znalazł się w nowym gabinecie (po przeprowadzce) starosty Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. (więcej...)

 

(15.10.2002) "Przygotowanie jednostek organizacyjnych podległych powiatowi tatrzańskiemu w sytuacjach kryzysowych w okresie zimy" - to temat spotkania, które odbyło się pod przewodnictwem starosty. Pojawili się wszyscy przedstawiciele instytucji - ważnych - dla dobrego funkcjonowania powiatu. M.in. Policja, Straż Pożarna, inspektor budowlany, przedstawiciele służby zdrowia oraz wszystkich gmin. Poruszono kwestię działań w sytuacjach ekstremalnych. Chodzi np. o przypadek braku prądu a co z tym się wiąże - o sprawność agregatów prądotwórczych. Przede wszystkim interesowano się szpitalami:
Mówił Andrzej Łęcki.

(15.10.2002) "...ten adres nie istnieje Jednakże, wykorzystując jego ulotny status chciałbym Państwa przestrzec przed Panem starostą tatrzańskim mgr inż. Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, który mnie okradł...". Co robi "przeciętny" internauta, gdy chce uzyskać jakieś informacje o Podhalu. Korzysta z wyszukiwarki lub po prostu na "chybił trafił" wpisuje adres np. www.podhale.pl. Dostaje w zamian nieco dziwną informacje, chociaż dotyczącą Podhala, która rozpoczyna się dokładnie słowami przytoczonymi wyżej. (więcej...)

(15.10.2002) Niestety nadal nie odnalazł się Michał Marcinkowski z Poznania.  Policja poznańska przesyła wszystkie akta sprawy do Zakopanego. Tutejsi funkcjonariusze nie natrafili na razie na żaden ślad, który mógłby wyjaśnić to tajemnicze zniknięcie. Przypomnijmy. Michał znał i kochał Tatry. Przyjechał 5 października br. do Zakopanego z zamiarem fotografowania gór w szacie jesiennej. Aby uspokoić mamę przekazał telefonicznie wiadomość o szczęśliwym przybyciu na miejsce. Telefon wykonał między 9.30 a 11.00 (Era Gsm potwierdziła przeprowadzenie rozmowy z Zakopanego) i była to ostatnia wiadomość. Michał ma 19 lat, jest wysokim, szczupłym szatynem o wzroście 184 cm, z włosami do ramion, często związanymi w kitkę. Ubrany był w granatową bluzę typu polar, spodnie sztruksowe i czarnobrązowe obuwie typu adidas. Miał przeciwdeszczową granatową kurtkę z kapturem w kolorze zielonym, podbita granatową tkaniną. Wyposażony był w czarno zielony plecak średniej wielkości. Mógł mieć na głowie rudoczarna przepaskę podbitą jasnożółtą flanelą lub szarniebieską czapkę. Posiadał przy sobie sprzęt fotograficzny- aparat marki NIKON F 80, statyw i zestaw obiektywów. Uzgodnił z rodzicami powrót do Poznania na wtorek rano dnia 08. października br. Wszelkie informacje prosimy przekazywać pod numer telefonu 0506 983 991 lub policja 997. W imieniu rodziców zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich turystów oraz mieszkańców Zakopanego i regionu Tatrzańskiego o przekazanie wszelkich wiadomości na temat syna. Każdy sygnał nawet z pozoru mało istotny, może być właściwą wskazówką do odnalezienia chłopca. Prosimy również ludzi, którzy w jakikolwiek sposób mieli kontakt z dworcem kolejowym w Zakopanem i przejazdami na trasie do i z Zakopanego w dniach 04 - 08 października br., a mogą udzielić jakichkolwiek informacji, o kontakt telefoniczny. Dziękujemy tą drogą wszystkim ludziom dobrej woli za życzliwość pomoc i słowa otuchy dla rodziców.

(15.10.2002) W ramach realizacji Kontraktu Wojewódzkiego, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zawarciu porozumienia z Uniwersytetem Jagiellońskim w sprawie rozbudowy i modernizacji Zespołu Szkół Specjalnych wraz z zapleczem rehabilitacyjnym przy Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum UJ w Zakopanem. W wyniku realizacji inwestycji w latach 2003-2005 w kompleksie szkolnym powstałoby nowoczesne zaplecze rehabilitacyjne, wykorzystywane przez Zespół Szkół Specjalnych oraz klinikę. Inwestycja o wartości 10 mln zł będzie finansowana z budżetu Województwa Małopolskiego, Kontraktu Wojewódzkiego, a także zostanie umieszczona w Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006.

(14.10.2002) Jesień to czas nasilenia zachorowań na grypę. Szczególnie narażone są - dzieci i osoby starsze. Nie ma lekarstwa na grypę. Ale można podnieść odporność naszego organizmu. Na razie najlepszym sposobem są szczepienia ochronne. W serwisie rozmowa z lekarzem - doktorem Alfredem Jakubowskim oraz Adamem Radko epidemiologiem z zakopiańskiego Sanepidu:
Rozmowę prowadziła Sabina Palka.

(14.10.2002) Informacja ważna dla kierowców udających się na Słowację. Od środy zostaje tam wprowadzony obowiązek używania świateł mijania w okresie jesienno-zimowym. Nakaz będzie obowiązywać do 15 marca. Zapominalscy muszą liczyć się z surowymi mandatami. Kierowca, którego pojazd nie będzie oświetlony, zapłaci 1500 koron, czyli 150 zł.

(13.10.2002) Odbyło się ostanie w tej kadencji spotkanie radnych zakopiańskich. W serwisie rozmowa z przewodniczącym rady Michałem Gąsienicą Szostakiem i radnym Maciejem Pawlikowskim:
Rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(13.10.2002) W gminie Lipnica Wielka trwa scalanie gruntów. Zapytany o postęp prac, wójt Mariusz Murzyniak powiedział:

(11.10.2002) Czy doczekamy się końca remontu mostu na ul. Nowotarskiej w Zakopanem? Jeżeli tak dalej pójdzie to "drogowców" zastanie zima. Efekt tych prac na razie jest jeden - "korki" samochodowe. Oj kierowcy czasami muszą się uzbroić w cierpliwość. W piątek ok. godziny 16 sznureczek aut stał od ronda u zbiegu ulic Jagiellońska, Kościuszki, Chramcówki aż po Urząd Miasta.

 

(11.10.2002) W piątek, 11 października zakończyła się kadencja urzędujących samorządów, wybranych w wyborach 1998 r. Od tego momentu, do czasu ukonstytuowania się rad nowej kadencji w gminach, powiatach i miastach na prawach powiatu oraz na szczeblu województwa nie będą podejmowane żadne decyzje mające na celu stanowienia prawa. W tym okresie wójtowie, starostowie, prezydenci i marszałkowie wraz z zarządami administrują jedynie swoimi gminami, powiatami, miastami i województwami. Tylko w sytuacjach nadzwyczajnych mogą oni wydawać przepisy porządkowe – decyzje te musi zatwierdzić nowo wybrana rada.

(11.10.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Nowego Targu Markiem Fryźlewiczem. Temat to oczywiście podsumowanie mijającej kadencji. Jaki to był czas dla Miasta-Gminy Nowy Targ?
Rozmawiała Sabina Palka.

(11.10.2002) Wykorzystanie funduszy Europejskich w modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i rozbudowę sieci wodociągowej na terenie Zakopanego - to temat rozmowy z naczelnikiem Andrzejem Fryźlewiczem:

(11.10.2002) Członkowie zarządu województwa małopolskiego zdecydowali o udzieleniu dotacji celowej Małopolskiemu Stowarzyszeniu Doradztwa Rolniczego w Krakowie na pokrycie części kosztów II fazy francusko-polskiego projektu pn. „Waloryzacja polskiego sera z surowego mleka, Oscypka”. Celem projektu jest m.in. przeprowadzenie konsumenckich badań marketingowych na rzecz oscypka i innych produktów z surowego mleka z Polski Południowej, promocja tych produktów w świecie i zastrzeżenie regionalnej marki dla oscypka.

(10.10.2002) W czwartek w Zakopanem miało być pogodnie. Jednak rano całe miasto spowiła mgła. A ta mgła, wydobywała się z ogromnego, ogromnego komina, który kopcił i kopcił i kopcił... A ten komin wygląda tak (patrz fotka, po lewej). A czyj ten komin? Może kominiarza? A może to zasłona dymna, żeby nie było widać innych kopcących kominów? Może jednak zupełnie coś innego... CDN.

(10.10.2002) Dzięki zabiegom Wojewody Małopolskiego Jerzego Adamika Wydział Finansów i Budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymał decyzję Ministra Finansów o przyznaniu środków finansowych w wysokości 30.138.345 zł, pochodzących z rezerwy celowej, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie od 1 października br. – w ramach wdrażania reformy oświaty – III etapu nowego systemu wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego do poziomu ustalonego w art. 30 ust. Ustawy – Karta Nauczyciela. Wg zapewnień ministerstwa środki zostaną przekazane do budżetu wojewody w najbliższych dniach.

