STRONA GŁÓWNA

MISTRZOSTWA ŚWIATA FIS 1962  W ZAKOPANEM

 

 

 
 

SPIS TREŚCI

strona 1

Wstęp
"Fisowe" Ploteczki

strona 2

Nasza Kadra
Zakopane w gali

strona 3

Narciarskie biegi

strona 4

Średnia Krokiew - konkurs

strona 5

Wielka Krokiew - konkurs

GALERIA FIS 1962

strona 1,2,3,4,5

NASZA KADRA

 

Kadra skoczków z trenerem Kozdruniem.Zacznijmy od strojów w których mieli wystąpić nasi zawodnicy podczas ceremonii otwarcia zawodów: PŁASZCZ- KURTKA- wykonana z lodenu w pepitę szaro-granatową z granatowego trykotu. Długość do połowy ud. SPODNIE z granatowego elastiku, obcisłe, z norweskim fasonem (tzw. narciary). SWETER, gruby, w kolorze słomkowym, do tego czerwony szalik, jako kontrast. WIATRÓWKA – tylko dla skoczków, wiatrówka służyła do treningu. Uszyta z ortalionu, w kolorze granatowym. CZAPKA – cała granatowa. RĘKAWICZKI – z tego samego materiału co czapka, w środku baranek. BOTKI-  na czas tzw. po nartach, ze skóry na sztucznym baranku, ze ściętym szpicem. Projektantka stroju naszych zawodników na FIS była Ewa Zielińska, która w 1960 r. projektowała ubiór dla polskiej reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Squav Valley w USA. Tak ubrana wystąpiła nasza reprezentacja w czasie uroczystości otwarcia Narciarskich Mistrzostw Świata pod Krokwią. Inne reprezentacje to także inne stroje: furorę wzbudziły śliczne Szwedki, ubrane w żółte kurtki z orylonu, i w obcisłych, elastycznych spodniach.. na głowie nosiły  białą lub czerwoną czapeczkę. Białą czapeczkę miały tez Finki, z tym , że z pomponem na długim sznurku. U Rosjanek podobały się  ładne białe szaliki. Jedna Austriaczka chodziła po centrum Zakopanego ubrana skromnie, ale za to z wypuszczonym na kurtkę pięknym warkoczem. Tez powszechnie się podobała...

Polskę reprezentowali:   w biegach narciarskich: Rysula Józef, Zelek Kazimierz, Figura Jan, Józef Gut-Misiaga, Andrzej Mateja, Edward Budny, Tadeusz Jankowski, Leon Czerniawski, Kazimierz Krzeptowski i Józef Gąsienica-Sobczak, biegaczki: Stempak Weronika, Czerniawska Józefa, Biegun Stefania, Lewandowska Helena.  W skokach: Antoni Łaciak, Piotr Wala, Gąsienica Bryjak Józef, Gustaw Bujok, Stefan Przybyła.i kombinatorzy klasyczni:  Andrzej Gąsienica Polankowy, Józef Gąsienica, Józef Karpiel i Jerzy Kuroczko.

 

ZAKOPANE W GALI

Zakopane - Krupówki w czasie FIS'u.Zakopane nocą. Pięknie wyglądała Wielka Krokiew oświetlona od punktu startowego aż po zeskok. Drugim miejscem oświetlonym jak w bajce są tzw. Krupówki B. Wygląda to naprawdę bardzo ładnie. Nowością „FIS-u” są automaty grające „meloman”, po wrzuceniu 2 zł automat wybierał jedną z 50 płyt. Automaty ustawiono w trzech miejscach w Zakopanem: przy Barze Pod Smrekami, Hotelu Zakopane oraz przy barze samoobsługowy przy dworcu autobusowym. Dla tych, którzy przybyli na zawody wieczorny spacer po zasypanym przez wielkie śniegi mieście był czymś niezapomnianym. Krupówki i inne ulice były rozświetlone światłem reflektorów i było naprawdę BAJKOWO.

strona 1,2,3,4,5