(10.10.2002) Nowy kilometr w Piekielniku. Z udziałem wicemarszałka Andrzeja Sasuły, odbyło się  uroczyste otwarcie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 957 w Piekielniku oraz przegląd prac przy modernizacji drogi wojewódzkiej 958 w Chochołowie. Ponad 250 tysięcy złotych kosztowała modernizacja 900 metrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 957 w Piekielniku. Więcej, bo aż półtora miliona złotych pochłonęła budowa nowego, dwukilometrowego odcinka chodnika. Inwestycja ta, była kolejną pracą prowadzoną z samorządem lokalnym, gminą Czarny Dunajec, która partycypowała w 40 % kosztów. W 2001 roku Województwo Małopolskie wyłożyło na ten cel przeszło 260 tysięcy złotych, a samorząd blisko 230 tysiące, w 2002 roku, województwo poniosło wydatki w wysokości prawie 150 tysięcy złotych, a samorząd przeszło 250 tysięcy złotych. Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 958 na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 959 w kierunku Zakopanego, prowadzona jest od roku 2001, a zakończy się w roku 2003. Całość prac obejmie ponad kilometrowy odcinek drogi. Do chwili obecnej modernizacja zakończona została na 760 metrze i zamknęła się w sumie prawie miliona złotych. Przebudowa drogi wraz z przebudową chodników, to kolejna wspólna inwestycja prowadzona z samorządem terytorialnym, gminą Czarny Dunajec. W części prac, obejmujących budowę chodnika, gmina w roku 2001, poniosła koszty w wysokości 107 500 złotych, to jest 50 % wartości całkowitej zadania. Z kolei w przebudowie drogi, wraz z budową chodnika, w miejscowości Chochołów, gmina współuczestniczyła w 40 % kosztów inwestycji i w 2001 roku poniosła wydatki w sumie przeszło 180 tysięcy złotych; województwo na ten sam cel przeznaczyło wówczas ponad 260 tysięcy złotych. W 2002 roku województwo na kontynuowane prace na tym odcinku wydało 300 tysięcy złotych, zaś gmina Czarny Dunajec prawie 200 tysięcy złotych.

(10.10.2002) W serwisie rozmowa z wice starosta tatrzańskim i wice prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzejem Skupniem. Dwie części wywiadu. W pierwszej podsumowanie działalności samorządowej, w drugiej sprawy bieżące ZP:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(10.10.2002) W serwisie rozmowa z wójtem Szaflar Stanisławem Ślimakiem. Ponad 40 minutowy wywiad to podsumowanie 4-lat samorządności w gminie i zbliżające się wybory:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

(09.10.2002) Ostatnia w tej kadencji samorządu sesja odbyła się w powiecie nowotarskim. O szczegółach starosta Jan Lasyk:

(09.10.2002) Ostatnia sesja odbyła się również w Gminie Raba Wyżna. W serwisie wypowiedź wójta Edwarda Siarki:

(09.10.2002) Przyszłoroczne inwestycje powiatu nowotarskiego i oddziału małopolskiego Krajowych Dróg i Autostrad były omawiane podczas spotkania Jana Lasyka i dyr. Zbigniewa Rapciaka:

(09.10.2002) W czwartek w Piekielniku uroczystość otwarcia odremontowanej drogi. O inwestycji wójt Kazimierz Dzielski:

(08.10.2002) Kierowcy jadący "zakopianką" napotkają na utrudnienia, związane z robotami drogowymi w rejonie Skomielnej Białej, koło Rabki. Drogowcy będą tam pracować do końca miesiąca. Aby zminimalizować utrudnienia w ruchu, roboty są prowadzone ok. 150-metrowymi odcinkami, na których wyłączona jest połowa jezdni. Ruch pojazdów - sterowany przez drogowców - odbywa się wahadłowo jednym pasem.

(08.10.2002) Tatrzański Park Narodowy odwiedził minister ochrony środowiska regionu Comunidad de Madrid - Pedro Calvo wraz z z pięcioosobową delegacją. Celem trzydniowej wizyty w Małopolsce była wymiana doświadczeń z zakresu gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej. Ministrowi ochrony środowiska towarzyszyli dyrektorzy przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką wodno-ściekową i odpadami stałymi, osoby odpowiedzialne za współpracę z rządem i sprawy europejskie, a także doradca przedakcesyjny w Małopolsce. W Zakopanem hiszpańska delegacja spotkała się z przedstawicielami samorządu oraz dyrektorami czterech parków narodowych - Babiogórskiego, Gorczańskiego, Pienińskiego i Tatrzańskiego.

(08.10.2002) W czwartek w Białym Dunajcu odbędzie się III Powiatowy Dzień Seniora. W kościele parafialnym o godzinie 14.oo odprawiona zostanie msza święta, po niej w remizie OSP rozpocznie się część oficjalna, a potem towarzyska spotkania:
Mówiła Maria Czernik, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddziału rejonowego w Zakopanem. Powiatowy Dzień Seniora jest realizacją programu "Starsi i niepełnosprawni, ale aktywni i pogodni mieszkańcy powiatu tatrzańskiego". Na jego realizację krakowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przeznaczył 2,5 tyś. złotych. Zarówno rok 2002 jak i 2003 jest ogłoszony czasem aktywizacji, organizacji wolnego czasu osobom starszym. Czwartkowe spotkanie jest otwarte i nie obowiązują żadne opłaty.

(07.10.2002) Odbyła się ostatnia sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. Z oficjalnymi przemówieniami wystąpili starosta Andrzej Gąsienica Makowski, przewodniczący Rady Powiatu Bronisław Stoch, senator Franciszek Bachleda Księdzularz oraz wójt Białego Dunajca Jan Gąsienica Walczak Sobuś. Na zakończenie wszyscy radni otrzymali pamiątkowy list oraz książkę "100-lecie krzyża na Giewoncie". W serwisie zapis audio wystąpień oraz foto-reportaż z sali obrad. (więcej...)

(07.10.2002) W Zakopanem, na Podhalu termometry pokazywały w ciągu dnia 0 st. C. Za oknami pada przelotny śnieg. Czy aby nie za szybko?

 

 

(07.10.2002) W Zakopanem odbyła się konferencja prasowa Polskich Kolei Linowych. Nie będzie droższych biletów na obiekty narciarskie PKL w tym sezonie zimowym. Pojawi się nowa oferta biletów dziennych, które będzie można wykorzystać w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych na Kasprowym Wierchu także na innych obiektach PKL-u. Obowiązywała będzie w tym przypadku zasada punktacji - im mniejszy wyciąg tym mniej punktów ubędzie narciarzom z biletu. Niestety w tym roku nadal nie udało się rozwiązać kwestii narciarskiego wykorzystania Butorowego Wierchu. Kolejny rok negocjacji z właścicielami gruntów na stoku nie przyniósł efektu. Kierownictwo kolei nie poddaje się jednak i w przyszłym roku kontynuowane będą rozmowy w tej sprawie. Przedłuża się procedura uzgodnień koniecznych by rozpocząć modernizację kolejki na Kasprowy Wierch. Do procesu przestąpiły, jako strony, kolejne organizacje społeczne (ekolodzy) - co znacznie utrudnia pozytywne sfinalizowanie tych działań. Prezes PKL-u zapytany, czy ekologom, jak to bywa przy innych inwestycjach w Polsce, nie można by zapłacić "odpowiedniej sumki" by odstąpili od protestów - stwierdził:
Mówił prezes Andrzej Laszczyk. I jeszcze kilka słów o tym czego mogą spodziewać się narciarze w zbliżającym się sezonie zimowym:
W serwisie pełny zapis dźwiękowy konferencji prasowej:
Głos zabierali Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz prezes Polskich Kolei Linowych Andrzej Laszczyk.

(06.10.2002) Ruszył kolejny etap modernizacji obiektów Wielkiej Krokwi - sztuczne oświetlenie skoczni k-120. To warunek jaki postawił FIS przyznając wstępnie Zakopanemu organizację Pucharu Świata w 2003 roku:
Z zastępcą dyrektora COS Lechem Nadarkiewiczem rozmawiał Zdzichu Chmiel. W planach jest także położenie igelitu na Wielkiej Krokwi co dało by możliwość podjęcia starań o przyznanie organizacji zawodów w ramach letniego Grand Prix.

(06.10.2002) Tematem obrad komisji gospodarczej transgranicznego związku Euroregion Tatry było IV Forum polsko-słowackie, które odbędzie się dniach 17-18 października w słowackiej Starej Lesnej:
Mówił przewodniczący komisji Krzysztof Król Łęgowski.

(06.10.2002) W poniedziałek 14 października Święto Edukacji Narodowej, czyli po prostu - Dzień Nauczyciela. Uroczystości z tej okazji, w Nowym Targu odbędą się w szkole podstawowej numer 11:
Mówił Marek Fryźlewicz.

W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem, na temat bieżących spraw działalności miasta: 
Mówił Marek Fryźlewicz.

(05.10.2002) Błędy formalno-prawne to główny powód odrzucenia przez wojewodę małopolskiego wniosku burmistrza miasta Zakopane dotyczącego modernizacji kolei na Kasprowy Wierch. W skrócie - chodzi tu m.in. o nieścisłości w określeniu zakresu prac tak aby zgodnie z paragrafami ustawy o ochronie przyrody stanowiły modernizację a nie rozbudowę kolei.

(05.10.2002) Podhalańska Wspólnota Samorządowa oficjalnie zgłosiła swojego kandydata na burmistrza Miasta Nowego Targu. Jest nim Marek Fryźlewicz, obecnie pełniący tę funkcję. Jego hasło wyborcze brzmi "Do przodu - rozważnie, mądrze i skutecznie". Do Rady miasta - PWS zgłosiła 42 kandydatów. Liderami w poszczególnych okręgach są: Zbigniew Sięka, Jadwiga Kuś, Marek Fryźlewicz i Wojciech Kryj. Do rady powiatu jest kandydatów 10, wśród nich obecny starosta nowotarski - Jan Lasyk. Z kolei z ramienia Wspólnoty do sejmiku małopolskiego startuje Stanisław Hodorowicz rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz obecna radna - Ewa Iwulska.
 
(05.10.2002) Swoich kandydatów na radnych miasta Nowy Targ przedstawił też komitet wyborczy wyborców "Porozumienie Obywatelskie Sprawiedliwe Podhale". Ich kandydatem na burmistrza jest Maciej Jachymiak. Wśród 29 kandydatów na radnych jest czworo liderów: Anna Rajska, Janusz Kawka, Franciszek Chowaniec i Maciej Jachymiak.

(05.10.2002) Komitet Wyborczy Wyborców: Razem 2002 stawia na Czesława Borowicza, jako kandydata na stanowisko burmistrza Miasta. Listę kandydatów w okręgu numer jeden otwiera Jan Łapsa, w okręgu numer 2 - Andrzj Trzciński, numer 3 - Paweł Luberda, w okręgu numer 4 - Marek Dudek. "Razem 2002" ma 26 kandydatów do rady miasta.

(05.10.2002) Od 1 października działa Inspekcja Transportu Drogowego. W Małopolsce pomyślnie szkolenia i egzaminy zdało 6 osób, które podjęły kontrole na drogach.  Inspektorzy transportu drogowego sprawdzają u podmiejskiego przewoźnika lub kierowcy ciężarówki np.: stan techniczny pojazdu i dokumenty kierowcy. Mogą oni skontrolować ubezpieczenie, czas pracy kierowcy, tachograf i gaśnice albo upomnieć kierowcę za to, że pali podczas jazdy papierosy. Inspektor może zatrzymać każdy samochód - oprócz osobowego - który wyda mu się podejrzany. Może to być np. stary, zdezelowany autobus. Gdy dojdzie do naruszenia przepisów, inspektorzy mogą nakładać mandaty - najniższy to 200 złotych , najwyższy - 15 tysięcy zł.
Przypominamy kierowcom: do końca lutego jeździmy z włączonymi światłami mijania.

(05.10.2002) Po remoncie funkcjonuje już kolej linowa na Butorowy Wierch. Do 27 listopada nie będzie kursować kolej linowa na Kasprowy Wierch. Kolejka na Gubałówkę będzie miała przerwę od 4 do 8 listopada. Przerwa w funkcjonowaniu spowodowana będzie przeglądem i remontem zapobiegawczo-konserwacyjnym. Wyciągi: Gąsienicowa i Goryczkowa wznowią przewozy pasażerskie ok. 15 grudnia o ile zaistnieją odpowiednie warunki narciarskie.
 
(05.10.2002) Od 7 października Polskie Koleje Państwowe zamierzają zamknąć linię kolejową z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Nowego Sącza. Od grudnia 2000 roku PKP jest spółką państwową, która korzysta z dotacji budżetu państwa do przewozów pasażerskich. Tegoroczne dotacje są mniejsze od zapowiedzianych, więc dyrekcje regionalne biorą się za zamykanie linii lokalnych, o ile nie uzyskają wsparcia finansowego. Do marszałka Małopolski PKP wystąpiło o 3,8 mln zł na utrzymanie tylko do końca br. pięciu deficytowych linii kolejowych, w tym z Chabówki do Nowego Sącza.

(24.09.2002) Odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Zakopanem przy ulicy Chramcówki 15. Sala obrad Rady Powiatu Tatrzańskiego otrzymała imię dra Andrzeja Chramca. W uroczystości wziął udział wicewojewoda Andrzej Harężlak.

(24.09.2002) Na inwalidzkich wózkach do Europy - to tytuł środowej audycji z Peryskopu Projektanta. Gośćmi Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego będą Jan Grabek i Kazimierz Poto. Początek audycji po godzinie 18.oo.

(24.09.2002) 28 września (sobota) szansa dla tych, którzy chcą zdobyć kartę rowerową lub motorowerową. Zakopiańska Policja i firma Polzybt organizują egzamin dla dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, gdy ma się ukończone 10 lat można uzyskać kartę rowerową. Powyżej 13 roku życia motorowerową. Warunkiem zdania egzaminu jest podstawowa znajomość przepisów ruchu drogowego Egzamin odbędzie się przy ulicy Nowotarskiej 35.

(24.09.2002) Do dyżurki śmigłowca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyplątała się suczka. Jest biała ma nieliczne w okolicach głowy czarne łaty. Pies jest nieduży raczej w średnim wieku, nie jest rasowy. Suka prawdopodobnie jest w ciąży. Jeżeli ktoś poszukuje takiego psa lub mógłby się nim zaopiekować proszony jest o kontakt z dyżurką śmigłowca pod nr telefonu 20 174 00.

(24.09.2002) W serwisie rozmowa z kandydatem na stanowisko burmistrza miasta Zakopane Adamem Machowskim, kandydującym z ramienia Komitetu Wyborczego "Zakopiańska Racja Stanu":
Rozmawiał Maciej Stasiński.

(24.09.2002) Kolejny tragiczny wypadek w Tatrach. Ze szlaku prowadzącego na Kozią Przełęcz spadł turysta. Zginął na miejscu. Turysta z Warszawy zginął podczas wycieczki w Tatrach. Starszy mężczyzna poślizgnął się na szlaku i spadł z wysokości ok. 100 m na stronę Doliny Pięciu Stawów. 71-letni turysta w towarzystwie dwóch innych osób wyszedł na wycieczkę z Hali Gąsienicowej na Kozią Przełęcz. Podczas zejścia z przełączy mężczyzna poślizgnął się w miejscu, które nie jest chronione łańcuchami asekuracyjnymi. Z kolei w nocy ratownicy przeczesywali rejon Morskiego Oka w poszukiwaniu turysty, który w tym czasie bezpiecznie spał w swoim domu w Kielcach. 50-latek chory na cukrzycę zapomniał poinformować kogokolwiek o tym, że rezygnuje z wycieczki w Tatry i wraca do domu. W niedzielę wieczorem do ratowników zadzwoniła zaniepokojona opiekunka wycieczki z Kielc. W okolicach Morskiego Oka od grupy odłączył się jeden z turystów, mówiąc, że wybiera się do Doliny Pięciu Stawów. Mężczyzna zostawił insulinę na kwaterze w Bukowinie Tatrzańskiej i choć zapadł zmrok, nie wrócił z gór. Ratownicy wyruszyli więc na poszukiwania. Niemal całą noc w trudnych warunkach przeczesywali góry w rejonie Morskiego Oka. Dopiero w poniedziałek poinformował o tym opiekunkę grupy. Koszty takiej akcji są bardzo wysokie, jednak nie wiadomo, kto powinien płacić za tego typu nieuzasadnione wezwania. Na razie koszty akcji poszukiwawczych pokrywane są z budżetu TOPR-u.

(24.09.2002) Zakopiański Rejon Energetyczny informuje, że od wtorku do piątku wyłączona będzie stacja transformatorowa Zakopane Olcza III Siedem Kotów obwód w kierunku Brzeziny. Przerwa w dostawie prądu nastąpi w godzinach od 8.oo do 16.oo.

(24.09.2002) Zakończono budowę odcinka "zakopianki" Chabówka-Rdzawka. Uroczystego otwarcia dokona premier Leszek Miller 27 września o godzinie 10.45 w Rdzawce. Tymczasem po 25 latach rozpoczyna się modernizacja "zakopianki" na trasie Myślenice - Lubień. Do maja 2003 ma zostać uregulowana Raba. W przyszłym roku rozpoczną się prace nad budową dwupasmowej drogi z trzema węzłami - w Stróży, Pcimiu i Lubniu. Przedsięwzięcie ma kosztować 350 mln zł. Za kilka dni ma nastąpić uroczyste otwarcie fragmentu najbardziej krętej części "zakopianki" między Chabówką i Rdzawką. Rozpoczną się też prace na 16-kilometrowym odcinku Myślenice - Lubień. Najpierw uregulowana zostanie Raba. Rzeka będzie częściowo odsunięta od obecnej drogi, a jej brzegi zostaną wzmocnione. Po zakończeniu prac przy regulacji rzeki, zacznie się modernizacja drogi, która kosztować ma 350 mln zł. Odcinek Myślenice-Lubień ma mieć dwie skanalizowane jezdnie o wzmocnionej nawierzchni bez połączenia z drogami lokalnymi. Będą tu tylko trzy węzły - w Stróży, Pcimiu i Lubniu. Droga ma być gotowa w 2005 r. Modernizacja trasy kosztować ma 2,6 mld zł. Prace na odcinku Chabówka-Rdzawka były pierwszym etapem przebudowy. Odcinek Kraków-Myślenice ma być modernizowany najpóźniej (będzie tu trasa ekspresowej z estakadą w Myślenicach). Odcinek Lubień-Chabówka to najtrudniejszy i najdroższy fragment trasy (miliard zł), a termin rozpoczęcia nie jest jeszcze ustalony. Podobnie jak prace na odcinkach Rdzawka-Nowy Targ i Nowy Targ-Zakopane.

(24.09.2002) Od 25 do 30 września nie będzie kursować wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch. Przerwa w funkcjonowaniu spowodowana jest przeglądem i remontem zapobiegawczo-konserwacyjnym. Przestoje kolejnych urządzeń - na Kasprowym Wierchu i Gubałówce PKL zaplanowały na początek listopada.

(24.09.2002) Podsumowanie pierwszej kadencji samorządu województwa małopolskiego połączone z wystawą "Małopolska 1999-2002" zaplanowano na 23 września o godz. 15.00 w Sali Lustrzanej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

(24.09.2002) Pięciolecie oddania do eksploatacji zapory wodnej w Czorsztynie obchodzone będzie uroczyście 27 września w Niedzicy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 na koronie zapory, o 15.30 - część oficjalna, wieczorem - koncert Jacka Wójcickiego i Beaty Rybotyckiej.

(22.09.2002) Do Zakopanego przyjechał przedstawiciel firmy HOCHTIEF Józef Niedworok. Koncern, który zajmuje się branżą budowlaną, jest jednym z najbardziej znaczących na rynku europejskim i światowym. Posiada ogromny potencjał finansowy i intelektualny, który wielokrotnie zaowocował spektakularnymi inwestycjami. Skąd wizyta pod Tatrami? Wice prezes przyjechał by zorientować się w możliwościach inwestycyjnych na Podhalu. Gościowi towarzyszył starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. W serwisie rozmowa z Józefem Niedworok'iem:
Rozmawiał Maciej Stasiński.

(22.09.2002) Niebawem ma ruszyć pierwszy etap modernizacji "zakopianki". Ta część prac obejmie regulację koryta rzeki Raby na około 12-kilometrowym odcinku od Myślenic do Pcimia, tak aby nowa trasa zmieściła się pomiędzy korytem rzeki a starą drogą. W okresie wiosenno-letnim ruszy też etap drugi, który obejmie wykonanie dwujezdniowego ponad 15 km. odcinka. Podniesienie "zakopianki" do rangi drogi expresowej na trasie Myślenice - Lubień będzie kosztować ponad 350 mln zł. Przypomnijmy inwestycja znalazła się w rządowym "programie drogowym" na lata 2002-2005. Po zakończeniu budowy w 2005 roku na trasie Kraków - Zakopane pozostaną jeszcze trzy jednojezdniowe odcinki: Lubień - Chabówka, Rdzawka - Nowy Targ oraz Nowy Targ - Zakopane.

(20.09.2002) Dyrektor zakopiańskiego SP ZOZ Grzegorz Markowski złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.  Odchodzi z pracy 1 października:
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

(20.09.2002) Oferta 18 tys. godzin szkoleń dla 36 tys. osób to plan działania Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, działającego obecnie w czterech oddziałach w regionie. Wśród ofert dokształcania skierowanych nie tylko dla nauczycieli znajdują się 154 tematy seminariów, kursów i warsztatów, propozycje tematów szkoleń rad pedagogicznych oraz oferty form doskonalenia nauczycieli języka angielskiego. Plan pracy placówki na bieżący rok szkolny przyjął Zarząd Województwa.

(19.09.2002) W serwisie rozmowa z senatorem Franciszkiem Bachledą Księdzualrzem. Temat to zbliżające się wybory samorządowe i trwająca kampania wyborcza:
Rozmawiała Joanna Chmiel.

(19.09.2002) Po raz czwarty odbędą się w Zakopanem Targi "Tur - Gastro - Hotel Zakopane 2002". O szczegółach Piotr Wojewodzic z Poznańskiej Agencji Targowej:
Targi odbędą się w dniach 10 - 12 października pod patronatem Starostwa Powiatowego, Polskiej oraz Małopolskiej Izby Turystycznej.

(19.09.2002) Na początku października (4-6) na Podhale z Włoch przyjeżdża Delegacja Zrzeszenia Krain Górskich. Organizacja w swojej strukturze gromadzi kilkaset gmin. Starostwo Tatrzańskie, które zaprosiło gości chce podpisać z nimi umowę o wymianie kulturalno-edukacyjnej. Prowadzone mają być także dyskusje na temat prawa górskiego.

(19.09.2002) Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski został zaproszony do Turynu na Zjazd Administratorów Górskich przy Parlamencie Europejskim:
Zjazd Administratorów Górskich będzie się odbywał w dniach 10 - 12 października.

(18.09.2002) Do Zakopanego przyjechała rodzina polska z Kazachstanu. Burmistrz wręczył im jednorazową zapomogę w wysokości 5 tys. zł. i klucze do mieszkania (przy ul. Nowotarskiej). To już druga kazachska rodzina, która mieszka w Zakopanem. Mieszkanie jest wyposażone. Obie córki Państwa Zakrzewskich są już  dorosłe i studiują w Krakowie.

(18.09.2002) Powołana przez wojewodę małopolskiego komisja, w skład której weszli przedstawiciele Straży Granicznej i Urzędu Celnego dokonała technicznego odbioru przejścia Winiarczykówka-Bobrów:
Mówił wójt gminy Lipnica Wielka na Orawie Mariusz Murzyniak.

(18.09.2002) W poniedziałek w całej Małopolsce rusza jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Brązowawych kostek zawierających szczepionkę nie należy dotykać a właściciele psów powinni pamiętać przy ich wyprowadzaniu na spacer w rejon terenów leśnych,  o używaniu smyczy.

(18.09.2002) Zbliża się jedna z ostatnich sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego. Podczas najbliższego spotkania pojawia się pierwsze podsumowania mijającej kadencji. Program sesji tradycyjnie przedstawi przewodniczący Rady Powiatu mgr Bronisław Stoch:

(17.09.2002) W piątek w Ludźmierzu będzie obradować Komisja Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Domu Podhalańskim. W programie spotkania m.in.: omówienie strategii polityki rolnej na Podhalu, informacja na temat dostosowania produktów regionalnych do wymogów sanitarno - weterynaryjnych, będzie tez mowa o praktycznym zastosowaniu systemu identyfikacji zwierząt gospodarskich.

(17.09.2002) W Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbędzie się w piątek "Dzień Hotelarza". Będzie można zobaczyć multimedialną prezentację szkoły, program artystyczny, konkursy gastronomiczne oraz wziąć udział spotkaniu integracyjnym połączonym z degustacją potraw.

(17.09.2002) W ramach spotkań z kandydatami na stanowisko burmistrza Zakopanego - sylwetka Roberta Kłaka. W zbliżających się wyborach samorządowych jest on kandydatem komitetu wyborczego wyborców Samorząd Tatrzański i Zakopiańczycy:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(17.09.2002) W serwisie rozmowa z kierującym wydziałem promocji Starostwa Tatrzańskiego Krzysztofem Królem Łęgowskim. Temat to oczywiście promocja, kultura i sport w Powiecie Tatrzańskim:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

(16.09.2002) W górach śnieg. Od kilku dni w Zakopanem niska temperatura szczególnie nocą. We wtorek, gdy pogoda się odrobinę poprawiła ukazał się Podhalu zaśnieżony Giewont. Tatrzański Park Narodowy od kilku dni ostrzega o niskich temperaturach i oblodzonych szlakach powyżej górnej granicy lasu. Według prognozy pogody temperatura w nocy ze środy na czwartek w Tatrach spadnie do -2 st. C., przy tym możliwe są przelotne opady śniegu. (więcej...)

(15.09.2002) Załamania pogody, brak doświadczenia lub po prostu brak rozsądku - to najczęstsze przyczyny wypadków w górach. Niebezpieczne są jednak nie tylko te najwyższe szczyty. Tragiczny okazał się ostatni weekend w Gorcach. Ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR interweniowali kilka razy. Niestety nie udało się uratować życia dwóm młodym mężczyznom. W sobotę po południu zginął 23-latek z Piwnicznej. Wraz z kolegami z klubu wysokościowego zbierał szyszki na drzewach. Jedno z nich złamało się. Młody mężczyzna zginął na miejscu. Drugie tragiczne zdarzenie miało miejsce w schronisku na Turbaczu. Tam 19-latek wraz z kolegami prawdopodobnie używał narkotyków i pił alkohol. Nastolatka nie udało się uratować. Jego dwóch kolegów Goprowcy zwieźli natomiast do nowotarskiego szpitala. W niedzielę rano Goprowcy zwieźli z gór mężczyznę z połamanymi nogami. Do wypadku doszło w sobotę, ale pomoc wezwano dopiero na drugi dzień.

(15.09.2002) W Nowym Targu gościli przedstawiciele Liptowskiego Mikulasza. Rozmowy z władzami Miasta dotyczyły między innymi utworzenia letniej szkoły hokejowej:
Mówił burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

(15.09.2002) W Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu do 9 września z Powiatu Nowotarskiego zarejestrowało się 14 komitetów wyborczych a z terenu Powiatu Tatrzańskiego 8 komitetów. Komitety mają czas do 27 września na zgłoszenie kandydatów na radnych gminnych, miejskich lub powiatowych. W gminach do 20 tysięcy mieszkańców rejestracja komitetów nie była obowiązkowa. Na Podhalu obowiązek ten dotyczył miast: Nowy Targ i Zakopane oraz Gmin: Czarny Dunajec i Nowy Targ. Ordynacja wyborcza wprowadziła ograniczenia w wydatkach na kampanię. Na kampanię kandydata na burmistrza miasta Nowy Targ komitet może wydać (33.616 mieszkańców/ 2) 16 tysięcy 808 złotych. W Zakopanem na kandydata na burmistrza (28.952 mieszk.) 14 tysięcy 476 zł. W gminach do 20 tysięcy na mandat można wydać 750 zł, w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców powyżej 20 tysięcy - 1000 złotych. Na mandat do rady powiatu - 2 tysiące złotych a na mandat do sejmiku 5 tysięcy. Pieniądze komitet może wydać pod warunkiem, że zgłosił kandydata na dany mandat.

(13.09.2002) 17 września podczas sesji Rady Gminy Czarny Dunajec omawiane będą przede wszystkim sprawy budżetowe:
Omówione będzie również dokończenie remontu siedziby oddziału Związku Podhalan w Ratułowie:
Mówił zastępca wójta Józef Bobek.

(13.09.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Nowego Targu.  Marek Fryźlewicz mówi o rządowym programie pomocy dla nowotarskich Romów, o wizytach zagranicznych gości w Nowym Targu, o finansowaniu jest kampanii wyborczej, o  złej sytuacji w nowotarskim szpitalu i o imprezach kulturalnych od 15 września:
Rozmawiała Sabina Palka.

(13.09.2002) Promocja gminy i gospodarstw agroturystycznych na Targach Turystycznych w Zakopanem, Poznaniu i Łodzi to temat poniedziałkowego spotkania członków Koła Kwaterodawców w Poroninie. Początek o godzinie 18.oo w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury.

(11.09.2002) Zarząd województwa Małopolskiego ma zdecydować w czwartek o utworzeniu Małopolskiego Funduszu Pożyczkowego, który wykorzystywany będzie do udzielania pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Województwa Małopolskiego na prowadzenie działalności gospodarczej, w tym tworzenie nowych miejsc pracy. Członkowie zarządu zapoznają się z informacjami nt. sytuacji finansowej oraz najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych wojewódzkich zakładów opieki zdrowotnej. Analizować będą ponadto propozycje zagospodarowania wolnych środków z Programu Wsparcia w roku 2002.

(10.09.2002) W Tatrach doszło do tragicznego wypadku. Wspinający się bez asekuracji taternik odpadł od wschodniej ściany Mnicha. 24-latek z Warszawy zginął na miejscu spadając z ok. z 40 m. Zwłoki zostały zwiezione z gór TOPR-owskim śmigłowcem.

(10.09.2002) Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował, w ramach porozumienia o współfinansowaniu i współpracy przy modernizacji drogi wojewódzkiej Chabówka - Zakopane o rozszerzeniu zadania i włączeniu w jego zakres drogi 959, poszerzonej do parametrów drogi wojewódzkiej. Odcinek do modernizacji znajduje się na terenie Gminy Czarny Dunajec, a przebudowa zakłada przygotowanie chodnika i przebudowę obiektów mostowych. Również w Czarnym Dunajcu zostaną przeprowadzone prace remontowe na drodze wojewódzkiej 957. Zarząd zdecydował także o współpracy i współfinansowaniu budowy pasa ruchu powolnego przy drodze wojewódzkiej 969 na odcinku 1 km i pasa dla lewoskrętu w Gminie Czorsztyn. Droga 969 jest jedną z najbardziej obciążonych turystycznie w Małopolsce i dlatego też została objęta programem poprawy bezpieczeństwa.

Robert Kłak - kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego. (09.09.2002) Kolejny komitet wyborczy rozpoczął oficjalnie kampanię wyborczą. Tym razem jest to Samorząd Tatrzański i Zakopiańczycy złożony w znacznej części z radnych będących w obecnym układzie władz miejskich w opozycji. Komitet tworzą: Robert Klak, Janusz Majcher, Jacek Mielnik, Anna Galica, Irena Storowicz, Maria Podkanowicz, Dariusz Galica. Kandydatem na stanowisko burmistrza Zakopanego jest Robert Kłak. (więcej...)

(09.09.2002) W połowie tego miesiąca zwołana zostanie Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego. Temat główny to strategia rozwoju:
Mówił starosta Jan Lasyk.

(09.09.2002) We wrześniu rozpoczął się okres ochronny między innymi na pstrąga potokowego. O tym i o innych wędkarskich ciekawostkach v-ce prezes d/s ochrony wód  Koła nr 16 PZW w Nowym Targu Jan Chrobak:

(09.09.2002) O to jak przygotowane są szkoły w gminie Nowy Targ zapytaliśmy wójta Jana Smarducha:


(09.09.2002) Najbliższa sesja Rady Gminy Lipnica Wielka poświęcona była sprawom oświaty i finansów:
Mówił przewodniczący Rady Gminy Emil Kowalczyk.

(08.09.2002) W pociągu relacji Szczecin - Zakopane znowu grasowali złodzieje. Turyście udającemu się na wczasy skradziono plecak a w nim m.in. tel. kom. Straty 1000 zł. Rano na ul Kasprowicza w Zakopanem doszło do kolizji drogowej. Przez kilkadziesiąt minut ruch samochodowym tym rejonie był utrudniony.

(06.09.2002) Do Rady Miasta Zakopane. "Członkowie Zakopiańskiego Forum Samorządowego w trosce o dobro i przyszłość naszej młodzieży, a także los Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. H. Modrzejewskiej pragną poddać pod rozwagę radnym miejskim nasze uwagi dotyczące utworzenia Akademii Europejskiej w Zakopanem. Sama idea istnienia takiej placówki wydaje się interesującą, jednak forma powołania do życia Akademii kosztem likwidacji szkoły średniej im. H. Modrzejewskiej o 120-letnich tradycjach jest naszym zdaniem pomyłką lub oczywistą spekulacją, która trwa od roku 1995. Pomysł utworzenia tejże uczelni w Zakopanem niezwykle jaskrawo kojarzy się nam z utopijną propozycją organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 i innymi podobnymi pomysłami władz miasta. Niezwykła hojności obecnych władz względem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy jednoczesnym braku dbałości o majątek miasta i dobro jego mieszkańców budzi nasze zaniepokojenie. Kształcenie młodzieży ma sens wtedy, gdy prowadzi się je solidnie od podstaw. Czy potrzebna jest nam uczelnia, której studentami nie będą miały szans zostać nasze dzieci, ponieważ nie stworzymy im odpowiednich warunków do nauki na poziomie szkół średnich - obecnie takiej możliwości się im nie stwarza, szkoły średnie nie posiadają odpowiednich warunków lokalowych. Proponujemy Urzędowi Miasta i Starostwa pozostawienie ZSZ nr 2 w budynku przy ul. Kasprusie 35a i połączenie jej z innymi szkołami średnimi np. z zespołem Szkół Budowlanych lub Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego. Przykładem na dążenie do likwidacji ZSZ nr 2 im. H. Modrzejewskiej jest brak zezwolenia na otworzenie dalszych klas liceum ogólnokształcącego, jak również coroczne nieuzasadnione podnoszenie czynszów, co powoduje ograniczenie ilości sal, z których korzystają uczniowie. W konsekwencji następuje niszczenie wyposażenia warsztatów szkolnych i klas będącego dorobkiem wielu lat istnienia szkoły. Posunięcia władz utrudniają rozwój placówki, nie zapewniają bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, a nawet budzą agresję wśród małoletnich, jest to zjawisko, z którego na pewno nikt oprócz pedagogów nie zdaje sobie sprawy. Nie sądzimy aby Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. F. Ziejka po wielu publicznych zapewnieniach chciał rozwijać interesy szkolnictwa wyższego kosztem szkoły średniej. Naszym zdaniem warunki powołania Akademii Europejskiej powinny być negocjowane, miasto udostępniając jakiś obiekt Uniwersytetowi Jagiellońskiemu powinno otrzymać odpowiednią opłatę, chociażby taką, jaką ma płacić obecnie ZSZ nr 2 (6,60 zł za 1m2). Postawę naszą opieramy na doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym budynku. Pomimo bezpłatnego udostępnienia sal, młodzież zakopiańska płaciła wysokie czesne. Obawiamy się, że sytuacja może się powtórzyć. Mimo dużego wkładu finansowego ze strony miasta Zakopanego, jakim jest przekazanie majątku na rzecz UJ nie mamy gwarancji, że z uczelni tej będzie korzystać młodzież zakopiańska. Plany te nie zostały uzgodnione z szeroką rzeszą mieszkańców, którzy bardzo krytycznie oceniają dotychczasową działalność Zarządu Miasta". Pismo podpisali Członkowie Zakopiańskiego Forum Samorządowego. Do wyżej zamieszczonego pisma dołączony jest list prof. dr hab. Andrzeja Chwalby skierowany do Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i II LO z dnia 14 lutego 200 roku: "Szanowni Państwo. W odpowiedzi na Państwa prośbę, zawartą w piśmie z dnia 25 października 1999 r., dotyczącą zasad funkcjonowania Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Zakopanem, pragnę poinformować, że z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z treścią, zarówno Państwa pisma, jak również załączonych wycinków prasowych. Ustosunkowując się do spraw poruszonych we wskazanym piśmie muszę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zamierzały podejmować jakichkolwiek działań szkodliwych dla szkolnictwa średniego i młodzieży reprezentowanej przez Państwa Zespół Szkół. Pragnę wyraźnie i stanowczo stwierdzić, że zajęcia w Zakopanem na kierunku administracja samorządowa zostały uruchomione decyzją J.M. Rektora na wyraźne życzenie Zarządu Miasta Zakopane oraz prośbę Podhalańskiego Związku Gmin i Zarządu Głównego Związku Podhalańskiego. W myśl zawartego Porozumienia pełna odpowiedzialność (w tym finansowa) za zapewnienie lokali dla naszych zajęć w Zakopanem spoczywa na tamtejszych władzach samorządowych. Dlatego rzeczywistym adresatem protestu jest wyłącznie Zarząd Miasta Zakopane. To samo odnosi się do prowadzenia zajęć na kierunku zarządzanie i marketing, specjalność zarządzanie w turystyce. W tym przypadku warunki prowadzenia zajęć zostały uzgodnione pomiędzy Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej a Zarządem Miasta Zakopane. Zarząd Miasta Zakopane zobowiązał się do"...nieodpłatnego udostępnienia dla potrzeb Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ lokali użytkowych niezbędnych dla realizacji procesu dydaktycznego w Zakopanem (sale wykładowe, sale ćwiczeniowe, pomieszczenia biurowe), usytuowanych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Zakopanem przy ul. Kasprusie 35a, lub w innych pomieszczeniach zaakceptowanych przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej". W tym stanie rzeczy ewentualne problemy dotyczące Szkoły nie wynikają z działań podjętych przez Uniwersytet Jagielloński, lecz są skutkiem decyzji Władz Miasta". Prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej CHWALBA.

(06.09.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego. Piotr Bąk odnosi się m.in. do wyżej zamieszczonego pisma Zakopiańskiego Forum Samorządowego:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(06.09.2002) W serwisie rozmowa z wójtem Poronina. Andrzej Gut podsumowuje czteroletnią działalność władz gminnych:
Rozmawiała Sabina Palka.

(06.09.2002) 30 tys. złotych powiat nowotarski przeznaczył na wychowanie regionalne w szkołach. Część z tych pieniędzy trafiło jako granty do szkół ponadgimnazjalnych. Za kwotę 5 tys. natomiast zorganizowano warsztaty dla nauczycieli. W ramach tego szkolenia odbyły się zajęcia w terenie między innymi w skansenie w Zubrzycy na Zamku w Niedzicy oraz w Zakopanem:
Mówił Julian Stopka.

(05.09.2002) Zarząd Miasta Zakopane wysłał do mieszkańców za pośrednictwem listonoszy zaproszenie na spotkanie do Urzędu. Zarząd chce podsumować kończącą się kadencję z udziałem mieszkańców w sobotę 7 września - początek o 17.00. W zaproszeniu czytamy: "zarząd pragnie przedstawić bilans dokonań, ale i porażek upływającej kadencji". Wraz z zaproszeniem mieszkańcy otrzymują 19-stronicowe sprawozdanie z działalności Zarządu Miasta okraszone fotografiami. (więcej...)

(05.09.2002) Po raz czwarty odbędą się w Zakopanem Targi "Tur - Gastro - Hotel Zakopane 2002" w dniach od 10 do 12 października. W pierwszym dniu nazwanym "festiwalem barana" najsmaczniejsze potrawy otrzymają certyfikat "Dobre danie baranie". W drugim dniu odbędzie się prezentacja dań z ryb z górskich rzek i potoków: pstrąga, lipienia oraz okonia. W trzecim dniu dojdzie do Biegu na Gubałówkę, Tatrzańskiego Rajdu Rowerowego oraz parady dorożek. Targi odbędą się pod patronatem Starostwa Powiatowego, Polskiej oraz Małopolskiej Izby Turystycznej.

(05.09.2002) Młodzież w Unii Europejskiej to hasło seminarium młodzieżowego, które trwa w Zespole Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem. Z Moguncji oraz Erfurtu przyjechało 28 osób (w tym 3 opiekunów).  Młodzież niemiecka i polska rozmawiać będą o problemach młodzieżowych w Unii. Niebawem Zakopiańczycy wyjadą z rewizytą do Moguncji. Odwiedzą również Parlament Europejski. To już 15 spotkanie z młodzieżą z Moguncji oraz 12 z Erfurtu.

(05.09.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Poruszone kwestie dotyczyły m.in. przygotowań do podsumowania czteroletniej działalności samorządu miejskiego:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(05.09.2002) W serwisie rozmowa ze starostą tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą Makowskim. Temat to podsumowanie działalności powiatu podczas mijającej kadencji oraz wybory samorządowe w aspekcie koalicji "Jedność Tatrzańska 2002":
Rozmawiał Piotr Sambor.

(05.09.2002) Rok szkolny już w toku. O tegorocznej sytuacji w ponadgimnazjalnych szkołach powiatu nowotarskiego - odpowiedzialny za sprawy oświaty Julian Stopka:

(05.09.2002) Za nami kolejny krok w kierunku pełnoprawnego wprowadzenia oscypka na rynek - stwierdził starosta nowotarski Jan Lasyk:

(04.09.2002) Debata na temat finansowania zadań publicznych w kontekście budżetu państwa na przyszły rok, sposób podziału środków z funduszu SAPARD, realizacja kontraktu wojewódzkiego i przygotowanie Programu Operacyjnego na lata 2004-2006 to tematy, które wzbudziły szczególne zainteresowanie starostów obradujących u marszałka województwa. Obecny na spotkaniu wicewojewoda Małopolski Ryszard Półtorak przedstawił wstępny budżet wojewody. Przewidywany limit wynosi niewiele ponad 1 mld zł, z czego 88% mają stanowić dotacje dla samorządu, w tym 65% (671,5 mln zł) dla powiatu. Kwoty te wywołały żywą debatę. Marszałek podkreślił, że od czasu reformy administracji, czyli od 1999 roku występuje duże niedoszacowanie budżetu na jednego mieszkańca. Starostowie zgodzili się, że dotychczasowy sposób przekazywania pieniędzy jest zbyt scentralizowany.

(03.09.2002) W serwisie rozmowa z kandydatem na stanowisko burmistrza Zakopanego Andrzejem Karpielem:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(03.09.2002) Ratownicy TOPR znaleźli w Tatrach zwłoki turysty. Ciało w rejonie Koziego Wierchu wypatrzyli z pokładu śmigłowca. Wszystko wskazuje na to, że ofiarą jest 34-letni mieszkaniec Warszawy, który przyjechał w Tatry ze Szczawnicy, gdzie odbywał kurację. Jego zaginięcie zgłoszono rano. Zmarły nie miał przy sobie dokumentów.

(03.09.2002) Józef Pitoń - człowiek gór, wieloletni działacz na polu kultury regionalnej, juror Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będzie gościem najbliższego Peryskopu Projektanta. Jerzy Juras Gruszczyński zaprasza do radioodbiorników w środę po godzinie 18.

(02.09.2002) Rozpoczął się nowy rok szkolny. Powiat Nowotarski ma pod swoją opieką 12 zespołów szkół, gdzie w pierwszych klasach rozpoczęło naukę 2016 uczniów; w tym przyjęto do pierwszych klas liceów ogólnokształcących 973 osoby (48% przyjętych); do klas profilowanych 261 osób (13%); do techników 472 osoby (23%) a do zawodowych 310 osób (15%); ze statystyk wynika, że 85 % uczniów wybrało szkoły kończące naukę maturą. Ogółem pod opieką Powiatu Nowotarskiego jest 8600 uczniów, których uczyć będzie 586 nauczycieli; Starostwo ma również pod swoją opieką 2 specjalne ośrodki szkolno wychowawcze, w których naukę pobiera młodzież z terenu prawie całego Województwa Małopolskiego na podstawie skierowań. W klasach gimnazjalnych - zawodowych rozpocznie naukę 70 uczniów a w gimnazjach 150 uczniów. W szkołach podstawowych "specjalnych ośrodków" rozpocznie naukę 230 osób.
Na terenie Powiatu Tatrzańskiego w 6 zespołach i 1 gimnazjum rozpocznie naukę blisko 4 tysiące uczniów z którymi pracować będzie prawie 400 nauczycieli. 

(02.09.2002) Zbliża się Święto święto ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu. Władze miasta oczekują na odbiór techniczny. Wyremontowano odcinek od skrzyżowania z Aleją Solidarności do skrzyżowania z Alejami 3 Maja. Koszt remontu wyniósł 2 miliony 200 tysięcy złotych. Inwestorem był Powiat przez Powiatowy Zarząd Dróg z pomocą finansową Urzędu Miasta.

(01.09.2002) 8 września odbędą się uroczystości związane z oddaniem do użytku 2 szkół w gminie Bukowina Tatrzańska:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(01.09.2002) 4 września w Zakopanem odbędzie się posiedzenie Rady Programowej Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Zakopanem. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00 w budynku szkoły ul. Kasprusie 35 a, sala 133.

(30.08.2002) W Zakopanem skradziono samochód marki Ford. Właściciel pozostawił auto z kluczykami w stacyjce przy Kolibie. O 18.00 funkcjonariusze policji zauważyli skradzionego Forda. Podjęto pościg. Doszło do kolizji. Złodzieje porzuciwszy auto, próbowali się ukryć. Udało się ich ująć. Kierujący skradzionym autem złodziej miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwaj 40-letni złodzieje z Zakopanego wylądowali za kratkami. Byli już wcześniej notowani przez policję.

(30.08.2002) Do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata koncesji na sprzedaż grozi osobom, które sprzedają alkohol nieletnim. Tygodnik Podhalański ujawnił w najnowszym numerze, że nastolatek nie ma większego problemu z nabyciem w Zakopanem alkoholu. Dwóch siedemnastolatków, wyposażonych przez redakcję Tygodnika w pieniądze i dyktafon odwiedziło 12 sklepów na Krupówkach i sąsiadujących ulicach. "Po dwóch godzinach wrócili z plecakiem pełnym wódek i piw" czytamy w artykule. W 7 placówkach handlowych odmówiono sprzedaży alkoholu nieletnim. Tygodnik nie wymienia 5 placówek, w których alkohol sprzedano.

(30.08.2002) Prokuratura Rejonowa w Zakopanem otrzymała zgłoszenie od władz gminy Biały Dunajec o kradzieży z gminnej kasy kwoty około 60 tysięcy złotych. Prokuratura zatrzymała paszport jednej z pracownic Urzędu Gminy i zastosowała wobec niej dozór policyjny. W Gminie trwa kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Mówił wójt Gminy Biały Dunajec Jan Gąsienica Walczak.

(30.08.2002) Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia przetargu na wykonanie oznakowania turystycznego obiektów na trasie Szlaku Architektury Drewnianej w ramach współpracy samorządu województwa z Małopolską Organizacją Turystyczną. Zamówienie będzie dotyczyć m.in. wykonania 80 tablic informacyjnych o obiektach na trasie Szlaku oraz 10 tablic informacyjnych o samym Szlaku. Tablice będą zawierać logo województwa, logo Szlaku oraz mapy i piktogramy. Dotychczas na trasie szlaku istnieje 180 takich tablic. Docelowo planowane jest także wykonanie we współpracy z gminami oznakowanie dróg dojazdowych do zabytków drewnianych włączonych do Szlaku.

(30.08.2002) W piątek w godzinach nocnych policja zatrzymała na Krupówkach mężczyznę toczącego pełną beczkę piwa. Mężczyzna był w stanie nietrzeźwym. 50-litrowa beczka z piwem Żywiec znajduje się w komendzie powiatowej policji w Zakopanem. Policja zwraca się z apelem do właścicieli lokali gastronomicznych, by zorientowali się, czy nie brakuje gdzieś jednej beczki piwa. Kontakt z policją pod numerem telefonu w Zakopanem 20 132 11.

Andrzej Gut Mostowy i Jakub Dzioboń(28.08.2002) Podczas sobotniego pikniku wyborczego zorganizowanego na rzecz Andrzeja Karpiela - kandydata na stanowisko burmistrza Zakopanego Koalicji Tatrzańskiej 2002 - jeden z liderów Platformy Obywatelskiej dr Andrzej Olechowski wyraźnie zaznaczył swoje poparcie:
Co zatem z kandydatem zakopiańskiego koła Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy jest nim Jakub Dzioboń, który mówi:
Taka wypowiedź pojawiła się po środowym (28) spotkaniu Zarządu Koła Zakopiańskiej Platformy Obywatelskiej z Andrzejem Olechowskim i Franciszkiem Bachledą Księdzularzem. Natomiast jeden z członków zarządu zakopiańskiej Platformy podczas tej samej konferencji prasowej tak podsumował wspomniane spotkanie z Andrzejem Olechowskim:
Kłopoty zatem z zakopiańską Platformą Obywatelską nie kończą się. Członkowie sztabu tej organizacji i grupa programowa zdecydowanie odmówiła dalszej współpracy, w przypadku gdyby decyzją odgórną Koło Zakopiańskie Platformy musiało poprzeć kandydaturę Andrzeja Karpiela. Czy to rewanż za wydarzenia sprzed kilku miesięcy, gdy w tzw. "teczce" przywieziono nazwisko Andrzeja Guta Mostowego jako regionalnego szefa Platformy Obywatelskiej - przypomnijmy wówczas Andrzej Karpiel był za takiego uważany - a o decyzji dowiedział się z mediów. A może jednak po raz kolejny sprawdzi się przysłowie, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. (więcej...)

(28.08.2002) Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu ogłosiło w internecie zmiany w kalendarzu nowego roku szkolnego. Zmianom uległy terminy ferii zimowych. Termin dwutygodniowych ferii zimowych ustalają kuratorzy oświaty za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświaty. Do wyboru były cztery terminy między połową stycznia a końcem lutego. Ostatecznie od 20 do 31 stycznia ferie odbędą się w województwach Lubuskim i Podlaskim. Ferie od 27 stycznia do 7 lutego obejmą województwa Lubelskie, Łódzkie, Mazowieckie, Małopolskie, Opolskie, Pomorskie, Podkarpackie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie. Trzeci termin od 3 do 14 lutego wybrały województwa Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Zachodniopomorskie. Nowy rok szkolny 2002-2003 rozpocznie się 2 września. Zajęcia potrwają do 20 czerwca. Maturzyści zakończą rok szkolny 25 kwietnia. Kalendarz przewiduje dwie przerwy świąteczne: zimową - na Boże Narodzenie - od 23 do 31 grudnia i wiosenną - na Wielkanoc - od 17 do 22 kwietnia.

(28.08.2002) Opłaty za zajęcie pasa drogowego rodziły konflikty w Zakopanem. Najgłośniej było w przypadku Krupówek: ktokolwiek postawił stolik przed kawiarnią czy restauracją, był ścigany przez urzędników magistratu. Jak to się stało, że taksówkarze nie płacą za niektóre postoje w Zakopanem: między innymi przy dworcu PKS oraz przy Granicie - oba postoje znajdują się przy ulicy Kościuszki. Będziemy pytać , kto jeszcze jest zwolniony z opłat za zajęcie pasa drogowego a kto płaci.

(28.08.2002) Czy kampania wyborcza sprawiła wycofanie się (po raz pierwszy w historii) Oddziału Zakopane Związku Podhalan z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich? Czy to oznacza, że Koalicja Tatrzańska ma chęć pokonać obecnie urzędujące władze Zakopanego, skupione wokół Klubu imienia hrabiego Władysława Zamoyskiego? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie ma specjalnych pretensji do burmistrza Piotra Bąka oprócz jednej , że zatrzymał na stanowisku wiceburmistrza Krzysztofa Owczarka. Pytanie: dlaczego ta osoba budzi taką kontrowersję w środowisku Koalicji Tatrzańskiej. Po wycofaniu się z działalności publicznej Adama Bachledy Curusia na "szarą eminencję" zakopiańskiej sceny politycznej wyrósł Andrzej Gąsienica Makowski, który zrzesza coraz większą armię zwolenników do wyborów. Konflikt na linii: Starostwo Tatrzańskie i Związek Podhalan przeciw Urzędowi miasta Zakopane może być groźny i niepotrzebny dla przyszłości Regionu. Jeśli dojdzie do otwartej konfrontacji, to mogą stracić na tym wszyscy mieszkańcy Zakopanego i Podhala. Kompromitacja i smutek będą prawdopodobnie jedynymi efektami walki o władzę.

(28.08.2002) Zbliżające się wybory samorządowe mogą niepokoić zatrudnianych bezpośrednio bądź pośrednio przez urzędy miejskie bądź gminne. Dotyczy ta sytuacja miast: Zakopane i Nowy Targ oraz wszystkich gmin Podhala Spisza i Orawy. Wybrany wójt czy burmistrz będzie jednoosobowo decydował o tym, kto będzie prezesem gminnej spółki, dyrektorem szkoły lub przedszkola. Czy zatem grozi nam rewolucja w zatrudnieniu przy zmianie władzy? Ilu wartościowych specjalistów jest teraz na Podhalu bez pracy - tego nikt nie jest w stanie wykazać. Należy się jednak liczyć z tym, że nowa władza gminna może wprowadzić swoich ludzi na strategiczne stanowiska. Co stanie się wtedy z wypędzonymi?

(26.08.2002) Sytuacja wieczorem na "zakopiance" znowu przypominała horror. Od Nowego Targu do Myślenic samochody jechały w ogromnym korku z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Tłoczno było również przy wjeździe do Krakowa od strony Zakopanego. Ekipy remontowe usuwały awarię kanalizacji i samochody jechały tylko jednym pasem. Duży ruch panował także na trasie z Tarnowa do Krakowa. Na obwodnicy Wieliczki od świateł aż do wjazdu do Krakowa kierowcy stali w korku. Zablokowana była droga z Nowego Targu do Czarnego Dunajca. Policja usuwała skutki wypadku w Ludźmierzu. 6 osób trafiło do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów.

(26.08.2002) W Spytkowicach doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego rannych zostało 8 osób, w tym dwie ciężko. Mieszkanka miejscowości skręcając do swojej posesji nie ustąpiła pierwszeństwa innemu pojazdowi, który wjechał w jej samochód. Tego też dnia ok. godziny 17.oo nieustalony pojazd potrącił 74-letnią kobietę, która odniosła ciężkie obrażenia. Kierowca uciekł z miejsca wypadku. W sobotę rano doszło też do wypadku w Nowym Targu. Na ul. Krakowskiej do rowu wpadły ford Orion i skoda Octavia. Trzy osoby odniosły niegroźne obrażenia.

(26.08.2002) 31 sierpnia wicemarszałek Andrzej Sasuła weźmie udział w VII Babiogórskim Złazie samorządowców i zarazem III Międzynarodowym Integracyjnym Złazie Polsko-Słowackim na Groń Jana Pawła II k/ Leskowca w Beskidzie Małym.

(26.08.2002) W Kościele na Olczy odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi. Dawcy oddali 13 litrów krwi. Tym razem akcja miała pomóc tym, którzy w pierwszym etapie białaczki trafiają do zakopiańskiego szpitala, a podawana krew jest dla nich podstawowym lekiem podtrzymującym życie i dającym szansę na wyleczenie.

(26.08.2002) W serwisie rozmowa z dr Ritą Lech Jóźwiakowską - szefową nowotarskiego sanepidu:
Rozmawiała Sabina Palka.

(26.08.2002) Rusza VII edycja akcji - Szukam domu... Do tej ogólnopolskiej kampanii społecznej przyłączyły się ośrodki z Walcza, Szczecina, Koszalina, Swidwina, Szczecinka, Gryfic i Torunia. W wyniku dotychczasowych edycji ponad 300 dzieci trafiło do rodzin zastępczych. Celem akcji jest propagowanie społecznego ruchu rodzicielstwa zastępczego. W serwisie rozmowa z Andrzejem Olszewskim koordynatorem akcji "Szukam domu":
Rozmawiała Sabina Palka.

(25.08.2002) W Zakopanem przebywa 30-osobowa grupa młodzieży z partnerskiego miasta Ziegen w Niemczech. Wśród przygotowanych przez Zakopane atrakcji: warsztaty plastyczne w Jutrzence. Niebawem z rewizytą do Ziegen wyjedzie grupa licealistów zakopiańskich.

(25.08.2002) O 47% mniejsze koszty oświetlenia w Zakopanem to efekt modernizacji oraz nowoczesnego zarządzania energią, przygotowany przez firmę E - System z Krakowa. Zmniejszono o blisko 50 % zużycie energi elektrycznej. Zakopane na oświetlenie zużywa 1 mln 408 tysięcy KW. Przy okazji świetlanych tematów: 13 sierpnia uruchomiono iluminację starego kościółka przy ulicy Kościeliskiej. Wykonano nowe oświetlenie na osiedlu Stary Młyn oraz uzupełniono na Mrowcach i Bachledzkim Wierchu.

(25.08.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Nowego Targu Markiem Fryźlewiczem m.in. o: kłopotach z lotniskiem, inwestycji na osiedlu Topolowe, rodzinie z Kazachstanu, dotacjach do przedszkoli:
Rozmawiała Sabina Palka.

(23.08.2002) W serwisie rozmowa z burmistrzem Zakopanego Piotrem Bąkiem. Rozmowa dotyczy m.in. zbliżających się wyborów parlamentarnych:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(22.08.2002) W Szczawnicy brakuje stacji benzynowej. Od wielu miesięcy trwał spór o jej lokalizację i budowę.  Burmistrz Michał Kochan:

(25.08.2002) Przy Krupówkach odbył się piknik wyborczy na rzecz Andrzeja Karpiela - kandydata Koalicji Tatrzańskiej 2002 na stanowisko burmistrza Zakopanego. Gościem honorowym spotkania był dr Andrzej Olechowski:
(więcej...)

 

(22.08.2002) Oddział zakopiański Polskiego Czerwonego Krzyża przyłączył się do ogólnopolskiej akcji niesienia pomocy krajom dotkniętym powodzią. W godzinach od 8.oo do 18.oo w biurze przy ul. Jagiellońskiej 7 (budynek Urzędu Skarbowego) można przynosić dary, a zwłaszcza środki czystości i dezynfekcyjne, gumowe obuwie i rękawiczki, wiadra, grabie, łopaty, miotły. Nową (ze względu na obowiązujące przepisy graniczne) pościel, ręczniki, śpiwory, koce. Potrzebne są także napoje w butelkach plastikowych, konserwy i inna nie psującą się żywność. Można też wpłacać pieniądze: BSK S.A. Oddział Zakopane 10501474-2244346322 z dopiskiem "pomoc dla powodzian".

(22.08.2002) Premier Leszek Miller ogłosił termin wyborów samorządowych. 27 października po raz pierwszy bezpośrednio wybierać będziemy wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast. Druga tura wyborów ma się odbyć dwa tygodnie później - 10 listopada. O okręgach wyborczych i mandatach województwa małopolskiego v-ce marszałek Jan Wieczorkowski:

(22.08.2002) Okres lata dla epidemiologów to czas wytężonej pracy ze względu na wielość zagrożeń. Jak wygląda ta sprawa w Zakopanem? Mówi kierownik wydziału epidemiologicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej Adam Radko:
Zapytaliśmy również o kleszcze:

(22.08.2002) Jadąc do Szczawnicy warto zabrać rower. Dlaczego? O tym burmistrz Michał Kochan:

(22.08.2002) Policja zakopiańska poszukiwała braci w wieku 7 i 5 lat, którzy popołudniu zawieruszyli się w okolicach dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Około godziny 22.oo chłopców odnaleziono całych i zdrowych w rejonie Górnych Kasprusi.

(22.08.2002) Co widać i słychać w Tatrach Zachodnich? Mówi Marcin Chmiel:

(21.08.2002) W Zakopanem zaginęły dzieci. Policja poszukuje barci, którzy zaginęli w środę miedzy godziną 17 a 18 w rejonie dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Oto rysopis chłopców. 7-letni Konrad Kwietniewski miał na sobie granatowe spodnie, żółto-zieloną ortalionową kurtkę i w tych samych kolorach czapeczkę tzw. "rybaczkę". 5-letni Krzysiu Kwietniewski ubrany był w krótkie granatowe spodenki, zieloną bluzkę i czapeczkę z daszkiem z napisem OSKAR. Jeżeli ktoś widział tak ubrane dzieci proszony jest o pilny kontakt z Komendą Policji w Zakopanem pod alarmowym numerem telefonu 997.

(21.08.2002) Wybory samorządowe odbędą się 27 października. Druga tura wyborów ma się odbyć dwa tygodnie później - 10 listopada. A na Podhalu "życie" wyborcze nabiera tempa. Władysława Skupień została szefem sztabu wyborczego PO RP w Zakopanem. Jakub Dzioboń jest kandydatem Platformy na stanowisko burmistrza Zakopanego. Andrzej Gut Mostowy kandyduje do Sejmiku Województwa Małopolskiego ze wspólnej listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Tymczasem w Kościelisku odbyło się spotkanie Koalicji Tatrzańskiej 2002, którą reprezentowali Andrzej Gąsienica Makowski, Andrzej Skupień i kandydat na stanowisko wójta gminy Bogdan Pitoń. Natomiast w sobotę przy Krupówkach Koalicja Tatrzańska 2002 organizuje piknik z kandydatem na burmistrza Zakopanego Andrzejem Karpielem. Gościem honorowym spotkania ma być dr Andrzej Olechowski.

(21.08.2002) W dniach wizyty papieża przestępczość w całej Małopolsce spadła o połowę. Pielgrzymkę Ojca Świętego zabezpieczało 30 tys. osób ze służb porządkowych i medycznych, w tym ponad połowa to policjanci. Od piątku 16 sierpnia do poniedziałku 19 sierpnia policjanci interweniowali 939 razy. Dla porównania – przeciętnie w ciągu doby w Krakowie odnotowuje się około 700 interwencji. Do specjalnych punktów trafiło 217 zagubionych dzieci. We wszystkich spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło ok. 3,5 miliona ludzi, z czego na Błoniach - 2,5 miliona osób. Na trasach przejazdu papieża witało 800 tys. osób, przed Rezydencją Arcybiskupów Krakowskich - 100 tys., 60 tys. w Kalwarii Zebrzydowskiej, 40 tys. na lotnisku Balice, a ok. 15 tys. w Łagiewnikach. Uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji bezpłatna infolinia dla pielgrzymów cieszyła się dużym powodzeniem. Dziennie dzwoniło ok. 1300 osób. Najczęściej pytano o możliwość dojazdu do miejsc spotkań z Ojcem Świętym, o zasady, jakich należy przestrzegać podczas tych spotkań, oraz o organizację życia w Krakowie podczas wizyty.

(21.08.2002) Ważna informacja dla "marzących" o wyjeździe do USA. Ruszyła kolejna amerykańska loteria wizowa. Polacy, którzy chcą otrzymać wizę na pobyt stały w USA, mają czas do 6-ego listopada na wysyłanie zgłoszeń. Ubiegający się o wizę muszą mieć przynajmniej średnie wykształcenie i wykazać się minimum dwuletnim stażem pracy w ciągu ostatnich pięciu lat. Szczegółowe informacje o zasadach i przebiegu loterii można uzyskać na stronie internetowej amerykańskiej ambasady: www.usinfo.pl

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I